Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 03, 2024, 21:17:10


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowości z Egiptu  (Przeczytany 32987 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
stolo


Gaduła


Punkty Forum (pf): 13
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 998



Zobacz profil
« : Wrzesień 17, 2008, 06:32:57 »

17 września 2008

PRACE BADAWCZE I WYKOPALISKOWE W HAWARZE

Pomimo wysokich temperatur w Egipcie, prace porządkowe i wykopaliskowe w Hawarze prowadzone były przez cały sierpień, oraz nadal prowadzone są we wrześniu (pomimo okresu Ramadanu).  Polegają one na usuwaniu górnych warstw piasku po wschodniej stronie piramidy mułowej.  Jak informuje kierownik prac, dr Reda Haleem w niektórych miejscach odkryto zarysy ścian lub murów mogących być pozostałością grobowców (lub innych pomieszczeń) z okresu XX – XXIII Dynastii  (tj. około 1000 lat p.n.e.)

Oczyszczanie i wywożenie piachu rozpoczęło się w pewnej odległości od piramidy i jest kontynuowane w kierunku samej piramidy i zauważonych w czasie badań georadarem największych anomalii.  Odnaleziono już 5 mumii, oraz szereg przedmiotów ozdobnych takich jak figurki, szpilki do włosów, części naczyń, itp.  Są to oczywiście drobne znaleziska, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to „wstęp“ do właściwych badań, dają nadzieję na dużo bardziej znaczące odkrycia w najbliższej przyszłości, przy penetracji na głębsze poziomy.

Administratorzy „Forum“ naszej strony internetowej otrzymali do zamieszczenia kilka zdjęć wykonanych przez Billa Browna, który pod koniec sierpnia 2008 roku wrócił z Egiptu.  Zdjęcia ilustrują postęp prac w Hawarze, odkopane zarysy murów, oraz niektóre znaleziska. 

Po oczyszczeniu „przedpola“ wschodniej strony piramidy mułowej przyjdzie czas na głębsze wykopaliska w miejscach największych anomalii.  Mamy nadzieję, że stanie się to już w drugiej połowie października.  Pierwsze ciekawsze odkrycia powinny się pojawić na głębokości około 3 metrów. Dokopanie się do drugiego poziomu Wielkiego Labiryntu (zakładając że jest on tam, gdzie wskazuje na to Lucyna Łobos i georadar) powinno nastąpić przy wykopaliskach na głębokości około 15 – 20 metrów).  Będę oczywiście informował o postępach prac oraz ilustrował je na „Forum“ zdjęciami.

Następny wyjazd do Hawary członków naszej Fundacji planowany jest na październik 2008 roku (William Brown i Andrzej Wójcikiewicz). 

SPRAWA OCHOTNIKÓW
Będąc w Hawarze będziemy również omawiali dokładnie sprawę ochotników do prac wykopaliskowych w Hawarze.  Mamy już w biurze szereg podań zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych (z Chicago i z Nowego Jorku).  W tej chwili wiemy, że okres oczekiwania na pozwolenie włączenia się w prace wykopaliskowe (tzn. załatwienie tzw. „security check“) wynosi co najmniej trzy miesiące.  Dlatego sądzę, że pierwsze grupy ochotników pojadą do Hawary nie wcześniej niż w połowie stycznia 2009 roku.  Każdy może oczywiście pojechać do Hawary jako turysta, nie może jednak wtedy brać udziału w pracach.

PODZIĘKOWANIE
Przy tej okazji chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nas finansowo wpłacając na konto naszej Fundacji zarówno drobne, jak i znaczniejsze kwoty.  Prawie każdego dnia wpływają na konto Fundacji „Dar Światowida“ przekazy pieniężne zarówno z Polski, jak i od Polonii w Stanach Zjednoczonych, i z innych krajów.  Ten „wdowi grosz“ jest z jednej strony wspaniałą energią, o której mówił En-Ki, a z drugiej strony pozwala nam na utrzymanie płynności finansowej i pokrycie kosztów wykopalisk, oraz prac badawczych w Hawarze. Dziękuję wszystkim Darczyńcom za Wasz wkład w Projekt Ratowania Ziemi.

