Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 03, 2024, 22:22:27


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: RUNY - pismo runiczne  (Przeczytany 51472 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Styczeń 29, 2010, 21:36:49 »

Utworzyłem ten wątek, gdyż zastanowił mnie fragment książki, do której na dole zapodaję linka.
Ciekawym wielce, czy ci, którzy dziś propagują RUNY przypisując im różnorakie znaczenia, uwzględnili w swych tezach to co wklejam poniżej.
Oczywiście dopuszczam możliwość istnienia dwóch (przynajmniej) źródeł run, dla przykładu:
 - runy, jako pismo
 - runy, jako znaki posiadające moc oddziaływania.

Jednocześnie dla wyjaśnienia ewentualnych niejasności, nie jestem przeciwnikiem RUN. Bynajmniej, odnoszę się do nich z szacunkiem.

Oto fragment:

...
Wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz, a mianowicie - czy znaleziony rękopis w książce Verne’a jest rzeczywiście runiczny i jak to jest z jego transkrypcją. Na początek musimy przyjąć do wiadomości jedno: pochodzenie pisma runicznego nie jest do dziś dnia znane. Większość badaczy wychodzi z założenia, że pochodzi ono od Germanów, którzy zetknęli się z Rzymianami i zaczęli oni wzorować na nich swe pismo.  Najstarszy runiczny alfabet „Futhark” - mający 24 znaki - używały wszystkie germańskie plemiona i składał się on z trzech grup znaków - „Rodoo”. Używało się go do VII wieku, w którym ilość znaków zmniejszyła się do 16. Alfabet runiczny zachował się bardzo długo i np. w Szwecji ostatnia kobieta posiadająca znajomość czytania i pisania Futharkiem zmarła w 1895 roku. A zatem, czy napis w książce Verne’a jest naprawdę runiczny? Oto on, podaję go z francuskiego oryginału - patrz Dodatek 1. A tak to wygląda w transkrypcji run na litery alfabetu łacińskiego:

MM.rnlls          esreuel           seecJde
sgtssmf           unteief            niedrke
kt,samn           atrates            Saodrrn
emtnael           nuaect            .rrilSa
Atvaar             .nscrc              ieaabs
ccdrmi             eeutul             frantu
dt,iac               oisebo            KediiY

 - które to litery teraz zapiszemy w Futharku - patrz Dodatek 2.
Dziwi was mnóstwo niezgodności pomiędzy tekstem podanym przez Verne’a, a tekstem zapisanym Futharkiem? - nie jest tak, jak myślicie. Pomiędzy najstarszym pismem runicznym, a „Testamentem Saknussemma” jest odstęp 1.500 lat, z biegiem których pismo to zdążyło się zmienić.  Autor wskazuje nam na to wkładając w usta swego bohatera te słowa:
- Rękopis i dokument nie zostały napisane tą samą ręką - stwierdził. - Kryptogram jest późniejszy aniżeli książka - mam na to niezbity dowód. Oto pierwsza litera kryptogramu jest podwójnym M, którego próżno by szukać w książce Turlessona, jako że tą literę dodano dopiero do alfabetu islandzkiego dopiero w XIV wieku. A więc pomiędzy powstaniem tej książki a napisaniem dokumentu upłynęło co najmniej dwieście lat.
Tekst pergaminu ukrywa w sobie jeszcze jeden „haczyk”, otóż jest on dostatecznie długi, by zawierał wszystkie znaki alfabetu z ery „postfutharkowej” - spójrz Czytelniku na tabelkę w Dodatku 3. Jest ich 17. Zwróćmy uwagę, że autor odróżnia znaki liter „i” (oraz „j”) od „y” jedynie poprzez rozmiar napisanych znaków. Nie istnieje to w alfabetach zredukowanych w „postfutharkowej” erze. A to oznaczałoby, że zostały one wyprodukowane na potrzebę przekonwertowania tekstu łacińskiego na runiczny, albowiem łacina była w ówczesnych czasach „esperantem” wszystkich uczonych.  Saknussemm nie był wyjątkiem. Norweski król i późniejszy święty Olaf Trygvaason wysłał niemieckiego duchownego Tangbrandta, by dokonał chrztu Islandii, aliści został on z wyspy przepędzony. Zatem św. Olaf posłał tam karną ekspedycję księży pod wodzą o. Tormoda. Norweska kolonia na Islandii powstała w tym samym czasie, kiedy schrystianizowano wyspę i w roku 1000 każdy mieszkaniec wyspy został ochrzczony. W roku 1106 do biskupstwa w Skalholte przybyło drugie w Hótar i tam - a to jest dla nas niezmiernie ważna informacja - rozwijało się staroislandzkie piśmiennictwo. Gdyby więc runa odpowiadająca literze „y” była wytworzona dodatkowo, to możemy liczbę znaków zmniejszyć do 16. I tak przetworzony i uproszczony Futhark był używany i w XVI stuleciu!

