Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 26, 2018, 10:56:28


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: RUNY - pismo runiczne  (Przeczytany 29849 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024Zobacz profil Email
« : Styczeń 29, 2010, 21:36:49 »

Utworzyłem ten wątek, gdyż zastanowił mnie fragment książki, do której na dole zapodaję linka.
Ciekawym wielce, czy ci, którzy dziś propagują RUNY przypisując im różnorakie znaczenia, uwzględnili w swych tezach to co wklejam poniżej.
Oczywiście dopuszczam możliwość istnienia dwóch (przynajmniej) źródeł run, dla przykładu:
 - runy, jako pismo
 - runy, jako znaki posiadające moc oddziaływania.

Jednocześnie dla wyjaśnienia ewentualnych niejasności, nie jestem przeciwnikiem RUN. Bynajmniej, odnoszę się do nich z szacunkiem.

Oto fragment:

...
Wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz, a mianowicie - czy znaleziony rękopis w książce Verne’a jest rzeczywiście runiczny i jak to jest z jego transkrypcją. Na początek musimy przyjąć do wiadomości jedno: pochodzenie pisma runicznego nie jest do dziś dnia znane. Większość badaczy wychodzi z założenia, że pochodzi ono od Germanów, którzy zetknęli się z Rzymianami i zaczęli oni wzorować na nich swe pismo.  Najstarszy runiczny alfabet „Futhark” - mający 24 znaki - używały wszystkie germańskie plemiona i składał się on z trzech grup znaków - „Rodoo”. Używało się go do VII wieku, w którym ilość znaków zmniejszyła się do 16. Alfabet runiczny zachował się bardzo długo i np. w Szwecji ostatnia kobieta posiadająca znajomość czytania i pisania Futharkiem zmarła w 1895 roku. A zatem, czy napis w książce Verne’a jest naprawdę runiczny? Oto on, podaję go z francuskiego oryginału - patrz Dodatek 1. A tak to wygląda w transkrypcji run na litery alfabetu łacińskiego:

MM.rnlls          esreuel           seecJde
sgtssmf           unteief            niedrke
kt,samn           atrates            Saodrrn
emtnael           nuaect            .rrilSa
Atvaar             .nscrc              ieaabs
ccdrmi             eeutul             frantu
dt,iac               oisebo            KediiY

 - które to litery teraz zapiszemy w Futharku - patrz Dodatek 2.
Dziwi was mnóstwo niezgodności pomiędzy tekstem podanym przez Verne’a, a tekstem zapisanym Futharkiem? - nie jest tak, jak myślicie. Pomiędzy najstarszym pismem runicznym, a „Testamentem Saknussemma” jest odstęp 1.500 lat, z biegiem których pismo to zdążyło się zmienić.  Autor wskazuje nam na to wkładając w usta swego bohatera te słowa:
- Rękopis i dokument nie zostały napisane tą samą ręką - stwierdził. - Kryptogram jest późniejszy aniżeli książka - mam na to niezbity dowód. Oto pierwsza litera kryptogramu jest podwójnym M, którego próżno by szukać w książce Turlessona, jako że tą literę dodano dopiero do alfabetu islandzkiego dopiero w XIV wieku. A więc pomiędzy powstaniem tej książki a napisaniem dokumentu upłynęło co najmniej dwieście lat.
Tekst pergaminu ukrywa w sobie jeszcze jeden „haczyk”, otóż jest on dostatecznie długi, by zawierał wszystkie znaki alfabetu z ery „postfutharkowej” - spójrz Czytelniku na tabelkę w Dodatku 3. Jest ich 17. Zwróćmy uwagę, że autor odróżnia znaki liter „i” (oraz „j”) od „y” jedynie poprzez rozmiar napisanych znaków. Nie istnieje to w alfabetach zredukowanych w „postfutharkowej” erze. A to oznaczałoby, że zostały one wyprodukowane na potrzebę przekonwertowania tekstu łacińskiego na runiczny, albowiem łacina była w ówczesnych czasach „esperantem” wszystkich uczonych.  Saknussemm nie był wyjątkiem. Norweski król i późniejszy święty Olaf Trygvaason wysłał niemieckiego duchownego Tangbrandta, by dokonał chrztu Islandii, aliści został on z wyspy przepędzony. Zatem św. Olaf posłał tam karną ekspedycję księży pod wodzą o. Tormoda. Norweska kolonia na Islandii powstała w tym samym czasie, kiedy schrystianizowano wyspę i w roku 1000 każdy mieszkaniec wyspy został ochrzczony. W roku 1106 do biskupstwa w Skalholte przybyło drugie w Hótar i tam - a to jest dla nas niezmiernie ważna informacja - rozwijało się staroislandzkie piśmiennictwo. Gdyby więc runa odpowiadająca literze „y” była wytworzona dodatkowo, to możemy liczbę znaków zmniejszyć do 16. I tak przetworzony i uproszczony Futhark był używany i w XVI stuleciu!

Jak już tu powiedziałem, pochodzenie pisma runicznego jest do dziś dnia zagadką. Podobieństwo znaków runicznych do znaków innych alfabetów pokazuje tabela w Dodatku 4. Wedle tej tabeli i tabelek z Dodatków 5, 5a i 5b  możemy jeszcze rozpisać „Testament Saknussemma” w jeszcze innych rodzajach alfabetów runicznych. Szczególnie cenne są tabele z Dodatków 5, 5a, 5b. Ostatnia tabelka - patrz Dodatek 6 - ukazuje zapis imienia i nazwiska Arne

Saknussemm przy pomocy różnych run, w tym run z książki Verne’a. Jak widać, imię i nazwisko to w „Wyprawie do wnętrza Ziemi” nie jest pisane jednym rodzajem znaków runicznych, co mogło świadczyć o przeprowadzonej przez autora selekcji znaków do zapisu łacińskiego tekstu za pomocą run, albo o indywidualnym stylu autora! O tym sposobie możemy się dowiedzieć więcej, kiedy sobie przestudiujemy tekst „Testamentu...” , który po długich kombinacjach odszyfrował prof. Lidenbrock przy wydatnej pomocy swego siostrzeńca:
In Sneffels Yoculis craterem kem delibat
umbra Scartaris Julii intra calendas descende,
audas viator, et terrestre centrumattinges.
Kod feci. Arne Saknussemm.

Zajmijmy się tym szczególnym tworem w łacińskim oryginale: kod feci - co uczyniłem, czego dokonałem. Zamiast poprawnego wyrazu „Quod” autor napisał „Kod”, który wyszedłby spod pióra islandzkiego pisarza w tym czasie, kiedy to łacina cycerońska chyliła się ku upadkowi i zaśmiecały ją różne barbaryzmy. Na Islandię zanieśli łacinę mnisi, którzy używali jej w czasie obrzędów kościelnych. Wyraz „Kod” jest tu kluczem do zrozumienia tego, że autor mógł się posługiwać nim zawsze, a zatem stanowił on pewien wyróżnik - identyfikator - po którym można było rozpoznać rękę tylko i wyłącznie jednego autora - Saknussemma. Tak to wyjaśnia dr Ludvik Souček:
...

http://www.sm.fki.pl/Lesniakiewicz/Z-Archiwum-H&X-jtx.doc
Od podtytułu: TESTAMENT SAKNUSSEMMA
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2010, 21:39:11 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #1 : Styczeń 29, 2010, 22:16:41 »

hm pisalem juz o runach i powiazaniu ich z alfabetem aramejskim, przedstawilem tez jak to wszystko laczy sie z imieniem Boga i jak to wszystko jest wpisane we wszystko:) najlepsze jest to ze myslalem ze ja to odkrylem (akurat to powiazanie to chyba ja:), ale jak pogrzebalem w necie to inni podobnie szukaja:) - wiec  czy to wszystko nie uklada sie w prawde i czy pieczec Boga Zywego nie jest to prawda skoro wszystko jest zywe?Uśmiech

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.revelation2seven.org/UsedImages/Runes.gif&imgrefurl=http://www.revelation2seven.org/WebPages/SideLinks/PhonicianToEnglish.htm&usg=__9k7ys9wtbVHUOT1hqQU3TwSEfxY=&h=296&w=514&sz=6&hl=pl&start=25&um=1&tbnid=KvKEI8V9ymCgzM:&tbnh=75&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dpaleo-hebrew%2Balphabet%26ndsp%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26start%3D20%26um%3D1


nie znam angielskiego na tyle dobrze ale tu jest cos takiego:)

hej a moze to ktos przetlumaczyc chociaz w skrocie? o co chodzi w tym tekscie?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2010, 00:22:33 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2010, 10:14:02 »

Pamiętam że coś takiego zamieściłeś. Podaj mi miejsce w którym to umieściłeś i przeniesiemy do tego wątku.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #3 : Styczeń 30, 2010, 13:56:41 »

ok moge zamiescic to jeszcze raz - powiazanie run z alfabetem greckim i aramejskim (czasami jest pisane ze to fenicki w kazdym razie najstarszy alfabet - mysle ze to aramejski) czyli najstarsze pismo Adamowe mialo swoja funkcje i runy sie stad wywodza a najciekawsze ze wiaza sie one ze sw geometria, w tym artykule po angielsku jest wiele ciekawych rzeczy ale translator dosc kiepsko to tlumaczy
http://img705.imageshack.us/i/75152.png/

http://img717.imageshack.us/i/tetragramaton.jpg/

http://img189.imageshack.us/i/kwiatzycia114.jpg/

http://img251.imageshack.us/i/tetragramatonwpisanzwko.jpg/


http://media.photobucket.com/image/flower%20of%20live/fayemoon88/flower_of_life.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_LD8MDyIyRQE/Snrr67M4lKI/AAAAAAAACS0/HLV7gVcWSb8/s320/ezekiel-vision-merkaba.jpg

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://www.holohealth.com/product/images/Flower%20of%20%20Life.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/6701/ichthysjhvh.jpg

wynika z tego ze w zapisie tetragramatonu i akrostychu zawarta jest cala wiedza o budowie swiata i jest to wpisane w rzeczywistosc

Powrót do góry    
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość    
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2010, 14:08:11 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #4 : Styczeń 30, 2010, 22:04:26 »

in - to "w środku"
..nie tylko z angielska.

Jak chodzi o "in" to  "i" leży na 'szczycie' "n"...  {ew.od spodu "u"}


"Od środka" natomiast.. Rzekłabym: od-in
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 14:35:20 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 31, 2010, 14:01:47 »

quetzalcoatl44...

To co podpisałeś jako 'Kwiat życia' - kwiatem życia nie jest....

lecz symbolem wolnomularstwa (cyrkiel, kielnia) czy tez dziś tzw masonerii.

Kwiat Życia to pewien schemat przedstawiający geometryczną strukturę:


Również twój Tetragramaton (co mają wspólnego te kreski z JHVH ?) odbiega od przyjętego wzorca


Temat o runach uważam za bardzo ciekawy. Skoro uważasz że już wszystko odkryłeś, to przynajmniej dołącz opisy do swoich obrazków (btw nie wszystkie się zawsze ładują - warto zrobic miniatury). A tak w ogóle, polecam do zapoznania się z tematem Leszka  Mrugnięcie Święta Geometria


Z podanej wyżej strony wyrwę kilka porównań:
The more ancient Hebrew-Phoenician letters (above and below) were transformed into the written language of the Greeks, and used by the Druid scribes and Hebrew prophets of Central and Eastern Europe to embellish and interpret the Law. These oracles were subsequently brought to Egypt in the centuries before the Christian era and translated into the Septuagint version of the Bible (the Tanach...or what is erroneously refered to as the Old Testament...It is very much alive)...


