Prawda o Gazecie Wyborczej

(1/3) > >>

Leszek:
Wątek o jednym z najbardziej cynicznych środowisk politycznych w Polsce i o walce o realny kształt polskiego jutra.


"Nie jest bez znaczenia, kogo udajesz; nawet jeżeli jesteś hipokrytą, to jeżeli udajesz świętego, a masz naturę węża
i lubisz tylko syczeć uwodzicielsko, a później dusić albo gryźć, to jeżeli udajesz świętego, mając taką naturę, to i tak jesteś troszkę lepszy, niż gdybyś nie udawał"
Adam Michnik


O tym dlaczego „Gazeta Wyborcza” tak bardzo broni „Okrągłego Stołu” ze Stanisławem Remuszką, dziennikarzem, autorem książki „»Gazeta Wyborcza« - początki i okolice”, człowiekiem, który w lecie 1990 roku demonstracyjnie opuścił redakcję prowadzoną przez Adama Michnika...

Rozmowy w Magdalence...

http://nczas.com/wazne/jak-gazeta-opozycyjna-stala-sie-%E2%80%9Egazeta-wyborcza%E2%80%9D/

Leszek:
"Opublikowanie tego wywiadu było podłe" - tak dziennikarka "Gazety Wyborczej" reklamuje rozmowę w "Europie", dodatku idei DZIENNIKA. Chodzi o wywiad Cezarego Michalskiego ze znanym publicystą i redaktorem "Wyborczej" Michałem Cichym o mentalności, pasjach i fobiach środowiska Agory.[/b]


"Nie wierzę, że Cezary Michalski i Robert Krasowski nie znają wszystkich okoliczności" - dodaje Miłada Jędrysik z "Gazety Wyborczej".

Dziennikarka wprawdzie nie precyzuje - ku dezorientacji czytelników "Gazety" - o jakie wszystkie okoliczności jej chodzi, ale wywiad robi piorunujące wrażenie. To jedno z najważniejszych świadectw opowiadających o wewnętrznym życiu jednego z najbardziej wpływowych środowisk w Polsce.

Michał Cichy, wieloletni szef działu kultury w "GW" oraz współtwórca i sekretarz Nagrody Nike, w poruszający sposób opowiada o tym, jak trafił do "Wyborczej", co go tam fascynowało, a co w końcu rozczarowało. Opowiada też o wszechwładnej traumie Marca '68, która dla twórców "GW" była tak silnym przeżyciem, że do dziś wpływa na ich widzenie świata. Krytykuje zamykanie się swojego środowiska na inne poglądy, opinie i ludzi z zewnątrz.

Mówi też o swojej przyjaźni z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem oraz konflikcie, który tę przyjaźń zakończył.

Przeczytaj wywiad z Michałem Cichym
http://www.dziennik.pl/dziennik/europa/article325207/Wojna_pokolen_przy_uzyciu_cyngli.html

Fragment:
Moim zdaniem źródłem największej nienawiści do Michnika jest to, że uważa się go za kogoś w rodzaju fałszywego proroka, za faceta, który zachowuje się jak kaznodzieja, mówi innym, jak należy się zachowywać, co jest moralne, a co nikczemne. Najpiękniejszy oksymoron opisujący to, o czym mówimy, na który natknąłem się w swoim życiu, brzmi: "otyły dietetyk". Michnik jest otyłym dietetykiem. Wszyscy to widzą poza nim samym. Michnik wygłosił kiedyś zdanie, które mi się bardzo mocno wryło w pamięć: "Nie jest bez znaczenia, kogo udajesz; nawet jeżeli jesteś hipokrytą, to jeżeli udajesz świętego, a masz naturę węża i lubisz tylko syczeć uwodzicielsko, a później dusić albo gryźć, to jeżeli udajesz świętego, mając taką naturę, to i tak jesteś troszkę lepszy, niż gdybyś nie udawał".

Przeczytaj tekst Roberta Krasowskiego o "skoszarowanej inteligencji"
http://www.dziennik.pl/dziennik/europa/article325220/Dzieje_skoszarowanej_inteligencji.html

Leszek:
"Wyborcza" dopadła Skowrońskiego

Udało się! Kilkutygodniowa nagonka "Gazety Wyborczej" zakończyła się sukcesem. Dyrektor radiowej "Trójki" Krzysztof Skowroński został odwołany. Nie czekano na wyniki audytu, który miał być podstawą do bliżej niesprecyzowanych zarzutów, a nawet na jego powrót z zimowych wakacji - komentuje Piotr Zaremba, publicysta DZIENNIKA.

Udało się! Kilkutygodniowa nagonka „Gazety Wyborczej” zakończyła się sukcesem. Dyrektor Trzeciego Programu Polskiego Radia Krzysztof Skowroński został odwołany. Nie czekano nawet na wyniki osławionego audytu, który miał być podstawą do bliżej niesprecyzowanych zarzutów. Ba, nie czekano nawet na powrót Skowrońskiego z zimowych wakacji....

Został odwołany pomimo listu kilkudziesięciu dziennikarzy, intelektualistów i artystów z bardzo różnych stron ideowych barykad (...)

http://www.dziennik.pl/opinie/article328949/Wyborcza_dopadla_Skowronskiego.html

Środowisko Wyborczej najwyraźniej nie przejmuje się niuansami demokracji...