Jak już tu powiedziałem, pochodzenie pisma runicznego jest do dziś dnia zagadką. Podobieństwo znaków runicznych do znaków innych alfabetów pokazuje tabela w Dodatku 4. Wedle tej tabeli i tabelek z Dodatków 5, 5a i 5b  możemy jeszcze rozpisać „Testament Saknussemma” w jeszcze innych rodzajach alfabetów runicznych. Szczególnie cenne są tabele z Dodatków 5, 5a, 5b. Ostatnia tabelka - patrz Dodatek 6 - ukazuje zapis imienia i nazwiska Arne

Saknussemm przy pomocy różnych run, w tym run z książki Verne’a. Jak widać, imię i nazwisko to w „Wyprawie do wnętrza Ziemi” nie jest pisane jednym rodzajem znaków runicznych, co mogło świadczyć o przeprowadzonej przez autora selekcji znaków do zapisu łacińskiego tekstu za pomocą run, albo o indywidualnym stylu autora! O tym sposobie możemy się dowiedzieć więcej, kiedy sobie przestudiujemy tekst „Testamentu...” , który po długich kombinacjach odszyfrował prof. Lidenbrock przy wydatnej pomocy swego siostrzeńca:
In Sneffels Yoculis craterem kem delibat
umbra Scartaris Julii intra calendas descende,
audas viator, et terrestre centrumattinges.
Kod feci. Arne Saknussemm.

Zajmijmy się tym szczególnym tworem w łacińskim oryginale: kod feci - co uczyniłem, czego dokonałem. Zamiast poprawnego wyrazu „Quod” autor napisał „Kod”, który wyszedłby spod pióra islandzkiego pisarza w tym czasie, kiedy to łacina cycerońska chyliła się ku upadkowi i zaśmiecały ją różne barbaryzmy. Na Islandię zanieśli łacinę mnisi, którzy używali jej w czasie obrzędów kościelnych. Wyraz „Kod” jest tu kluczem do zrozumienia tego, że autor mógł się posługiwać nim zawsze, a zatem stanowił on pewien wyróżnik - identyfikator - po którym można było rozpoznać rękę tylko i wyłącznie jednego autora - Saknussemma. Tak to wyjaśnia dr Ludvik Souček:
...

http://www.sm.fki.pl/Lesniakiewicz/Z-Archiwum-H&X-jtx.doc
Od podtytułu: TESTAMENT SAKNUSSEMMA
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2010, 21:39:11 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #1 : Styczeń 29, 2010, 22:16:41 »

hm pisalem juz o runach i powiazaniu ich z alfabetem aramejskim, przedstawilem tez jak to wszystko laczy sie z imieniem Boga i jak to wszystko jest wpisane we wszystko:) najlepsze jest to ze myslalem ze ja to odkrylem (akurat to powiazanie to chyba ja:), ale jak pogrzebalem w necie to inni podobnie szukaja:) - wiec  czy to wszystko nie uklada sie w prawde i czy pieczec Boga Zywego nie jest to prawda skoro wszystko jest zywe?Uśmiech