THE ELDER FUTHARK

"The Elder Futhark is thought to be the oldest version of the runic alphabet, and was used in the parts of Europe which were home to Germanic peoples, including Scandinavia. Other versions probably developed from it. The names of the letters are shown in Common Germanic, the reconstructed ancestor of all Germanic languages."ANGLO-SAXON FUTHARK
"A number of extra letters were added to the runic alphabet to write Anglo-Saxon/Old English. Runes were probably bought to Britain in the 5th century by the Angles, Saxons, Jutes and Frisians (collectively known as the Anglo-Saxons), and were used until about the 11th century. Runic inscriptions are mostly found on jewelry, weapons, stones and other objects. Very few examples of runic writing on manuscripts have survived. " [The chart that follows is incomplete. There are additional A-S runes, which you can see here.]YOUNGER (OR SCANDANAVIAN) FUTHARK
"This version of the runic alphabet was used sporadically in Scandinavia, in particular in Denmark and Sweden, until about the 17th century ." [There are variants of the Younger Futhark also, which you can see here.]ETRUSCAN ALPHABETS
"The Etruscan alphabet is thought to have been developed from the Greek alphabet by Greek colonists in Italy. The earliest known inscription dates from the middle of the 6th century BC.
More than 10,000 Etruscan inscriptions have been found on tombstones, vases, statues, mirrors and jewelry. Fragments of a Etruscan book made of linen have also been found.
Most Etruscan inscriptions are written in horizontal lines from left to right, but some are boustrophedon (running alternately left to right then right to left).
Used to write: Etruscan, a language spoken by the Etruscans, who lived in Etruria (Tuscany and Umbria) between about the 8th century BC and the 1st century AD. Little is known about the Etruscans or their language."
Neo-Etruscan alphabet (4th-3rd centuries BC)


LATIN ALPHABETS

    "The Old Italic alphabets developed from the west Greek alphabet, which came to Italy via the Greek colonies on Sicily and along the west coast of Italy. The Etruscans adapted the Greek alphabet to write Etruscan sometime during the 6th century BC, or possibly earlier. Most of the other alphabets used in Italy are thought to have derived from the Etruscan alphabet."

ANCIENT LATIN

    "The earliest known inscriptions in the Latin alphabet date from the 6th century BC. It was adapted from the Etruscan alphabet during the 7th century BC. The letters Y and Z were taken from the Greek alphabet to write Greek loan words. Other letters were added from time to time as the Latin alphabet was adapted for other languages."FALISCANMARSALIANA MESSAPIC

"The Messapic alphabet is thought to have derived directly from the Greek alphabet, rather than developing from the Etruscan alphabet. The only known inscriptions in the Messapic alphabet date from the 2nd and 1st centuries BC. The Messapic language was not related to other languages of Italy."

MIDDLE ADRIATIC / SOUTH PICENEROMAN ALPHABET for LATIN

"The Romans used just 23 letters to write Latin. There were no lower case letters, and K, X, Y and Z used only for writing words of Greek origin. The letters J, U and W were added to the alphabet at a later stage to write languages other than Latin. J is a variant of I, U is a variant of V, and W was introduced as a 'double-v' to make a distinction between the sounds we know as 'v' and 'w' which was unnecessary in Latin."OTHER ALPHABETS

But what other alphabets may have influenced runes? Remember that over the millennia there was a great migration of people, spreading from the birthplace of mankind, in the "middle east" to what are now Europe and northern Africa. Ancient people did travel--a lot--and long before the Vikings became known as explorers and traders.

HUNGARIAN RUNES

"Hungarian runes (Székely Rovásírás) are descended from the Kök Turki script used in Central Asia. They were used by the Székler Magyars in Hungary before István, the first Christian king of Hungary, ordered all pre-Christian writings to be destroyed. In remote parts of Transylvania however, the runes were still used up until the 1850s. Hungarian runes were usually written on sticks in boustrophedon style (alternating direction right to left then left to right). The runes include separate letters for all the phonemes of Hungarian and are in this respect better suited to written Hungarian than the Latin alphabet. "TURKISH RUNES

The upper rune rows are the Elder Futhark variants. The lower rune row shows the Turkish Runes and their phonetic equivalents.SOUTH ARABIAN ALPHABET

"The South Arabian alphabet is known from inscriptions found in southern Arabia dating from between 600 BC and 600 AD. Its origins are not known. The South Arabian alphabet, like Arabic and Hebrew, includes only consonants. It was written from right to left in horizontal lines. The top row of letters are written in monumental style, while the bottom row of letters are in cursive style. ""The Sabaean or Sabaic alphabet is one of the south Arabian alphabets. The oldest known inscriptions in this alphabet date from about 500 BC. Its origins are not known, though one theory is that it developed from the Byblos alphabet. The Sabaean alphabet, like Arabic and Hebrew, includes only consonants. Unlike Arabic and Hebrew, Sabaean has no system for vowel indication. In most inscriptions it is written from right to left, in some it is written in boustrophedon style (alternating right to left and left to right). It was used to write Sabaean, an extinct Semitic language spoken in Saba, the biblical Sheba, in southwestern Arabia. The Sabaeans managed to unite southern Arabia into a single state by the 3rd century AD, but were conquered by the Abyssinians in 525 AD. "
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 14:04:54 wysłane przez Enigma » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 31, 2010, 14:06:29 »

Ludeczkowie kochani, a tak bardziej po naszemu, znalazłoby się cusik?
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #7 : Styczeń 31, 2010, 14:20:47 »

to co ja sobie podpisalem w swoich plikach to moja sprawa tak sobie to napisalem - znalalzem ten symbol w ksiazce kwiat zycia - a to jest tak symbol wykorzystywany przez masonow (ale nie tylko, pochodzi z egiptu tak jak i cala reszta - ewentualnie sprzed egiptu:) tetragramaton (ktory pokazazalem) jest pierwszym zapisem imienia Boga w jezyku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski) wykazalem podobienstwo aramejskiego, grecekiego  i run - wspolne zrodlo, nastepnie wykazalem powiazanie imienia Boga po aramejsku tetragrmatonu ze swieta geometria, takze zapis imie mesjasza po grecku ichthys ma zwiazek ze sw geometria

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg
 
merkaba

wiec ten zapis

http://img22.imageshack.us/img22/6701/ichthysjhvh.jpg


niesie ze soba zapis w formie liter o calej strukturze stworzenia... a wiec maja sens slowa

cyt.
Potem ujrzałem: a oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach” (Ap 14:1, BT).


w tych czasach chyba ma to znaczenie?

http://lphe.epfl.ch/mneedham/images/CERN.gifZapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #8 : Styczeń 31, 2010, 23:30:30 »

Ludeczkowie kochani, a tak bardziej po naszemu, znalazłoby się cusik?

Dariuszu, te 'wstępy' do alfabetów nie sa trudne. Można pokusić sie o przybliżone tłumaczenie: (nie jestem specjalistką, ale co tam  Uśmiech  )

Elder Futhark
The Elder Futhark jest/był pomyślany (?) jako najstarsza wersja alfabetu runicznego, i był używany w częściach Europy gdzie był dom ludów Germańskich Język włączając Skandynawię. Inne wersje prawdopodobnie rozwinęły się z niego. Nazwy liter są wykazane w 'Common Germanic' zrekonstruowanym przodku wszystkich Germańskich języków.

...reszta jak bedzie więcej czasu  Mrugnięcie

===============

to co ja sobie podpisalem w swoich plikach to moja sprawa tak sobie to napisalem - znalalzem ten symbol w ksiazce kwiat zycia - a to jest tak symbol wykorzystywany przez masonow (ale nie tylko, pochodzi z egiptu tak jak i cala reszta - ewentualnie sprzed egiptu:) tetragramaton (ktory pokazazalem) jest pierwszym zapisem imienia Boga w jezyku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski) wykazalem podobienstwo aramejskiego, grecekiego  i run - wspolne zrodlo, nastepnie wykazalem powiazanie imienia Boga po aramejsku tetragrmatonu ze swieta geometria, takze zapis imie mesjasza po grecku ichthys ma zwiazek ze sw geometria

Masz bardzo daleko idące skojarzenie do CERN, ale po kolei bo powiązania które chcesz wykazać, interesują mnie.

Wiec, szukałam podpisu do linków, bo poza nimi niewiele dałeś opisu. Jak mamy wywnioskować co jest aramejskim-fenickim a co greckim, oraz pismem runicznym jeśli nie podałeś brzmienia liter.
Domyślam się ze chcesz skojazyć greckie ICHTHYS - ryba (obecny skrót opłatkowy IHS) (w języku greckim, tu transkrypcja łacińska): Iesous Christos Theu ‘Yios Soter czyli Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel. Pierwsze litery tego zdania tworzą słowo ICHTHYS, po grecku „ryba”.


z tetragramatonem hebrajskim JHVH

dopinając ostatecznie wszystko ze wzorem Kwiatu Życia - z merkaby.

Wiec chcąc nie chcąc musze dopytywać dokładnie dalej:


który to alfabet (fenicki, aramejski) i co oznacza? Jeśli czytam od prawej czy mam to odczytać jako JHVH (tu od lewej)


który to alfabet (grecki) i co oznacza? Czy to transkrypcja ICHTHYS i zktórej strony się czyta?
Rozumiem że nałożone na siebie literki mają utworzyć kółko(?)

i kolejny

tradycyjne pytanie: który to alfabet (wspominałeś coś o runach) i co oznacza (IHVH czy może JHVH?)

rozumiem ze tu ma być ostateczne porównanie obu zapisów:

IHVH (a raczej JHVH) z  ICHTHYS i konkretnie w jakim języku(z jakiego alfabetu) to zapis: grecki i... aramejski czy fenicki? Chciałabym zobaczyć jak wygląda ten alfabet, bo wyżej tych liter nie widzę  Smutny

Dodatkowo, w twoim schemacie
http://img251.imageshack.us/img251/1629/tetragramatonwpisanzwko.jpg - mamy 6 'szprych' w konstrukcji, a na rysunku http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg jest ich 8 (dodatkowa poprzeczna). Owszem występuje podobieństwo na 'pierwszy rzut oka' ale cała teoria nakładania na siebie literek jak dla mnie odrobinę naciągana


=============
I chyba od razu sobie odpowiem  Język

jest pierwszym zapisem imienia Boga w języku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski)..

No niestety, ale to zapis fenicki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_fenicki
yōdh transliteracja Y
transliteracja H
wāw transliteracja W
transliteracja H

Alfabet Aramejski tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_aramejski ten zbliżony jest graficznie do hebrajskiego.
Next time -> prosze dbać o dokładność.

Btw, jesteś pewny że sam to wyniuchałeś? Pytam bo bardziej wygląda mi to na robotę katolicką (względnie chrześcijańską) przypasowania Imienia Boga(tertagramatonu) do symboliki zjadania opłatka (Ciało Boga). Czyli kolejna próba udowodnienia że Jesus Chrytus ICHTHYS to syn Boży skoligacony z JHVH - jak dla mnie próba mizerna...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 23:34:52 wysłane przez Enigma » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #9 : Luty 01, 2010, 02:30:13 »

hm az tak bardzo nie  podobaja Ci sie te skojarzenia??Uśmiech - wyobraz sobie ze sam na nie wpadlem a skoro nie lubisz Chrzescijan czemu wogole Cie to interesuje?Uśmiech - ale malo chyba znasz katolikow zeby posadzac ich o takie czary:) z oplatkiem to nie wiem czy to akurat ma zwiazek ale niech Ci bedzie Mrugnięcie


jakto mam daleko idace skojarzenia z CERN? jakos do Ciebie to wszystko nie dociera...i nie dziwisz sie ze to wszystko tak czy inaczej zbiega sie z rokiem 2012? (eksperyment LHC  z pelna moca maja byc w polowie 2011..)

ten symbol CERN jest  jasny i czytelny i nie ma co sie nad nimi zastanawiac to 666, nie ma sensu robienie tego ekspereymentu (w celu poznania budowy materii..) bo materia zbudowana jest ze swiatla...rozpisywalem sie juz nad tutaj dlaczego tak jest zreszata nie tylko ja tak sadze...


tylko cz.dziura ktora nie wyparuje moze oznaczac koniec swiata

"I poprowadze slepych droga, ktorej nie znaja sciezkami im nieznanymi ich powiade, ciemnosc przed nimi obroce w jasnosc a miejsca nierowne w rownine. Oto rzeczy, ktorych dokonam i nie zaniedbam ich!" Izajasz.


