Depresja

(1/3) > >>

Sventer:
Trudne Chwile
Każdy z nas w życiu miał chwile gdzie problem był wszędzie, czuliśmy frustracje, miotamy się w bezsilności. Jak domek z kart nasz świat runął. Wtedy jesteśmy słabi, żyjemy jak w horrorze, myślimy czy może być jeszcze gorzej? Dopada nas depresja i od nas zależy czy ulegniemy temu uczuciu czy nie. Szukamy wsparcia, wątpimy, jesteśmy nie pewni. To uczucie przejmuje nad nami kontrolę, traci głowę, tworzymy fałszywe pozory i bah... Kolejny narkoman, alkoholik albo sami siebie pozbawimy życia, bo już nie potrafimy tak żyć. Zabijamy się sami popadając w negatywną atmosferę.

Każdy ma chwilę, że by to wszystko jebnął. Pytamy siebie. Ile można od świata otrzymywać w serce ciosów? Stajemy się puści i umieramy ale żyjemy, tylko nasza dusza staje się pusta, toczymy walkę ze sobą, walkę z wiatrakami.

Tym krótkim tekstem nie chciałem nikogo obrazić, poniżyć ani też doprowadzić do negatywnego stanu. Każdy z nas ma chwilę słabości, wtedy różnie to bywa, możemy temu stawić czoła i potraktować to jako wyzwanie i wygrać, lub ulec wtedy przegrywamy, nie ze światem lecz ze sobą. Poddajemy się mimo to, iż każdy człowiek ma w sobie siłę i odwagę by iść do przodu, nigdy nie ma za późno by coś naprawić. Z każdą wadą i zaletą powinniśmy iść do przodu.

Chciałem skłonić Was do refleksji, zastanówcie się chwilę gdy macie smutne chwile. Czy aby na pewno wszystko jest przegrane? Czy nie ma rozwiązania? Nie podam Ci tutaj recepty na wszystko ale mogę powiedzieć nie jesteś pierwszy ani ostatni, który będzie tak się czuł. Zamień problem na wyzwanie, jesteś odważny, pewny siebie staw czoła wyzwaniom, bo po to żyjemy aby iść swoją drogą. W życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój więc nie ulegaj presji świata, Ty jesteś dla siebie światem i tylko Ty możesz odmienić swój los. Poszukaj siebie...

Do usłyszenia.

http://niezwykli.pl.tl

Dariusz:
Jak naprawdę działają leki przeciwdepresyjne?



Depresja jest zaburzenie afektywnym przejawiającym się obniżonym nastrojem. Jej elementami są także obniżony napęd do działania, a w skrajnych przypadkach nawet wstanie z łóżka i umycie się bywa trudne.

Depresji może towarzyszyć również lęk, a w przypadkach głębokiej depresji także urojenia czy myśli i zamiary samobójcze. Z racji tego, że depresja tak bardzo ogranicza codzienne funkcjonowanie oraz jest tak bardzo rozpowszechniona, nie dziwi zainteresowanie metodami leczenia tego zaburzenia.

Podstawowymi metodami leczenia depresji są farmakoterapia, psychoterapia, a w szczególnych przypadkach także elektrowstrząsy. Szczególnie celowe wydaje się wspieranie przyjmowania leków psychoterapią. Jednak stosowanie leków w terapii schorzeń psychicznych wciąż wiąże się z wieloma obawami, dlatego powstał ten artykuł.

Nie tylko elektrowstrząsy

Włączenie leków przeciwdepresyjnych do lecznictwa psychiatrycznego pod koniec pierwszej połowy XX wieku było przełomem, który pozwolił na lepszą kontrolę objawów i znaczne ograniczenie użycia elektrowstrząsów.

Leki przeciwdepresyjne działają na neuroprzekaźniki. Mają one różne mechanizmy działania, jednak efekt końcowy we wszystkich przypadkach prowadzi do zwiększenia ilości serotoniny i/ lub noradrenaliny w szczelinie synaptycznej. Synapsa to miejsce styku dwóch neuronów, pomiędzy którymi znajduje się szczelina. To przez nią przepływa neuroprzekaźnik z jednego neuronu do drugiego i w ten sposób zachodzi komunikacja między komórkami nerwowymi.

fot. Inspirestock/Thinkstock

1/3

...

http://fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art441,jak-dzialaja-leki-przeciwdepresyjne.html

Dariusz:
Mit antydepresantów cz.1
28 sty 2010

Depresja jest w dzisiejszych czasach schorzeniem powszechnym. Wielu ludzi nie mogąc sobie z nią poradzić sięga po antydepresanty – lekarstwa, które poprzez wywołanie określonej reakcji neurochemicznej w mózgu, mają spowodować powrót do emocjonalnej równowagi i kompletne wyleczenie się z depresji.