Dziękuję też Polonii amerykańskiej i Fundacji „The Mysteries of the World“ z Chicago za pomoc w finansowaniu przyjazdu delegacji naukowców egipskich do Polski (prof. Abdul Hadiego z Uniwersytetu w Kairze, oraz dra Redy Haleem – kierownika prac wykopaliskowych w Hawarze), oraz za pokrycie kosztów konferencji prasowej w Warszawie. 

Andrzej Wójcikiewicz


//reszta wiadomości z tego tematu przeniesiona do tematu z komentarzami //tom1ek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2008, 18:11:16 wysłane przez tom1ek » Zapisane

"Jutro to dziś, tyle że jutro"


tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 17, 2008, 21:59:25 »

Polsko-Egipska Misja Archeologiczna w Hawarze rozpoczeta !!!!
Oto obiecane zdjęcia:

http://rok2012.w.interia.pl/hawara08.swf
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2009, 18:56:54 wysłane przez tom1ek » Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
stolo


Gaduła


Punkty Forum (pf): 13
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 998



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 23, 2008, 06:24:31 »

23 października 2008

WYKOPALISKA W HAWARZE:  6 - 14 października 2008 roku

W dniach od 6 do 14 października 2008 roku nastąpił kolejny wyjazd przedstawicieli naszej Fundacji na teren badań wykopaliskowych w Hawarze, w ramach współuczestnictwa ze strony Fundacji „Dar Światowida“ w postępach prac badawczych w Hawarze. Reprezentowali nas: William Brown oraz Andrzej Wójcikiewicz.  Osobą towarzyszącą tego wyjazdu był jeden ze sponsorów Fundacji – Krzysztof Szczerbowicz z  Olsztyna.  Jak już zostało wspomniane – wykopaliska i prace porządkowe przy piramidzie mułowej - były prowadzone przez cały sierpień (pomimo wysokich temperatur,) oraz przez cały wrzesień 2008 roku (pomimo postu Ramadan).  Jak dowiedzieliśmy się - w Egipcie ekipa Hawary - była jedyną ekipą, która przez te dwa miesiące prowadziła badania i wykopaliska. 

Obecne prace w Hawarze przebiegają w dwóch kierunkach jednocześnie.  Z jednej strony odbywa się usuwanie ogromnych chałd piachu po wschodniej stronie piramidy mułowej, pozostawionych po badaniach prowadzonych w latach 1888 - 1911 przez angielskiego archeologa Flindersa Pitrie.  Prace odbywają się przy pomocy koparki i dwóch traktorów wywożących piasek. Pozwolenie na wykorzystanie koparki i traktorów - Najwyższa Rada Starożytności wydała względnie niedawno i dzięki temu jest szansa, że usuwanie piasku zostanie zakończone do końca listopada 2008 roku.  Dla porównania dodam, że jedno „zagarnięcie“ szufli koparki zastępuje pracę 100 robotników, przez cały dzień.

Z drugiej strony, prowadzone są klasyczne prace wykopaliskowe w odległości około 70 metrów od wschodniej ściany piramidy, które polegają na odkopywaniu wierzchnich części murów i znajdujących się tam zabudowań.  W tym właśnie rejonie znalezione już zostały - mumie, kości ludzkie, fragmenty naczyń glinianych, figurki.  Znaleziska te oceniane są przez egipskich archeologów jako pochodzące z czasów tzw. Nowego Królestwa (New Kingdom), czyli około 1000 lat p.n.e. Warto zaznaczyć, że na tym etapie badań - wykopaliska sięgają na głębokość około 1 metra, i są jeszcze ciągle – bardzo powierzchowne.  Kiedy jednak człowiek pomyśli, że znajdowane są tam tak stare przedmioty (zdjęcia były prezentowane w poprzednim sprawozdaniu), i że znaczy to, że od dwóch, trzech tysięcy lat - nikt w tym rejonie nie prowadził żadnych badań, to każde zagłębienie łopaty jest niezwykłą podróżą w czasie, podróżą w historię tego rejonu.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Hawarze (13-go października 2008 r.) dokonano dość ciekawego odkrycia.  Znaleziona zostałała doskonale zachowana czaszka oraz cały szkielet…. krokodyla.  Krokodyl pochowany był razem ze szczątkami  ludzkimi w jednym grobie, co potwierdza tezę, że jesteśmy bardzo blisko miasta zwanego Crokodilopolis - Miasta Krokodyli opisanego w pismach Herodota.  W czasach Starego Królestwa w tym właśnie rejonie krokodyle uważane były za święte zwierzęta, nic więc dziwnego, że znajdowane są wspólne z  ludzkimi – ich pochówki. Odkrycie to bardzo podekscytowało naszych egipskich archeologów.