" Bacz więc, by światło, które jest w tobie nie było ciemnością. Jeśli więc całe ciało twoje jest jasne i nie ma w nim cząstki ciemnej, będzie całe jasne, jak gdyby świeca oświeciła cię swym blaskiem " Luk 11.35

Byli zaś wszyscy ludzie tego samego języka i mowy tej samej. Gdy zaś ruszyli ze wschodu, znaleźli kotlinę w ziemi Sinear i tam osiedli. I rzekli jeden do drugiego: "Nuże, weźmy się lepić cegły i wypalać na palenisku". A była im cegła tyle co głaz, a smoła tyle samo co wapno. I rzekli: "Nuże, zbudujmy miasto i wieżę, której szczyt sięgnąłby niebios samych, a rozsławimy imię swe, byśmy snadź nie rozproszyli się po ziemi tam i sam. Zstąpił zaś Bóg, by przyjrzeć się miastu i wieży, które ludzie zbudowali. I rzekł Bóg: "Oto jednym ludem są i język ten sam mają. A toć dopiero początek ich dzieła: odtąd zaś, cokolwiek zamyślą, nic nie będzie dla nich niemożliwe. Nuże, zstąpmy i zbełtajmy im języki, by nie rozumieli jeden mowy drugiego". I rozproszył ich Bóg po całym świecie i przestali budować miasto. Przeto nadano mu imię Babel, bo tu zbełtał Bóg języki wszem ludziom i rozproszył ich tam i sam po świecie. (I Mojż. XI 1-9)

A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki.” / J 3,19


"rozgniewały się narody" i przyszedł gniew twój i czas sądu umarłych i oddania zapłaty sługom twoim prorokom i świętym i bojącym się imienia twego, małym i wielkim i zagłady tych, co zepsuli ziemię."

"I widziałem nowe niebo i nową ziemię". Albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, a morza już niema."odnosnie alfabetu prawdopodobnie kiedys byl jeden alfabet pierwotny - adamowy i byl to prawdopodbnie aramejsko-fenicko-hebrajski-grecki  jezeli tak wolisz:) - z ktorego wywodza sie runy, , grecki, arabski, hinduski itd..

jak dobrze poszukasz to nazamiane  fenicki i aramejski sa tak nazywane wg. mnie pierwotny to aramejski, w kazdym razie starozytny fenicki, wczesny aramejski i wczesny hebrajski i grecki:) wlasciwie sie  nie roznia


http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://nomededeus.com/wp-content/uploads/2008/01/phoenician-alphabet.jpeg&imgrefurl=http://scripturalnames.com/tag/aramaic/&usg=__Z1o2NHL30VwGfdHeOB3E6RKQ6S4=&h=450&w=474&sz=221&hl=pl&start=4&um=1&tbnid=4dfXhETko9TQYM:&tbnh=122&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Darameic%2Balhabet%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1


a skojarzylo sie samo ze switeta geometria:)

napis ichthys - grecki  uklada sie w merkabe gdybyby to byl rzut 3d:)

http://4.bp.blogspot.com/_LD8MDyIyRQE/Snrr67M4lKI/AAAAAAAACS0/HLV7gVcWSb8/s320/ezekiel-vision-merkaba.jpg

http://picasaweb.google.pl/artforwarding/SwietaGometiaWPraktyce?feat=embedwebsite#5431383128330252562


natomiast tetragramaton w tej pierwotnej formie -

http://img705.imageshack.us/i/75152.png/

 po bardzo malym przeksztalceniu - zgeometryzowaniu go (ale kto wie czy nie tak wygladal pierwotnie wystarczy spojrzec jak  pozniej zmienil sie ten zapis w czasie..)

uklada sie w ten sybol - ktory jest fraktalem i jakie inne litery moglyby sie tak ulozyc?, i jest to strukture krysztalu , platka sniegu - czegos zywego:)

http://img189.imageshack.us/i/kwiatzycia114.jpg/

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mfj/zal03/marciniak/Pliki/R9.jpg

http://media.photobucket.com/image/flower%20of%20live/fayemoon88/flower_of_life.jpg


a przedewszystkim chcialbym zeby wypelnilo sie pismo


"Potem ujrzałem: a oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach”


a kwiat zycia to wiedza o tym wszystkim

Bogu, swietle, krystalicznej strukturze wszystkiego?Uśmiech


http://img251.imageshack.us/i/kwiatzyciareal.jpg/

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://img46.imageshack.us/i/pajeczyna.jpg/


http://img638.imageshack.us/i/slonce.jpg/moze w tym tez o to chodzi?Uśmiech
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c4/Crop_circles_Swirl.jpg/270px-Crop_circles_Swirl.jpg

 
o a tu dzis taka informacja:)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Przelomowe-odkrycie-w-badaniach-nad-AIDS,wid,11912682,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2010, 17:04:11 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 01, 2010, 19:03:19 »

hm az tak bardzo nie  podobaja Ci sie te skojarzenia??Uśmiech - wyobraz sobie ze sam na nie wpadlem a skoro nie lubisz Chrzescijan czemu wogole Cie to interesuje?Uśmiech - ale malo chyba znasz katolikow zeby posadzac ich o takie czary:) z oplatkiem to nie wiem czy to akurat ma zwiazek ale niech Ci bedzie Mrugnięcie

Ojej, geniuszu gdzie ja napisałam że nie lubię chrześcijan? Po za tym katolicy a chrześcijanie to różnica jak stąd do Atlantyku. A czy ty uważasz sie za obrońce katolików że tak pilnie szukasz wrogów jedynie słusznej religii?
Twoje skojarzenia są nieczytelne i banalne, a dopytuje dlatego ze widzę w nich błędy i niewiele mają wspólnego ze świętą geometrią. Pisałam wcześniej że fenicki napis ICHTHYS daje strukturę z ośmoma promieniami, podczas gdy Kwiat Życia to zależność sześciu kół, rozmieszczonych równomiernie (dający 'na oko' sześć promieni) - ponieważ podstawą tej konstrukcji są trójkąty. Być może ten szczegół zdaje ci się mało znaczącym banałem, ale ich wzajemne podobieństwo z systemem 'ósemkowym' ma się mniej więcej jak krowy do wiatraka.


Po za tym w napisie JHVH (feniicki)


litera pierwsza z prawej została pochylona w lewo.

co skłoniło cie do rysowania 'jodełek'

uklada sie w ten sybol - ktory jest fraktalem i jakie inne litery moglyby sie tak ulozyc?, i jest to strukture krysztalu , platka sniegu - czegos zywego:)

http://img189.imageshack.us/i/kwiatzycia114.jpg/

Kolejny raz obrazek o strukturze 8 (2 krotność 4 odpowiedzialnej - tylko i wyłącznie za materie). Są to zupełnie inne liczby niż w Merkabie. Podstawą Kwiatu Życia są trójkąty, a święta geometria odpowiada na zagadnienie jak żywa energia modeluje materialną strukturę. Reasumując schemat szustki (2 krotność 3) przedstawia sferę i oddziaływanie ducha, schemat 4-ki wygląd i kształt materii. Dlatego wolnomularstwo (którego symbolem jest cyrkiel i kielnia) którzy maja znać proporcje i wymiary Świątyni Salomona, obrali za symbolikę dwa kwadraty wpisane w koło - symbol kształtu materii.
Natomiast Kwiat Życia odpowiada za strukturę ducha-energii - trójeczki. Czy teraz zagadnienie to jest jaśniejsze.

Cytuj
..odnosnie alfabetu prawdopodobnie kiedys byl jeden alfabet pierwotny - adamowy i byl to prawdopodbnie aramejsko-fenicko-hebrajski-grecki jezeli tak wolisz:) - z ktorego wywodza sie runy, , grecki, arabski, hinduski itd..

tak, tak...genialne. A krowa była bykiem, a byk owcą  Mrugnięcie Gratuluję podejścia do tematu

Jeśli koniecznie chcesz propagować Merkabe w formie kółek z dowolną ilością promieni, dorzucąjac do tego śliczne acz mało istotne obrazki natury, to równie dobrze możesz się zabrać za rysowanie Tybetańskich mandali - efekt będzie podobny. 'Wszystko we wszystkim' a po utworzeniu można zburtać i zapomnieć.
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #11 : Luty 01, 2010, 19:50:36 »

ok przepraszam ja tez nie tak zareagowalem ale nie dopytywalas sie skarbie tylko zaatakowalas mnie i nie chcialaas wcale zebym cos wytlumaczyl tylko sama sobie odpowiadalas:) nie jestem obronca katolikow i te symbole i te nazwy jakbys nie wiedziala maja malo wsponego z katolicyzmem, choc z chrzescijanstwem maja:) a prawda coz jest tylko jedna choc rozne moga byc sposoby dochodzenia do niej:) - mandala to tez w koncu geometryczny wzor:)

nie uwazam sie za geniusza ale milo ze tak mnie nazwalas:) widzisz to Ty wszystko  myslisz napis ichthys nie jest fenicki tylko jezeli juz grecki:) daje strukture podzieolna na osiem tak jak tetradetr gwiazdzisty (polaczony podstawami) ma osiem scian - ogolnie merkaba to 4 kola jak spojrzysz z gory na to podzielone kolko to jakby podzielone przez 4 kola:) - myslisz merkabe z kwiatem zycia

w kwiecie zycia jest zapisana informacja i o krystalicznej budowei (trojkaty, diamenty, tetradetry gwiazdziste 4 i 3) materii czyli (materialnej:) i o kolkach czyli swietle  - ogolnie kwiat zycia mowi nam o transformacji jednego w drugie i jednosci tego:) poprostu materia toinny stan skupienia swiatla

widzisz cyrklem i linjka mozna cos mierzyc tylko do pewnego poziomu potem juz sa tylko kola i swiatlo... nie wiem w jaki sposob w tym schemacie powstaje w srodku dodatkowy fraktalny diament - a tym bardziej nie wiem w jaki sposob to powstaje poprzez dopasowaniu do tego liter tetragrmatonu..

w razie czego cala strona:)

http://img63.imageshack.us/i/ptkzt1s114.jpg/

wiesz masoni cos tam sobie obrali za swoj symbol ale to nie znaczy ze cokolwiek rozumieja np odpalajac CERN - walkowalismy juz ten temat ale uwazasz ze to moja nadinterpretacja?Uśmiech


to jest zapis "fenicki"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_fenicki

a to aramejski

http://img705.imageshack.us/i/75152.png/


w tym pierwszym ramiona sa pochylone smialem twierdzic ze pierwotnie ten napis wygladal tak jak ja go napisalem w kazdym razie pasowal do tego fraktalnego schematu
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2010, 19:58:55 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #12 : Luty 01, 2010, 21:21:00 »

nie uwazam sie za geniusza ale milo ze tak mnie nazwalas:) widzisz to Ty wszystko  myslisz napis ichthys nie jest fenicki tylko jezeli juz grecki:) daje strukture podzieolna na osiem tak jak tetradetr gwiazdzisty (polaczony podstawami) ma osiem scian - ogolnie merkaba to 4 kola jak spojrzysz z gory na to podzielone kolko to jakby podzielone przez 4 kola:) - myslisz merkabe z kwiatem zycia
Jeju, człowieku łapiesz mnie za słówka, wcześniej masz podpisany obrazek z napisem grecki - bo tak genialnie objaśniłeś linki ze musiałam sie wszystkiego domyślać sama. Oczywiście nie raczyłeś niczego potwierdzić lub zaprzeczyć. Pytałam gdzie masz tam podobieństwo do run, na swoich kreskach? Znaki które sobie namalowałeś - nie ma takich run. Jeśli masz na myśli podobieństwo kreski i stopni kąta, to do którego alfabetu i jakiej litery? Wbrew pozorom te pytania są ważne, co wynikło z czego. Daje bowiem odpowiedź, który z aflabetów był pierwotnym językiem.

