Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 17, 2024, 18:33:42


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odp: HIV i inne  (Przeczytany 1348 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rafaela
Gość
« : Wrzesień 28, 2009, 19:26:10 »

Panorama | 26.09.2009
Nowa szczepionka przeciw AIDS budzi nadzieję
 
Czy będzie szczepionka przeciw AIDS?
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Czy będzie szczepionka przeciw AIDS?
W Tajlandii przetestowano szczepionkę przeciw AIDS, która zmniejsza o jedną trzecią ryzyko zakażenia wirusem HIV. Tylko nieliczni eksperci mieli nadzieję ma ten - w sumie bardzo niewielki - sukces.
 

"W kręgu moich kolegów wszyscy są zaskoczeni!" - mówi Jürgen Rockstroh, prezes Niemieckiego Towarzystwa ds. AIDS. I rzeczywiście, wielu naukowców zaprzestało badań nad szczepionką przeciw wirusowi HIV, bo w ostatnich latach spotkało ich zbyt wiele niepowodzeń. "Prowadząc niektóre badania mieliśmy wręcz wrażenie, że prowadzą do zwiększenia ilości zakażeń".

Inaczej było w dwuletnim teście szczepionki przeciw AIDS przeprowadzonym w Tajlandii. O jego wynikach poinformowano w czwartek (24.09.2009) na specjalnej konferencji prasowej w Bangkoku. Po raz pierwszy badaczom udało się obniżyć ryzyko zakażenia wirusem HIV. Naukowcy uczestniczący w badaniach mówią, że nowa szczepionka RV 144 zmniejsza ryzyko zakażenia tym śmiercionośnym wirusem o 31,2 procent. Prześcigają się w pochwałach i mówią o przełomie w walce z AIDS. Jürgen Rockstroh jest nieco ostrożniejszy w wydawaniu takich opinii: "Najważniejsze w tym teście jest to, że daje pierwszy promyk nadziei."

Strategia podwójnego uderzenia

Blisko 33 milionów ludzi na świecie jest zarażonych wirusem HIVBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Blisko 33 milionów ludzi na świecie jest zarażonych wirusem HIVTajlandzki eksperyment z nową szczepionką przeciw AIDS rozpoczął się w roku 2003. W badaniach uczestniczyło ponad 16 tys. ochotników, kobiet i mężczyzn, poinformowanych o tym, jak należy się chronić przed zakażeniem wirusem HIV. Szczepionka RV 144 jest połączeniem dwóch szczepionek stosowanych wcześniej bez powodzenia: ALVAC i AIDSVAX. Naukowcy przyjęli następującą strategię działania: uznali, że sytem immunologiczny probantów powinien znać virus HIV na długo przedtem, zanim dojdzie do zakażenia nim organizmu. Dlatego najpierw wstrzyknęli połowie uczestników eksperymentu niegroźny wirus ptasi, w którym zawarto informację genetyczną o niektórych proteinach wirusa HIV. Reagując na niego, organizm probantów zaczął wytwarzać niekompletene cząstki wirusa HIV. Wykrywał je ich system odpornościowy, po czym uruchomił produkcję we krwi przeciwciał, chroniących komórki przed atakiem "prawdziwego" wirusa HIV. Następnie probantom wstrzyknięto drugą dawkę szczepionki, w postaci oczyszczonej proteiny HIV, która wspomagała dodatkowo białe krwinki w walce ze śmiercionośnym mikrobem. Mówiąc językiem wojskowym, podwójne działanie nowej szczepionki polega na tym, że uczy ona nasz organizm w porę rozpoznać wroga a następnie dostarcza mu posiłków do jego pokonania. Strategia "podwójnego uderzenia" okazała się skuteczna.

Sporny eksperyment

Badania nad szczepionką w Tajlandii rozpoczęły się w 2003 rokuBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Badania nad szczepionką w Tajlandii rozpoczęły się w 2003 roku"Przeprowadzone w Tajlandii badania od początku były krytykowane przez część naukowców" - mówi Jürgen Rockstroh z Niemieckiego Towarzystwa ds. AIDS. "Niektórzy mówili otwarcie, że należy przerwać ten eksperyment, bo z założenia nie ma sensu, gdyż uczestniczy w nim grupa ludzi z jednego kraju, o podobnej strukturze organizmu. Innymi słowy, nawet jeśli eksperyment się powiedzie, to jego sukces będzie miał znaczenie czysto lokalne" - mówi Rockstroh i pozostaje sceptyczny - "Różnice w dwóch grupach probantów, z których jedna otrzymała placebo, a drugiej podano szczepionkę RV 144, są zbyt małe, aby można było mówić o prawdziwym przełomie w walce z AIDS". W tej pierwszej zakażeniu wirusem HIV uległy 74 osoby, a w drugiej 51 osób. Daje to skuteczność działania szczepionki na poziomie 31 procent. Tymczasem aby szczepionka weszła do powszechnego użytku musi być skuteczna przynajmniej w 70-80 procentach. Poza tym wciąż nie mamy pełnych danych o przebiegu eksperymentu. Zostaną przedstawione dopiero na początku października. Mimo to, zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i ONZ-owski Światowy Program AIDS (UNAIDS) już teraz twierdzą, że uzyskano skuteczny środek w walce z tą chorobą. Zdaniem Jűrgena Rockstroha jest to "urzędowy optymizm na wyrost".

Najważniejsze są badania podstawowe!

Główny i wciąż nierozwiązany problem w zwalczaniu wirusa HIV polega na tym, że zachowuje się on w sposób nie dający się przewidzieć. Można go porównać do nieobliczalnego wroga, którego postępowanie wymyka się wszelkim znanym regułom strategii i taktyki, i - na domiar złego - wciąż się zmienia. "Zanim znajdziemy sposób na jeden z jego tricków, już mamy do czynienia z następnym." Przełom w walce z AIDS - twierdzi Jürgen Rockstroh - nastąpi wtedy, kiedy poznamy prawdziwą naturę wirusa HIV, taką samą dla wszystkich jego odmian, i kiedy opracujemy uniwersalną szczepionkę przeciw niemu, którą można będzie podać ludziom wszystkich ras na wszystkich kontynentach. "Dlatego wielu moich kolegów zwraca się ponownie ku badaniom podstawowym" - mówi. To one są kluczem do zrozumienia zagadki tej straszliwej choroby.

Judith Hartl/Andrzej Pawlak

red.odp.: Małgorzata Matzke
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

redmount amigos glassed maro wolfmonster