Co dalej? Jeśli chodzi o dalsze plany – w momencie, gdy usunięty zostanie piasek po stronie wschodniej, będzie można postawić zabezpieczenie ściany piramidy z tej strony, aby się nie osunęła przy wykopaliskach, i poprowadzić je w głąb, tuż przy wschodnim murze piramidy mułowej w miejscach największych anomalii. Dopiero te wykopaliska mogą być początkiem sensacyjnych wyników, jeśli chodzi o znalezienie wejścia do Wielkiego Labiryntu. 

Jednocześnie, cały czas prowadzone będzie „pogłębianie“ dotychczas odsłoniętych murów. Archeolodzy egipscy uważają, że pod strukturami z czasów Nowego Królestwa, znajdują się zabytki i budowle Średniego i Starego Państwa, aż do czasów, kiedy piramida mułowa była budowana, czyli około 2500 lat p.n.e.

PRACA OCHOTNIKÓW

Podczas naszego pobytu oddane zostały wszystkie podania o pozwolenie na przyjazd ochotników - wolontariuszy z  Polski (to znaczy fotokopie scanów paszportów wraz z  życiorysami).  Odebrał je prof. Alaaeldin Shaheen, Dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze, który jest Dyrektorem Generalnym tych badań.  Podania zostały przekazane do specjalnej komisji Najwyższej Rady Starożytności i w ten sposób uruchomiona została procedura załatwiania tzw. „security clearence“ dla zgłoszonych osób.  Pierwsze grupy ochotników mają szansę przyjechać do Hawary w styczniu  2009  roku, a niektórzy - być może nawet wcześniej.

Aby doświadczyć „na własnej skórze“ jak wygląda praca ochotników - niżej podpisany – Andrzej Wójcikiewicz, wraz z Krzysztofem Szczerbowiczem pracowali przez parę godzin napełniając piaskiem specjalne kosze i wynosząc piasek kilkadziesiąt metrów dalej (patrz załączone zdjęcia). Codzienna praca rozpoczyna się punktualnie o godz. 7:00 rano i kończy o godz. 13:00, z półgodzinną przerwą na posiłek pomiędzy godziną 11:00 i 11:30.  Reszta dnia jest wolna.  Willa, która jest wynajęta przez Fundację w Fayum znajduje się około 10 km od piramidy w Hawarze.  W sytuacji, gdy w willi będzie mieszkało jednocześnie kilku ochotników, dowożeni będą do miejsca wykopalisk, oraz przywożeni z powrotem - specjalnie wynajętym busem.

Swoją drogą – jest to wyjatkowe i niezwykłe uczucie, gdy każde wbicie łopaty (przypominającej trochę naszą polską, nieco większych rozmiarów motykę) powoduje znalezienie różnych skorup, kawałków ceramiki, oraz innych znalezisk świadczących o tym, że „jesteś pierwszym“, który od przynajmniej - 2000 lat odkopuje ten teren.  Dla Egipcjan nie jest to nic nadzwyczajnego.  W zasadzie w całym Egipcie znajduje się pod ziemią tak wiele tajemnic, że te figurki i krokodyle właściwie nikogo z nich nie dziwią.  Zważywszy jednak na ich wiek, gdyby takie znaleziska odnajdywane były w Stanach Zjednoczonych, czy nawet w Polsce, prawdopobnie byłyby sensacją na skalę danego kraju.  Tutaj jest to tylko „preludium do wielkiej symfonii“, jaką  mamy nadzieję będzie znalezienie wejść do Wielkiego  Labiryntu.

KONFERENCJA W BAZYLEI

W dniu 18 października 2008 r. odbyła się pierwsza na terenie Szwajcarii całodniowa konferencja na temat Projektu Cheops i Misji Ratowania Ziemi.  Zorganizowali ją  Maria i Joachim Gritsch, mieszkający w Tubingen w Niemczech, przy granicy szwajcarskiej.  W Konferencji wzięli udział następujący prelegenci (w kolejności występowania): Andrzej Wójcikiewicz, Iwona Stankiewicz, Lucyna Łobos, Andrzej Kapłanek, Adam Szynkiewicz oraz William Brown.  Na zakończenie przeprowadzona została z udziałem Lucyny publiczna sesja chanelingu telepatycznego z pytaniami od publiczności. Cała konferencja prowadzona była w języku niemieckim, to znaczy wykłady i prezentacje tłumaczone były z języków polskiego i angielskiego na język niemiecki.

Według ocen uczestników i organizatorów - Sympozjum to było ogromnym sukcesem. Uczestniczyło w nim ponad 320 osób ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Francji, Włoch, Polski i z USA. Byli też przedstawiciele prasy i telewizji i już następnego dnia w telewizji szwajcarskiej emitowano ok. 10 minutowy program poświęcony Konferencji, oraz ukazały się w miejscowej prasie życzliwe Projektowi artykuły i sprawozdania. Było to pierwsze tego typu Sympozjum wychodzące poza teren polskojęzyczny.  Dotychczasowe Sympozja organizowane we Wrocławiu, oraz w Chicago skupiały przede wszystkim  Polaków i środowiska Polonijne.

Sesja chanelingu z  Bazylei będzie wkrótce umieszczona na stronie Projektu Cheops, w dziale „Sesje“,  jako sesja nr  90.

Andrzej  Wójcikiewicz
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2008, 19:43:54 wysłane przez tom1ek » Zapisane

"Jutro to dziś, tyle że jutro"


stolo


Gaduła


Punkty Forum (pf): 13
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 998



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Grudzień 09, 2008, 07:35:55 »

Cytuj
RAPORT Z PODRÓŻY DO HAWARY
14 - 21 LISTOPADA 2008 roku

Skład delegacji:
Lucyna Łobos          Fundacja „Dar Światowida“
William Brown              Fundacja „Dar Światowida“

Maria Kubacka                     TV/Radio Idea – ekipa filmowa
Jarosław Grymiński      TV/Radio Idea – ekipa filmowa

Mariusz Borkowski        Ochotnik/turysta
Jarosław Świtoń               Ochotnik/turysta
Adam Świtoń                       Ochotnik/turysta
Cezary Stachoń              Ochotnik/turysta

W czasie naszego pobytu usunięte zostały ostatnie zwały piasku od wschodniej strony piramidy mułowej w Hawarze (kilka zdjęć w załączeniu).  Wewnątrz tej wysokiej na 5 metrów i długiej na 75 metrów hałdy piachu zostało odkrytych sporo bardzo dużych kamieni z wapienia. Dodatkowo, w południowo-wschodnim rogu piramidy wykonany został szeroki wykop na głębokość około 4.5 metra o powierzchni około 4 metrów kwadratowych (patrz zdjęcia).

Do Polski przywiezione zostały próbki ziemi (w sumie 7 próbek) z każdego poziomu tego wykopu, które zostały dostarczone do analizy dla dr Adama Szynkiewicza z Wydziału Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na ich podstawie dowiemy się dużo więcej o podłożu, na którym zbudowana była piramida mułowa.

Na dnie wykopu zauważono wyraźną zmianę koloru podłoża i jego gęstości.  Pokazuje się również woda.  Podłoże nie zostało więc „przebite głębiej“, aby nie pozwolić wodzie wydostać się na zewnątrz.  Bardzo interesujący jest natomiast poziom znajdujący się około 2 metrów poniżej poziomu piasku.  Jest to warstwa żwiru o grubości około 30 cm z czasów grecko - romańskich.  Taki żwir mógł być naniesiony przez wodę.

Podczas robienia tego wykopu nie znaleziono podziemnej konstrukcji rogu lub fundamentu piramidy mułowej (był to jeden z powodów zrobienia tego wykopu w tym właśnie miejscu).  Może to oznaczać, że piramida sięga o wiele głębiej niż to zostało matematycznie wyliczone przez Egipcjan.  Jest to duże zaskoczenie zarówno dla Egipcjan, jak i dla nas samych.

Dyrektor Generalny prac w Hawarze, prof. Alaeldin Shaheen, oraz kierownik dr Abdul Reda, zaproponowali wykonanie w późniejszym czasie kilku następnych, głębszych wykopów, aby znaleźć fundamenty piramidy.  Potrzebne jest jednak na to odrębne pozwolenie od Najwyższej Rady Starożytności.

Oznacza to, że nasze badania georadarowe z marca i maja 2008 roku były wykonywane całkowicie w obrębie fundamentów piramidy i że mogą one zawierać ogromne kolumny zauważone na georadarze po stronie wschodniej i możliwe wejścia po stronie północnej.  (Są to miejsca, które Lucyna Łobos określiła jako wejścia do Wielkiego Labiryntu – A.W.)

Informacje uzyskane z analizy obecnych badań geofizycznych i wcześniejszych badań georadarowych pozwalają na rekomendację wykonania ponownych badań georadarowych w pasie o szerokości około 2 metrów w obydwóch kierunkach wzdłuż ściany wschodniej, aby zobaczyć co znajduje się pod miejscem, gdzie zalegały usunięte hałdy piasku.

Zauważono też szereg dość dużych „dziur“ i „zapadlisk“ niedaleko strony wschodniej piramidy, które sugerują istnienie pod spodem „pustych przestrzeni“.  Jednak, dotrzeć do nich można jedynie przez wykonanie kolejnych wykopów.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Hawarze (20 listopada) dokonano dość niezwykłego odkrycia w odległości około 70 metrów na wschód od piramidy.  Jest ono na tyle niezwykłe, że Dyrektor Generalny badań prof. Alaeldin Shaheen prosił, aby na razie nie umieszczać jego opisów ani zdjęć w internecie, dopóki wykopalisko to nie zostanie oficjalnie zbadane przez ekspertów z Najwyższej Rady Starożytności i ogłoszone w Egipcie.

William Brown
Tłumaczenie: Andrzej Wójcikiewicz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2008, 07:40:51 wysłane przez stolo » Zapisane

"Jutro to dziś, tyle że jutro"


stolo


Gaduła


Punkty Forum (pf): 13
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 998



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Grudzień 09, 2008, 07:44:36 »

...dziś jeszcze wrzucę te zdjęcia Uśmiech
Zapisane

"Jutro to dziś, tyle że jutro"


tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Grudzień 31, 2008, 08:57:11 »





Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
stolo


Gaduła


Punkty Forum (pf): 13
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 998



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Styczeń 03, 2009, 22:57:47 »

PODRÓŻ DO HAWARY (15 - 21 GRUDNIA 2008 roku)
                              I PLANY NA KOLEJNY SEZON BADAŃ

Skład delegacji:
Andrzej Wójcikiewicz    Fundacja „Dar Światowida“
William Brown      Fundacja „Dar Światowida“

Była to ostatnia tegoroczna wizyta przedstawicieli naszej Fundacji w Hawarze, czas na podsumowanie dotychczasowych badań i zrobienie planów na następny okres, na rok 2009.

Jak poinformował nas Dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze i Dyrektor Generalny badań w Hawarze, prof. dr Alaaeldin Shaheen,  procedura dalszego postępowania i badań jest następująca.

Dotychczasowe pozwolenie od Najwyższej Rady Starożytności (NRS) upływa z końcem tego roku i potrzebne jest kolejne podanie na przedłużenie badań.  W listach e-mailowych wielokrotnie pytano mnie dlaczego w Hawarze nie przystąpiono od razu do wykopalisk archeologicznych?  Przecież, wyniki badań georadarem wykonanych w marcu i w maju 2008 są tak znaczące, że uzasadniają wykopaliska. Odpowiedź jest prosta.  Procedury egipskich pozwoleń są „dość“ skomplikowane.  Pierwsze pozwolenie od NRS na sezon badań w 2008 roku  było wyłącznie na:
-   badania geofizyczne (georadar, odwierty, pomiary geodezyjne, itp);
-   porządkowanie terenu (usuwanie zwałów piasku pozostawionych po ostatnich wykopaliskach w 1911 roku);
-   badania hydrologiczne (określenie sposobu usunięcia wody z piramidy w Hawarze, wykonanie wykopów testujących poziom wody);
-   prace renowacyjne (renowacja znalezisk, oraz znalezionych w okolicy zabytków).

Nie ma w tych punktach ani słowa o wykopaliskach, w związku z tym „wkopywanie się w głąb“ dozwolone było jedynie do głębokości nie większej jak 1.5 metra.  Wyjątkiem - były oczywiście odwierty sprawdzające jakość gruntu przy piramidzie i wykop do głębokości 4.5 metra, wykonany w listopadzie po połudnowo-wschodniej stronie piramidy, w celu sprawdzenia na jakiej głębokości rzeczywście znajduje się woda.

Pomimo, wspomnianych „ograniczeń“ znaleziono ponad 50 znalezisk archeologicznych i dużą ilość fragmentów kości, oraz ceramiki.  Wszystkie znalezione do tej pory przedmioty archeolodzy egipscy wstępnie oceniają jako pochodzące z czasów tzw. Nowego Królestwa, XXVI Dynastii, czyli około 1000 lat p.n.e.

Najciekawsze, najbardziej intrygujące znaleziska odkryto w październiku i listopadzie 2008 roku.  Są to grobowce, w których znalezione zostały kości krokodyli pochowane wraz ze szczątkami ludzkimi, oraz dwie mumie, z których jedna miała na sobie złotą maskę.  Znalezione kości krokodyli potwierdzają tezę postawioną przez Herodota, że Wielki Labirynt znajdował się w pobliżu miasta zwanego Miastem Krokodyli (Crocodilopolis), gdzie zwierzęta te uważane były za święte.  Na załączonych zdjęciach pokazana jest czaszka znalezionego szkieletu krokodyla, dwie mumie znalezione w listopadzie, oraz złota maska, która przykrywała jedną z nich.

DALSZE PRACE BADAWCZE W ROKU 2009
Styczeń 2009 roku będzie poświecony wyłącznie na inwentaryzację dotychczasowych znalezisk i ewentualne prace renowacyjne.  W tym czasie nie będą prowadzone żadne prace ziemne w Hawarze.  Będzie to również czas na podsumowanie sezonu 2008, napisanie wspólnego raportu z badań (przez Wydział Archeologii Uniwersytetu w Kairze i Wydział Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego).  Raport ten zostanie przedstawiony Specjalnej Komisji Najwyższej Rady Starożytności wraz z podaniem o kolejne pozwolenie na rok 2009.  Zgodnie z naszymi rozmowami z Dyrektorem Generalnym badań w Hawarze, prof. Alaa Shaheenem - podanie to będzie zawierało również prośbę o pozwolenie na prace wykopaliskowe w miejscach największych anomalii.

PROCEDURY W EGIPCIE
Jak nam wyjaśnił prof. Shaheen procedura składania podania o przedłużenie pozwolenia na dalszy okres wykopalisk składa się z kilku etapów.  Pierwszym etapem jest opinia i rekomendacja Rady Wydziału Katedry Archeologii Uniwersytetu w Kairze, oraz Rady Naukowej i Rektora Uniwersytetu Kairskiego.  Ten raport z rekomendacją przedstawiany jest następnie specjalnej Komisji d/s Badań Archeologicznych przy Najwyższej Radzie Starożytności, która ze swojej strony ocenia wyniki dotychczasowych badań, oraz przedstawia swoje rekomendacje dotyczące dlaszych etapów do Zgromnadzenia Ogólnego Najwyższej Rady.  Zgromadzenie Ogólne (pod dyrekcją Zahi Hawassa), które odbywa się na ogół - raz w miesiącu podejmuje dopiero ostateczną decyzję, co do zakresu dalszych badań i przedłużenia pozwolenia.

Jak zapewnia prof. Shaheen – procedury te powinny być całkowicie zakończone w miesiącu styczniu.  Dlatego wznowienie prac ziemnych i rozpoczęcie drugiego sezonu badań przy piramidzie w Hawarze przewidywane jest około 1 lutego 2009.  W tym czasie być może będą już pierwsze oficjalne pozwolenia dla wolontariuszy z Polski, ale znając biurokrację egipską, procedury te mogą trwać dość długo.