Leszek:
"Dziennikarze, którzy masowo podpisywali się pod apelem w obronie Skowrońskiego - od Mellera po Semkę, od Manna po Zarembę, od Agaty Passent po Martę Stremecką - nie staną się wszyscy wyborcami PiS-u, ale mogą zacząć Platformą po prostu pogardzać. (...) Czy oczyszczanie mediów publicznych po to, żeby zrobić miejsce dla dziennikarzy z „Wyborczej” i „Polityki”, jest naprawdę na rękę Platformie? "

A może  poszło o takie inicjatywy, jak wywiad radiowy Krzysztofa Skowrońskiego z Wacławem Klausem z października 2008?
http://www.polskieradio.pl/_files/20061104132927/2008101409075331.mp3


Wojciech Mann broni Skowrońskiego



Krzysztof Skowroński miał przede wszystkim naprawdę emocjonalny stosunek do "Trójki" - opowiada w rozmowie z DZIENNIKIEM legenda tej stacji Wojciech Mann. I dowodzi w pięciu punktach, dlaczego Skowroński powinien był pozostać na stanowisku dyrektora Programu III Polskiego Radia.

Dlaczego Krzysztof Skowroński był dobrym szefem "Trójki"?
1. Przede wszystkim miał naprawdę emocjonalny i ciepły stosunek do tego radia.
2. Dążył do tego, by "Trójka" była miejscem troszkę ekskluzywnym, miejscem dla inteligentnych ludzi. W odróżnieniu od komercyjnej sieczki.
3. Miał bardzo serdeczny stosunek do ludzi.
4. Jego działania opisane w trzech powyższych punktach spowodowały podniesienie słuchalności "Trójki". A co za tym idzie prestiżu tego radia. Skowrońskiemu bowiem nie poprawiał wyników słuchalności prostymi metodami: "byle słuchani", ale dążył do tego poprzez podniesienie jakości stacji.
5. W pewnym momencie zarządzania przez Skowrońskiego "Trójką" wyraziłem opinie, że na jej antenie jest za dużo polityki. Nie chodziło mi jednak o jakieś konkretne barwy polityczne, ale o politykę w ogóle jako temat. Rozmów politycznych sam z nim nie toczyłem. Jako słuchacz wydawało mi się jednak, że Skowroński wbrew niektórym zarzutom szuka właśnie na tym polu równowagi. Jeśli widzę w tej samej stacji polityków i komentatorów z różnych opcji, to wydaje mi się, że próbował stworzyć obiektywne radio. A jeśli miał swoje poglądy? Cóż z tego, każdy je ma.

http://www.dziennik.pl/opinie/article331286/Mann_broni_Skowronskiego.html

Leszek:
Kilkadziesiąt osób protestowało przed radiową "Trójką" przeciw odwołaniu Krzysztofa Skowrońskiego ze stanowiska szefa tej anteny. "Za Skowrońskiego była to najlepsza stacja w kraju. Nie rozumiem zarzutów, że radio sprzyjało PiS" - mówi DZIENNIKOWI uczestnik protestu, politolog Marek Migalski.

W pikiecie wzięli udział dziennikarze, politolodzy, ludzie kultury, a także działacze prawicowego czasopisma "Fronda" i stowarzyszenia Koliber. Wielu protestujących przyniosło ze sobą flagi "Solidarności", przedstawiciele Frondy mieli transparent z napisem: "Pani Magdo pani pierwszej to powiem - obciach". Nawiązywało ono do nowej szefowej "Trójki" Magdy Jethon, która przez wiele lat prowadziła program pod tytułem "Pani Magdo, pani pierwszej to powiem".

"Nie wierzę w to, że dzięki tej pikiecie coś się zmieni na lepsze, że politycy przestaną co chwilę zmieniać szefów mediów publicznych, tym bardziej w to, że Krzysztof Skowroński zostanie na stanowisku dyrektora. Ale przychodząc tu chciałem sprzeciwić się takim praktykom" - powiedział DZIENNIKOWI Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
(...)
Jan Pospieszalski - jak nam powiedział - przyszedł na pikietę, bo chciał zaprotestować przeciwko "bezczelnym praktykom władz mediów publicznych, które kompletnie nie liczą się z opinią publiczną". "Sytuacja w mediach jest bardzo zła i to chcemy na tej pikiecie pokazać" - powiedział DZIENNIKOWI Pospieszalski.

Odwołany z funkcji szefa "Trójki" Krzysztof Skowroński osobiście podziękował pikietującym za wsparcie. "Jestem wzruszony, że jestem tu, że mam tylu przyjaciół" - powiedział do zgromadzonych. "To, co starałem się zrobić, to zaszczepić w radiu ducha miłości i wolności, bo z tym zawsze kojarzyła mi się Solidarność". I myślę razem z zespołem udało nam się to osiągnąć" - dodał były już szef "Trójki".

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article332005/Pikieta_przeciw_wyrzuceniu_szefa_Trojki.html[/quote]

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

blanciormt2forum jaguarlife republikanowegokucelgradu rezerwat-mustangow gom