Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 05, 2024, 16:32:11


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hasło dot. 21.12.2012 usunięte z Wikipedii.  (Przeczytany 11897 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« : Październik 29, 2008, 15:10:05 »

Zamieszczam tutaj treść hasła o dacie 21.12.2012, które przez prawie 3 lata funkcjonowało w encyklopedii Wikipedia i nagle zostalo bezpowrotnie usunięte:

Cytuj
21 grudnia 2012 - ostatni dzień, miesiąc i rok podany w kalendarzu  Majów. Według nich, właśnie 21 grudnia 2012 (piątek) ma być ostatnią  datą w historii świata lub cywilizacji[1]. 

Związek daty z teorią spiskową 

Fakt ten stał się podstawą do katastroficznych przepowiedni.  Ci, którzy uznają 2012 rok za datę zakończenia naszej cywilizacji, zauważyli potwierdzenie swoich teorii w innych zabytkach, m.in. w Zodiaku z Dendery i wyciągnęli zaskakujące wnioski. Wg ich relaci, starożytni kapłani głosili, że co ok. 11 500 lat powtarza się specyficzny układ planet i gwiazd (Wenus, Mars, Orion i in.). 

Podobno powoduje on poważne perturbacje w skali co najmniej Układu Słonecznego, np. zniszczenie niektórych planet, przemieszczenie biegunów magnetycznych Ziemi, ogromne nasilenie aktywności Słońca (szczególnie jego magnetyzmu), a nawet odwrócenie kierunku ruchu Ziemi. 

Ostatnie takie zdarzenie miało mieć miejsce w roku 9792 p.n.e., a kolejne ma przypaść na 21 grudnia 2012 r. 

Według zwolenników ruchu New Age w tym czasie ma nastąpić nowa Era Wodnika. Wszystko ma się zmienić na lepsze. Według New Age od roku 2012, ludzie mają między innymi: pobierać pokarm przez skórę, inaczej postrzegać wiele rzeczy (na przykład czas), szybko zdrowieć w razie choroby oraz spotkać się z istotami pozaziemskimi. 

Data ta stała się również pretekstem do zbudowania jednej ze współczesnych teorii spiskowych 

1. Kompletny Kalendarz Majów, rzekomo wywieziony z Berlina w 1945 przez wojska radzieckie, został przetłumaczony dopiero krótko przed rokiem 1968. Twórcy teorii spiskowej związanej z tym kalendarzem twierdzą, że Rosjanie znaleźli w tym dokumencie informacje, które następnie sami zweryfikowali, a z których wynikało, że w dniu 21 grudnia 2012 r. na drodze Ziemi znajdzie się planetoida olbrzymich rozmiarów. Rzekomo planetoida ta jest opisana w Kalendarzu Majów jako obiekt kosmiczny o średnicy 100 km. Ma ona zderzyć się z Ziemią tego dnia, czym doprowadzi do całkowitego zniszczenia naszej planety. Dlatego Majowie nie widzieli sensu tworzenia kalendarza o datach późniejszych, sięgających poza zagładę kuli ziemskiej. Wiarygodność takiego wnioskowania miała wynikać z faktu, że tabele astronomiczne opisywały ruchy ciał niebieskich naszego Układu Słonecznego (w tym zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca) nawet sprzed 500 000 lat z dokładnością do kilku sekund. W dostępnych kodeksach i inskrypcjach Majów brak jest jednak jednoznacznych wzmianek o przewidywanych uderzeniach planetoid, dlatego teoria ta jest jednak odrzucana przez astronomów i badaczy kultury Majów. 