PRACA PRZY PIRAMIDZIE W HAWARZE
Osoby wybierające się do Hawary w charakterze wolontariuszy powinny zdawać sobie sprawę, że w tym rejonie nie istnieje coś takiego jak „brak rąk do pracy“.  Jak poinformował kierownik prac w Hawarze, dr Abdul Reda, okręg Fayum jest uważany za jeden z biedniejszych okręgów, gdzie jest ogromne bezrobocie i duża ilość rodzin, gdzie roczny dochód na rodzinę wynosi około 500 funtów egipskich, czyli mniej niż 100 dolarów US.  Dlatego, w każdej chwili dostępna jest każda ilość pracowników do pracy przy piramidzie.  W okresie od sierpnia do grudnia 2008 roku pracowało tam od 20 do 40 osób dziennie, w zależności od potrzeb. Praca odbywała się 5 dni w tygodniu, od niedzieli do czwartku i trwała od godz. 7:00 do 13:00 (z 30 minutową przerwą na posiłek w godz. 11:30 – 12:00).  Piątek i sobota są w Egipcie dniami wolnymi od pracy.  Oficjalnie pracownicy zatrudniani byli przez Uniwersytet w Kairze i ich dzienny zarobek przy pracy w Hawarze wynosił 20 LE (funtów egipskich), co jest ekwiwalentem około 4 dolarów US.  Są to normalne, państwowe stawki przy tego rodzaju pracach.

Pieniądze wypłacane były tygodniowo (w każdy czwartek), czyli „tygodniówka“ wynosiła 100 LE (funtów egipskich).  Według dra Redy, taka kwota wystarczy 4-6 osobowej rodzinie egipskiej na utrzymanie przez okres około 10 dni, lub nawet dłużej (biorąc pod uwagę lokalne ceny podstawowej żywności).  Dlatego, nigdy nie brakuje tam chętnych do pracy i gdy jest potrzeba zatrudnienia np. 100 robotników, jest to możliwe w trybie natychmiastowym.

Piszę o tym dlatego, aby osoby szykujące się do wyjazdu zdawały sobie sprawę jaka jest sytuacja w tym rejonie i że pracę ochotników z Polski niekoniecznie trzeba traktować jako „znaczący wkład“ w proces wykoplisk w Hawarze, ale raczej jako osobiste doświadczenie i pewnego rodzaju „przygodę“.  Łatwo obliczyć, że osobisty wydatek na tygodniowy wyjazd w charakterze wolontariusza wyniesie, w przeliczeniu na dolary, minimum około 1.200 dolarów na osobę, włączając w to przelot samolotem do Kairu, transport z lotniska do Hawary, oraz koszty związane z pobytem, dojazdami z willi na miejsce wykopalisk, itp. Taka kwota opłaci pacę 60 robotników pracujących przez cały tydzień.  Warto zastanowić się nad tym przed podjęciem ostatecznej decyzji wyjazdu do Hawary.

PRZEWIDYWANY BUDŻET NA SEZON 2009 ROKU
Preliminarz budżetowy na następny sezon przewiduje oczywiście nie tylko pracę dla robotników egipskich, ale również pieniądze na wynajecie sprzętu pomocniczego (traktory, koparki, sprzęt do odwiertów, sprzęt georadarowy, itp), płace dla kierownictwa badań ze strony egipskiej, dla specjalistów i naukowców, którzy opracowują znaleziska i przede wszystkim – pieniądze na zabezpieczenia związane z zatamowaniem wody, która cały czas znajduje się w piramidzie mułowej, czyli na prace hydrologiczne.  Planowane koszty przechodzą przez proces akceptacji przez Wydział Archeologii Uniwersytetu w Kairze, Zarząd Fundacji „Dar Światowida“ i Kwesturę Uniwersytetu Wrocławskiego. Środki pieniężne przesyłane są przez naszą Fundację na konto Uniwersytetu Wrocławskiego i stamtąd przekazywane na konto Uniwersytetu w Kairze, który rozlicza się z nich po wykonaniu konkretnych prac za pomocą faktur.  Osobną drogą przesyłane są jedynie środki za wynajęcie willi w Fayum, na jej wyposażenie i utrzymanie.