Dr. Irving Kirsch, syn żydowskich emigrantów z Polski, profesor psychologii na angielskim uniwersytecie w Hull a także profesor University of Connecticut w USA, w swojej najnowszej książce: „The Emperor’s New Drugs”, udowadnia, że depresja nie ma nic wspólnego z zachwianiem równowagi chemicznej w mózgu i dlatego leczenie jej antydepresantami jest kompletną pomyłką. Nawet jeśli w wielu przypadkach antydepresanty pomagaja wyleczyć depresję, nie jest to nic innego jak zwykły efekt placebo.

Dr. Kirsch studiował działanie efektu placebo na długo przed tym zanim zainteresował się antydepresantami. Placebo jest fascynującym zjawiskiem. Polega ono na tym, że podaje się choremu substancję, która jest absolutnie obojętna dla jego organizmu a jednak wywołuje ona szereg efektów, które zależą od tego na ile osoba, która przyjęła dany „lek”, wierzy w jego moc sprawczą. Na to, aby wywołac w chorym tak silne oczekiwanie składa się wiele rozmaitych elementów. Nie tylko istotna jest argumentacja lekarza, który jest w stanie przekonać pacjenta do tego, że lek (którym w rzeczywistości jest placebo) jest w stanie zdziałać cuda, ale także takie szczegóły jak kolor tabletki, fakt czy jest to kapsułka, drażetka czy też lek jest podawany w zastrzyku.

W czasie kuracji z udziałem placebo dzieje się często tak, jak obiecuje to doktor i pacjent czuje sie z dnia na dzień lepiej nieświadomy, że tak naprawde tym lekiem jest np. obojętna dla organizmu sól fizjologiczna. Placebo sprawdza się znakomicie lecząc ból, depresję, lęk, astmę, ale także pęknięte kości (!). Nie ma jednak reguły, że w każdym przypadku placebo zadziała tak samo. Mimo to sam proces jest zdumiewający, gdy mózg po podaniu placebo, które np. ma być teoretycznie silnym lekiem a astmę, jest w stanie wyprodukować efekt identyczny z tym, jaki daje autentyczny lek przeciwko astmie. Jaka jest zasada takiego działania – dla nauki wciąż pozostaje to tajemnicą.

  Dr. Irving Kirsch, będąc psychologiem klinicznym, w sposób naturalny zainteresowany był zastosowaniem placebo w swojej specjalności. Przez lata zapisywał jednak swoim pacjentom antydepresanty, będąc przekonany o ich skuteczności. Mimo fascynacji efektem placebo, nie widział większego zastosowania tej techniki u osób cierpiących na depresję. Placebo działa w przypadku ludzi, w których da się wzbudzić optymizm i nadzieję. Ludzie chorzy na depresję to ludzie, którzy tej nadziei nie mają. Widzą oni świat w ciemnych kolorach a swoje własne życie bez sensu i szansy na poprawę. Dlatego poprzez podanie leku, starano się zmienić balans chemiczny w mózgu i wzbudzić nadzieję, która sama w sobie jest początkiem kuracji.

Dr. Kirsch badając to zjawisko zaczął analizować wyniki badań klinicznych, w czasie których testowano na pacjentach chorych na depresje, skuteczność poszczególnych środków antydepresyjnych. Badania dla dr. Kirscha były o tyle interesujące, że w czasie prób stosowano również (dla porównania) placebo. Analiza tych danych ogromne zaskoczyła doktora, gdy okazało się, że skuteczność wszystkich antydepresantów w żaden sposób nie pokrywa się z obietnicami składanymi przez firmy farmaceutyczne, w efektownych reklamach telewizyjnych.

cdn…….


Mit antydepresantów cz.2
Mit antydepresantów cz.3
Mit antydepresantów cz.4

http://nowaatlantyda.com/2010/01/28/mit-antydepresantow-cz-1/

greta:
Czyzby nasze forum dopadla depresja?
Zadnych wiadomosci,polemik,dyskusji?

To moze dzialalnosc naszego sloneczka tak dziala?
Dzisiaj super wiatr sloneczny dotarl i chyba "zasypal"co niektorych.

Szkoda.

Rafaela:
                                                                  Co to jest depresja?

Depresja jest chorobą taką jak wszystkie inne choroby świata: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zapalenie nerek. Nie można depresji powstrzymać siłą woli, tak jak nie można zapanować nad wzrostem ciśnienia czy stężenia cukru lub gorączką w infekcjach albo bólem zawałowym.
Nad objawami depresji nie ma kontroli.

W depresji jednak cierpi przede wszystkim nasza psychika, choć bardzo często również nasze ciało (tak zwane somatyczne objawy depresji).

Depresja należy do tak zwanych chorób afektywnych, czyli chorób związanych z nastrojem – bo najbardziej charakterystyczne dla depresji są właśnie zaburzenia nastroju: uczucie smutku, apatii, niemożność radowania się i czerpania przyjemności z czegokolwiek. Inne ważne objawy to brak aktywności, utrata zainteresowań, niechęć do spotykania się z ludźmi.

Jak wspomniano wcześniej to także objawy fizyczne (somatyczne) - bóle głowy, suchość w ustach, zaparcia, zmęczenie. Pojawiają się uporczywe kłopoty ze snem. Objawy te nie przemijają w ciągu godziny czy dnia. Gdy utrzymują się ponad dwa tygodnie należy zgłosić się do lekarza.

                                                                      Leczenie depresji

Depresja jest chorobą uleczalną, chociaż rozpoznanie jej nie zawsze jest łatwe. Sposób leczenia depresji uzależniony jest od przebiegu choroby i czynników ją wywołujących.
Medycyna konwencjonalna wykorzystuje psychoterapię, psychoedukację, farmakoterapię oraz leczenie elektrowstrząsami z tym, że metoda ta wymaga hospitalizacji. Ostatnio istotną rolę w leczeniu z dobrymi efektami odgrywa fototerapia czyli leczenie światłem. Jednak przy każdej z metod nie można zapomnieć o roli wsparcia ze strony rodziny i środowiska.
Prawidłowe leczenie sprawia, że depresja ustępuje u większości chorych, ok. 65-80% pacjentów. Celem leczenia jest usunięcie wszystkich objawów depresji, zarówno psychopatologicznych jak i fizycznych.

Wywiad z prof. dr. hab. Stanisławem Pużyńskim, specjalistą w leczeniu depresji, http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51208,160590.html

Jak żyć z depresją? - kilka prostych zasad jak ją pokonać

    Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
    Pamiętaj, że leki przeciwdepresyjne nie działają natychmiast.
    Nie odstawiaj samowolnie leku ani nie zmniejszaj jego dawki tylko dlatego, że się lepiej poczułeś.
    Chodź regularnie na wizyty lekarskie.
    Wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem, nie kieruj się przygodnie zasłyszanymi opiniami.
    Rozwijaj swoją wiedzę o chorobie. Będzie Ci łatwiej się z nią zmierzyć.
    Bądź cierpliwy - depresja nie zniknie w ciągu tygodnia.
    Pamiętaj, że nie musi tak być, że pierwsza kuracja pomoże, być może trzeba będzie ją zmienić i zacząć wszystko od nowa.
    Obniż oczekiwania wobec siebie i nie przyjmuj zbyt dużej odpowiedzialności. Nie podejmuj w czasie choroby żadnych ważnych decyzji życiowych.
    Staraj się, aby w Twoim życiu było mniej stresu.
    Nie poprawiaj sobie nastroju alkoholem czy innymi środkami odurzającymi. Nawet, jeśli przez chwilę poczujesz się po nich lepiej, depresja z pewnością się nasili.
    Pamiętaj, że Twoi bliscy mogą nie rozumieć Twojego cierpienia. Depresja nie jest łatwa również dla otoczenia.
    Pomimo cierpienia staraj się zachować aktywność fizyczną, gimnastykować się, chodzić na spacery – rób tyle ile możesz.
    Sprawiaj sobie małe przyjemności.
    Pamiętaj, że depresja jest uleczalna.

Często zadawane pytania

    Po czym można rozpoznać depresję?
    Słyszałem o czymś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
    Bliska mi osoba jest chora na depresję. Jak mogę jej pomóc?

Po czym można rozpoznać depresję?

Jest 10 charakterystycznych objawów depresji:

    smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości
    zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
    zmniejszenie aktywności, spowolnienie, apatia, niechęć do działania
    problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
    zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach
    uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
    lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, "niepokój w środku"
    trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
    poczucie beznadziejności, niska samoocena
    dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle)

do góry
Słyszałem o czymś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?