Cytuj
w kwiecie zycia jest zapisana informacja i o krystalicznej budowei (trojkaty, diamenty, tetradetry gwiazdziste 4 i 3) materii czyli (materialnej:) i o kolkach czyli swietle  - ogolnie kwiat zycia mowi nam o transformacji jednego w drugie i jednosci tego:) poprostu materia to inny stan skupienia swiatla
ale to ma wszystko stopnie, hierarchie i porządek - nie jest wymieszane w kotle bez sensu, że to jest to a inne to też to samo. Tak jak twoje "aramejsko-fenicko-hebrajski-grecki". Nie, najpierw był najstarszy język z którego wyniknęły kolejno następne szczepy. Podobnie kolejność figur, następujaca:
http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=272.msg2667#msg2667

Cytuj
Ksiązke tą czytałam, nie musisz wiec zamieszczać wszedzie linków do stron

Cytuj
wiesz masoni cos tam sobie obrali za swoj symbol ale to nie znaczy ze cokolwiek rozumieja np odpalajac CERN - walkowalismy juz ten temat ale uwazasz ze to moja nadinterpretacja?Uśmiech
Cośtam sobie obrali... - to jest właśnie dobra ilustracja, jak podchodzisz do tematu. Owo 'cośtam' ma swoje znaczenie i symbolikę, ale widzę że powierzchowne ogląd nie zawraca sobie głowy szczegółami  Smutny I nie wiem dlaczego dorzucasz projekt Cern do tematu o runach, czy tylko po to aby pokazać, że 'coś' odkryłeś? Temat run jest bardzo głeboki, a z twojego posta wynika mi że właściwie wszystko już odkryłeś. A o bardzo okroiło rozmowę.

Cytuj
To co podpisałeś jako 'zapis' - jest alfabetem, a nie 'zapisem'


Zapis który lansujesz jako 'aramejski' nie ma odpowiedników w alfabecie aramejskim. Chyba że dysponujesz jakimś innym unikatowym 'alfabetem aramejskim'.

Zapis aramejski jest zbliżony do hebrajskiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_aramejski

Tetragram zapisany alfabetem fenickim (na górze i w środku) i

współczesnym hebrajskim, opartym na alfabecie aramejskim (na dole)

Źródło Wikipedia

Cytuj
w tym pierwszym ramiona sa pochylone smialem twierdzic ze pierwotnie ten napis wygladal tak jak ja go napisalem w kazdym razie pasowal do tego fraktalnego schematu

To przedstaw dowody że 'pierwotnie' wyglądał tak jak go napisałeś, aby jak twierdzisz 'pasował ci' do fraktalnego schematu. W przeciwnym przypadku (tj braku dowodu) musze przyjąć ze narysowałeś go według własnego widzimisie... A cała zabwa, bardzo dowolnie interpretowanymi skojarzeniami.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2010, 21:34:24 wysłane przez Enigma » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #13 : Luty 01, 2010, 22:24:20 »

sorry nie chce mi sie tego tlumaczyc obejrzyj sobie alfabety, fenicki, grecki aramejski, wczesnohebrajski , runy i sama wymysl ktory alfabet byl pierwszy a ktorys byl - nazwij go jak chcesz dla mnie ok niech to bedzie adamowy:)  - bo to ginie w pomroce dziejow jak ludy sie mieszaly skad przybywaly i co robil..niczego nie wymieszalem tylko podalem jasne przyklady


http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://nomededeus.com/wp-content/uploads/2008/01/phoenician-alphabet.jpeg&imgrefurl=http://scripturalnames.com/tag/aramaic/&usg=__Z1o2NHL30VwGfdHeOB3E6RKQ6S4=&h=450&w=474&sz=221&hl=pl&start=4&um=1&tbnid=4dfXhETko9TQYM:&tbnh=122&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Darameic%2Balhabet%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1


dla mnie kolejnosc figur tak jak liczenie nie ma znaczenia ogolnie wszystko mozna sprowadzic do kola:)
jaka ma dla Ciebie znaczenie kolejnosc figur?, w kwiecie zycia zawieraja sie wszystkie te figury...

jezeli to wszystko nie ma zwiazku z Chrystusem i sw geometria (i aramejskim - grcekim, wczesnohebrajskim zapisem:) to wytlumacz mi te 2 rzeczy ze to tak sie uklada - (ta urna z to filmu hasima o sw geometrii podobno z rodziny jezusa)


http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg

i wytlumacz  to w jakis sposob wpisuje sie tetragramaton w tamta strukture (i ze jest to fraktal - struktura zywego organizmu, wody, krysztalu  a ogolnie wszystkiego) - to ze nieznaczenie zmodyfikowalem te litery jak juz mowilem nie znaczy ze tak nie wygladaly - przesledz jak wygladala ich ewolucja ogolnie lekko zmodyfikowalem tylko ostatniahttp://img.search.com/thumb/6/6f/Tetragrammaton_scripts.svg/137px-Tetragrammaton_scripts.svg.png


tak ten na gorze to zapis "fenicki" tylko co fenicjanie mieli wspolnego z tetragramatonem? w srodku to zapis aramejski dlatego napisalem ze wg mnie pierwszym jezykiem byl aramejski...tylko wg mnie:) w kazym razie hebrajski powstal na bazie aramejskiego


tutaj krotka historia aramejskiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_aramejski


tutaj krotka historia fenickiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_fenicki


hm fenicki byl taki sam jak hebrajski..czyli taki sam jak aramejski?

z tych informacji nie dowiesz sie napewno  co bylo napoczatku w 100%, mozesz probowac  dokonywac syntezy to wszystko i ja tak zrobilemdorzucam temat CERNU bo to b. wazny temat i mniej wiecej sie laczy z tym tematem bo to odwrotnosc sw.geometrii a tez ma zawiazek z geomteria ja mowie o pieczeci Boga a a apokalipsie opisane tez jest 666 jako pieczec bestii wiec jakos to sie laczy


masoni obrali sobie ten symbol rozumiejac go opacznie tak mi sie wydaje - ogolnie to tez w tym symbolu zawiera sie i gwiazada dawida i symbol typowo masonski tz . cyrkiel..i diadment i kolo itd.. ogolnnie rzeczywistosc ma podstawe matematyczna ...i mysleli ze za pomoca matematyki mozna osiagnac cala wiedze o rzeczywistosci - ale to oko w srodku i dodatkowy diament nie wiadomo skad sugeruje ze wszystko jest zywe i potrafi sie rozwijac zaprzeczajac matematycznym wyliczeniom ktore sa skuteczne w pewnym stopniu na poziomie materii "zbrylonej"Uśmiechten link podawalem juz, ale jeszcze raz...przypadkiem znalzlem te strone i mowi ona mniej wiecej o tym o czym ja mowie - wlacz sobie translatora jak nie znasz angielskiego ( ja nie znam) ale tlumaczy mniej wiecej o pochodzeniu jednego zrodla alfabetu i wiaze go z fenickim, aramejskim, protohebrajskim, runami:)

a najlepsze jest to ze wiaze pochodzenie tego alfabetu i imienia Boga jeszcze z atlantyda..


http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.revelation2seven.org/WebPages/SideLinks/PhonicianToEnglish.htm&ei=K45jS8z2Do-f_AaV8bz3Aw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CAsQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DFrom%2BProto-Hebrew%2B%28Phoenician%29%2Bto%2BEnglish%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 06:24:04 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #14 : Luty 02, 2010, 15:42:55 »

jezeli to wszystko nie ma zwiazku z Chrystusem i sw geometria (i aramejskim - grcekim, wczesnohebrajskim zapisem:) to wytlumacz mi te 2 rzeczy ze to tak sie uklada - (ta urna z to filmu hasima o sw geometrii podobno z rodziny jezusa)

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg

Nie rozumiem dlaczego miałabym tłumaczyć ci związek tych dwu obrazków, kiedy ja takiego związku nie widzę. Jedyny wspólny fakt (kółko i środkowe promienie) z czym można znaleźć skojarzenie to powszechnie znana mandala, o czym napisałam wcześniej.

Cytuj
tak ten na gorze to zapis "fenicki" tylko co fenicjanie mieli wspolnego z tetragramatonem? w srodku to zapis aramejski dlatego napisalem ze wg mnie pierwszym jezykiem byl aramejski...tylko wg mnie:) w kazym razie hebrajski powstal na bazie aramejskiego

Ueh, ja nie wiem który język 'był pierwszy' nie prowadze badań na ten temat. Widzę tylko że litery jakie tłumaczysz jako 'aramejskie' nijak mi do alfabetu aramejskiego nie pasują. Przecież jak byk pisze na Wikipedii w środku jest zapis fenicki Po prostu nie widzę odpowiedników, a linki które z uporem podajesz wciąż wskazują na zapis fenicki.

A co fenicjanie mają wspólnego z tetragramatonem, tym się również nie zajmuję. Wiem ze uważa się ich za potomków hebrajczyków (a dokładnie szczep marynarzy) którzy mogli dotrzeć aż do wysp Wielkiej Brytanii i tam zaszczepić litery przypominające zapis runiczny. O powiązaniu fenicjan z hebrajczykami świadczyć ma też fakt że wynaleźli oni 'pieniądz' co wiąże ich z judaistycznym upodobaniem do złota, oraz szkło. Z linka który podałeś, taka informacja: Język fenicki - wymarły język z grupy kananejskiej rodziny języków semickich. Semici - od syna Noego (SEMA) przodkowie Abrachama, stąd określenie np 'antysemityzm', prawda?

Cytuj
hm fenicki byl taki sam jak hebrajski..czyli taki sam jak aramejski?

Nie bardzo, fenicki się od hebrajskiego różni i to sporo, masz wyżej odnośniki do wszystkich trzech alfabetów-wystarczy przyjrzeć sie literom. Na rysunku z Wiki fenicki jest zapisany w dwóch wersjach, a aramejski zbliżony do hebrajskiego. Obydwa pochodzą z grupy jęz semickich:
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_semickie

Z linka który podałeś 'historii aramejskiego' wynika że Hebrajski, jako język starożytny stosowano już tylko w liturgii. A na co dzień używano uproszczony aramejski. Być może kolejnym uproszczeniem był właśnie fenicki.
Następnie migracja drogą wodna mogła przenieść język na wyspy Brytyjskie gdzie widać podobieństwo geometryczne do run. Kiedyś też miałam czyste skojarzenia co do samych run, wiec polecam zapoznanie się z ich bogatą symboliką.
Mogę się tylko domyślać, że ktoś wyszukał zapisu JHVH tak aby pasował 'geometrycznie' do greckiego Itchys. Natomiast ty, chcesz przedstawić ten zapis jako pierwotny 'aramejski', wybierając inskrypcje fenicką - gdyż ma formę uproszczoną i pasuje ci do wykresu fraktalnego - run.

Jeśli chodzi o rzutowanie liter to Gdybyś miał czas wgryźć się w św geometrie, doczytałbyś że rzutowanie spirali Złotego podziału w przestrzeni 3D daje właśnie litery z alfabetu hebrajskiego:


Litery alfabetów powstają dzięki zmianie położenia "złotej spirali" umieszczonej na torusie, który przechyla się w sposób wyznaczony przez osie symetrii brył platońskich. Wystarczy robić "stop-klatki" zmieniającej położenie spirali, aby otrzymać kolejne litery alfabetów.