PODZIĘKOWANIE
Przy okazji tego sprawozdania - chciałem jeszcze raz (ponieważ do każdego darczyńcy wysyłamy podziękowanie indywidualne), serdecznie podziękować wszystkim, którzy na konto naszej Fundacji przesyłają darowizny pieniężne.  Są to pieniądze, które pozwalają nam na pokrycie kosztów bieżących i części kosztów badawczych w Hawarze.  Z całego serca dziękuję za ten wkład – często nazywany – „wdowim groszem“, gdyż wpłaty wahają się od 10 zł do kwot znacznie wyższych.  Każda suma -  jest dla nas tak samo ważna i znacząca, gdyż stanowi niezwykłą energię pomocy w Projekcie, który (poza potencjalnymi znaleziskami archeologicznymi) może się okazać najważniejszym w całej współczesnej historii Ziemi i ludzkości.

PLANOWANE SYMPOZJA I KONFERENCJE W ROKU 2009
W tej chwili wiemy już, że w roku 2009 będą - co najmniej dwie duże konferencje dotyczące Projektu Hawara i Projektu Ratowania Ziemi. 

Kair, 1-2 kwietnia 2009 roku
Pierwsze – dwudniowe Sympozjum Naukowe dotyczące poszukiwania Wielkiego Labiryntu i aktualnego stanu badań archeologicznych w Hawarze odbędzie się w Kairze w dniach 1-2 kwietnia 2009 roku.  Organizatorem będzie Wydział Archeologii Uniwersytetu w Kairze. Planowane jest zaproszenie przedstawicieli władz Uniwersytetu Wrocławskiego. Program Konferencji (wraz z wyjazdem na wizję lokalną w Hawarze) jest obecnie w trakcie przygotowań. 

Budapeszt, 6 czerwca 2009 roku
Druga konferencja (Sympozjum) planowana jest na Węgrzech w Budapeszcie, w sobotę 6 czerwca 2009 roku. Organizatorem będzie Fundacja węgierska o nazwie „LEELA FOUNDATION“.  Sympozjum to będzie dotyczyło roku 2012 i Projektu Ratowania Ziemi i ludzi.  Program również jest w tej chwili w przygotowaniu, jednak już teraz wiemy, że jednym z kluczowych punktów tej konferencji będzie - pierwsze spotkanie Lucyny Łobos z szamanem, opiekunem świętej góry Markahuasi w Peru, Don Sveriano, który określony został przez En-Ki jako ten, który jest reinkarnacją Kapłana Juno, inżyniera – budowniczego Wielkiej Piramidy, opiekuna Kapłanki Ki (obecnej Lucyny).  Do spotkania tego miało dojść we Wrocławiu na Sympozjum w roku 2005, ale wtedy okazało się to niemożliwe.  Obecnie otrzymaliśmy informację, że Don Severiano już wyraził zgodę na przyjazd w czerwcu do Budapesztu, oraz – zaraz potem - na wyjazd do Egiptu do Wielkiej Piramidy.  To ma być jego pierwszy w życiu wyjazd poza obszar, w którym obecnie mieszka.

O szczegółach przygotowań i programie będę informował na bieżąco w kolejnych notatkach działu „Nowości“ i na „Forum“. 

Nasuwa się pytanie – dlaczego w najblższym czasie w Polsce nie jest planowane żadne Sympozjum?  Dlaczego Budapeszt a nie Wrocław?  Związane jest to z inicjatywą naszych węgierskich przyjaciół i z ich działaniem w celu pozyskania przyjaźni i przychylności Don Severiano.  Prezes Fundacji węgierskiej „Leela Foundation“, pani Ida Mesterne i jej mąż Attila Kovari przebywają obecnie w Limie, w Peru - spotykają się z Severiano i prowadzą z nim rozmowy ustalając m.in. szczegóły jego podróży do Węgier i do Egiptu.  Dodam jeszcze, że Fundacja „Leela Foundation“ jest Wydawcą węgierskiego tłumaczenia k