Jest to szczególna postać nawracających zaburzeń depresyjnych, którą cechuje występowanie objawów głównie zimą lub jesienią (u części osób na przełomie zimy i wiosny). Duże znaczenie przypisuje się zaburzeniom rytmów biologicznych w wyniku okresowego niedoboru światła słonecznego.

Zmiany nastroju rozpoczynają się zwykle jesienią, nasilają zimą i ustępują wiosną lub latem. Wśród cierpiących na depresję sezonową aż 80% stanowią kobiety.

W przypadku depresji sezonowej lekarze stosują różne metody leczenia. Ponieważ na efekt przeciwdepresyjny istotny wpływ ma ekspozycja na światło, polecane są spacery w ciągu dnia, szczególnie w słoneczne dni. Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia jest połączenie fototerapii (leczenia światłem) z farmakoterapią.
do góry
Bliska mi osoba jest chora na depresję. Jak mogę jej pomóc?

    Nie traktujcie depresji jako lenistwa, słabego charakteru, złej woli. Depresja jest chorobą taką jak grypa czy nadciśnienie.
    Nie udzielajcie rad typu: "weź się w garść", "otrząśnij się". Nie udzielacie ich przecież osobom z zawałem serca czy udarem mózgu.
    Nie wysyłajcie swojego bliskiego na urlop, żeby odpoczął. Depresję trzeba leczyć.
    Gdy podejrzewacie u osoby bliskiej depresję - nakłońcie ją do wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa. Oni najlepiej się na tej chorobie znają. Jeśli się to nie uda, spróbujcie przynajmniej zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego (lub lekarza, do którego chory ma zaufanie).
    Gdy macie trudności z przekonaniem swojego bliskiego o potrzebie leczenia zwróćcie się po pomoc do osoby, która ma u niego/niej autorytet.
    Przypominajcie choremu o wizytach w poradni i regularnym przyjmowaniu leków. Zbyt wczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem objawów.
    Nie starajcie się na siłę swojego bliskiego rozweselać, organizować mu czasu. Nie narzucajcie się, ale bądźcie w pobliżu, oferujcie swą pomoc, gdy jest taka potrzeba.
    Bądźcie cierpliwi i wyrozumiali. Wiele dodatkowych obowiązków może spaść na Wasze barki.
    Pamiętajcie, że depresję można wyleczyć. Spróbujcie zaszczepić to przekonanie w chorym.
    Odradzajcie choremu podejmowania ważnych decyzji. On widzi swoje sprawy w "czarnych barwach". Pesymistycznie patrzy w przyszłość.
    Unikajcie przygodnie zasłyszanych opinii. Zdobądźcie jak najwięcej rzetelnej wiedzy na temat depresji.
    Wszystkie wypowiedzi o samobójstwie traktujcie z powagą. Nie jest prawdą, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie to go nie popełni.
    Pamiętajcie o Sobie. Choroba bliskiego może rodzić frustrację, złość, bezsilność, poczucie winy. To jest zrozumiałe. Nie wstydźcie się zasięgnąć porady u psychologa, jak radzić sobie z tymi uczuciami.

Wspomaganie leczenia depresji dietą

Produkty takie jak cukier, kofeina, alkohol i nasycone tłuszcze zwierzęce mają negatywny wpływ na samopoczucie. Dieta może jednak mieć również pozytywny wpływ na psychikę, o czym przekonują specjaliści do spraw żywienia.
 
Depresja u dzieci i młodzieży

W Polsce około 40% nastolatków ma problemy emocjonalne.
 
Występowanie migreny ma związek z depresją

Wg badań przedstawionych w najnowszym numerze czasopisma „Neurology” okazuje się, że ludzie mający migrenę częściej cierpią również na depresję.
 
Fototerapia na depresję sezonową

W okresie jesienno-zimowym każdy dzień staje się coraz krótszy. Większość z nas wychodzi z domu, gdy jest jeszcze ciemno i wraca gdy jest już ciemno.
 
Jesień-zima i depresja sezonowa

Jednym z rodzajów depresji jest depresja sezonowa dopadająca nas najczęściej jesienią i zimą.
 
http://www.depresja.pl/page.php?id=1_1_1     - na tej stronie dowiecie sie wiecej na temat depresji.

Serdecznie pozdrawiam Rafaela.




                                                                       

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

dragonworld meute-de-loups sonsofhodor ultrawinterfell etavlon