Szkic torusa z naniesioną na niego spiralą "złotego środka" oraz  położenie wyjściowe spirali złotego środka (jest to litera P 'pay', gdzie wartości x,y,z=0) wg. jednej z osi symetrii czworościanu:


Powyżej: powstawanie alfabetu hebrajskiego.

Poniżej: trójwymiarowe zobrazowanie zmiany położenia spirali Złotego Środka,
(spirala jest TA SAMA, zmienia się tylko kąt, pod jakim ją widzimy):

reszta http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=272.msg2671#msg2671

Cytuj
ten link podawalem juz, ale jeszcze raz...przypadkiem znalzlem te strone i mowi ona mniej wiecej o tym o czym ja mowie - wlacz sobie translatora jak nie znasz angielskiego ( ja nie znam) ale tlumaczy mniej wiecej o pochodzeniu jednego zrodla alfabetu i wiaze go z fenickim, aramejskim, protohebrajskim, runami:)

Oczywiście obejrzałam ta interesującą stronę, wyżej obrazki z alfabetu.  Troszke znam angielski wiec przetłumaczyłam "Elder Futhark " co do całości, to postaram sie potłumaczyc po koleji, bo chciałabym wrócić do tematu run.

ANGLO-SAXON FUTHARK
Liczba z extra liter które zostały dodane do alfabetu runicznego w zapisie Anglo-Saxon/Staro Angielskim. Runy prawdopodobnie zakupiono do Brytanii w V wieku przez Angles, Saxons, Jutes and Frisians i były używane do około XI wieku. Runiczne inskrypcje przeważnie znajdowano na biżuterii, broni, kamieniach i innych obiektach. Przetrwało kilka przykładów pisma runicznego na manuskryptach. [wykres(?) ten jest niekompletny. Zostały dodane A-S runy które możecie zobaczyć tutaj]

YOUNGER (OR SCANDANAVIAN) FUTHARK
Ta wersja alfabetu runicznego była używana sporadycznie w Skandynawii, w części Niemieckiej i Szweckiej az do XVII w.[ są tutaj elementy Młodszego Futharka, które tu widać]

ETRUSCAN ALPHABETS
The Etruscan alfabet uważa się że został opracowany z alfabetu Greckiego, przez kolonistów Greckich we Włoszech. Najwcześniejsze znane zapisy, datowane są na połowę VI w p.n.e
Więcej jak 10 tys Etruskich inskrypcji zostały odnalezione na nagrobkach, wazach, figurach, lustrach i biżuterii. Znaleziono także fragmenty z Etruskiej książki zrobionej z płótna. Większość Etruskich inskrypcji jest zapisana w liniach poziomych z lewej do prawej, lecz niektóre są (obyduwstronne?) (biegną na przemian z lewej do prawej, a następnie z prawej do lewej)
Użyty zapis: 'Etruscan' język mówiony przez Etrusków, którzy żyli w Etruria (Tuscany and Umbria)  pomiędzy ok VIII w p.n.e   a I w n.e. Mało wiadomo o Etruskach i ich języku.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 15:52:52 wysłane przez Enigma » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #15 : Luty 02, 2010, 16:01:40 »

upraszczam bo zycie jest po to zeby sobie upraszczac i ulatwiac a nie utrudniac:)


http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://img.search.com/thumb/6/6f/Tetragrammaton_scripts.svg/137px-Tetragrammaton_scripts.svg.png&imgrefurl=http://www.search.com/reference/Yahweh&usg=__Jq04OdX4-YC-hfy8vpcHvEdaUO4=&h=138&w=137&sz=4&hl=pl&start=5&um=1&itbs=1&tbnid=AQoYh8LAxs4cgM:&tbnh=93&tbnw=92&prev=/images%3Fq%3Darameic%2Bjhvh%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1


ale Ty jestes uparta masz tu wikipedie w srodku jest aramejski na gorze paleo-hebrajski na dole hebrajski zapis... przy zapisie "fenickim" jest to jeszcze bardziej zgeomtryzowane

jakto  nie widzisz zwiazku ze sw gemetria

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

przeciez tutaj jest symbol genezis - ze sw geometrii

z koleji na tej stronie i jest to opracowanie przez jakiegos wybitnego kabaliste  i jezykoznawce
alfabet pierwotny jest wywiedziony - PRAWDOPODOBNIE OD ATLANTYDY (to mialoby jakis sens z fenicjanami - ktorzy mieli kontakty z ta cywilizacja - ja uwazam ze to byli aramejczycy:) - POTOMKOWIE ATLANTYDOW:) to mialoby sens z piramida, arka itd...i zapisem imienia Boga w taki wlasnie geometryczny sposob...ktory przejawia sie potem we wszystkim...


http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.revelation2seven.org/WebPages/SideLinks/PhonicianToEnglish.htm&ei=K45jS8z2Do-f_AaV8bz3Aw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CAsQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DFrom%2BProto-Hebrew%2B%28Phoenician%29%2Bto%2BEnglish%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG

to ze tetragramaton po aramejsku uklada sie w ten fraktalny symbol - rowniez w diament, gwiazde dawida,
dlatego to ma takie znacznie bo rowniez uklada sie w spirale zlotego sroda  - czyli zwiazana z Bogiem:)

http://img251.imageshack.us/i/tetragramatonwpisanzwko.jpg/


http://img109.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img109/7235/ptkzt1s122.jpg&via=mupload


http://img502.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img502/8293/ptkzt1s124.jpg&via=muploadjezeli cos ma sie ukladac w geometryczny sposob to tylko w taki prosty sposb jak tutaj...jezeli chodzi o rzutowanie jakichkolwiek liter
w podobny sposob rozmawialismy o tym kto ma racje w konflikcie Palestynsko - Zydowskim, tutaj prosze opracowania nukowcow Izraelskich - kogo tak naprawde genetycznie eliminuje i z kim walcza Izraelci... a wszystko rowniez ma odniesienie do pisma sw:)


http://www.wspolnotamesjanska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=118:badania-genetyczne-nad-izraelem&catid=1:latest-news&Itemid=50

http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,274633
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 17:02:02 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #16 : Luty 02, 2010, 19:59:53 »

jak znajdę, to wskażę link do strony która  dosyć konkretnie wyjaśnia, jak alfabety wywodzą się z jednego (niestety odkad ją ujrzałem nie udało mi się tam wrócić, ale tez nie miałem takiej potrzeby)

666
Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #17 : Luty 02, 2010, 20:10:48 »

upraszczam bo zycie jest po to zeby sobie upraszczac i ulatwiac a nie utrudniac:)

Byle tylko ci nie wyszedł prostacki banał. Gdyby np Biblie traktować wprost, to przypowieść o siewcy nie byłaby opowieścią o słowie bożym, tylko poradą dla rolnika.

Cytuj
ale Ty jestes uparta masz tu wikipedie w srodku jest aramejski na gorze paleo-hebrajski na dole hebrajski zapis... przy zapisie "fenickim" jest to jeszcze bardziej zgeomtryzowane

A powiedz mi, co z tych wersji anglo jezycznych rozumiesz? Bo wspominałeś ze angielskiego nie znasz. Patrzysz na obrazek z podpisem Paleo-hebrew i Aramic i już teoria jest gotowa? Wikipedie piszą zupełnie różni ludzie. Nikt nie weryfikuje ich kwalifikacji. Odwołujsze sie do tekstu ( a raczej samego obrazka) którego dokładnie nie jestes w stanie przetłumaczyć  Niezdecydowany
Po za tym prosiłam nie o jakieś malunek podpisany według potrzeby, tylko o alfabet 'aramejski' którego litery odpowiadałyby zapisowi fenickiemu - a takiego nie przedstawiłeś.

Cytuj
jakto  nie widzisz zwiazku ze sw gemetria

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

przeciez tutaj jest symbol genezis - ze sw geometrii

Jeju, nie z tym obazkiem nie widzę związku, tylko z greckim napisem Itychs
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg   - ten nie ma żadnego związku z św geometrią - to po prostu zwykły bazgroł.

Cytuj
z koleji na tej stronie i jest to opracowanie przez jakiegoś wybitnego kabaliste  i jezykoznawce
Taak, a jak brzmi jego nazwisko i stopień naukowy?   Język

Odwołam się do wersji oryginalnej, czyli ang, bo google tłumacz potrafi namieszać  Mrugnięcie
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.revelation2seven.org/UsedImages/Runes.gif&imgrefurl=http://www.revelation2seven.org/WebPages/SideLinks/PhonicianToEnglish.htm&usg=__9k7ys9wtbVHUOT1hqQU3TwSEfxY=&h=296&w=514&sz=6&hl=pl&start=25&um=1&tbnid=KvKEI8V9ymCgzM:&tbnh=75&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dpaleo-hebrew%2Balphabet%26ndsp%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26start%3D20%26um%3D1

Na górze strony masz tytuł TORA a nie jak w tłumaczu (Tory)
 "Z Proto -Hebrew (Phoenician) do Angielskiego"

Niżej w tabela otaczająca piramidę ma dwie boczne kolumny. W tych dwóch kolumnach porównane są litery z alfabetu (z lewej) Fenicki z prawej odpowiednik Hebrajski (czy tam jak chcesz aramejski). Dla mnie to po prostu porównanie dwóch alfabetów choć głowy sobie uciać nie dam, bo spierajac sie z tobą nie mam czasu zagłebić się w tłumaczenie.

Cytuj
to ze tetragramaton po aramejsku uklada sie w ten fraktalny symbol - rowniez w diament, gwiazde dawida,
dlatego to ma takie znacznie bo rowniez uklada sie w spirale zlotego sroda  - czyli zwiazana z Bogiem:)
A który to 'aramejski' masz na myśli? kanciaty fenicki czy aramejsko-hebrajski? Bo jak znam twoja skłonność do upraszczania, to nie mogę być pewna o czym prawisz.

Mam nadzieje że przyjrzałeś sie dokładnie w co układa sie animacja spirali Złotego podziału - w litery alfabetu hebrajskiego.

Cytuj
w podobny sposob rozmawialismy o tym kto ma racje w konflikcie Palestynsko - Zydowskim, tutaj prosze opracowania nukowcow Izraelskich - kogo tak naprawde genetycznie eliminuje i z kim walczą Izraelci... a wszystko rowniez ma odniesienie do pisma sw:)

A po po co chcesz wracać do tamtego tematu robiąc kolejny oftopic?