Teoria spiskowa wokół kalendarza Majów dokonała powiązania w całość następujących elementów: 

* Sowieci poinformowali przed rokiem 1968 przywódców kilku krajów świata o treści tłumaczenia kalendarza Majów, w tym prezydentów USA, Francji oraz RFN, aby zaczerpnąć ich opinii, czy należy informować społeczeństwa swoich krajów o fakcie zbliżającego się kresu Ziemi.
* Rewolucja seksualna, która zapanowała w 1968 r. w wielu państwach Europy i w USA, była efektem decyzji polityków, aby przed końcem dziejów społeczeństwa zaznały wolności, których do tej pory nie było dane im zażywać (stąd późniejsze prawa gejów i lesbijek do rejestracji swoich związków, stosunkowo niskie ceny biletów lotniczych i dzięki temu swobodne podróżowanie po całym świecie, otwarcie granic nawet dla najmniej cywilizowanych narodów).
* Artyści, filmowcy, pisarze i inni twórcy kultury otrzymali zadanie przygotowania społeczeństw na Ziemi do godziny zero (stąd seria np. filmów o zagładzie Ziemi niesionej z kosmosu przez różne asteroidy i meteory, np. film Armageddon).
* Władze wielu krajów na Ziemi postanowiły tak kierować polityką społeczną i gospodarczą, aby do grudnia 2012 r. wyczerpać wszystkie posiadane rezerwy (stąd wiele projektów i planów rozwojowych np. agend rządowych USA koncentruje się na rozwoju do roku 2012, późniejsze okresy opisując tylko ogólnikowo).
* Władcy krajów muzułmańskich zareagowali radykalizacją swojej polityki religijnej, bojąc się utraty kontroli nad swoimi społecznościami na długo przed rokiem 2012.
* Łagodzenie obyczajów czy rezygnacja z wielu przeżytków historycznych (np. z segregacji rasowej) w USA i Afryce - przeciwnie niż w krajach muzułmańskich - mają ułatwić dożycie do "godziny zero".
* Przekonanie o nieuchronności zagłady Ziemi tego właśnie dnia ma zapobiegać tworzeniu programów rządowych ewakuacji kogokolwiek dokądkolwiek. Zakłada się bowiem, że nikt na Ziemi nie przeżyje kolizji z ciałem niebieskim o średnicy 100 km. Kolizja taka spowodować musi rozłupanie kuli ziemskiej, podobnie jak to dzieje się przy uderzeniu kuli karabinowej w pomidor. 

Przypisy 
http://www.nautilus.org.pl/?i=434 2. Graham Hancock Fingerprints of the Gods, Three Rivers Press, 1996 ISBN 0-517-88729-0 

Bibliografia 
* Patrick Geryl, Gino Ratinckx, Ewa Morycińska-Dzius: Proroctwo Oriona na rok 2012. Warszawa: Amber, 2005. ISBN 83-241-2022-X. 

Linki zewnętrzne
* [http://rok2012.w.interia.pl Strona zajmująca się przepowiedniami dotyczącymi roku 2012.]
* [http://www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=434 Świat kończy się za 7 lat - tekst ze stron fundacji Nautilus]
* [http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=255&BackToCategory=2&ShowArticleId=32438 "Naukowcy ostrzegają: Za  pięć lat koniec świata" - artykuł w portalu dziennik.pl]
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2008, 15:11:03 wysłane przez tom1ek » Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
janneth

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Październik 29, 2008, 15:19:46 »

Usunąć hasło może każdy zarejestrowany użytkownik Wikipedii z odpowiednimi przywilejami. Ale dlaczego zostało usunięte - nie wiem.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 29, 2008, 15:39:54 »

Usunąć hasło może każdy zarejestrowany użytkownik Wikipedii z odpowiednimi przywilejami. Ale dlaczego zostało usunięte - nie wiem.

śledziłem ten temat i moge powiedzieć, ze hasło usuneła administracja, po wczesniejszej dyskusji z internautami w której też brałem udział
powody usunięcia: nienaukowe, niepotwierdzone informacje itp.
choć jak przejrzymy wiele hasłeł na wikipedii - zawierają różne info z działu paranauk czy teorii spiskowych i nie są one usuwane
Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
janneth

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Październik 29, 2008, 15:55:27 »

tom1ek są ludzie, którzy obawiają się tak daleko posuniętych hipotez, tymbardziej, gdy nie są potwierdzone przez kręgi naukowe. Zgadzam się, że w Wikipedii jest o wiele więcej takich niepotwiedzonych informacji, jednakże ta z biegiem czasu jest coraz bardziej kontrowersyjna. Ciekawi mnie dyskusja, w jakiej brałeś udział. Czy większość internautów rzeczywiście była za usunięciem hasła? Bardzo dobrze się stało, że zachowałeś wpis i na naszym forum nadal mamy do niego dostęp.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
redmuluc
Gość
« Odpowiedz #4 : Październik 29, 2008, 17:59:11 »

