Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 05, 2024, 16:16:58


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odp: czy religie przetrwają?  (Przeczytany 1005 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
arteq
Gość
« : Styczeń 16, 2010, 10:34:32 »

jest takie powiedzenie(nie pamiętam skąd)że- "dusza grzesznika jest warta więcej w niebie niż 100 świętych"
Całkowicie przeinaczyłeś sens tej wypowiedzi. Po pierwsze - nie chodzi o wartość lecz o radość, po drugie - nie z samego istnienia lecz z nawrócenia, czyli:
"w niebie jest większa radość z jednego nawracającego się grzesznika niż ze 100 którzy nie potrzebują nawrócenia".
Całkowicie inne, prawda? Bo nie ma pochwały dla trwania w grzechu lecz jest dla wyrwania się z niego.

Taka już rola narodów - uogólniając - Polacy walczyli, Czesi nadstawiali drugi policzek.
A teraz i oni i my jesteśmy niepodległym krajem. Ciekawe, prawda?
Cytuj
Jeremiasz, poważnie mówisz stawiając znak równości w tej sytuacji? Owszem, każdy ma prawo wyboru, lecz bądźmy później uczciwi w ocenie. Jeżeli jakiś Czech powiedziałby - w ślad za Jeremiaszem - "jesteśmy w tym samym punkcie, więc po co było się miotać i wykrwawiać" to ze spokojem i uczciwością mógłbym mu odpowiedzieć: bo w tej sytuacji załapaliście się na tzw. "krzywy ryj". Dalszym komentarzem idealnie pasującym do tej sytuacji są słowa piosenki "przeżyj to sam" - chyba większość zna. Dlatego nieporozumieniem jest stwierdzenie, że ich praca, wyrzeczenia i poświęcenia były takie same i to one doprowadziły ich do tego punktu - wskoczyli na plecy innych i tyle.
Niezaprzeczalnym jest, że to Polacy przeciwstawiali się niewoli i walczyli za "wolność Waszą i naszą" ponosząc przy tym duże wyrzeczenia i straty. Tak, Praga stoi cała i Czesi mogą swobodnie po niej chodzić i rozmawiać, mogą patrzeć na czeskie nazwy ulic, mogą - bo Warszawa poniosła zniszczenia i za Pragę.
Proszę nie odbierać wypowiedzi jako napastliwej czy oskarżającej Czechów, bo odniosłem się do argumentów Jeremiasza, od Czechów nigdy nie słyszałem takiej opinii.

Co do "starych" dusz - mam odmienne zdanie nt. ich istnienia. Zadałem kilka pytań w tym temacie aby poznać argumenty osób stwierdzających, że takowe istnieją [że są stare, czyli i młode]. Podane argumenty nie przekonują mnie, bo można wytłumaczyć je równie dobrze na wiele innych sposobów. Wrażenie "starości" duszy można doskonale wytłumaczyć pracą nad sobą, dążeniem do doskonalenia, czy doświadczeniem poczynionym w tym życiu. Nie widzę w miarę wiarygodnych sposobów "pomiaru" wieku duszy. Tym samym stwierdzenia o rejonach intensyfikacji [danych krajach] występowania tychże dusz bo pewne narody/państwa cechuje odpowiedzialne/dojrzałe zachowanie można potraktować jako co najwyżej luźny pomysł - tym bardziej, że osoba przedstawiająca to jako argument w innym poście stwierdza, że nie ważne są kraje, narodowości, etc... Pozorną dojrzałość i spokój w tych krajach można tłumaczyć pewnymi aspektami ekonomicznymi dużo trafniej niż kumulacją "starych" dusz. Dodatkowo jestem w stanie podać - i zrobiłem to sygnalizująco - wiele zachowań i praw w tych krajach które świadczą przeciw rozwojowi i dobru człowieka. Także argument, że w danych krajach jest spokój bo są tam dusze stare odpoczywajace stoi w opozycji do poglądów tych samych osób wedle których dusze dążą do ciągłego rozwoju. Można w wypowiedziach odszukać, że dusza odpoczywa POMIĘDZY wcieleniami, a nie w nich samych.
Ponieważ - jak wspominałem - nie ma metody na pomiar wieku duszy - nie możemy stwierdzić gdzie znajdują się. Całość wypowiedzi i argumentów upoważnia do poddania w wątpliwość pomysłu z występowaniem "starych" dusz, jak i wielu innych pomysłów - ale trzymajmy się wątku i tutaj zatrzymajmy się wyłącznie na "starości" dusz.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

js2210sanok polskiserwersluzb komisarzrex jezyki2 planszowanie