Reasumując, sprzeczamy się o drobiazg, który nie jest nawet związany z tematem. Nie jestem jezykoznawcą i choć chciałabym sie dowiedzieć który język był pierwotny (adamowy) trzeba by poświęcić temu kilka dni, tygodni. Zebrać dostępne alfabety, miejsce i czas występowania. Można obejrzeć czyjś punkt widzenia (myśle o stronie z piramidą i dwoma kolumnami) ale ja wolałabym sprawdzić samodzielnie. A nie bardzo mam na to czas
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #18 : Luty 02, 2010, 20:27:24 »

sorry ja tam widze wirujaca spirale - te migawki obok sa lekko naciagane:), ten przyklad ze zlotym srodkiem ktory ja Tobie podalem jest bardziej czytelny:)

jakos ciezko Ci wytlumaczyc ze te nazy paleo-hebrajski, aramejski, protohebrajski, fenicki sa uzywazne zamiennie tz w niektorych odnosnikach aramejski nazywany jest protohebrajskim, aramejski fenickim, a fenicki - paleohebrajskim

co zrouzmialem z tej wersji anglojezycznej? - odpowiadalem Ci juz ze byl jeden jezyk - ktory ten gosc utozsamia z Atlantyda

a to jest merkaba widok z gory
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg 

http://picasaweb.google.pl/artforwarding/SwietaGometiaWPraktyce?feat=embedwebsite#5431383128330252562


pewne jest jedno ze hebrajski powstal na bazie aramejskiego... armejski teoretycznieod fenickiego - ale biarac pod uwage sw gemetrie, atlantyde (ten koles z angielskiego art. wywodzil jez pierwotny od Atlantydy), Jezusa ktory nauczal w aramejskim uwzam ze to aramejski byl pierwszy nie wiem czy jasno to napisalem?Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 20:33:01 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #19 : Luty 02, 2010, 23:33:18 »

Gdyby np Biblie traktować wprost, to przypowieść o siewcy nie byłaby opowieścią o słowie bożym, tylko poradą dla rolnika.
Nawet gdyby potraktować tę przypowieść dosłownie to i tak okaże się prawdziwą.

no bo biblia to taki przestarzały poradnik dla rolników Mrugnięcie  i w dodatku dla tych opóźnionych w rozwoju lub z zespołem Downa
I proszę nie mówcie mi, że chrześcijanie vel katolicy nie są tolerancyjni. Gdyby Phi takimi słowami określił np. Koran - nie cwaniaczyłby tak dłużej, gdyby powiedział tak o Torze zaraz poszłyby gromy o antysemityzm...
Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #20 : Luty 03, 2010, 11:12:31 »

jakos ciezko Ci wytlumaczyc ze te nazy paleo-hebrajski, aramejski, protohebrajski, fenicki sa uzywazne zamiennie tz w niektorych odnosnikach aramejski nazywany jest protohebrajskim, aramejski fenickim, a fenicki - paleohebrajskim

To że te języki są porównywane, wystepowały na jednym terenie i pochodzą z jednej grupy semickiej, nie znaczy że można wrzucić je do kotła przyjmując dowolność w interpretacji. Litery tych alfabetów nadal różnią się i to znacznie, co wyróżnia jakim wpływom dany alfabet podlegał.

Cytuj
co zrouzmialem z tej wersji anglojezycznej? - odpowiadalem Ci juz ze byl jeden jezyk - ktory ten gosc utozsamia z Atlantyda
Chodziło mi o wersje JHWH z anglojezycznej Wikipedii (z linka którego obrazkiem się podpierałeś, gdzie podpisany jest Paleo-Hebrew, Aramaic, modern Hebrew). Czy z tego tekstu cokolwiek możesz wywnioskować, czy tylko władowałeś obrazek który ci odpowiada?

Cytuj

Według tego rozumowania, tutaj z pewnością też dostrzeżesz merakbę.Cytuj
pewne jest jedno ze hebrajski powstal na bazie aramejskiego... armejski teoretycznieod fenickiego - ale biarac pod uwage sw gemetrie, atlantyde (ten koles z angielskiego art. wywodzil jez pierwotny od Atlantydy), Jezusa ktory nauczal w aramejskim uwzam ze to aramejski byl pierwszy nie wiem czy jasno to napisalem?Uśmiech

Znalazłam interesujące porównanie, niestety niemieckiego nie potrafie przetłumaczyćI jeszcze bardzo ciekawy fragment, z tej strony http://bracia.racjonalista.pl/odkrycie/traktaty/ie.htm  :
!!!==========!!!
"Proponuję zapisywanie imienia Bożego jako “IEUE”, “IEVE” albo “IEWE”. Dwie ostatnie formy zapisu wskazują na źródłosłów imienia pierwszej kobiety – Ewa, która stała się matką wszystkich żyjących... Forma “IEWE” (“Iewe”) jest stosowana przez niemiecki Konkordanz Verlag w literalnym przekładzie Biblii, zaś forma “IEUE” (“Ieue”) – przez amerykański Concordance Concern, który opracował literalny i międzywierszowy przekład Biblii, a następnie udostępnił w formie elektronicznej w internecie "

 Duży uśmiech Do tego tekstu postaram się jeszcze nawiązać niżej, tylko zamieszcze kilka ciekawostek o języku.

==========


Wiec jeszcze sumeryjski... http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_sumeryjski#Najstarszy_j.C4.99zyk_pisany
"...Język sumeryjski nie jest spokrewniony z innymi językami używanymi przez okoliczne ludy i jest na ogół uważany za język izolowany(...)
Najstarszy język pisany
Najpóźniej od połowy IV tysiąclecia p.n.e. Sumerowie odgrywali w południowej Mezopotamii decydującą rolę w przejściu do wysoko rozwiniętej kultury, w szczególności m.in. w rozwoju pisma, które mogło być stosowane w gospodarce i administracji, co miało miejsce ok. 3200 r. p.n.e. (znaleziska w Uruk IVa). Język sumeryjski jest jednym z pierwszych języków, dla których wynaleziono pismo. Tylko najstarsze hieroglify egipskie sięgają czasów, w których używano pisma sumeryjskiego. Egiptologia i starożytna orientalistyka nie znają odpowiedzi na pytanie, czy pomiędzy tymi dwoma zdecydowanie najstarszymi systemami pisma istniał jakiś związek.
Około 3200 r. p.n.e. wzory wyciskane dotąd na glinianych żetonach zaczęto odciskać na większych kawałkach gliny, dodając przy tym inne znaki.


"Sumeryjska inskrypcja monumentalna z XXVI wieku p.n.e." - nie wiem czy ten podpis jest własciwy, ale tabliczka byłaby baardzo stara  Z politowaniem

W poszukiwaniu datowania hieroglifów, natknełam się na fajną stronke:  http://histmag.org/archiwalia/mag49/komunikacja-od-mowy-do-internetu.html

"za najstarsze znane nam pismo uważa się sumeryjskie piktogramy z 3400 p.n.e.9 Mniej więcej wy tym samym czasie wynalezione zostały też hieroglify

Dużo więc jest tych 'najstarszych języków' W artykule możemy np przeczytać o datowaniu mowy i obrazkach ściennych.
Przytocze w większej całości:

"200 000 p.n.e - Mowa(...)

30 000 p.n.e - Pierwsze symbole
Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką. Ludzie Cro-Magnon stworzyli pierwszy kalendarz księżycowy 30,000 p.n.e.4


10 000 p.n.e – Petroglify]
Wydaje się, że od malowideł jest tylko krok do pierwszych symboli. Ale to krok ogromny i bardzo długi, zarówno w czasie, jak i rozwoju intelektualnym. Podczas gdy najstarsze malowidła naskalne, rzeźby, narzędzia możemy datować na okres późnego paleolitu (ok. 25 tys. lat p.n.e.), pierwsze symbole, petroglify, pojawiają się dopiero w okresie neolitu (10-9 tys. lat p.n.e)5.

Równie stare są też pierwsze środki mnemotechniczne – narzędzia służące do pomocy w zapamiętywaniu. Symbole z najtrwalszych substancji (takie jak kamienie obrabiane do specyficznych kształtów) datowane są także na okres późnego paleolitu. Prawdopodobnie często używane były także węzły na sznurach (podstawa słynnych peruwiańskich kipu), karby na drzewie, tatuaże, herby, proporce, pieczęcie.

Nie istnieją jednak żadne wiarygodne dowody, że symbole będące graficznym odbiciem języka – czyli pismo – wykształciły się przed piątym tysiącleciem p.n.e.

9000 p.n.e. - Piktogramy i ideogramy
Najstarszym podgatunkiem pisma są piktogramy, czyli pismo obrazkowe, w którym obrazy lub schematyczne rysunki przedmiotów są symbolami tych zjawisk. Symbole te nie przedstawiają dźwięków mowy – jest to alfabet semantyczny (od gr. sema, znak), a nie fonetyczny.
Piktogramy są kolejnym krokiem w ewolucji symboli. Tak jak petroglify rozwinęły się z malowideł naściennych, tak z petroglifów powstały piktogramy. Istotna różnica między takimi malowidłami, jak petroglify, a piktogramami polega na tym, że te pierwsze przedstawiają jakieś wydarzenie – podczas gdy piktogramy o tym wydarzeniu opowiadają. Mają więc znaczenie użytkowe.

Piktograf z 1510 przedstawiający historię przybycia misjonarzy na wyspę La Espanola na Karaibach
Piktogramami posługiwały się ludy starożytne – prehistoryczni mieszkańcy Egiptu, Mezopotamii, Fenicji, Krety, Hiszpanii, Fancji. Posługują się nimi dalej plemiona żyjące współcześnie w Afryce, Ameryce i Oceanii. Najstarsze piktogramy datowan są na 9000 p.n.e. aczkolwiek dopiero ok. 5000 p.n.e. stały się powszechnie znane. Symbole te były używane do oznaczania pojemników z żywnością, prawdopodobnie na handel, a później także dóbr rzemieślniczych.

Kolejny krok w ewolucji zapisywania myśli stanowi ikonografia (eikon z greki oznacza ‘obraz, wyobrażenie’). Ideogramy mają na celu przedstawienie idei. Podczas gdy piktogram przedstawiający koło zawsze przedstawia przedmiot o okrągłym kształcie, np. słońce, tak kolisty ideogram może oznaczać ‘gorąco’, ‘światło’, ‘dzień’ czy ‘Wielkiego Boga Słońca’. Dwie kreski mogą oznaczać nie tylko nogi, ale symbolizować też pojęcia takie jak ‘iść’ bądź ‘podróż’.

3400 p.n.e. - Pisma ideograficzne
O ile najstarsze ideogramy pochodzą z mniej więcej tego samego okresu co najstarsze piktogramy, to pisma czysto ideograficzne (logograficzne13), spotykane w różnych kulturach świata, zostały wynalezione stosunkowo późno i są także mniej wygodne od omówionych poniżej wcześniejszych pism analitycznych i analityczno-fontetycznych.


Z czasem ideogramy coraz bardziej odchodziły od ‘zwykłych obrazków’ i ewoluowały w stronę bardziej abstrakcyjnych symboli, nadal jednak zachowały swoją podstawową ideę, że dany znak reprezentuje konkretne pojęcie. Ideogramy są spotykane w starszych systemach pisma Dalekiego Wschodu – m.in. w japońskim Kanji14, koreańskim Hanja15 (z V wieku n.e.), które z kolei wywodzą się z chińskich znaków16 (1200 p.n.e). Najstarszy system pisma, sumeryjskie pismo klinowe, jest przykładem pisma ideograficznego.3300 p.n.e. - Pismo
Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’6.

Pismo było darzone wielkim szacunkiem. Starożytni Egipcjanie uważali za jego twórcę Thota, boga kultury, nauki i magii. Nebo, syn Marduka, był babilońskim bogiem pisma – i ludzkiego przeznaczenia. Według tradycji żydowskiej pismo wynalazł Mojżesz, według mitów greckich – Hermes. Klasa urzędników rządzących imperium chińskim, literati, za jedną z najważniejszych cech wykształconego człowieka uważała zdolność czytania i pisania.
Nieco kontrowersyjne jest ustalenie dokładnej daty powstania pisma. Pierwsze piktogramy i ideogramy pojawiły się wkrótce po pierwszych petroglifach, bo juz w okolicach 9000 p.n.e.7, ale pismo powstało nie wcześniej niż w okolicach 5000 p.n.e. Ponieważ staroeuropejske znaki Vinčów8 są do tej pory nieodczytane i uważane przez wielu archeologów za motywy zdobnicze, za najstarsze znane nam pismo uważa się sumeryjskie piktogramy z 3400 p.n.e.9 Mniej więcej wy tym samym czasie wynalezione zostały też hieroglify10 i symbole proto-elamickie11.12

3300 p.n.e. - Pisma analityczne
Pisma starożytnych Egipcjan, Kreteńczyków, Hetytów czy mieszkańców Mezopotamii nie były pismami ideograficznymi. Już w swych najstarszych znanych nam formach słowa zbudowane były z symboli, połączonych w różne kombinacje. Tym samym stanowią fazę przejściową pomiędzy pismem czysto ideograficznym, a pismem czysto fonetycznym, gdyż zawierają elementy obu tych rodzajów pisma. Warto jednak podkreślić, że granica między pismami ideograficznymi i analitycznymi jest stosunkowo płynna, i wiele opracowań naukowych nie czyni różnicy między pismami ideograficznymi (logograficznymi) a analitycznymi.