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.revelation2seven.org/UsedImages/Runes.gif&imgrefurl=http://www.revelation2seven.org/WebPages/SideLinks/PhonicianToEnglish.htm&usg=__9k7ys9wtbVHUOT1hqQU3TwSEfxY=&h=296&w=514&sz=6&hl=pl&start=25&um=1&tbnid=KvKEI8V9ymCgzM:&tbnh=75&tbnw=131&prev=/images%3Fq%3Dpaleo-hebrew%2Balphabet%26ndsp%3D20%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26start%3D20%26um%3D1


nie znam angielskiego na tyle dobrze ale tu jest cos takiego:)

hej a moze to ktos przetlumaczyc chociaz w skrocie? o co chodzi w tym tekscie?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2010, 00:22:33 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2010, 10:14:02 »

Pamiętam że coś takiego zamieściłeś. Podaj mi miejsce w którym to umieściłeś i przeniesiemy do tego wątku.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #3 : Styczeń 30, 2010, 13:56:41 »

ok moge zamiescic to jeszcze raz - powiazanie run z alfabetem greckim i aramejskim (czasami jest pisane ze to fenicki w kazdym razie najstarszy alfabet - mysle ze to aramejski) czyli najstarsze pismo Adamowe mialo swoja funkcje i runy sie stad wywodza a najciekawsze ze wiaza sie one ze sw geometria, w tym artykule po angielsku jest wiele ciekawych rzeczy ale translator dosc kiepsko to tlumaczy




http://img705.imageshack.us/i/75152.png/

http://img717.imageshack.us/i/tetragramaton.jpg/

http://img189.imageshack.us/i/kwiatzycia114.jpg/

http://img251.imageshack.us/i/tetragramatonwpisanzwko.jpg/


http://media.photobucket.com/image/flower%20of%20live/fayemoon88/flower_of_life.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_LD8MDyIyRQE/Snrr67M4lKI/AAAAAAAACS0/HLV7gVcWSb8/s320/ezekiel-vision-merkaba.jpg

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://www.holohealth.com/product/images/Flower%20of%20%20Life.jpg

http://img22.imageshack.us/img22/6701/ichthysjhvh.jpg

wynika z tego ze w zapisie tetragramatonu i akrostychu zawarta jest cala wiedza o budowie swiata i jest to wpisane w rzeczywistosc

Powrót do góry    
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość    
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2010, 14:08:11 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #4 : Styczeń 30, 2010, 22:04:26 »

in - to "w środku"
..nie tylko z angielska.

Jak chodzi o "in" to  "i" leży na 'szczycie' "n"...  {ew.od spodu "u"}


"Od środka" natomiast.. Rzekłabym: od-in
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 14:35:20 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 31, 2010, 14:01:47 »

quetzalcoatl44...

To co podpisałeś jako 'Kwiat życia' - kwiatem życia nie jest....

lecz symbolem wolnomularstwa (cyrkiel, kielnia) czy tez dziś tzw masonerii.

Kwiat Życia to pewien schemat przedstawiający geometryczną strukturę:


Również twój Tetragramaton (co mają wspólnego te kreski z JHVH ?) odbiega od przyjętego wzorca


Temat o runach uważam za bardzo ciekawy. Skoro uważasz że już wszystko odkryłeś, to przynajmniej dołącz opisy do swoich obrazków (btw nie wszystkie się zawsze ładują - warto zrobic miniatury). A tak w ogóle, polecam do zapoznania się z tematem Leszka  Mrugnięcie Święta Geometria


Z podanej wyżej strony wyrwę kilka porównań:
The more ancient Hebrew-Phoenician letters (above and below) were transformed into the written language of the Greeks, and used by the Druid scribes and Hebrew prophets of Central and Eastern Europe to embellish and interpret the Law. These oracles were subsequently brought to Egypt in the centuries before the Christian era and translated into the Septuagint version of the Bible (the Tanach...or what is erroneously refered to as the Old Testament...It is very much alive)...


