Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 12, 2024, 14:49:39


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odp: Jahwe.Dlaczego chrześcijaństwo o Nim zapomniało?  (Przeczytany 990 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Enigma
Gość
« : Styczeń 01, 2010, 15:40:25 »

Ponieważ posty pofruneły do innego watku, odpowiem tu sama sobie Uśmiech
Interpretacja "Jezus to grecka forma (Iesous) hebrajskiego imienia męskiego JESZUA - piszemy IHShVH i oznacza to w języku hebrajskim "Zbawienie" jest bardzo intrygujące. Mahomet Jezusa też nie określał w formie greckiej, lecz w zbliżonej do ISA - co mnie kiedyś bardzo dziwiło a teraz przestało.

Osobiście gdy jakiś czas temu rozmyślałam mad znaczeniem JHVH znaczenie Jam Jest Jaki Jest - wydało mi sie mniej wiecej takie: ponieważ kazdy znas nosie jakąś maskę, lub odgrywa role w materii przyjmując ciało, to własciwie tylko Bóg jest taki jaki jest. Może to i naiwne ale wydało mi sie to wtedy wystarczającą odpowiedzią na zagadkę. Po za tym osiągając oświecenie stajemy sie takimi, jakimi mamy być zrzucając pozory gry i kłamstwa.

To co mnie zastanawia jeszcze to fakt że starszych wersjach pisma Bóg (Elohim) przyjmował liczbę mnogą - Oni. Bóg tez czesto posługuje sie Aniołami wysyłajac z wiadomością do proroków. Przy takim zwiastowaniu Marii pojawia sie Anioł pański, także gdy Abraham ma poświecić syna powstrzymuje go Anioł Pański. Pisze o tym, bo gdzieś przewija sie że Bóg starotestamentowy, jest Bogiem złym. Nie wiem czy znalazłby sie tekst w którym moznaby oddzielic JHVH(Bóg lub oni) od Adona(Pan). Napewno Świadkowie Jehowy dysponują tekstem gdzie oryginalne JHVH zostało zachowane, gdzyż kiedyś przeczytałam artykuł w którym policzyli oni ile razy tetragram wystepuje w ST. Myśle ze taki tekst mógłby dużo wyjaśnić.


 Szok Coś
Jakie posty zostały przeniesione?
Ja dzieliłem wątek Samuel - Władca Demonów, i posty dotyczące JHVH przeniosłem tu, natomiast te o zabarwieniu żydowskim do wątku o Żydach.
Darek
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2010, 16:01:27 wysłane przez Dariusz » Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.109 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

compaanions telenowele team-speak-3 gangtzj lisowska