Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 06, 2024, 10:42:56


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odp: RUNY - pismo runiczne  (Przeczytany 1685 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Enigma
Gość
« : Luty 02, 2010, 15:33:56 »

jezeli to wszystko nie ma zwiazku z Chrystusem i sw geometria (i aramejskim - grcekim, wczesnohebrajskim zapisem:) to wytlumacz mi te 2 rzeczy ze to tak sie uklada - (ta urna z to filmu hasima o sw geometrii podobno z rodziny jezusa)

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg

Nie rozumiem dlaczego miałabym tłumaczyć ci związek tych dwu obrazków, kiedy ja takiego związku nie widzę. Jedyny wspólny fakt (kółko i środkowe promienie) z czym można znaleźć skojarzenie to powszechnie znana mandala, o czym napisałam wcześniej.

Cytuj
tak ten na gorze to zapis "fenicki" tylko co fenicjanie mieli wspolnego z tetragramatonem? w srodku to zapis aramejski dlatego napisalem ze wg mnie pierwszym jezykiem byl aramejski...tylko wg mnie:) w kazym razie hebrajski powstal na bazie aramejskiego

Ueh, ja nie wiem który język 'był pierwszy' nie prowadze badań na ten temat. Widzę tylko że litery jakie tłumaczysz jako 'aramejskie' nijak mi do alfabetu aramejskiego nie pasują. Przecież jak byk pisze na Wikipedii w środku jest zapis fenicki Po prostu nie widzę odpowiedników, a linki które z uporem podajesz wciąż wskazują na zapis fenicki.

A co fenicjanie mają wspólnego z tetragramatonem, tym się również nie zajmuję. Wiem ze uważa się ich za potomków hebrajczyków (a dokładnie szczep marynarzy) którzy mogli dotrzeć aż do wysp Wielkiej Brytanii i tam zaszczepić litery przypominające zapis runiczny. O powiązaniu fenicjan z hebrajczykami świadczyć ma też fakt że wynaleźli oni 'pieniądz' co wiąże ich z judaistycznym upodobaniem do złota, oraz szkło. Z linka który podałeś, taka informacja: Język fenicki - wymarły język z grupy kananejskiej rodziny języków semickich. Semici - od syna Noego (SEMA) przodkowie Abrachama, stąd określenie np 'antysemityzm', prawda?

Cytuj
hm fenicki byl taki sam jak hebrajski..czyli taki sam jak aramejski?

Nie bardzo, fenicki się od hebrajskiego różni i to sporo, masz wyżej odnośniki do wszystkich trzech alfabetów-wystarczy przyjrzeć sie literom. Na rysunku z Wiki fenicki jest zapisany w dwóch wersjach, a aramejski zbliżony do hebrajskiego. Obydwa pochodzą z grupy jęz semickich:
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_semickie i są uporządkowane w czasie

Z listy tej wynika że hebrajski to protoplasta powszechnego aramejskiego. Nie znam datowania ale litery są bardzo podobne, natomiast fenicki pojawia się na liści z linka (języków semickich) dużo później (dzieli ich jeszcze 5 innych alfabetów). Znaczy że pochodzą od z jednej grupy jez semickich, ale zapis ten jest bardzo uproszczony, wyglądem literek przypomina zapis runiczny.
Mogę sie tylko domyślać, że ktoś wyszukał  odpowiedni zapis JHVH tak aby pasował 'geometrycznie' do greckiego Itchys.
Natomiast ty, chcesz przedstawić ten zapis jako pierwotny 'aramejski', wybierając inskrypcje fenicką - gdyż ma formę uproszczoną i pasuje ci do wykresu fraktalnego - run.

Jednak nawet z linka który podałeś 'historii aramejskiego' wynika że Hebrajski był wcześniejszy (stosowano go już jako jęz wtajemniczeń) później następuje uproszczenie do aramejskiego który po kilku modyfikacjach zaadoptował, kolejne uproszczenie - fenicki. Kolejna migracja drogą wodną, mogła przenieść język na wyspy Brytyjskie, gdzie widać podobieństwo geometryczne do run. Kiedyś też miałam czyste skojarzenia co do samych run, wiec polecam zapoznanie się z ich bogatą symboliką.