THE ELDER FUTHARK

"The Elder Futhark is thought to be the oldest version of the runic alphabet, and was used in the parts of Europe which were home to Germanic peoples, including Scandinavia. Other versions probably developed from it. The names of the letters are shown in Common Germanic, the reconstructed ancestor of all Germanic languages."



ANGLO-SAXON FUTHARK
"A number of extra letters were added to the runic alphabet to write Anglo-Saxon/Old English. Runes were probably bought to Britain in the 5th century by the Angles, Saxons, Jutes and Frisians (collectively known as the Anglo-Saxons), and were used until about the 11th century. Runic inscriptions are mostly found on jewelry, weapons, stones and other objects. Very few examples of runic writing on manuscripts have survived. " [The chart that follows is incomplete. There are additional A-S runes, which you can see here.]



YOUNGER (OR SCANDANAVIAN) FUTHARK
"This version of the runic alphabet was used sporadically in Scandinavia, in particular in Denmark and Sweden, until about the 17th century ." [There are variants of the Younger Futhark also, which you can see here.]



ETRUSCAN ALPHABETS
"The Etruscan alphabet is thought to have been developed from the Greek alphabet by Greek colonists in Italy. The earliest known inscription dates from the middle of the 6th century BC.
More than 10,000 Etruscan inscriptions have been found on tombstones, vases, statues, mirrors and jewelry. Fragments of a Etruscan book made of linen have also been found.
Most Etruscan inscriptions are written in horizontal lines from left to right, but some are boustrophedon (running alternately left to right then right to left).
Used to write: Etruscan, a language spoken by the Etruscans, who lived in Etruria (Tuscany and Umbria) between about the 8th century BC and the 1st century AD. Little is known about the Etruscans or their language."




Neo-Etruscan alphabet (4th-3rd centuries BC)


LATIN ALPHABETS

    "The Old Italic alphabets developed from the west Greek alphabet, which came to Italy via the Greek colonies on Sicily and along the west coast of Italy. The Etruscans adapted the Greek alphabet to write Etruscan sometime during the 6th century BC, or possibly earlier. Most of the other alphabets used in Italy are thought to have derived from the Etruscan alphabet."

ANCIENT LATIN

    "The earliest known inscriptions in the Latin alphabet date from the 6th century BC. It was adapted from the Etruscan alphabet during the 7th century BC. The letters Y and Z were taken from the Greek alphabet to write Greek loan words. Other letters were added from time to time as the Latin alphabet was adapted for other languages."



FALISCAN



MARSALIANA



 MESSAPIC

"The Messapic alphabet is thought to have derived directly from the Greek alphabet, rather than developing from the Etruscan alphabet. The only known inscriptions in the Messapic alphabet date from the 2nd and 1st centuries BC. The Messapic language was not related to other languages of Italy."

MIDDLE ADRIATIC / SOUTH PICENE



ROMAN ALPHABET for LATIN

"The Romans used just 23 letters to write Latin. There were no lower case letters, and K, X, Y and Z used only for writing words of Greek origin. The letters J, U and W were added to the alphabet at a later stage to write languages other than Latin. J is a variant of I, U is a variant of V, and W was introduced as a 'double-v' to make a distinction between the sounds we know as 'v' and 'w' which was unnecessary in Latin."



OTHER ALPHABETS

But what other alphabets may have influenced runes? Remember that over the millennia there was a great migration of people, spreading from the birthplace of mankind, in the "middle east" to what are now Europe and northern Africa. Ancient people did travel--a lot--and long before the Vikings became known as explorers and traders.