Najbardziej znanym przykładem pisma analitycznego są egipskie hieroglify (najstarszy odkryty egipski hieroglif jest datowany na 3300 p.n.e.). Składają się z trzech odrębnych elementów:

- znaki ideograficzne - np. “krzyż ankh” oznaczał “życie”, a “pióro” oznaczało “prawdę”
- znaki fonetyczne – hieroglificzne znaki spółgłoskowe, oznaczały od jednej do trzech spółgłosek
- determinatywy – poprzedzające słowa i określające klasę wyrazów. Np. wszystkie imiona bóstw były poprzedzane znakiem siedzącej figurki boga

Egipski kartusz zawierający imię faraona Ptolemeusza

3000 p.n.e. - Pisma fonetyczne - sylabiczne
Pisma fonetyczne-sylabiczne (sylabariusze) to takie zespoły symboli fonetycznych, w których poszczególne znaki są znakami samogłosek lub sylab, połączonych tak by przekazywały słowo mówione. (...)
System sylabiczny wydaje się bardziej logiczny i prostszy od alfabetu, i dlatego też był częściej stosowany. Jednak pismo sylabiczne musi posiadać znacznie więcej symboli niż alfabet (przy piśmie całkowicie sylabicznym byłaby to liczba samogłosek pomnożona przez liczbę spółgłosek). Dlatego też sylabariusze są o wiele trudniejsze do nauki niż pisma alfabetyczne i stanowią podobnie ślepą uliczkę w ewolucji pisma jak ideogramy.

2000 p.n.e. - Pismo fonetyczne – alfabetyczne

Najstarszy znany nam dziś przykład alfabetu datuje się na 2000 p.n.e.21 i był on używany w Egipcie przez Semitów, którzy nadali egipskim hieroglifom nowe nazwy. Początkowo tylko spółgłoski miały swoje fonemy, ale kolejne mutacje alfabetu (m.in. fenicki – 1200 p.n.e) ewoluowały w kierunku włączenia samogłosek, co nastąpiło w alfabecie starogreckim (900 p.n.e), przodku alfabetów cywilizacji europejskiej. Kolejna wersje alfabetu z tej linii ewolucyjnej to alfabet etruski, a następnie alfabet rzymski (600 p.n.e.), z którego w prostej linii wywodzą się alfabety łacińskie, którymi się dziś posługujemy.

Ostatni schemat pochodzi ze strony http://www.ancientscripts.com/alphabet.html
Drzewko jest tu odrobinę inaczej namalowane  Język


Z tego schematu wynika że Staro-hebrajski usytowany jest odrobinę wyżej od aramejskiego i stanowi oddzielną gałąź
Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #21 : Luty 03, 2010, 13:01:34 »

I jeszcze dokończenie wątku o zapisie JHVH (chociaz uważam że to oftopic w temacie o runach) z poprzednio przytoczonego fragmentu zapisu “IEUE”, “IEVE” albo “IEWE”
Kiara coś dla Ciebie  Uśmiech 2, okazuje się że za JHVH - kryje się biblijna Eva

http://bracia.racjonalista.pl/odkrycie/traktaty/ie.htm

YHWH, JHVH, czy IEUE?
Jak zapisywać hebrajskie litery imienia Bożego
w publikacjach stosujących alfabet łaciński?

"Autorzy publikacji naukowych, jak i tych popularyzujących współczesny stan wiedzy na temat historii naszego pisma, są zgodni, co do faktu, że alfabet łaciński i alfabet grecki – z których wywodzą się alfabety, którymi posługujemy się od ponad tysiąca lat – mają swój rodowód w piśmie starożytnych Izraelitów, Arabów i Fenicjan.

Przykłady zastosowania alfabetu paleo-hebrajskiego znalezione zostały w wielu wykopaliskach na terenie Izraela i Jordanii. Za pomocą liter tego alfabetu zapisywali imię Boże autorzy odpisów ksiąg biblijnych oraz komentarzy, które po II wojnie światowej odkryte zostały w Qumran. Imię IEUE zostało przez nich wyróżnione spośród tekstów napisanych pismem aramejskim – którego odmianę znamy obecnie jako pismo hebrajskie – po hebrajsku i po aramejsku, a także pismem greckim poprzez zapisanie tego imienia za pomocą starohebrajskich liter. Usiłującym sobie wyobrazić, jak mogłoby to wyglądać polecam eksperyment z zapisaniem imienia Bożego w tekście polskim, z zastosowaniem liter alfabetu greckiego oraz rosyjskiego...

Powszechnie zapisuje się je jako “YHWH”, a często spotyka się również “JHVH”. Oba sposoby zapisu sugerują, że chodzi o wymowę “YaHWeH”, tudzież o tradycyjną wymowę “JeHoVaH” – obie występujące dość powszechnie w angielskim i niemieckim obszarze językowym.

Jedni opowiadają się przy tym za angielską formą “Yahweh”, z której między innymi polscy i niemieccy bibliści wyprowadzili formę “Jahwe”. A drudzy – za angielską formą “Jehovah”, zapisywaną podobnie do przyjętej w polszczyźnie XVI wieku formy “Jehowa”.

...wydaniach z referencjami w językach niemieckim, angielskim, francuskim i hiszpańskim – pojawia się forma “Jehowi” czy “Jehwa”. Ciekawe jest, że w tej samej publikacji wyjaśnia się sposób powstania tychże form. W dodatkach do tego przekładu podano informację o mechanizmie powstania formy “Jehowi” – poprzez podstawienie pod Tetragram znaków wokalizacyjnych-nekudot pochodzących z wyrazu “Elohim” (“Bóg”). Stąd sugestia żydowskich masoretów, by wyraz ten odczytywać, jako “Elohim”, zamiast wymawiać imię Boże. Również, co do formy “Jehowa” napisano o podobnym mechanizmie – gdy do wymawiania Tetragramu użyte zostały znaki wokalizacyjne zaczerpnięte z wyrazu “Adonaj” (“Pan”), najczęściej stosowanego przez ortodoksyjnych żydów zamiast imienia Bożego i skąd przejęli ją w XVI wieku niczego nieświadomi chrześcijanie. (...)

Dlaczego stosowano te formy w hebrajskich odpisach Biblii?

Krótko mówiąc, aby zapobiec złamaniu Drugiego Przykazania biblijnego Dekalogu przez czytających imię Boże, które zawiera zakaz bezczeszczenia imienia Bożego. Nie znamy ani daty, ani imion autorów tego pomysłu - rabinów, którzy wprowadzili do judaizmu taki zakaz. Faktem jest, że wymyślili tym samym i wprowadzili w życie własne “przykazanie”, będące "uzupełnieniem" oryginalnego Bożego Przykazania. Tora mówi wszak jedynie o nie nadużywaniu imienia Bożego, a nie o jego nie wymawianiu (Tora, Devarim, V Księga Mojżeszowa 5, 11). Pozostałe zaś Pisma zawierają nawet zachętę do głośnego wzywania imienia Bożego, co było praktyką żydowskich nocreuszów I wieku

Dlaczego pojawiają się aż trzy “formy”?

Ponieważ wyrazy “Pan” oraz “Bóg” występują w Biblii często obok imienia Bożego. Rozwiązanie przyjęte przez rabinów miało zapobiec odczytywaniu tekstu Biblii z użyciem form typu “Pan Pan”, albo “Bóg Bóg” tam, gdzie w oryginale występuje “PanIEUE”, albo “IEUE Bóg”. Stąd, zamiast wymawiać “Pan IEUE” wprowadzili wymowę “Pan Bóg” (“Adonaj Elohim”), i w tym przypadku spotykamy litery od wyrazu “Elohim” pod imieniem Bożym, co wprowadza niezornientowanych w błędne odczytywanie imienia jako “Jehowi”.

Podobnie, zamiast wymawiać “IEUE Bóg” wprowadzili wymowę “Pan Bóg” (Adonaj Elohim”), przy czym tym razem widzimy litery od wyrazu “Adonaj” pod imieniem Bożym, co daje wyraz “Jehowa”.

Trzecia “forma” – “Jehwa” – pojawia się tam, gdzie rabini uznali za słuszne wymawiać aramejskie “Szema”, tudzież hebrajskie “Ha Szem”(...)
Źródłem wymowy imienia Bożego jako “Jahwe” jest wyraz hebrajski “Ha Szem”.

Proponuję pozostawić kwestię wymowy imienia Bożego otwartą, do czasu aż pojawi się taki prorok, któremu IEUE wskaże rozwiązanie (dlatego mój lud pozna moje imię, zrozumie, że to Ja jestem, który mówi: oto jestem, Nevim, Księga Izajasza 52, 6). Sugeruję jedynie zapisywanie imienia Bożego za pomocą tych liter naszego alfabetu, które we wszystkich zestawieniach następują po literach alfabetu hebrajskiego, które użył nasz Ojciec dla określenia własnego imienia.

Z liter wskazywanych przez biblistów europejskich i amerykańskich, jedynie pierwsza litera “jod” jest na swoim miejscu. Dwie litery “H” nie są bynajmniej łacińskimi odpowiednikami hebrajskiego “hE”, lecz odpowiadają hebrajskiemu “Het”. Litera “waw”, “vav”, tudzież według sefardyjskiego dialektu – “uau” – została zarówno przez Greków, jak i Rzymian oddana jako “u” (greckie “Y” i starołacińskie “V”).

Proponuję zapisywanie imienia Bożego jako “IEUE”, “IEVE” albo “IEWE”. Dwie ostatnie formy zapisu wskazują na źródłosłów imienia pierwszej kobiety – Ewa, która stała się matką wszystkich żyjących... Forma “IEWE” (“Iewe”) jest stosowana przez niemiecki Konkordanz Verlag w literalnym przekładzie Biblii, zaś forma “IEUE” (“Ieue”) – przez amerykański Concordance Concern, który opracował literalny i międzywierszowy przekład Biblii, a następnie udostępnił w formie elektronicznej w internecie [5].