Faktycznie został usunięty we wszystkich językach.
Jako wpis nieencyklopedyczny. Coś
Data ta jedynie pozostała jako część hasła Tzolkin.
http://pl.wikipedia.org/wiki/21_grudnia_2012
Zapisane
Reywind
Gość
« Odpowiedz #5 : Październik 29, 2008, 21:11:14 »

Już niestety skasowali wpis.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2008, 21:12:01 wysłane przez Reywind » Zapisane
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Październik 29, 2008, 21:15:49 »

tu jest dyskusja:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:SDU/21_grudnia_2012

ale są wpisy tylko do 2006 roku, ja swój dałem na pewno gdzieś później - ale tych późniejszych już nie ma

To jest kluczowe:
Cytuj
Nie nadaje się na art. ency, pewne treści można zamieścić w Kalendarz Majów oraz 21 grudnia i 2012. Kpjas ⇔ 09:19, 26 kwi 2006 (CEST)pełne poparcie dla wikipedysty Kpjas --Sobol 11:32, 3 maja 2006 (CEST)

Jak dla mnie po prostu w definicji zaczęło się pojawiać coraz więcej niewygodnych danych, FAKTÓW. Chodzi mi o te informacje na końcu.

Chodzą też słuchy, że Wikipedia dogaduje się z Google odnośnie jakiejś współpracy czy partnerstwa - dokładnie nie wiem już, o co z tym chodziło. Ale jeśli miałbym to wiązać w jakiś sposób z Google, to przypomina mi się sprawa cenzury nieba w Google Earth (Google Sky):

http://rok2012.koon.pl/arty/nasaX.htm

//a txt wpisu Wiki przesłał  mi ktoś na maila, ale zachował  się tez na starym forum Projektu
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2008, 21:16:43 wysłane przez tom1ek » Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
janneth

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Październik 29, 2008, 21:21:23 »

Hahaha, przeczytałam pare fragmentów dyskusji, o jakiej mówił tom1ek i najbardziej podobał mi się komentarz jednego z użytkowników - "Skasować, a jak koniec świata nastąpi - to wpisać" Chichot
Pełna podziwu logika.

« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2008, 21:23:32 wysłane przez janneth » Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Październik 29, 2008, 21:22:41 »

Hahaha, przeczytałam pare fragmentów dyskusji, o jakiej mówił tom1ek i najbardziej podobał mi się komentarz jednego z użytkowników - "Skasować, a jak koniec świata nastąpi - to wpisać" Chichot

hehehe
dobre Duży uśmiech
Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
fulldriver
Gość
« Odpowiedz #9 : Październik 30, 2008, 12:49:04 »

Już jest tyle informacji  o tej dacie, że to skasowanie nic im nie dało. Widocznie komuś to przeszkadzało.
Zapisane
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Październik 30, 2008, 21:56:25 »

Już jest tyle informacji  o tej dacie, że to skasowanie nic im nie dało. Widocznie komuś to przeszkadzało.

dało dało, Wikipedia to VI najczęściej odwiedzana strona internetowa na świecie i I z najpopularniejszych encyklopedii
Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
janneth

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Październik 31, 2008, 18:02:30 »

Zgadzam się z Tomkiem. Mimo wszystkich swoich ułomności - Wikipedia jest powszechnie cenionym źródłem wiedzy, a usunięcie wpisu dotyczącego 2012 roku może wielu ludziom dać do zrozumienia, że taka teoria była na tyle mało wiarygodna, iż nie zasługiwała na miejsce w encyklopedii internetowej.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
Kapłan 718
Gość
« Odpowiedz #12 : Grudzień 10, 2008, 16:40:04 »

janneth chyba nie to mial tom1ek na myśli jednak...

718!
Zapisane
janneth

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Grudzień 10, 2008, 18:16:33 »

Napisałam to, co ja miałam na myśli. Masz jakiś problem z moją osobą?