HUNGARIAN RUNES

"Hungarian runes (Székely Rovásírás) are descended from the Kök Turki script used in Central Asia. They were used by the Székler Magyars in Hungary before István, the first Christian king of Hungary, ordered all pre-Christian writings to be destroyed. In remote parts of Transylvania however, the runes were still used up until the 1850s. Hungarian runes were usually written on sticks in boustrophedon style (alternating direction right to left then left to right). The runes include separate letters for all the phonemes of Hungarian and are in this respect better suited to written Hungarian than the Latin alphabet. "



TURKISH RUNES

The upper rune rows are the Elder Futhark variants. The lower rune row shows the Turkish Runes and their phonetic equivalents.



SOUTH ARABIAN ALPHABET

"The South Arabian alphabet is known from inscriptions found in southern Arabia dating from between 600 BC and 600 AD. Its origins are not known. The South Arabian alphabet, like Arabic and Hebrew, includes only consonants. It was written from right to left in horizontal lines. The top row of letters are written in monumental style, while the bottom row of letters are in cursive style. "



"The Sabaean or Sabaic alphabet is one of the south Arabian alphabets. The oldest known inscriptions in this alphabet date from about 500 BC. Its origins are not known, though one theory is that it developed from the Byblos alphabet. The Sabaean alphabet, like Arabic and Hebrew, includes only consonants. Unlike Arabic and Hebrew, Sabaean has no system for vowel indication. In most inscriptions it is written from right to left, in some it is written in boustrophedon style (alternating right to left and left to right). It was used to write Sabaean, an extinct Semitic language spoken in Saba, the biblical Sheba, in southwestern Arabia. The Sabaeans managed to unite southern Arabia into a single state by the 3rd century AD, but were conquered by the Abyssinians in 525 AD. "
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 14:04:54 wysłane przez Enigma » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 31, 2010, 14:06:29 »

Ludeczkowie kochani, a tak bardziej po naszemu, znalazłoby się cusik?
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #7 : Styczeń 31, 2010, 14:20:47 »

to co ja sobie podpisalem w swoich plikach to moja sprawa tak sobie to napisalem - znalalzem ten symbol w ksiazce kwiat zycia - a to jest tak symbol wykorzystywany przez masonow (ale nie tylko, pochodzi z egiptu tak jak i cala reszta - ewentualnie sprzed egiptu:) tetragramaton (ktory pokazazalem) jest pierwszym zapisem imienia Boga w jezyku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski) wykazalem podobienstwo aramejskiego, grecekiego  i run - wspolne zrodlo, nastepnie wykazalem powiazanie imienia Boga po aramejsku tetragrmatonu ze swieta geometria, takze zapis imie mesjasza po grecku ichthys ma zwiazek ze sw geometria

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg
 
merkaba

wiec ten zapis

http://img22.imageshack.us/img22/6701/ichthysjhvh.jpg


niesie ze soba zapis w formie liter o calej strukturze stworzenia... a wiec maja sens slowa

cyt.
Potem ujrzałem: a oto Baranek stojący na górze Syjon, a z Nim sto czterdzieści cztery tysiące, mające imię Jego i imię Jego Ojca wypisane na czołach” (Ap 14:1, BT).


w tych czasach chyba ma to znaczenie?

http://lphe.epfl.ch/mneedham/images/CERN.gif



Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #8 : Styczeń 31, 2010, 23:30:30 »

Ludeczkowie kochani, a tak bardziej po naszemu, znalazłoby się cusik?

Dariuszu, te 'wstępy' do alfabetów nie sa trudne. Można pokusić sie o przybliżone tłumaczenie: (nie jestem specjalistką, ale co tam  Uśmiech  )

Elder Futhark
The Elder Futhark jest/był pomyślany (?) jako najstarsza wersja alfabetu runicznego, i był używany w częściach Europy gdzie był dom ludów Germańskich Język włączając Skandynawię. Inne wersje prawdopodobnie rozwinęły się z niego. Nazwy liter są wykazane w 'Common Germanic' zrekonstruowanym przodku wszystkich Germańskich języków.