Forma “IEUE” była również formą zapisu imienia Bożego za pomocą liter łacińskich, przyjętą przez Kościół katolicki w XIII wieku, a więc na długo przed tym, zanim pojawiły się pierwsze publikacje z formą “Jehowa”. Pisownię taką stosuje na przykład Innocenty III w “Sermo IV, in circumcissione Domini”, napisanej około 1200 roku, przejmując rozwiązanie zaproponowane w 1195 roku przez Joachima z Flory w książce “Expositio in Apocalypsim”."

koniec cytatu  Duży uśmiech Duży uśmiech

================

a teraz małe conieco o RUNACH którymi to interesowałam się kilka latek temu (bardzo polecam, mają niezwykła moc) - sprawdzone empirycznie  Mrugnięcie

FehuNazywana bydło, lub złoto. Spełnienie sukces materialny, zachowanie tego co zostało spełnione. Nowy początek, nowe życie, satysfakcja, odnowa. Oznacza dobrobyt, zaspokojone ambicje, również egoizm i materializm. Odwrócona: niezdrowy nadmiar, zazdrość, cierpienie.
UruzTur, uszczerbek. Witalność, wyzdrowienie, wzrost energii. Moc szczeście. Runa walki z nieprzyjaciółmi. Symbolizuje zdrowie, witalność a także ślepą niekontrolowaną energię. Utratę czegoś co jest w naszym życiu zbędne. Negatywnie: zablokowanie się, co może doprowadzić do choroby, lub duchowego zamętu
ThurisazOlbrzym, cień. Panowanie nad przeciwnościami. Kryzys przesilenie, wzrost energii erotycznej. Jest znakiem erotyzmu, rozmachu, brutalności. Zaleca zaniechanie działań, bierność i opór. Czasem zapowiada smutek lub zdradę. Odwrócona: opuszczenie, rozwód, brak opieki duchowej. Trudne relacje z partnerem, rozpacz.
AnsuzOdyn, znak. Pomnożenie się duchowych. Mądrość, zwiastun porozumienia z otoczeniem, dobrych wiadomosci, inspiracji, ale takze manipulacji, fałszu, ignorancji. Negatywnie: Melancholia, zablokowanie możliwości porozumiewania się, manipulacja, nieodpowiednie posługiwanie się wiedzą
RaidoKonna przejażdżka, powóz. Podróż, przeprowadzka, zmiana, miejsca, horyzontów. Konieczność podążania własną drogą. Przestrzega przed stagnacją. Odwrócona: kryzys wenetrzny, zmartwienia spowodowane 'myśleniem po staremu'. Niesprawiedliwość, stagnacja
KenazRozmach, pochodnia. Wytrwałość, zdolności, aktywność, namiętność i ciąża. Runa radosnej twórczości, talentu i sztuki. Również dzieci i problemów rodzicielskich. Odwrócona: koniec przyjaźni, miłości i związku. Choroba zagubienie i bezpłodność.
GeboDar. Akceptacja, wyrozumiałość, namiętność. Podarunek materialny i duchowy. Symbol hojności i wymiany, niekiedy przekupstwa, skąpstwa i nędzy. Negatyw: kłopoty finansowe, długi , zależność, osamotnienie.
WunjoRadość. Harmonia, szczęście, popularność, sława. Dobre zdrowie i nastrój, oznacza Przyjaźń, współpracę, poczęcie, pełnię życia. Negatyw: smutki, wyobcowanie, trudne relacje z ludźmi, konieczna przezorność i rozwaga
HagalazGrad.Zmiana pozytywna, lub nie. Zwiastuje nieuchronny kryzys, który uwolni nas od tego co zbędne i przestarzałe. Radzi poddać się zmianie, siły znajdujące się poza kontrolą. Odwrócona zwiększa negatywne oddziaływanie: szok, kryzys niezbędny do dalszego rozwoju
NauthizPrzymus, strapienie.Kryzys w uczuciach, strata, ograniczenia. Zapowiada lekcję cierpienia i niedostatku. Zaleca dobrowolne wyrzeczenie. Odwrócona: choroba, upór, wrogowie. Konieczność pracy nad sobą
IsaLód. Samotność, koncentracja, skupienie. Symbolizuje obowiązki i odpowiedzialność. Radzi zapomnieć o uczuciach i przyjemnościach, poleca kontemplację. Negatyw: osłabienie, uleganie presji innych, schematom, ślepota duchowa
JeraŻniwa. Spokój, dobrobyt, zebranie plonu. Znak naturalnego cyklu życia. Zachęca do cierpliwego wysiłku, życia w harmonii z naturą. Negatyw: konflikt, powrót w stare koleiny
EihwazCis. Trwałe zawieszenie planów. Zwiastuje trudności w nowych przedsięwzięciach. Zaleca odłożenie planów, poleca modlitwę, medytację, poddanie sile wyższej. Negatyw: słabość woli, niepowodzenia, uleganie popędom
PetrhoRzut oszczepem. To co niepoznawalne, los, zysk, niespodzianka. Runa rozrywki, współzawodnictwa drużby i wróżby. Negatyw: nadmierne uleganie uciechom, nałogi i utrata mocy
AlgizŁoś, ochrona. Oznacza schronienie, opiekę sił wyższych, magię. Początek czegoś nowego, np miłości. Dobre zdrowie, uczciwe życie, otwartość - przyjęcie tego co daje los. Negatyw: Nadużycie mocy fizycznych i nadprzyrodzonych. Utajone niebezpieczeństwo, utrata harmonii, zniszczenie więzi między człowiekiem i Bogiem
SowiloSłońce. Moc, pozytywna energia życiowa i jej pomnażanie. Informuje ze jesteś na dobrej drodze, odnalezienie powołania i celu. Ufność, powodzenie, szczęście. Nwgatyw: bierność, bezczynność, rozbicie planów, fałszywi przyjaciele.
TiwazBóg, tyr. Jest znakiem gwiazdy przewodniej, zaleca prawość, metodyczność, idealizm. Zwiastuje wartościowy związek. Runa sprawiedliwości, uczciwości, jasnego osądu spraw, harmonii i poświęcenia. Negatyw: aktywność zbyt gwałtowna, tzw 'słomiany ogień', niesprawiedliwość
BerkanoBrzoza. Kobiecość, macierzyństwo, dom rodzinny. Runa dynamicznego rozwoju, wzrastania. Sprzyja pięknu, miłości, narodzinom i zdrowiu. Odwrócona: wyjałowienie, kłopoty w domu i małżeństwie
EhwazDwa konie. Zmiana, aktywność, ruch, inicjatywa, współpraca - przedewszystkim. Partnerstwo, zmysłowość, powodzenie, dobry czas w małżeństwie. Negatyw: dysharmonia, zdrada, utrata indywidualności w grupie
MahnazCzłowiek. Znak kondycji ludzkiej, zaleca skromność, prostotę, wiarę w siebie, zaangażowanie. Przebudzenie, poszukiwanie, samopoznanie. Negatyw: depresja powodowana brakiem nadziei, złe nawyki które trzeba przezwyciężyć
LaguzJezioro. Nieświadomość, symbol intuicji, uzdrawiania, wzrost osobowości. Przejście do nowego stadium rozwoju. Przewidywanie pułapek. Negatyw: strach, obawa przed zmianą, dreptanie w miejscu, lęk przed samopoznaniem
IngwazBóg Ing. Runa ciemności, spoczynku, dojrzewania, brzemienności. Siła, obfitość, moc. Rozwój wewnętrzny, uwolnienie się od walki z losem, lepszy etap życia. Negatyw: niemoc duchowa, użalanie się nad sobą, rozpacz, przedwczesne roztrwonienie energii
DagazDzień. Jasność, nadzieja, przebudzenie. Szczęśliwy przełom w życiu, dar przekazywany każdemu kto poszukuje. Niespodziewane szczęście, spełnienie marzeń, odmiana losu. Negatyw: brak tolerancji, niemożność dostrzeżenia dobrych stron, brak nadzei
OthalaWłasność przodków. Tradycja, dziedziczenie, więzi rodzinne i społeczne, dom, dobrobyt. To co przynosi kryje sie w przeszłości. Negatyw: nieumiejętność zapewnienia sobie i rodzinie bezpieczeństwa, pozorność autorytetów,bieda, strata. Może zwiastować chaos społeczny i totalitaryzm.

Obrazki ze strony: http://www.runy.pl/znaczenie_run1.html
Znaczenie wpisane do tabelki, pochodzi z książki: Beaty Marcinkowskiej "Runy,Tarot, kabała" i własnych obserwacji  Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2010, 13:18:24 wysłane przez Enigma » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #22 : Luty 03, 2010, 19:57:28 »

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.omniglot.com/writing/aramaic.htm&ei=I9FpS-fyA5qI_AbuxYnUCQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CAkQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dproto%2Bhebrew%2Balphabet%26hl%3Dpl%26lr%3D

http://www.omniglot.com/writing/hebrew.htm

tu jest  napisane ze fenicki powstal na podstawie najjwczesniejszego alfabetu Ziemi Kaanan
nie wiem skad wzielas ten schemat, wszedzie  znajdziesz informacje ze hebrajski powstal na bazie aramejskiego:) - teraz na sile starasz sie wymieszac wszystkie informacje...hm chociaz teraz pojawija sie strony ze pochodzi od fenickiego...Uśmiech - jak zwal tak zwal

Mesjasz nauczal po aramejsku wg mnie to prawdziwy - pierwszy alfabet - zreszta pokazalem ze w taki sposob zapisane imie Boze ma gleboki zwiazek ze sw geometria, a tym samym grawitacja, - jest to tez wzor struktury krysztalu - teraz ma sens dlaczego arka mogla byc krysztalem, piramidy itd...

imie Boze powinno byc zapisywane po aramejsku

kolo kole nie iest rowne:) - kiepski przyklad podalas raczej to wyglada tak:) i ma takie znaczenie:)

http://www.iivs.de/~iivs01311/Christentum/Bush_Apokalypse-Dateien/image002.jpg
\
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2010, 21:04:49 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #23 : Luty 03, 2010, 21:42:40 »

nie wiem skad wzielas ten schemat
..no przecież podałam wszędzie linki (Histmag i ancientscripts). Są tam także mapy występowania języków starożytnych.

Cytuj
wszedzie znajdziesz informacje ze hebrajski powstał na bazie aramejskiego:) - teraz na sile starasz sie wymieszac wszystkie informacje...hm chociaz teraz pojawija sie strony ze pochodzi od fenickiego...Uśmiech - jak zwal tak zwal
Jest mi obojętne który był pierwszy, równie dobrze można stwierdzić że pierwsze były piktogramy. Nie ulega wątpliwości że językiem liturgicznym/wtajemniczeń był hebrajski (ale rozumiem że możesz tego języka nie lubieć bo kojarzy się ze złymi żydami, co to nie lubią Jezusa). Powszechnie  w mowie używano aramejskiego (ale pewnie nie tego z fenickich patyczków) Ale jak zwał tak zwał...ważne żeby pasowało do fraktalu, ok.

Cytuj
Mesjasz nauczal po aramejsku wg mnie to prawdziwy - pierwszy alfabet - zreszta pokazalem ze w taki sposob zapisane imie Boze ma gleboki zwiazek ze sw geometria, a tym samym grawitacja, - jest to tez wzor struktury krysztalu - teraz ma sens dlaczego arka mogla byc krysztalem, piramidy itd...
imie Boze powinno byc zapisywane po aramejsku
Ten aramejski którego używano w czasach Jezusa, niewiele się różni od hebrajskiego, ale rozumiem ze masz na myśli fenickie patyczki. Z tego co wiem, to Jezus nauczał swoich uczniów 'ustnie'. Stąd zapisy przekazu ustnego przez apostołów, wiele lat po jego śmierci. Czy zapis tetragramatonu aramejsko-hebrajski jest właściwy, czy fenicki - tego nie wiem. Ale widzę że nie przeczytałeś artykułu "YHWH, JHVH, czy IEUE". A szkoda, bo autor dowodzi ze zapis tetragramatonu odpowiadający wyłącznie fonetyce może być mylny.

Cytuj
kolo kole nie iest rowne:)
No w końcu zajarzyłeś, widzę światełko w ciemnym tunelu

koło...


...kole


nie jest równe  Mrugnięcie
pozdro
Zapisane
Silver
Gość
« Odpowiedz #24 : Luty 03, 2010, 22:10:49 »

I jeszcze dokończenie wątku o zapisie JHVH (chociaz uważam że to oftopic w temacie o runach) z poprzednio przytoczonego fragmentu zapisu “IEUE”, “IEVE” albo “IEWE”
Kiara coś dla Ciebie  Uśmiech 2, okazuje się że za JHVH - kryje się biblijna EvaTemat JHWH (grec.Tetragrammatonu) był poruszany w wątku, którego założyłem na www.swietageometria.darmowefora.pl  - Arka Przymierza

http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=596.0

Jeśli możesz  Enigmo coś sensownego dodać do tego co tam zostało napisane i skomentowane to bardzo chętnie posłucham.
Niemniej proszę o nie tworzenie akademickich wywodów, tylko jak coś możesz to napisz to - krótko i zwięźle.
Mądrość tkwi w prostocie.

pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 1.768 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bhpelblag kingdomofscotland castlecraft warriorsidiot lodz