Jeśli chodzi o rzutowanie liter to Gdybyś miał czas wgryźć się w św geometrie, doczytałbyś że rzutowanie spirali Złotego podziału w przestrzeni 3D daje właśnie litery z alfabetu hebrajskiego:


Litery alfabetów powstają dzięki zmianie położenia "złotej spirali" umieszczonej na torusie, który przechyla się w sposób wyznaczony przez osie symetrii brył platońskich. Wystarczy robić "stop-klatki" zmieniającej położenie spirali, aby otrzymać kolejne litery alfabetów.

Szkic torusa z naniesioną na niego spiralą "złotego środka" oraz  położenie wyjściowe spirali złotego środka (jest to litera P 'pay', gdzie wartości x,y,z=0) wg. jednej z osi symetrii czworościanu:


Powyżej: powstawanie alfabetu hebrajskiego.

Poniżej: trójwymiarowe zobrazowanie zmiany położenia spirali Złotego Środka,
(spirala jest TA SAMA, zmienia się tylko kąt, pod jakim ją widzimy):

reszta http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=272.msg2671#msg2671

Cytuj
ten link podawalem juz, ale jeszcze raz...przypadkiem znalzlem te strone i mowi ona mniej wiecej o tym o czym ja mowie - wlacz sobie translatora jak nie znasz angielskiego ( ja nie znam) ale tlumaczy mniej wiecej o pochodzeniu jednego zrodla alfabetu i wiaze go z fenickim, aramejskim, protohebrajskim, runami:)

Oczywiście obejrzałam ta interesującą stronę, wyżej obrazki z alfabetu.  Troszke znam angielski wiec przetłumaczyłam "Elder Futhark " co do całości, to postaram sie potłumaczyć po kolei, bo chciałabym wrócić do tematu run.

ANGLO-SAXON FUTHARK
Liczba z extra liter które zostały dodane do alfabetu runicznego w zapisie Anglo-Saxon/Staro Angielskim. Runy prawdopodobnie zakupiono do Brytanii w V wieku przez Angles, Saxons, Jutes and Frisians i były używane do około XI wieku. Runiczne inskrypcje przeważnie znajdowano na biżuterii, broni, kamieniach i innych obiektach. Przetrwało kilka przykładów pisma runicznego na manuskryptach. [wykres(?) ten jest niekompletny. Zostały dodane A-S runy które możecie zobaczyć tutaj]

YOUNGER (OR SCANDANAVIAN) FUTHARK
Ta wersja alfabetu runicznego była używana sporadycznie w Skandynawii, w części Niemieckiej i Szweckiej az do XVII w.[ są tutaj elementy Młodszego Futharka, które tu widać]

ETRUSCAN ALPHABETS
The Etruscan alfabet uważa się że został opracowany z alfabetu Greckiego, przez kolonistów Greckich we Włoszech. Najwcześniejsze znane zapisy, datowane są na połowę VI w p.n.e
Więcej jak 10 tys Etruskich inskrypcji zostały odnalezione na nagrobkach, wazach, figurach, lustrach i biżuterii. Znaleziono także fragmenty z Etruskiej książki zrobionej z płótna. Większość Etruskich inskrypcji jest zapisana w liniach poziomych z lewej do prawej, lecz niektóre są (obyduwstronne?) (biegną na przemian z lewej do prawej, a następnie z prawej do lewej)
Użyty zapis: 'Etruscan' język mówiony przez Etrusków, którzy żyli w Etruria (Tuscany and Umbria)  pomiędzy ok VIII w p.n.e   a I w n.e. Mało wiadomo o Etruskach i ich języku.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.042 sekund z 18 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

patrimonium yourlifetoday glrp obozyjenieckie chatka