Niezależne Forum Projektu Cheops

CzÂłowiek i zdrowie => Zdrowie psychiczne => Wątek zaczęty przez: Mobius Luty 04, 2010, 21:47:33



Tytuł: ZwiÂązek geniuszu z psychozÂą udowodniony
Wiadomość wysłana przez: Mobius Luty 04, 2010, 21:47:33
Naukowcy z Instytutu Psychiatrii KrĂłlewskiego College'u LondyĂąskiego i Karolinska Institutet w Sztokholmie po raz pierwszy wykazali, Âże istnieje zwiÂązek miĂŞdzy wyjÂątkowymi uzdolnieniami intelektualnymi a zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, zwanym rĂłwnieÂż psychozÂą maniakalno-depresyjnÂą.

Przekonaniu temu wielokrotnie dawno wyraz na przestrzeni dziejĂłw - szaleĂąstwo z geniuszem ³¹czyli m.in. staroÂżytni myÂśliciele Arystoteles, Platon czy Sokrates – ale dotÂąd nauka nie zdoÂłaÂła stwierdziĂŚ, czy tak jest naprawdĂŞ.
Odkryliœmy, ¿e uzyskiwanie najlepszej oceny wi¹¿e siê z podwy¿szonym ryzykiem psychozy maniakalno-depresyjnej. Dotyczy to zw³aszcza nauk humanistycznych, w mniejszym zaœ stopniu dziedzin œcis³ych. Szczególnie silny zwi¹zek stwierdzono w przypadku celuj¹cej oceny ze szwedzkiego lub muzyki, co wspiera wyniki wczeœniejszych badaù, wskazuj¹ce na wspó³wystêpowanie uzdolnieù jêzykowych oraz kreatywnoœci muzycznej z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym- wyjaœnia dr James MacCabe.

W grĂŞ wchodzi kilka rozmaitych wyjaÂśnieĂą tego zjawiska. Po pierwsze, ludzie w stanie hipomanii (w okresie Âłagodnej manii/umiarkowanie podwyÂższonego nastroju) czĂŞsto bywajÂą dowcipni i twĂłrczy, wymyÂślajÂąc niespotykane rozwiÂązania, zastosowania przedmiotĂłw itp. Po drugie, przejawiajÂą teÂż niezwykle silne reakcje emocjonalne, co bez wÂątpienia przydaje siĂŞ w sztuce, literaturze czy muzyce. Po trzecie, osoba doÂświadczajÂąca hipomanii jest bardzo wytrzymaÂła, dziĂŞki czemu moÂże przez bardzo dÂługi czas koncentrowaĂŚ siĂŞ na zadaniu. Wspomaga jÂą przy tym zmniejszone zapotrzebowanie na sen.
Szwedzi i Brytyjczycy t³umacz¹, ¿e uczniowie, u których widoczne s¹ opisane style poznawcze, s¹ w stanie zdobyÌ lepsze stopnie z wymienionych wy¿ej przedmiotów, ale jednoczeœnie predysponuje ich to do zachorowania na póŸniejszych etapach ¿ycia na psychozê maniakalno-depresyjn¹.

Badacze wykorzystali dane z obowi¹zkowych egzaminów rocznych, zdawanych przez szwedzkich 15-16-latków w latach 1988-1997. Noty porównano z wypisami ze szpitali. Wszystko po to, by skojarzyÌ osi¹gniêcia szkolne z przyjêciami na oddzia³ ze zdiagnozowanym w wieku 17-31 lat zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Uwzglêdniono 713.876 osób. Okaza³o siê, ¿e w porównaniu do uczniów przeciêtnych, ci z wybitnymi osi¹gniêciami szkolnymi jako doroœli niemal 4-krotnie czêœciej zapadali na zaburzenie maniakalno-depresyjne. Zwi¹zek ten pozostawa³ zauwa¿alny nawet po uwzglêdnieniu innych potencjalnie istotnych czynników, w tym wykszta³cenia rodziców i statusu socjoekonomicznego. By³ on silniejszy w przypadku mê¿czyzn ni¿ kobiet, ale kwestia ta wymaga jeszcze g³êbszego zbadania.

Co ciekawe, uczniowie z najsÂłabszymi ocenami rĂłwnieÂż byli bardziej zagroÂżeni psychozÂą od swych przeciĂŞtnych kolegĂłw i koleÂżanek. W ich przypadku ryzyko zachorowania wzrastaÂło ok. 2-krotnie. Psycholodzy uwaÂżajÂą, Âże pewni ludzie, zwÂłaszcza z widocznymi objawami depresyjnymi – chodzi, oczywiÂście, o tych, ktĂłrzy ostatecznie zapadajÂą na cyklofreniĂŞ - mogÂą przejawiaĂŚ style funkcjonowania poznawczego upoÂśledzajÂące ich osiÂągniĂŞcia szkolne. Zaburzenia zachowania, zaÂżywanie substancji psychoaktywnych i obniÂżony nastrĂłj zwyczajnie przeszkadzajÂą im w nauce.

ÂŹrĂłdÂło- http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,34430

W nawiÂązaniu do tekstu, polecam film biograficzny z 2001 pod tytuÂłem "PiĂŞkny UmysÂł"


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

opatowek maho granitowa3 phacaiste-ar-mac-tire wypadynaszejbrygady