...reszta jak bedzie więcej czasu  Mrugnięcie

===============

to co ja sobie podpisalem w swoich plikach to moja sprawa tak sobie to napisalem - znalalzem ten symbol w ksiazce kwiat zycia - a to jest tak symbol wykorzystywany przez masonow (ale nie tylko, pochodzi z egiptu tak jak i cala reszta - ewentualnie sprzed egiptu:) tetragramaton (ktory pokazazalem) jest pierwszym zapisem imienia Boga w jezyku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski) wykazalem podobienstwo aramejskiego, grecekiego  i run - wspolne zrodlo, nastepnie wykazalem powiazanie imienia Boga po aramejsku tetragrmatonu ze swieta geometria, takze zapis imie mesjasza po grecku ichthys ma zwiazek ze sw geometria

Masz bardzo daleko idące skojarzenie do CERN, ale po kolei bo powiązania które chcesz wykazać, interesują mnie.

Wiec, szukałam podpisu do linków, bo poza nimi niewiele dałeś opisu. Jak mamy wywnioskować co jest aramejskim-fenickim a co greckim, oraz pismem runicznym jeśli nie podałeś brzmienia liter.
Domyślam się ze chcesz skojazyć greckie ICHTHYS - ryba (obecny skrót opłatkowy IHS) (w języku greckim, tu transkrypcja łacińska): Iesous Christos Theu ‘Yios Soter czyli Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel. Pierwsze litery tego zdania tworzą słowo ICHTHYS, po grecku „ryba”.


z tetragramatonem hebrajskim JHVH

dopinając ostatecznie wszystko ze wzorem Kwiatu Życia - z merkaby.

Wiec chcąc nie chcąc musze dopytywać dokładnie dalej:


który to alfabet (fenicki, aramejski) i co oznacza? Jeśli czytam od prawej czy mam to odczytać jako JHVH (tu od lewej)


który to alfabet (grecki) i co oznacza? Czy to transkrypcja ICHTHYS i zktórej strony się czyta?
Rozumiem że nałożone na siebie literki mają utworzyć kółko(?)

i kolejny

tradycyjne pytanie: który to alfabet (wspominałeś coś o runach) i co oznacza (IHVH czy może JHVH?)

rozumiem ze tu ma być ostateczne porównanie obu zapisów:

IHVH (a raczej JHVH) z  ICHTHYS i konkretnie w jakim języku(z jakiego alfabetu) to zapis: grecki i... aramejski czy fenicki? Chciałabym zobaczyć jak wygląda ten alfabet, bo wyżej tych liter nie widzę  Smutny

Dodatkowo, w twoim schemacie
http://img251.imageshack.us/img251/1629/tetragramatonwpisanzwko.jpg - mamy 6 'szprych' w konstrukcji, a na rysunku http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg jest ich 8 (dodatkowa poprzeczna). Owszem występuje podobieństwo na 'pierwszy rzut oka' ale cała teoria nakładania na siebie literek jak dla mnie odrobinę naciągana


=============
I chyba od razu sobie odpowiem  Język

jest pierwszym zapisem imienia Boga w języku aramejskim (fenickim? - ja uwazam ze to aramejski)..

No niestety, ale to zapis fenicki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_fenicki
yōdh transliteracja Y
transliteracja H
wāw transliteracja W
transliteracja H

Alfabet Aramejski tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_aramejski ten zbliżony jest graficznie do hebrajskiego.
Next time -> prosze dbać o dokładność.

Btw, jesteś pewny że sam to wyniuchałeś? Pytam bo bardziej wygląda mi to na robotę katolicką (względnie chrześcijańską) przypasowania Imienia Boga(tertagramatonu) do symboliki zjadania opłatka (Ciało Boga). Czyli kolejna próba udowodnienia że Jesus Chrytus ICHTHYS to syn Boży skoligacony z JHVH - jak dla mnie próba mizerna...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2010, 23:34:52 wysłane przez Enigma » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość