Niezależne Forum Projektu Cheops

Człowiek i zdrowie => Zdrowie fizyczne => Wątek zaczęty przez: Dariusz Lipiec 27, 2009, 20:59:33



Tytuł: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Lipiec 27, 2009, 20:59:33
tego chyba jeszcze na forum nie było. ale że to "hydepark" więc chyba nikt nie będzie miał mi za złe że taki temat poczyniłem. Mamy swoje ulubione dania, ciast, więc zapraszam do wklejania tu przepisów. Zwłaszcza na święta i temu podobne okazje, jak znalazł:

Smaczne historie

(http://bi.gazeta.pl/im/0/6690/z6690600X.jpg)

Na naszych talerzach pojawiają się specjały, których nazwy tak bardzo się zadomowiły, że nawet nie przypuszczamy, jakie niezwykłe nazwiska, miejsca lub historie się za nimi kryją. Każdy, kto chce uchodzić za smakosza, powinien je poznać.
 
 

Sałatka Olivier

(http://bi.gazeta.pl/im/2/6690/z6690442N.jpg)

 

Po raz pierwszy skomponował ją w 1860 r. francuski kucharz Lucien Olivier pracujący dla cara, a zarazem prowadzący ekskluzywną restaurację Ermitaż w Moskwie. Przepis był pilnie strzeżony, a kucharz zabrał jego tajemnicę do grobu. Receptury, które są teraz używane, zostały odtworzone. Według przepisu z rosyjskiej książki kucharskiej z 1904 r. w sałatce były: jarząbki, ozorek cielęcy, kawior, sałata, pikle, świeże ogórki, kapary, jajka na twardo. Znawcy twierdzili, że sałatka według tej receptury to jednak nie to.
W XIX w. arystokraci rosyjscy często podróżowali do Paryża i sałatka Olivier, także pod nazwą Rosyjska, stała się modna w stolicy Francji, a potem zawędrowała do Hiszpanii, Anglii i Włoch.

Sowieci sałatkę maksymalnie uprościli - podawali ją jako mieszaninę gotowanych ziemniaków, jajek na twardo, zielonego groszku, marchewki, kwaszonych ogórków, cebuli i jabłek oraz - zamiast nieosiągalnej cielęciny i jarząbków - gotowanego mięsa z kurczaków i szynki. Oczywiście wszystko polewali majonezem.
   

 Carpaccio
...

 http://www.logo24.pl/Logo24/1,86375,6690405,Smaczne_historie.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: daniel1704 Lipiec 27, 2009, 21:39:02
tak ap-ropo kuchni i gotowania bardzo mnie ciekawi czy ktoś jest posiadaczem termonixa?? 
to bardzo dobre i przy tym drogie urządzenie ,które zastępuje dziesiątki innych urządzeń w kuchni i ułatwia mi gotowanie:)) Ja jestem posiadaczem od 6 lat i działa bez zarzutu.

ps. pisze o tym,ponieważ bylem ostatnio na pokazie tego "cacka" i tak mi się skojarzyło:)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Lipiec 27, 2009, 22:24:44
Moja siostra ma od 6 lat ,a co jesteś przedstawicielem ? chcesz go komuś sprzedać ?

Darku moja specjalnością są dwa rodzaje zupy rybnej ,ale nie podam przepisu na forum bo to przepis mojej rodziny.Mogę ci go podac an priv.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: daniel1704 Lipiec 27, 2009, 22:49:47
nie chcę sprzedać ,nie jestem przedstawicielem , nie rpbię reklamy:))


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Lipiec 28, 2009, 10:50:22
Przyznam, że to bardzo fajne urządzonko, ale o tym może utworzymy inny temat.

Tu zajmijmy się przepisami itp. zagadnieniami.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Edit:

Wiśnia jest wiśnia!
Stylizacja: Dorota Biały, Zdjęcia: Bogdan Biały2009-07-29, ostatnia aktualizacja 2009-07-26 14:20

Wiśnie w cieście

60 dag wiśni
15 dag mąki

szczypta soli

1 łyżka cukru

szczypta cynamonu

1 jajko

250 ml soku jabłkowego

olej z orzeszków ziemnych - do głębokiego smażenia

cukier puder (wymieszany z cynamonem) - do posypania

Z wiśni usuwamy pestki, ale pozostawiamy ogonki. Robimy ciasto:
 mieszamy mąkę z solą, białym cukrem i cynamonem, ucieramy z żółtkiem i sokiem jabłkowym. Ciasto wstawiamy na 30 minut do lodówki, aby odpoczęło. Białko, wcześniej schłodzone w lodówce, ubijamy na sztywną pianę i ostrożnie łączymy z ciastem. Wiśnie łapiemy za ogonki, zanurzamy w cieście i smażymy na złoto w głębokim tłuszczu. Przed podaniem posypujemy cukrem cynamonowym.

Czekoladowa markiza z sosem wiśniowym

Markiza: 30 dag czekolady deserowej, 3/4 szklanki miękkiego masła, 1/2 szklanki cukru, 2 łyżki przesianego kakao, 4 żółtka, 1/4 szklanki wody, ziarenka z 1/2 laski wanilii, 1 szklanka zimnej kremówki, masło do formy

Sos wiśniowy: 2 szklanki wiśni (wydrylowanych i pokrojonych na połówki), 1/2 szklanki wody, 1/3 szklanki cukru, 2 łyżeczki czystej wódki owocowej (kirszu, palinki lub śliwowicy), 1 łyżka soku z cytryny, 2,5 łyżeczki mąki kukurydzianej, 1/2 łyżeczki startej skórki cytrynowej

Smarujemy masłem keksówkę i wykładamy folią kuchenną. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Ubijamy 1/2 szklanki masła, dodajemy 1/4 szklanki cukru, a potem kakao. Ucieramy chwilę. Miksujemy żółtka z wodą, resztą masła i cukru. Stawiamy ją nad parą i ubijamy masę przez 5-6 min. Zdejmujemy z ognia i nadal ubijamy, aż masa ostygnie (ok. 5 min). Łączymy z masą kakaową, dodajemy ciepłą czekoladę i wanilię. Miksujemy kremówkę na sztywno, łączymy z masą czekoladową i przekładamy do formy. Przykrywamy i wstawiamy na noc do lodówki. Składniki sosu podgrzewamy na średnim ogniu, mieszając, aż zgęstnieje. Zdejmujemy folię z markizy i kroimy ją w plastry. Każdy polewamy ciepłym sosem.

Kruche ciasto z wiśniami

Ciasto: 15 dag miękkiego masła, 1/3 szklanki cukru, 1 duże, roztrzepane jajko, kilka kropli olejku waniliowego, 2,25 szklanki mąki, 1/2 łyżeczki soli, 2 łyżeczki startej skórki cytrynowej

Nadzienie: 3 łyżki masła, 80 dag wydrylowanych wiśni, 3/4 szklanki cukru, 3 łyżki mąki kukurydzianej, 2 łyżki zimnej wody

Oraz: roztrzepane jajko do posmarowania ciasta, 1 łyżka cukru

Ucieramy masło z cukrem, dodajemy jajko i wanilię. Ubijamy na puszystą masę. Wsypujemy mąkę, sól i skórkę. Ciasto dzielimy na pół, wkładamy w folii do lodówki na 30 min. W rondlu rozgrzewamy masło, dodajemy wiśnie i cukier. Mieszamy, aby cukier się rozpuścił. Wiśnie mają być miękkie, ale wciąż jędrne. Dodajemy mąkę rozprowadzoną w wodzie, zagotowujemy. Mieszając, gotujemy 2 min. Rondel studzimy w zimnej wodzie, mieszając. Rozwałkowujemy połowę ciasta, przekładamy do formy na tartę. Wkładamy do lodówki. Drugą porcję rozwałkowujemy i kroimy w paski, które układamy na blasze wyłożonej pergaminem, schładzamy. Formę z ciastem napełniamy nadzieniem, na wierzchu układamy paski ciasta. Smarujemy je jajkiem i posypujemy cukrem. Pieczemy ok. godziny w 190°C. Jeśli zacznie się rumienić, przykrywamy je folią aluminiową. Kroimy po ostygnięciu.


Źródło: Kuchnia

(http://bi.gazeta.pl/im/1/6867/z6867251X.jpg) (http://bi.gazeta.pl/im/0/6841/z6841480X.jpg)

http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/1,87978,6854246,Wisnia_jest_wisnia_.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Sierpień 10, 2009, 11:46:24
(http://img.interia.pl/smaker/nimg/smk3479779.jpg)

(http://img.interia.pl/smaker/nimg/smk3479784.jpg)

http://smaker.pl/owoce-lesne


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Sierpień 14, 2009, 19:55:12
Piersi kurczaka z grilla po malezyjsku

(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/22333/kurczak_po_malezyjsku.jpeg)

http://grillowanie.wp.pl/kat,1022791,title,Piersi-kurczaka-z-grilla-po-malezyjsku,wid,11166589,przepis.html?ticaid=1890c


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Sierpień 15, 2009, 09:17:03
Kto lubi makarony ? Prawie wszyscy ;D podam więc bardzo prosty przepis.

Makaron kokardki lub rurki (krótkie)
pieczarki 500g
boczek wędzony 150g
natka pietruszki -pęczek
oliwa lub olej
sól ,pieprz do smaku

Makaron ugotować ( nie rozgotować) z łyżeczką oliwy-oleju.Do wysokiego rondla -patelni  pokroić boczek w kosteczkę lub cienkie paski i podsamażyć, dodać umyte i pokrojone w gruba kostkę pieczarki.Smażyć aż woda wyparuje,dodać do tego ugotowany makaron i pokrojaną natkę pietruszki .Dobrze wymieszać i smażyć jeszcze chwilkę.Pychota !!! Życzę smacznego :D

edit;
zapomniałam dodać że to wszystko trzeba osolić i dodać trochę pieprzu ,moża tez dodac zioła prowansalskie jak ktoś lubi ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Bonifacy1 Sierpień 15, 2009, 09:19:33
Polecam moją ulubioną potrawę - sushi




krótko ziarnisty ryż, klejący się
ocet ryżowy
prasowane algi - nori
wasabi - zielony, bardzo ostry chrzan - sprzedawany z reguły w tubce, ostatnio pojawił się w proszku - polecam
marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki
sos sojowy (ważne, żeby był dobry, polecam kikkoman - drogi, ale warto)
nadzienie - polecam avocado, ogórka, surowego łososia, rybę maślaną, tuńczyka, gotowane krewetki (można kupić gotowe do sushi), smażony/wędzony węgorz (NIGDY surowy), surimi (paluszki krabowe)
matę bambusowa do rolowania i ostry nóż bez ząbków
pałeczki lub palce :-), małe miseczki na sos, drewniane podstawki


Ok teraz czas zabrać sie do roboty.

Ryż
Ryż dobrze płuczemy mieszając, aż woda będzie przejrzysta (troche to trwa), zostawiamy w wodzie na jakies 30 minut.  płuczemy ostatni raz, nalewamy wody w proporcji mnie wiecej 1:1.2 (ryż:woda). gotujemy na małym ogniu kolo 12 minut, do odparowania calej wody, na początku często mieszając. W małym rondelku mieszamy 7 łyżek octu ryżowego, 3-4 łyżki cukru, troche soli (ilości na 0,5 kg ryżu) i podgrzewamy na malutkim ogniu do rozpuszczenia. Dodajemy do ugotowanego ryżu i mieszamy. Przekładamy ryż do miski i zostawiamy pod pokrywką do ostygnięcia.

Składniki
Muszą być dobrze umyte i osuszone. Na początek jeszcze ważna uwaga co do ryb - nie powinno sie jeść na surowo ryb słodkowodnych. Dla bezpieczeństwa dobrze jest zamrozic rybę na dobe przed jedzieniem lub kupować ryby swieżo mrożone po złapaniu.  Dobrym zwyczajem jest też uprzedzanie sprzedawcy, że mamy zamiar jeść rybę na surowo - czasem skłania ich to do szczerości odnośnie świeżości towaru, a raczej jej braku :-) Generalnie składniki do rolek kroimy na nieduże paski, do sushi na ryżu - ryby kroimy na prostokąty 5x2cm, max 0,5cm grubości. Z ogórka wykrajamy miąższ, nie obieramy ze skórki, kroimy na cieniutkie paski wzdłuż.

Rolki (Maki)
Zaczniemy od rolek. Na rozwiniętą matę kładziemy arkusz wodorostów, na 2/3 powierzchni cienko układamy ryż, tak żęby prześwitywały przez niego wodorosty. Dalej układamy w połowie ryżu składniki, przykładowe kombinacje:

 
surimi(paluszki krabowe), ogórek, avocado
łosoś (może ostatecznie być wędzony) -ryba maślana-tuńczyk-krewetki, ogórek, avocado
surimi, łosoś, ogórek, avocado
smażony węgorz
surimi,avocado i na wierzchu rolki po jej pokrojeniu cienki plasterek łososia
polecam też samo avocado - bardzo smaczne i lubiane przez niejadających ryb
 
Następnie, bierzemy na palec NIEDUŻO wasabi i smarujemy nim linie wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Teraz zaginamy matę w kierunku środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem (zaklejamy zawartość), rolujemy do końca przesuwając mate.
OSTRYM nożem bez ząbków kroimy rolkę na niewielkie cześci (do zjedzenia na raz). Podajemy je najlepiej na drewnianych, lakierowanych deseczkach, co by sie nie przyklajały. Każdemy zjadaczowi dajemy małą miseczkę na sos sojowy, pałeczki (można też jeść rękoma), imbir, wasabi i pałeczki.

 
Sushi na ryżu (Nigiri)
Polecam do robienia na początek, prostrze od rolek. Bierzemy niedużo ryżu i formujemy nieduży wałek. Smarujemy niedużą ilością wasabi i kładziemy na wierzch na przykład:

smażonego węgorza
łososia
rybę maślaną
gotowaną krewetkę (są w sprzedaży takie gotowe do sushi - są super)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 01, 2009, 14:47:02
                 Orzechowe trojkaty.

300 g maki
50 g cukru 130 g margaryny lub masla
1 jajko
1 cukier wanieliowy
2 lyzeczki proszku do pieczenia.
Z wszystkich skladnikow zagniesc ciasto, wylozyc blache papierem do pieczenia i rozlozyc ciasto cieniutko na cala blache. Wielkosc blach- jaki jest piekarnik- ciast jest plaskie.
Nastepnie 7 lyzek marmolady-dzemu rozlozyc na tym rozlozonym ciescie.

200gmasla lub margaryny200g cukru
wlozyc do rondelka i mocno zagzac mieszajac
nastepnie dodac200 g. pohakanych orzechow laskowych i 200g.pohakanych migdalow
nastepnie 2 paczuszki cukru waniliowego
: wszystkie skladniki gotujac moment wymieszac i rozlozyc na przygotowanym ciescie z marmolada.
Nastepnie piec w temp: 180-200°C- na zloty kolor.
Nastepnie upieczone ciasto wystawic do ostygniecia, nastepnie pokroic na kwadraty 8/8 i przekroic w poprzek aby stwozyc trojkonty. Nastepnie  kaciki trojkatow maczac w czekoladzie.
Ulozyc slicznie na talezu aby czekolada sie sciela. Smacznego-sa pyszne i bardzo proste w zrobieniu. Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 12, 2009, 21:20:56
  Kochani, podaje Wam link na super portal, przepisy sa sprawdzone i naprawde dobre.
  Zycze duzo zadowolenia z pieczenia. Rafaela.

  http://mojewypieki.blox.pl/html

Szarlotka z budyniem
Składniki:

    * 450 g mąki pszennej
    * 250 g masła/margaryny
    * 1 szklanka cukru pudru
    * 1 jajko
    * 2 żółtka
    * 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
    * 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki zagnieść. Ciasto podzielić na 2 części. Jedną włożyć do lodówki, drugą na 2 godziny do zamrażarki.

Ponadto:

    * 1,5 kg jabłek (w UK odmiany Cox), dałam mniej
    * 2 budynie waniliowe bez cukru (na pół litra mleka każdy) + 4 łyżki cukru
    * 750 ml mleka
    * cukier puder - do posypania
    * kilka łyżek bułki tartej

Kwadratową blaszkę o boku 23 cm (lub nieco większą, ciasto jest wysokie) wyłożyć papierem do pieczenia. Rozwałkować ciasto z lodówki i wyłożyć do formy, ponakłuwać widelcem (można podpiec kilka minut w temperaturze 160ºC, ale niekoniecznie). Spód oprószyć bułką tartą (by wchłaniała wilgoć z jabłek).

Jabłka obrać, pokroić w ósemki, wyłożyć na cieście.

Budynie ugotować wg przepisu na opakowaniu, wykorzystując 750 ml mleka i 4 łyżki cukru. Gorący jeszcze budyń wylać na jabłka. Na budyń zetrzeć ciasto z zamrażarki.

Piec około 45 minut w temperaturze 200ºC. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego :)

======================================

Lemon curd - cytrynowy krem

Lemon curd

    Zawsze miałam ochotę zrobić lemon curd. Uwielbiam wszystko co cytrynowe. Tradycyjny lemon curd jest jednak na maśle ... Świadomość, ile tłuszczu bym w siebie wpakowała zdecydowanie studziła mój zapał. Jak tylko przez przypadek natknęłam się na przepis bez masła, od razu wiedziałam, że to będzie to! Możliwości, co z nim zrobić jest wiele. Najprościej jako dodatek do owoców w pucharkach, jako polewa do ciast, do sernika, nadzienie do kruchych babeczek, itp. Ja po prostu smaruję sobie łyżeczką po kruchych ciastkach i podjadam. Bajka nie budyń! :-)

Składniki:

    * sok wyciśnięty z 3 cytryn i skórka z nich otarta
    * 2 żółtka
    * 2 jajka
    * 200 g cukru
    * 1 łyżka mąki ziemniaczanej (dodałam czubatą łyżkę)
    * 1 łyżka oliwy (dodałam 1 łyżeczkę)

Wszystkie składniki (oprócz oliwy) umieścić w garnuszku i zagotować, mieszając. Pogotować, mieszając, przez 2 minuty. Jeśli będą grudki przetrzeć przez sitko lub zmiksować blenderem. Dodać oliwę i znów pogotować przez 2 minuty.

Umieścić w słoiczku. Można przechowywać w lodówce do tygodnia czasu.



Krówki

    Zacznę od tego, że od kilku dni jestem niezmiernie szczęśliwą posiadaczką dwóch książek Nigelli "Feast" i "How to be a domestic goddess" :-). Na pierwszy ogień poszły więc krówki (z drugiej książki). I ... wielka klapa. Niestety krówek Nigelli (fudge), nie polecam. To tak jakby Anglicy nie mieli pojęcia, jak one smakują (sam cukier między zębami), a przecież jadłam ich kupne fudge i były nawet, nawet. No i Nigella się nie popisała. A ponieważ po tym podejściu została mi otwarta puszka mleka skondensowanego, zrobiłam z przepisu Bakerlady, zastępując słodką i tłustą śmietankę tym własnie mlekiem. I ... bingo! Wyszły takie jakie wyjść miały - ciągutki, mordoklejki, może bardziej jak toffi?, bo bez kruchej otoczki z zewnątrz ... no, wiecie, o czym piszę ;). Dlatego jeśli krówki, to tylko z przepisu Bakerlady, którą cytuję.

Składniki na około 25 cukierków:

    * 300 ml mleka skondensowanego z puszki, nie słodzonego (może być kremówka)
    * 3/4 szklanki cukru
    * 1/3 kostki masła
    * 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki doprowadzić do wrzenia w garnku z grubym dnem cały czas mieszając. Gdy masa będzie beżowa, gęsta i wykaże tendencje do przypalania się (u mnie zeszło około 15 minut), zdjąć garnek z ognia i ucierać masę kilka minut. Wyraźnie gęstą masę wylać do malutkiej keksówki/naczynia wyłożonego folią aluminiową (by było ją łatwiej później wyjąć). Schłodzić. Wyjąć i pokroić wg uznania. Podobno, im dłużej krówki gotowane, a później ucierane tym bardziej kruche (nie sprawdziłam
).

Smacznego :)
krówki


Scaliłem posty
Darek


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: komandos040 Październik 14, 2009, 19:46:56
                 Orzechowe trojkaty.

300 g maki
50 g cukru 130 g margaryny lub masla
1 jajko
1 cukier wanieliowy
2 lyzeczki proszku do pieczenia.
Z wszystkich skladnikow zagniesc ciasto, wylozyc blache papierem do pieczenia i rozlozyc ciasto cieniutko na cala blache. Wielkosc blach- jaki jest piekarnik- ciast jest plaskie.
Nastepnie 7 lyzek marmolady-dzemu rozlozyc na tym rozlozonym ciescie.

200gmasla lub margaryny200g cukru
wlozyc do rondelka i mocno zagzac mieszajac
nastepnie dodac200 g. pohakanych orzechow laskowych i 200g.pohakanych migdalow
nastepnie 2 paczuszki cukru waniliowego
: wszystkie skladniki gotujac moment wymieszac i rozlozyc na przygotowanym ciescie z marmolada.
Nastepnie piec w temp: 180-200°C- na zloty kolor.
Nastepnie upieczone ciasto wystawic do ostygniecia, nastepnie pokroic na kwadraty 8/8 i przekroic w poprzek aby stwozyc trojkonty. Nastepnie  kaciki trojkatow maczac w czekoladzie.
Ulozyc slicznie na talezu aby czekolada sie sciela. Smacznego-sa pyszne i bardzo proste w zrobieniu. Rafaela
To chyba musi być smaczniutkie.:)
Mniaaamm.. ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 14, 2009, 21:27:16
Super- nie duzo pracy, moze polezec w chlodnym miejscu, moj ziec je uwielbia. Znane niemieckie ciasto, mozna je tez kupic w cukierni, jednak moj przepis jest poprostu super. Zycze milego pieczenia a potem czarna kawa i orzechowe rozki mniam, mniam,mniam.  P-O-L-E-C-A-M


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 14, 2009, 21:28:50
Będąc kiedyś w Grecji jadłem grilowane papryczki nadziewane serem feta.
W domu przyrządzam je ciut inaczej. Umyte i wydrążone z pestek papryki gotuję na parze, a nastepnie do miękich już papryczek wkładam fetę. Opiekać można w termoobiegu albo na patelni.

Świetne też są "tzadzyki", ogórek, biały ser, śmietana, czosnek, pieprz i sól.
Wszystko miksujemy. Trzeba uważac na zbyt mokre ogórki, czasami warto nieco odcedzić by otrzymać bardziej zwartą konsystencję. Jest to znakomity dodatek do placków ziemniaczanych.


Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 14, 2009, 21:32:56
Wybacz ze sie wtrace, proponuje obrac zielonego ogorka, usunac srodek z ziarnami , a potem mozesz przyzadzac je dalej jak zechcesz, nie bedziesz mial juz dodatkowej wody. Ogorki mozna zetrzec na tarce jarzynowej grubej, mozna tez drobniutko pokroic.


Samkuje tez doskonale do grylowanego miesa, i do smazonej ryby- super


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 14, 2009, 21:44:12
Nie obieram ogórków, wystarczy dobrze umyć ;D


Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 14, 2009, 22:10:55

Jesli masz swoje, albo sa naprawde swieze- to ja tez nie obieram, niekiedy skorka jest naprawde twarda .


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: dczion Październik 14, 2009, 22:48:39
A mi najbardziej brakuje swiezego pieczywa szczegolnie na sniadanie i dlatego jezeli moge prosic o jakies domowe przepisy bulek , chleba , buleczek drozdzowych lub ciast , bede bardzo wdzieczny , Rafaelo kiedys mi napisalac ze juz duzo w zyciu przezylas dlatego z toba wiaze nadzieje moze i nie zabraklo takich specjalow w twoim zyciu , krowki rowniez bardzo mnie zaciekawily tylko ostatnio od slodkiego bola mnie zeby , z gory slicznie dziekuje i pozdrawiam dczion .
Do tego jeszcze przydalo by sie swieze mleko , maslo lub kjefirek :) ale na to jest tylko jeden przepis kupic krowe , ciekawe co by sasiedzi powiedzieli  :D :D :D .
Moj najleprzy ostatni przepius to isc do lasu znalesc 1 maslaka , 1 podgrzybek i dwa prawdziwki usmazyc na masle bez niczego i zajdac z chlebem drewniana lyzka , nie wiem czy ilosc i kolejnosc grzybow jest istotna ale to byly najlepsze grzyby jakie kiedykolwiek jadlem .


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Październik 14, 2009, 23:04:41
 dczion :) najlepsze są kurki ( grzyby) smażone na masle a właściwie duszone,z dodatkiem wiejskiej smietany i zielonej natki pietruszki :) mniam :D paluchy lizać :D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 14, 2009, 23:10:08
Jeszcze lepsze są kanie kąpane w mleku, albo gołąbki prosto z blachy.

A jedliście przydróżki?...to jest dopiero smak :D



Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Październik 14, 2009, 23:14:59
Jeszcze lepsze są kanie kapane w mleku, albo gołąbki prosto z blachy.

A jedliście przydróżki?...to jest dopiero smak :D

Kanie i gołąbki tak ! ale nie wiem jak wyglądają przydrożki :D



Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: dczion Październik 14, 2009, 23:33:25
Kurki ostatni raz jadlem jakies ponad 20 lat temu w Czerwonce Wloscianskiej u Dziadkow na gospdarstwie tam byly przysmaki kulinarne wystarczyl cieply chlebek swojskie maslo i mleko sniadanie Krolow , powidla z ogrodowych papierowek i ogorki za domem , najlepsze bylu te z poranna rosa .
Kanie rowniez przepyszne.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: komandos040 Październik 15, 2009, 06:43:20
Kiedyś będąc w Ustce jedliśmy sobie Halibuta z grilla- był smaczniutki. :)
Niesamowicie rozpływał się w ustach, a ta gama smaku w kubkach , niebo w gębie. ;D

Kurki ostatni raz jadlem jakies ponad 20 lat temu w Czerwonce Wloscianskiej u Dziadkow na gospdarstwie tam byly przysmaki kulinarne wystarczyl cieply chlebek swojskie maslo i mleko sniadanie Krolow , powidla z ogrodowych papierowek i ogorki za domem , najlepsze bylu te z poranna rosa .
Kanie rowniez przepyszne.
Co do kurek, to jakiś m-c temu zajadałem na obiadek przyrządzony przez mojego ojca, zresztą dobrego znawcę grzybów.:)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 15, 2009, 12:34:06
Kochani, dczion, oczywiscie mam wspanialy prosty przepis na pyszne sniadanie. Potrzebna jest czerstwa bulka, lub bagietka (dluga bulka. Pokroic pieczywo na 2 cm-grubosci moze byc 2.5,  nastepnie jajka (ilosc jajek zalezy od ilosci bulki) mozna zawsze wbic nastepne jesli sie konczy. Tak wiec rozbic jajko i wymieszac widelcem , nastepnie umoczyc (zatopic) buleczke w jajku tak ze troszke nabieze bulka jajko i smazyc na rozgrzanym tluszczu, ja to robie na oliwie, mozna uzyc maslo. Opiec po obu stronach
na zloty kolor, wylozyc na talez i :posypac cukrem z cynamonem albo polac miodem, albo co kto sobie zyczy.

Zapewniam, sniadanko we dwoje jest poprostu pyszne i nie skomplikowane a nazywa sie BIEDNY RYCERZ.
Te grzanki mozna zrobic tez po poludniu, lub na kolacje. Zapewniam jesli ktos zrobi to raz, to zostanie na zawsze w programie rodzinnym.


Ja mam tez zawsze w domu pieczywo do odgrzania.                          Grzaniki Krysi

Nastepny przepis ze tez sie napewno spodoba.              Nie duze bulki, czerstwe rozkroic i wyjac srodek, pokruszyc srodek do miseczki (troszke wiekszej) nastepnie pare pieczarek drobno pokroic, kielbaske, pokroic drobno, 100 g zoltego sera
pociac w male kawaleczki (co kto chce) , usmazona lekko cebulke, papryke itp. Wymieszac razem z pokruszona buleczka,
podzieli farsz ( na ile czesci buleczek 1 bulka-2 czesci) uformowac kulki i wlozyc do bulki, mozna posypac zoltym serkie lub polozyc plactry sera, zapiec w goracym piekarniku- (w rozgrzanym piekarniku 180°C , na lekko zloty kolor) jak kto lubi.

Danie jest pyszne i nie wiele pracy, poza tym czerstwe pieczywo jest super wykozystane. Zycze smac znego.
Mozna podac salatke z pomidorow z cebulka itp.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 16, 2009, 09:26:13
Przepraszam, ale muszę dziś popsuć wam smak ;D

Bułeczki zasmażane w jajku, to bardzo pożywne śniadanie, ale też bardzo niezdrowe... :o
Połączenie węglowodanów z białkiem i smażonym tłuszczem to bomba z opóźnionym zapłonem.
Takie jedzenie nigdy nie jest strawione w 100%, a resztki zalegające w jelitach to najgorsza trucizna. To właśnie te resztki są pożywką dla różnego rodzaju mikroorganizmów wpływających na nasz stan fizyczny i psychiczny.
"Co ci leży na wątrobie"? no właśnie....

Wanilia czy wanilina?
http://www.eioba.pl/a85801/spisek_zdrada_i_hanba_czyli_o_cukrze_wanilinowym


Smacznego - Thotal ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 16, 2009, 10:48:23
Witaj Thotal.  Najpierw chce ci powiedziec ze twoj artykul nie nalezy do tego tematu. Mamy temat  na forum "Co jemy i co nas je".
Ja podalam tylko przepisy , uwazam ze zgodnie z tematem. Przy okazji powiem otwarcie ze do wszystkich artykulow mozna by
twoje stwierdzenia zastosowac. Cukier, mleko, margaryny, mieso peklowane, chleb pieczony na ciemno, to sa trutki pierwszego stopnia, te najwieksze. Zawsze tak bylo jak pamietam. Popatrz dzisiaj kobiety nie uzywaja 15 jaj na babke, 300 g.cukru. 1/2 kg. masla smietane . Poogladaj sobie stare ksiazki kucharskie.Dzisiaj paczki robimy z 2ch zoltek na 1/2 kilograma
maki , mozna duzo przykladow podac.
Ten temat nie jest zastrzezony ze jest to temat zdrowego zywienia (Ekologicznego) - proponuje ci otwarcie takiego tematu i
podanie kilku przepisow.Bede ci bardzo wdzieczna, a na forum mamy tez napewno ludzi ktorzy skozystaja z tego tematu.
Ja jestem uczulona na laktoze, od 5 lat wiem o tym i moje gotowanie i pieczenie musialam zupelnie zmienic, znalezc zastepcze
produkty, czesto zamiast mleka uzywam wody, piwo, mleko sojowe , kokosowe.
Jesli chodzi o cukier Vanillin Dr. Oetker, o tym wiedzialam ze jest to chemicznie wyprodukowany zapach. Jednak wiem tez i mam taka mozliwosc kupienia " Burbon Vanille Zuker"- jest to cukier z naturalnej roslinki. Jest troche drozszy, ale mozna go kupic.  A czy wiesz ze ta roslinka Vanilowa to jest rodzaj orchidei.
Tak to juz jest , ze nalezy miec miare w jedzeniu i piciu, to i trucizny nie sa problemem. Pozdrowienia Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: komandos040 Październik 16, 2009, 11:32:53
Ale "strzelił" w 10 tkę!  ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 16, 2009, 12:42:23
Wlasciwie to mozna temat zamknac!


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 16, 2009, 13:05:01
Rafaelo,
nie bierz do siebie mojej uwagi na temat nieprawidłowej diety, jest mnóstwo przepisów na potrawy które są korzystne dla zdrowia, które leczą i uzupełniają niedobory.


"smarowidło" ;D
pasta do smarowania pieczywa;
oliwki, ząbek czosnku, kapary, bazylia, przecier pomidorowy, oliwa z oliwek.
Wszystko miksujemy dodając troszkę soli i ostrej papryki.


Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: zigrin Październik 16, 2009, 15:26:25
Rafaela ma tu sporo racji. Powinniśmy urozmaicać nasz jadłospis, nawet o dania, które w większej ilości są niewskazane i niezdrowe (zachowując zdrowy umiar). Moim zdaniem jest to nawet przyczynkiem, wolnego przystosowywania się naszego organizmu do czerpania energii z różnych źródeł…

Dzięki Rafaelo.  :)

Pozdrawiam i za Rafaelą życzę smacznego jedzenia z umiarem…  :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 16, 2009, 15:37:19
Dziekuje zigrin, podajac wlasnie ten przepis, mialam na uwadze wykozystania pieczywa czerstwego. Przepis ten pochodzi z kuchni srodziemnomorskiej, to podaja na sniadanie w dobrych chotelach.

Poza tym kazdy ma prawo zdecydowac co jest dla niego dobre, a co zle i niezdrowe. Pozdrawiam serdecznie Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: wiki Październik 16, 2009, 16:10:27
ja dziś upiekłam chlebek razowy

przepis:

500g mąki ( ja stosuje różne mąki mieszam żytnią, pszenną razową i orkiszową)
400 ml wody ciepłej ( ja daje mleko)
1 łyżeczka drożdży suszonych
 1 łyżka soli
1 łyżeczka oliwy ( ja wkładam oliwę z pestek winogron)
 1łyzeczka miodu

można dodać jeszcze słonecznik płatki owsiane, wszystko wyrabiać tak długo aż ciasto będzie ciągnąć się jak pajęczyna, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, potem uformować bochenek lub włożyć w blachę. Piec około godziny w temperaturze około 180 st.

A teraz robię pizze na cienkim cieście z dużą ilością niezdrowych ale pysznych dodatków  dodatków :))

Pozdrawiam :)




Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: zigrin Październik 16, 2009, 16:46:37
Ciekawostką jest, że wielu ludzi preferujący zdrowy sposób odżywiania jest zdania, iż powinniśmy wystrzegać się jedzenia świeżego pieczywa. Jak to mawiają – pieczywo powinno jeszcze dojrzeć do spożycia…
Osobiście nie przepadam za czerstwym pieczywem, ale dzięki odpowiedniemu przyrządzeniu (np. wg. przepisu Rafaeli), nie tylko można spróbować zrobić coś smakowitego i dobrego, ale nawet wykorzystać nieświeże już  pieczywo… 

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: wiki Październik 16, 2009, 17:51:33
Co to znaczy zdrowe odżywianie? dla jednego mleko będzie trucizną dla innego lekarstwem.
Ja preferuję zdrowe odżywianie, ale tylko i wyłącznie pod względem jakości produktów.

Uwielbiam ciepły chleb z miodem i mlekiem, ciepłe ciasto drożdżowe. Jakoś nie zauważyłam u siebie z tego powodu chorób, ani przykrych krótko ani długoterminowych skutków.
Moim zdanie każdy powinien jeść to na co ma ochotę, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku :)

A przepis Rafaeli jest super :) i też mi nie zaszkodził :)

 Polecam stronkę z jedzeniem :

http://zpierwszegotloczenia.pl/mapa/przepisy-2/

Pozdrawiam :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 16, 2009, 18:53:59
Super przepisy. Przepis na chlebek juz sobie odpisalam Wiki. Ja tez podalam link na dobre forum, popatrz, tam tez maja przepisy na bulki i chleby. Pozdrawiam  Rafaela.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Październik 16, 2009, 19:45:14
Madrosc wschodnia glosi:  " Bóg stworzył pożywienie, a diabeł  kucharza".

Kuchnia chińska to zasada pięciu przemian.
Pokarm zawierający pięć energii, a co za tym idzie pięć smaków jest najlepszym pożywieniem utrzymującym organizm w harmonii energetycznej.
- słodki (cukier od dziś wyrzucamy do śmieci ;D)
- gorzki
- ostry
- kwaśny
- słony

Te pięć smaków powinno znaleźć się w każdym daniu, chińczycy przywiązują również ogromną wagę do kolorystyki potraw. Każdy kolor ma inny potencjał energetyczny i należy je łączyć w odpowiednich zestawach.


A wracając do wysokoglutenowych bułeczek i cukru, powodują one epidemię cukrzycy i nowotwory jelita grubego. Dobrze że mam wolną wolę i jestem świadomy tego co jem, czego i wszystkim pozostałym szczerze życzę :)



Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Październik 17, 2009, 15:24:59
Sa ludzie ktorzy uwielbiaja salatki.   Ja tez, uwielbiam salatki z surowych jarzyn i owocow.

 Surowka z marchewki z mandarynkami lub pomaranczami:3 duze marchewki, 3 mandarynki, lub 2 pomarancze.

Obrana marchewke zetrzec na tarce z duzymi oczkami, lub jesli ktos ma problemy z zebami lub proteza, na drobniejszych
oczkach. Do tego obrane mandarynki pokroic w drobne kawaleczki, sok ktory sie wydobywa wlac do utartej marchewki, dodac 1 lyzke oliwy, wymieszac, mozna dosmakowac cytryna,

Surowka z pomaranczy z cebula: 3 pomarancze obrac ze skory, wyfiletowac i drobno pokroic, nastepnie sredniej wielkosci
cebule obrac i drobniutko pokroicz, dodac 1 lyzke oleju, pieprz i sol. Delikatnie wymieszac.
Ta salatka smakuje naprawde dobrze, doskonale pasuje do miesa z kurczaka w bialym sosie i ryz.



            Chce jeszcze dopisac zeby nie uzywac cukru do przyprawiania salatek tylko miod albo Ahornsirup.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Listopad 01, 2009, 14:38:56
Pani Walewska (Pychotka)

Pani Walewska (Pychotka)

    Pyszne kruche ciasto, słodziutka beza, krem i dla przełamania słodyczy dżem porzeczkowy... Nic dziwnego, że ktoś je nazwał pychotką ;-). Ciasto nie jest skomplikowane i nie wymaga dużo pracy, choć muszę przyznać, że podchodziłam do niego jak do jeża - kilka miesięcy oglądałam, poczytywałam, ale dopiero kilka dni temu zabrałam się za kompletowanie przepisu ;). Ale ja tak zawsze podchodzę do ciast złożonych z więcej niż jednej warstwy. Ciasto wyszło wspaniałe, zrobiłam je w nucie migdałowej, a jeśli Wam inaczej pasuje - możecie migdały zastąpić orzechami włoskimi. Jest bardzo wysokie, dobrze się kroi i spokojnie może uchodzić za tort urodzinowy. Polecam!

   

Składniki na kruche ciasto:

    * 500 g mąki pszennej (3 szklanki minus 1 łyżka)
    * 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    * pół szklanki cukru pudru
    * 200 g masła lub margaryny
    * 6 żółtek

Wszystkie składniki wyrobić. Powstałe ciasto zagnieść w kulę i podzielić na pół.

Składniki na bezę:

    * 6 białek
    * 1,5 szklanki drobnego cukru lub cukru pudru
    * 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Białka
ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo (to bardzo ważne) i małymi partiami cukier
. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną, delikatnie wymieszać.

Ponadto:

    * 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (450 g)
    * 120 g płatków migdałowych

Formę o wymiarach 25 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta wyłożyć na spód, rozwałkować i wyrównać. Na nim posmarować połowę dżemu z czarnej porzeczki. Następnie wyłożyć połowę masy bezowej. Na masę bezową wysypać połowę płatków migdałowych. Piec w temperaturze 175ºC przez około 40 minut. Identycznie postąpić z drugą częścią ciasta. Można obydwa placki piec razem w piekarniku (w termoobiegu) lub jeden po drugim (jeśli nie mamy dwóch takich samych form); wtedy najlepiej drugą drugą bezę przygotować bezpośrednio przed pieczeniem. Placki ostudzić.

Masa kremowa:

    * 2 szklanki mleka (500 ml)
    * 3 łyżki mąki pszennej
    * 2 łyżki mąki ziemniaczanej
    * 2 żółtka
    * 3 łyżki cukru
    * 16 g cukru migdałowego*
    * 200 g masła
    * kilka kropel aromatu migdałowego**

Jedną szklankę mleka zagotować z cukrami. Drugą zmiksować z żółtkami i mąką (jak na budyń), dodać do gotującego się mleka, zagotować. Ostudzić, przykrywając folią spożywczą.

Miękkie masło utrzeć na puch (można mikserem), stopniowo dodawać ostudzony budyń, cały czas ucierając (miksując). Dodać aromat migdałowy i zmiksować.

Gotowe, ostudzone placki przełożyć masą kremową. Schłodzić przez minimum 3 godziny w lodówce.

Smacznego :)

* można kupić w sklepach, w takich opakowaniach jak cukier wanilinowy (lub zastąpić cukrem wanilinowym lub pominąć i dodać tylko aromat migdałowy)

** można dodać również z 2 łyżki Amaretto, jeśli akurat macie w domu

Pani Walewska (Pychotka)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Listopad 01, 2009, 15:04:40
Langosz - węgierski przepyszny drozdzowy placek z czosnkowym maselkiem i zoltym  serem


2 ugotowane ziemniaki
30g drożdży
1 łyżeczka cukru
400ml ciepłego mleka
400g mąki
3 łyżeczki oleju
sól
olej do głębokiego smażenia
masło
czosnek
natka
tarty żółty ser

Drożdże rozpuścić w ok. 100ml ciepłego mleka i odstawić w ciepłe miejsce na około 10
minut. Ziemniaki zmielić. Wysypać mąkę do naczynia, w jej środku zrobić zagłębienie, do
którego wlać drożdże z mlekiem. Dodać ziemniaki i olej i wyrobić ciasto, dolewając po
trochu mleka. Odrobinę posolić, jeszcze raz wyrobić, po czym posypać mąką i owinąć w
ściereczkę. Zostawić w ciepłym miejscu na ok. 1 godzinę, aż ciasto wyrośnie.

W między czasie robimy maselko: z połaczenia 1/2 kostki masła, przeciśnietego przez
praske czosnku i dodatku natki. Mozna masło skomponowac wg własnego uznania.

Na patelnię wylać olej na wysokość ok. 6cm. Z wyrośniętego ciasta odrywać po kawałku i
formować ręcznie cienkie placki. Smażyć je z jednej i z drugiej strony na gorącym oleju, aż
nabiorą złotego koloru. Podawać gorące, polane sosem czosnkowym lub posmarowane
masełkiem czosnkowym, posypane tartym żółtym serem. Niektórzy polewali je jeszcze
keczupem ale dla mnie jest to zbyteczne.

Wspaniala potrawa , szczegolnie w jesienne dni, polecam-pyszne.
Przepis podaje glebokie smarzenie /duzo oleju/, mozna calkiem normalnie smarzyc jak placki kartoflane.

--


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Listopad 09, 2009, 20:27:43

          Chrupiace KOKOSANKI.

2 jajka
3/4 szklanki cukru
100 g masla
1 opakowanie wiorkow kokosowych- 200 lub 250g, nie wiem w jakiej ilosci sa sprzedawane

Bialka oddzielic od zoltek.
Maslo roztopic
 
Bialka ubic na sztywno , podczas ubijania dodawac cukier, jesli beda juz ubite na sztywno, dodac zoltka i dalej ubijac,
nastepnie wlac roztopione maslo, delikatnie wymieszac i na koniec wsypac wiorki kokosowe.
Blache wylozyc papierem do pieczenia i lyzeczka herbaciana ukladac kupki przygotowanego ciasta, ukladac w takich odstepach, aby sie nie posklejaly, bo podczas pieczenia ciasteczka sie troche rozplyna. Piec w temp. 170° na zloty kolor
/okolo 15-17 min/. Nastepnie wyjac z piekarnika i odstawic do wystygniecia. Jak wystygna, wowczas ostroznie poukladac do pudelka na ciasteczka. Smacznego, sa pyszne , choc bardzo slodkie- smakuja cudownie do malej czarnej.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Listopad 13, 2009, 12:23:25
                               

                                       WALDORF- salatka

2 duze jablka
150 g selera swiezego w kawalku
100 g orzechow wloskich juz obranych
2 piersi kurczaka ok. 250-300g -obie - mozna uzyc z kurczaka grylowanego, albo moment pogotowac
4 kolka-st. ananasa z puszki
1 puszeczke mandarynek
sol,pieprz
150 g majonezu(mozna po polowie zmieszac z jogurtem)
jablka obrac i zetrzec na tarce jarzynowej z duzymi oczkami
seler obrac i tez surowy zetrzec na tarce z duzymi oczkami
orzechy wloskie pokruszyc na male kawaleczki, posiekac
piers kurczaka zimna pokroic w paseczki
ananas pokroic w male kawaleczki
mandarynki kazdy kawaleczek przekroic na pol

Wszystkie skladniki zlozyc do duzej miseczki, lekko posolic i popieprzyc i dodac majonez
lekko wymieszac dwoma lyzkami i odstawic do lodowki.
Przed podaniem jeszcze raz lekko przemieszac i ewentualnie doprawic wg. swojego smaku.

         Salatka jest bardzo smaczna,i ekakluzywna. Doskonale smakuje z buleczka.
Sos do niej mozna zrobic wg. wlasnej potrzeby. Zycze smaczneo

                                     Rafaela





Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: janneth Listopad 13, 2009, 14:34:35
Rafaelo, dziękuję za przepis na tą sałatkę. Jak tylko zrobię to się pochwalę, a jak nie zapomnę, to może i zdjęcie cyknę, to się dołączy do przepisu, czuję że będzie wyglądać równie apetycznie jak i smakować :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Grudzień 17, 2009, 22:06:38
No tak mamy ciekawy przedswiateczny czas. W domach rozmawia sie o starych rodzinnych receptach
na gotowanie i pieczenie. Czesto to sa potrawy pracochlonne, jednak raz w roku gospodynie domowe
poswiecaja czas i gotuja pyszne smakowite potrawy. Jest to tez doskonaly czas na spisanie tych starych
babciowych przepisow, niektore maja juz po 100 lat, sa przekazywane z pokolenia na pokolenie. I puki
babcie zyja nalezy zalozyc zeszyt i spisac te ciekawe przepisy. Przy okazji posluchac jak wygladalo zycie w dawnych czasach, jak ludzie szykowali sie do swiat, nowego roku. Jest to przepiekny czas, kiedy rodzina
mimo zabiegania i stresow, stara sie spotkac i przynajmniej raz w roku przy swiatecznym stole ze swoimi rodzicami, rodzenstwem, dziecmi. Podzielcie sie z nami swimi ciekawymi przepisami.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Grudzień 17, 2009, 22:21:53
SAŁATKA Z KURCZAKA

1 podwójny filet z kurczaka
3 pory ( tylko biała i jasnozielona część)
1 puszka ananasa w kawałkach
1 puszka kukurydzy
1 mały jogurt naturalny
1 słoik majonezu Babuni (średni)
2 łyzki wegety


Pory przeciąć na pół i drobno skroić ,nasolić,odczekać 1h odcisnąć sok.
Fileta z kurczaka ugotować z 2 łyzkami wegety,odsączyc,ostudzić i pokroić na małe kawałki.
Odsączyć kukurydzę i ananasa i wymieszać wszystko razem.Dodać jogurt,majonez,do smaku pieprz i sól. Pychota  :D
Smacznego


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: koliberek33 Grudzień 18, 2009, 00:40:17
Potwierdzam. Od wielu lat przygotowuję tę pyszną sałatkę i najchętniej zajadam. Tyle, że bardzo wskazana jest przyprawa curry. Jeśli nie ma pora, to można dodać średniej wielkości sparzoną cebulę.

Bardzo prosta, a mimo to bardzo smaczna sałatka:
I.
makaron - drobne świderki (1 op. ugotować)
2 puszki kukurydzy
1 puszka fasolki czerwonej ( lepiej samemu dzień wcześniej zamoczyć czerwoną fasolę, a potem ugotować i może być więcej, niż puszka)
sporą ilość czosnku ( w zależności od upodobań)
solidny pęczek zielonej natki pietruszki
majonez
przyprawa curry


Wymieszać i gotowe! Smacznego!

II.

paluszki krabowe (2 opakowania), albo 200 dag krewetek, bądź ogonów z raków.
garść rodzynek, orzechów, migdałów ( sparzyć wcześniej)mogą być też żurawiny.
ok. 5 grubo pokrojonych gotowanych jajek.

mogą być, ale nie muszą ananasy, albo pieczarki marynowane.

(sos: majonez wymieszać z jogurtem, chrzanem i musztardą wedle własnej potrzeby smakowej, trochę curry)

Wszystko razem wymieszać!

Pychota!


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Betti Luty 04, 2010, 11:54:00
Faworki kruchutkie- są naprawdę nadzwyczajne
Składniki
- 500 g mąki
- 8 żółtek
- ok. 1/2 do 1 szklanki gęstej, kwaśnej smietany- tyle ile wgniecie się w ciasto
- łyżka cukru pudru
- szczypta soli
- 1 łyżka spirytusu (lub wódki)
- 750 g smalcu do smażenia
- cukier puder wymieszany z cukrem waniliowym do posypania
1. Na stolnicę przesiać mąkę, zrobić wgłębienie, wbić żółtka. Dodać resztę składników i tyle śmietany, by ciasto po zagniecieniu miało konststencję ciasta na makaron, tzn. powinno być twarde, zwarte i gęste.
2. Ciasto dokładnie wyrobić rękoma i bić go wałkiem aż tworzyć się będą pęcherzyki powietrza.
3. Kawałki ciasta rozwałkowywać baaardzo, baaardzo cieniutko (tylko dzięki temu będą kruchutkie) i nożem (lub radełkiem) wykrawać paski nacinając je w środku. Jeden koniec paska przewijać przez nacięcie.
4. W sporym garnku rozgrzać tłuszcz. Faworki kłaść na gorący smalec i smażyć z obu stron na kolor słomy (nie mogą być brązowe).
5. Faworki wyjmować cedzakową łyżką lyb 2 widelcami odcedzając z tłuszczu i układać na tależu wyłożonym papierowymi serwetkami lub papierowym ręcznikiem. Zimne posypywać cukrem pudrem

Pączki- po prostu boskie- są naprawdę pyszne
    
Składniki
- 500 g mąki
- 8 żółtek
- 3/4 szkl. cukru
- 200 g stopionego masła
- cukier waniliowy
- 80 g drożdży
- smażona skórka pomarańczowa, pokrojona w kostkę
- 1,5 szklanki ciepłego mleka
- szczypta soli
- 2 łyżki spirytusu (ew. wódki)
- śliwkowe powidła lub różana konfitura
- cukier puder do posypania lub polukrowania
- zapach rumowy (jeśli ktoś lubi)
- ok. 750 g smalcu do smażenia

mozna dodac mase adwokatowa
Masa adwokatowa: (przepis po mojej modyfikacji)
Masa na około 30-40 pączków !

 - 4 jajka
 - 300 g cukru pudru
 - 0,25 l mleka
 - 0,5 laski wanilii
 - 0,25 l likieru adwokat
 - 1  budyń waniliowy


Mleko zagotować z wanilią i lekko schłodzić.
Jajka ubić z cukrem pudrem na białą puszystą masę. Do masy jajecznej wlewać po trochę mleka i nadal ubijać,aż masą się połączy.
Wstawić do lodówki w celu schłodzenia.
Do schłodzonej masy wlewać powoli likier, wymieszać.
Naczynie z masą wstawić do kąpieli wodnej ( do drugiego naczynia wypełnionego wodą).
W niewielkiej ilości wody rozpuścić budyń waniliowy, wlać go do masy jajecznej i podgrzewać, stale mieszając, tak długo aż masa zacznie przypominać lekko gęstawy budyń.
Jeżeli masa będzie za gęsta, można ją rozcieńczyć ajerkoniakiem.
Całość schłodzić i wstawić do lodówki. Gotową masą nadziewać pączki


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Luty 05, 2010, 20:44:24
 Betti, to podalas super przepisy.
Moze masz jeszcze cos ciekawego? Pozdrawiam Rafaela.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Luty 16, 2010, 11:53:01
Mrożonki lepsze od dostępnych obecnie "świeżych-pędzonych" warzyw.

Mrożonki - teraz mają swoje 5 minut

...
Chociaż w warzywniakach młode ziemniaki, sałaty, pomidory i truskawki kuszą przez okrągły rok, nie kupuję ich poza sezonem. Nie pachną i nie smakują tak jak te, za którymi tęsknię.
...

(http://bi.gazeta.pl/im/6/7527/z7527726N,Salatka-z-cieplych-ziemniakow--groszku-i-bobu.jpg)

...

Budyń z owocowymi sosami

Budyń:

•  3,5 szklanki mleka

•  3 łyżki mąki ziemniaczanej

•  cukier do smaku, laska wanilii

Pół szklanki mleka odlej i wymieszaj z mąką ziemniaczaną. Resztę mleka zagotuj z rozciętą wanilią i cukrem (nie słodź zbyt mocno, bo sosy owocowe będą słodkie). Gdy mleko będzie mocno pachniało wanilią, usuń laskę, płyn ponownie doprowadź do wrzenia i zalej mlekiem z rozmieszaną mąką ziemniaczaną. Zagotuj, intensywnie mieszając, i trzymaj na ogniu jeszcze kilka minut. Odstaw.
...

http://www.edziecko.pl/jedzenie/1,81868,7527195,Mrozonki___teraz_maja_swoje_5_minut.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Betti Luty 22, 2010, 22:18:26
Plesniak

    
Składniki
- 4 jajka
- 250 g margaryny
- 3 szkl. mąki
- 1 szkl. cukru
- 2 łyżki kakao
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 zapachu arakowego lub rumowego
- słoik dżemu niskosłodzonego z czarnej pożeczki lub uduszone jabłka jak na szrlotkę (ok. 1-1,5 kg)- ew. z dodatkiem cynamonu jeżeli ktoś lubi

1. Przesiać mąkę, zagnieść z żółtkami, dodać posiekaną margarynę, proszek do pieczenia i cukier. Zagnieść ciasto.
2. Podzielić go na 3 częśći. Pierwszą rozwałkować na dnie blachy, posmarować dżemem. Drugą zagnieść z kakao i zapachem po czym schłodzone, zetrzeć na tarce na dżem.
3. Pozostałe 4 białke ubić z łyżeczką cukru i rozsmarować na ciemnym cieśćie. Na pianę zetrzeć pozostałą, schłodzoną część ciasta.
4. Piec 1 godzinę w 180 stopniach.

Ciasto jest pyszne, proste, szybkie w pieczeniu i równie szybkie w jedzeniu. Bardzo dobra jest też wersja tego ciasta z użyciem DUSZONYCH JABŁEK zamiast dżemu. Polecam wszystkim fanom pleśniaków
(http://www.wielkiezarcie.com/zdjecie.php?id=3351&d=1)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Luty 23, 2010, 11:51:59
Witaj Betti, przepis jest naprawde bardzo dobry, prosze o wiecej. Rafaela

Ps. Jesli ktos ma orzechy wloskie, to bardzo dobrze smakuje dodac 100 g orzechow, ale tylko troche polamanych do jablka.

Ja tez bardzo chetnie robie pieczone jablka w calosci w piekarniku. Wydrazam srodek jablka z pestkami, wkladam tyzeczke dzemu, dobrze smakuje malinowy i wkladam kawalki orzechow wloskich i tak pieke w piekarniku. Takie jabluszka smakuja bardzo dobrze na goraco, posypuje dla ozdoby cukrem pudrem, ale sa
tez wspaniale na zimno. W tym czasie po malu zeszloroczne jablka nie smakuja zbyt dobrze, bo sa juz bardzo dojzale, jednak sa doskonale do ciasta i pieczone w calosci. Mozna je tez wypelnic rodzynkami zamoczonymi w rumie.

Zycze smacznego.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Luty 23, 2010, 12:00:15
Rafaelo :) co proponujesz dzisiaj na obiad ?  Kurcze ja mam przeciąg w lodówce i musze pójśc na zakupy  ::)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Kiara Luty 23, 2010, 12:07:35
Rafaelo :) co proponujesz dzisiaj na obiad ?  Kurcze ja mam przeciąg w lodówce i musze pójśc na zakupy  ::)

Powiedz szybko jakie masz produkty w domu a cos wymyslimy na szybko.
Wszystko sie liczy. ;)

Kiara :) :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Luty 23, 2010, 22:52:16
OO- przykro mi bardzo ze nie wypalilo z dzisiejszym obiadem. Poprostu zniklam z forum.

Mozna na bardzo szybko ugotowac jakis dosc gruby makaron, moga byc swiderki, albo rurki.
Pokroic kawales kielbasy, szyneczki, obsmazyc lekko, dolozyc marchewke pokrojona troszke grubiej w stozki, cebule lub pore, jesli ktos ma suszone grzybki lub pieczarki, trzy zabki czosnku. Nastepnie zrobic sos. To zalezy co kto sobie zyczy. Jesli nie musi liczyc kalorii, to moze zalac to smietana, lub pomidorami, lub jogurtem, i podgotowac troszke, zaprawic lekko maka, moze byc tez maka kartoflana. Doprawic smakowo i podac z makaronem. Podalam przepis dla osob zaawansowanych w gotowaniu, jednak mysle ze jesli ktos to zrobi
pierwszy raz, to napewno zaakceptuje ten przepis jako swoj, bo mozna rozne  produkty do tego uzyc.
Zycze smaczneo. Rafaela.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Luty 23, 2010, 23:06:50
Rafaelo :) co proponujesz dzisiaj na obiad ?  Kurcze ja mam przeciąg w lodówce i musze pójśc na zakupy  ::)

Powiedz szybko jakie masz produkty w domu a cos wymyslimy na szybko.
Wszystko sie liczy. ;)

Kiara :) :)
Dzieki Kiaro i Rafaelo :)
Zrobiłam pyszny kapusniak :) dawno go nie robiłam.Nic więcj nie robiłam bo to bardzo zapychajaca zupa i dotego jeszcze świeże bułeczki...mniam :D 


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: zodiakus71 Luty 23, 2010, 23:09:56
Drogie Panie czy musiałyście o tej porze tak smacznie to opisać ? zaraz zacznę obgryzać monitor  ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: kot Luty 23, 2010, 23:34:11
Też obojętnie funkcjonować nie mogę czytając o tych ciekawych potrawach.

Mam nadzieję,że kapuśniak -droga Chanell-jest na świńskim ryju.

Sory za ryja ale on niezbędny tam jest.

Chodza mi po głowie mocno dosyć te świderki makaronowe z kiełbaską.

Spowoduję,że jutro takie danie zjem sobie chyba. :) ;)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Luty 28, 2010, 23:23:40
Jest to moj osobisty przepis na racuszki.

 250 g serka homogenizowanego
 250 g maki przennej
   50 g cukru
     4 lyzki jogurtu lub mleka
     2 jajka
     2 lyzki oleju
     1 lyzeczka herbaciana sody oczyszczonej
     1 paczuszke cukru waniliowego
        szczypta soli
 
Wszystkie skladniki  wlozyc do odpowiedniej miseczki i wszystkie skladniki wymieszac na jednolita mase.
Nastepnie lyzka klasc ciasto na patelnie na rozgrzany olej. Prosze ostroznie smazyc, aby ogien nie byl zbyt duzy, bo zaczna sie palic. Smazyc na zloty kolor- pomalu.
Mozna podawac z marmolada swojej roboty lub dzemem. Smakoja super.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Betti Marzec 07, 2010, 18:59:12
Drożdzówki z serem

Składniki na ciasto (około 15 drożdżówek):

    * 500 g mąki pszennej
    * 21 g suchych drożdży lub 42 g świeżych (według mnie można dać mniej)
    * 20 g miodu
    * 2 jajka
    * 250 g mleka
    * 7 g soli
    * 75 g miękkiego masła

Składniki na masę serową:

    * 4 łyżki miękkiego masła
    * pół szklanki cukru pudru
    * 1 żółtko
    * 1 łyżka cukru waniliowego
    * 400 g sera twarogowego
    * starta skórka z cytryny, jeśli lubicie
Wymieszać mleko, miód i jajko. Dodać mąkę wymieszaną z drożdżami (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn), miękkie masło i sól. Wyrobić gładkie ciasto. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryte, do podwojenia objętości.

W międzyczasie przygotować nadzienie serowe, łącząc i ucierając dokładnie wszystkie składniki.

Po tym czasie z ciasta formować bułeczki (kule, jak na zwykłe bułeczki) masy około 50 - 60 g każda. Odłożyć w ciepłe miejsce na 20 - 30 minut do napuszenia. Używając szklanki z niedużym dnem zrobić w każdej bułeczce mocne wgłębienie, nałożyć do niego nadzienia serowego, ciasto posmarować dla połysku rozbełtanym jajkiem.

Piec około 10 minut w temperaturze 240ºC, choć można też około 20 minut w 200ºC (sprawdzałam i chyba nawet taka opcja wydaje mi się lepsza).

 ;D

Fasolka po bretońsku z boczkiem i kiełbaską

# fasola biała Jaś 1kg
# wędzona kość lub bulion "na wędzonym boczku" Knorra w kostce
# kiełbasa toruńska 3 laski
# boczek 200g-300g
# koncentrat pomidorowy 30% 100 g
# cebula 3 sztuki
# czosnek 6 ząbków
# przyprawy (sól,pieprz,majeranek,ziele angielskie,liść laurowy,chilli,) do smaku
1. Fasolę zalać wrzątkiem w dużym garnku (wody ponad dwa razy tyle co fasoli,bo musimy pamiętać że pod jej wpływem fasola spęcznieje i ok trzykrotnie powiększy swoją objętość), po kilku godzinach odcedzić,zalać nową wodą i zostawić na noc.
*Fasolkę zalewamy wrzątkiem na kilka godzin po to aby pozbyć się szkodliwych dla żołądka alkaidów będących przyczyną gazów.
*Moczymy przez noc w celu zmiękczenia fasoli i skrócenia czasu jej gotowania.

2. Nazajutrz do odmoczonej przez noc fasoli wrzucić jakąś wędzoną kość lub kawałek jakiejkolwiek innej wędzonki(fasola przejdzie aromatem podczas gotowania), ziele angielskie i liść laurowy.
Wszystko gotować na małym ogniu pod przykryciem aż do miękkości(czyli ok 1-1,5h)

3. Na patelni zeszklić poszatkowaną cebulę,czosnek i podsmażyć pokrojoną w dużą kostkę kiełbasę i boczek(może być tylko sama kiełbasa albo tylko sam boczek)i całość wrzucić do fasolki.

4. Dodać koncentrat pomidorowy,doprawić do smaku przyprawami.Koniecznie dodać majeranku!

Fasolkę można trochę zagęścić zasmażką z mąki.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Marzec 07, 2010, 19:42:29
Twoje przepisy czytajac mozna zaraz dostac smaku na ta potrawe. W tym tygodniu wyprobuje. Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Kiara Marzec 07, 2010, 20:13:55
Szkoda ze ja tego nie jem.

Kiara :) :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Elzbieta Marzec 07, 2010, 22:56:04
Betti - dziekuje bardzo za te drozdzowki z serem.Postaram sie je zrobic w tym tygodniu.Na sama mysl juz Mi slinka leci.Milusiego dzionka - Ela



Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Marzec 16, 2010, 11:44:32
MAJONEZ mojej teściowej...

Gdzie się tylko dało rozchwalałem majonez "naszej babci" i doprowadziłem do tego, że teraz sam robię na potrzeby rodzinne według jej przepisu;

2 jajka - całe (od szczęśliwych kur)
3 łyżeczki musztardy
sól
pieprz

kręcić mikserem i powoli, cienkim sikiem dolewać olej (dobry, sprawdzony - słonecznikowy) ok. 3 min
cytryna 1.5
dalej dolewć olej aż do zgęstnienia.

wszystkie produkty z lodówki o tej samej temperaturze
smacznego!!!


Pozdrawiam przedświątecznie - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Kwiecień 01, 2010, 21:26:54
Święta z tradycją ...  ;)

Coś na ząb, czyli wielkanocne słodkości:
Wielkanoc świętujemy najczęściej przy bogato zastawionym i udekorowanym stole...

(http://th.interia.pl/40,oikuchnia,9892b720139146/4baf96b3719b4_440.jpg)

http://smaker.pl/szukaj?q=wielkanoc

Wielkanocne zwyczaje:

(http://img.interia.pl/smaker/nimg/smk4024562.jpg)

http://smaker.pl/smaczki/news/zwyczaje-wielkanocne,1455218

Wariacje na temat jajka

Wielki Piątek to dzień kiedy zaczynamy gotować oraz piec. Wtedy właśnie powinno przygotowywać się...

(http://img.interia.pl/smaker/nimg/smk4024686.jpg)

http://smaker.pl/smaczki/news/wariacje-na-temat-jajka,1458506
http://deccoria.pl/galeria/foto,id,26738,290201

http://smaker.pl/specjaly/wielkanoc

Edycja:

A skoro o jedzonku mowa, to wart pamiętać o umiarz:

Odchudzamy Wielkanoc

Jak przeżyć święta i nie utyć? To proste. Wystarczy nieco odchudzić menu i stosować zasadę zjadania połowy porcji. Nie zaszkodzi też trochę ruchu.
...

(http://bi.gazeta.pl/im/3/7703/z7703913N.jpg)

http://odwazsie.gazeta.pl/odwagi/1,97219,7703867,Odchudzamy_Wielkanoc.html



Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Maj 22, 2010, 21:25:14
Naleśniki nadziewane młodą kapustą


Składniki

•      10-12 naleśników
      
•      1 główka młodej kapusty
      
•      2 cebule
      
•      2-3 ząbki czosnku
      
•      tarty parmezan
      
•      1/4l śmietany
      
•      2 jaja
      
•      pęczek kopru
      
•      majeranek
      
•      sól, pieprz
      
•      masło do posmarowania formy

Etapy przygotowania

1.      Usmażyć naleśniki wg tradycyjnego przepisu.
            
2.      Kapustę drobno poszatkować.
            
3.      Na głęboką patelnię wlać 3-4 łyżki oleju, wrzucać kapustę stopniowo i smażyć ok. 15min. pod przykryciem.
            
4.      Dodać drobno pokrojony koper i cebulę, czosnek i majeranek i smażyć do miękkości.
            
5.      Przestudzić kapustę, nadziewać naleśniki, zrolować. Ułożyć w prostokątnym naczyniu żaroodpornym.
            
6.      Śmietanę rozmącić z 2 jajkami, solą i pieprzem. Zalać tym naleśniki. Posypać parmezanem. Zapiec w piekarniku aż śmietana się zetnie. Podawać na ciepło.

http://gotowanie.onet.pl/20795,0,1,nalesniki_nadziewane_mloda_kapusta,przepis.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Maj 22, 2010, 21:38:58
To chyba będzie przebój sezonu, już to czuję... ;D
Właśnie wczoraj jadłem pierwszą młodą kapustę, the best.



Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Maj 22, 2010, 21:50:09
Może być naprawdę dobre.
Trzeba wypróbować.  :)


Zioła w kuchni
07.05.2010  10:4

(http://bi.gazeta.pl/im/7/4519/z4519837X.jpg)

Dzisiaj zioła są na topie. Zawdzięczają to panującej powszechnie modzie na ekologiczny styl życia. Ziołowy ogródek w mieszkaniu - to jest to!

...

http://www.domosfera.pl/wnetrza/1,93231,7852993,Ziola_w_kuchni.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Maj 28, 2010, 10:05:06
Baba ziemniaczana z porami

(http://th.interia.pl/40,oikuchnia,89def40c217036/4bca2994ee5cc_440.jpg)

Składniki dla 2-4 osób

ziemniaki, ok. 1/2 kg
mąka, 25 dag
mleko, 1 szkl. + 5 łyżek
drożdże, 4 dag
sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
pory, 1 kg (ok. 4 szt.)
Boczek wędzony, 15 dag
jajka, 5 szt.
natka,

Opis przygotowania czas przygotowania: do 60 min

1. Ziemniaki ugotowac, zmiksowac ze 100 ml wody (tą spod ziemniaków). W 5 łyżkach letniego mleka rozprowadzic drożdże, wlac je do mąki i poczekac 15 minut, aby zaczęły pracowac. Następnie mąkę przyprawic łyzeczką soli, dodac zmiksowane ziemniaki i wyrobic ciasto. Przykryc i ponownie odstawic na 30 minut.

2. Pory oczyścic i pokroic. Boczek pokroic w paski, wysmażyc na patelni, dodac pokrojone pory i wszystko razem dusic ok. 5 min. Przyprawic.

3. Ciasto umiescic w tortownicu wyłożonej pergaminem. Ułożyc na nim pory z boczkiem. Jajka rozbełtac ze szklanką mleka, doprawic solą, pieprzem i gałką. Mieszanką jajeczną zalac farsz na cieście.

4. Piec ok. 45 minut w temp. 200 stopni. Na koniec natką posypac danie

http://smaker.pl/przepisy/ostatnio-dodane/przepis/baba-ziemniaczana-z-porami,33922


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Czerwiec 05, 2010, 16:04:31
Jakby ciąg dalszy:

Ziemniaki nie tuczą!

To jedne z najpopularniejszych warzyw, jakie znajdziemy na polskich stołach, ale zwykle jemy je gotowane lub w postaci frytek. Warto zmienić ten zwyczaj i przygotować z ziemniaków bardziej wymyślne dania.

To nieprawda, że tuczą. Są bogate w potas i fosfor, mają też śladowe ilości wapnia, magnezu, żelaza, sodu, fluoru, jodu i siarki. Do tego ziemniaki zawierają nie tylko witaminę C, ale także K, H, PP, B1, B2 i B6. Mają tylko odrobinę kalorii, łagodzą dolegliwości układu pokarmowego, oczyszczają organizm i sprzyjają prawidłowemu obiegowi wody w organizmie. A co najważniejsze, można z nich wyczarować pyszne i nieskomplikowane potrawy.

Faszerowane cuda

...

1/2

http://kuchnia.wp.pl/index.php/study/prop/id/43/strona/1


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Czerwiec 05, 2010, 16:20:30
Brokuły w cieście w/g Thotala ;D

Do ciasta naleśnikowego dodałem pokruszony ser pleśniowy. Lekko podgotowane brokuły podzieliłem na małe części wielkości 2-3 cm.
Namoczone w cieście kawałki brokuła wrzucam na patelnię do usmażenia.


Smacznego - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: krzysiek Czerwiec 05, 2010, 22:18:27
A ja - miłośnik wszelkich marynat - podzielę się z Wami osobiście wymyślonym i wielokrotnie wypróbowanym przepisem na marynatę. Można ją stosować do wszelkich produktów i potraw wymagających kwaśnego smaku.

Oto przepis:

Do rondelka wlać 1 szklankę octu 6% i dwie szklanki wody (lub wielokrotność tej proporcji). Osobiście osłabiam moc octu jeszcze połówką szklanki wody - marynata jest wtedy jeszcze łagodniejsza. Do tej mikstury obowiązkowo należy wrzucić: kilka goździków, 3 listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, ok. 10 ziaren pieprzu, łyżeczkę soli, dwa ząbki czosnku, szczyptę cukru i - składnik o kluczowym znaczeniu - sporą szczyptę cynamonu. Nie zaszkodzi też dorzucić kawałek cebuli - najlepiej dwie szalotki.

Tak zestawioną mieszankę doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem ok. 5 minut i pozostawić pod tym przykryciem do całkowitego wystygnięcia. Wywar przyjmuje wtedy smaki dodanych tam przypraw.

Dla mnie REWELACJA! Zazwyczaj robię tego większą ilość, zlewam do butelki po occie i do słoików, a następnie wykorzystuję do: marynowania grzybków (podobno już się pokazały pierwsze prawdziwki i koźlarze), marynowania ogórków, wszelkich galaret mięsnych, mizerii, zielonej sałaty, sałatki z pomidorów, itp.

Smacznego! (chyba pójdę coś przekąsić  ;D).


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Czerwiec 06, 2010, 21:31:23
Posty o wegetarianizmie przeniosłem tu:

http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=5239.0


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Czerwiec 19, 2010, 13:11:57
Spotkanie przy grillu
Nina Kosińska
2010-06-14, ostatnia aktualizacja 2010-06-14 16:08


Nareszcie! Jest ciepło i możemy spotykać się z rodziną i przyjaciółmi przy grillu na świeżym powietrzu. Żeby jednak spotkanie było naprawdę udane, przyda się garść przepisów.

(http://kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy/51,48637,8012752.html?i=0)
Fot. Photographer: Lukasz Zandecki

Na stronie przepis na:

Pałki kurczaka po tajsku  i Szaszłyki z ryby i cukinii

...

http://kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy/1,48637,8012752,Spotkanie_przy_grillu.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: krzysiek Czerwiec 21, 2010, 22:11:54
Książka kucharska dla mężczyzn: przepis na ciasto.

Szarlotka

Z lodówki weź 10 jajek - połóż na stole ocalałe 7, wytrzyj podłogę. Następnym razem bardziej uważaj!
- Weź sporą miskę i wbij jajka rozbijając je o brzeg naczynia.
- Wytrzyj podłogę. Następnym razem uważaj jeszcze bardziej! W naczyniu mamy 5 żółtek.
- Weź mikser i wstaw do niego skrzydełka - zacznij ubijać jajka.
- Wstaw od nowa skrzydełka do miksera, tym razem do oporu. Zacznij ubijać.

- Umyj twarz, ręce i plecy. W naczyniu pozostały 2 żółtka, a dokładnie tyle potrzeba na szarlotkę.

- Oklej ściany i sufit kuchni gazetami, meble pokryj folią - będziemy dodawać mąkę.
- Nasyp 20 dkg mąki do szklanki. Pozostałe 80 dkg zbierz z powrotem do torebki.
- Sprawdź, czy ściany i sufit są oklejone szczelnie, przystąp do miksowania.

- Weź szybciutko prysznic!

- Weź 4 jabłka i ostry nóż.
- Idź do apteki po jodynę, plaster i bandaże. Po powrocie zacznij obierać jabłka.
- Przemyj jodyną kciuk!
- Potnij jabłka w kostkę pamiętając, że potrzebujemy 2 jabłek, więc nie wolno zjeść więcej niż połowę! Przemyj jodyną palec wskazujący i środkowy!
- Jedyne ocalałe jabłko pocięte w kostkę wrzuć do naczynia z ciastem, pozbieraj z podłogi pozostałe kawałki i przemyj je wodą.
- Wymieszaj wszystkie składniki w naczyniu mikserem, umyj lodówkę, bo jak zaschnie, to nie domyjesz!
- Przelej ciasto do foremki, wstaw do piekarnika.
- Po godzinie, jeśli nie widać żadnych zmian, włącz piekarnik.
- Po przebudzeniu nie dzwoń po straż pożarną! Po prostu otwórz okno i wyłącz wreszcie piekarnik.

- Po tych traumatycznych przeżyciach, jeśli jeszcze masz ochotę na potrawę z jabłek, pozostaje ci tylko schłodzona żubrówka z sokiem jabłkowym. Na zdrowie!


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Czerwiec 22, 2010, 10:53:07
Cytat: krzysiek
Książka kucharska dla mężczyzn: przepis na ciasto.

"Ma ta książka wiele zalet, ma też jeden błąd, bowiem w niej nie pisze wcale skąd to wszystko wziąć" ;) ;D :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: ptak Czerwiec 22, 2010, 11:29:57
"Ma ta książka wiele zalet, ma też jeden błąd, bowiem w niej nie pisze wcale skąd to wszystko wziąć" ;) ;D :)

Darku, to może jeszcze powinna być ona (owa książka) zaopatrzona w nawigacyjny system GPS,
by w drodze po zakupy, mężczyzna nie utknął w jakimś innym lokalu, niż najbliższy sklep?  ;D

Pozdrawiam  :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Robin Czerwiec 22, 2010, 11:43:30
Cytuj
Cytat: Dariusz  Czerwiec 22, 2010, 11:53:07
"Ma ta książka wiele zalet, ma też jeden błąd, bowiem w niej nie pisze wcale skąd to wszystko wziąć"   

Darku, to może jeszcze powinna być ona (owa książka) zaopatrzona w nawigacyjny system GPS,
by w drodze po zakupy, mężczyzna nie utknął w jakimś innym lokalu, niż najbliższy sklep?   

Pozdrawiam

To jeszcze nic ! GPS powinien mieć dodatkową opcję "jak nie zabładzic w sklepie" ,by nie szukać np;salami dębickiego w dziale z serami i odwrotnie   ;D ;D ;D
zagubiony facet  ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: krzysiek Czerwiec 22, 2010, 22:29:46
Mały off-topic, ale w konwencji ad vocem. Nie ufajcie zanadto GPS-owi! W zeszłym roku, śpiesząc się na lotnisko w Pyrzowicach, żeby odbyć fascynujący lot wakacyjny do Turcji + Syrii, tak na wszelki wypadek włączyłem to urządzenie, bo było już ciemno, więc lepiej mieć jakieś wspomaganie. Kiedy w mijanych Tarnowskich Górach natknąłem się na potężny front robót drogowych, całkowicie demolujących znaną mi dobrze trasę, pomyślałem: spoko Krzychu! Masz GPS-a. On cię wyprowadzi z tej kaszany.

No i zacząłem polegać na głosie "tej pani", która uprzejmie radziła mi "zawrócić, jeśli to możliwe", albo skręcić w lewo lub w prawo. Ostatecznie wylądowałem na jakimś osiedlowym podwórku w Tarnowskich G. Wróciłem na nie po kolejnych 10 minutach "współpracy" z głosem dobiegającym z GPS-a. A samolot już grzał silniki! W mordę! Ja też zacząłem się grzać, razem z kiełbasą krakowską suchą, najlepszą na wojaże w strefę "bezwieprzowinową"  ;D

Uruchomiłem więc myślenie i wszelkie zmysły, w tym zmysł orientacji geograficznej w obcym mieście, wyłączywszy uprzednio GPS-a. Zdążyłem! Turcja i Syria były moje!

P.S. Kiedy tam będziecie nigdy, powtarzam: nigdy!, nie kosztujcie kiszonych ogórków mad in Turkey lub Syria. Smakują prawie, jak nasze i ten swojski smak jest bardzo pociagający. Tylko że one kiszą się za sprawą nieco innych bakterii i w konsekwencji pociągające będą Wasze dłonie w toalecie - sznurek od spłuczki  ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Lipiec 09, 2010, 20:34:46
Wakacyjne potrawy z kuchni hiszpańskiej:

Kuchnia hiszpańska

Patatas a la Riojana
Czwartek, 8 lipca (05:48)

(http://img.interia.pl/kobieta/nimg/t/s/Patatas_Riojana_Patatas_4378805.jpg)
Patatas a la Riojana /Smacznego

Składniki na 4 porcje:

- 2 średniej wielkości cebule,
- 4-5 ząbków czosnku,
- 1 kiełbasa Chorizo,
- 1 kg ziemniaków,
- 6 łyżek oliwy z oliwek,
- 1/2 litra bulionu (instant),
- 2-3 łodyżki zielonej pietruszki,
- pieprz
Przygotowanie:

Cebulę i czosnek obrać. Cebulę pokroić w kostkę, czosnek w słupki. Chorizo pokroić na małe kawałki. Ziemniaki umyć, obrać pokroić w duże kawałki. 4 łyżki oliwy z oliwek rozgrzać w rondlu. Chorizo, czosnek i cebulę obsmażyć na mocnym ogniu, cały czas mieszając.,Dodać ziemniaki i 2 łyżki oliwy, krótko przesmażyć i zalać bulionem. Zagotować i gotować kolejne 25 minut na średnim ogniu. Pietruszkę umyć, pokroić. Gotowe ziemniaki doprawić pieprzem i posypać pietruszką.
Czas przygotowania: 60 minut

Jedna porcja zawiera: 2260 kJ/540 kcal

...

http://kobieta.interia.pl/temat/kuchnia-hiszpanska,80861


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Lipiec 09, 2010, 21:29:34
Obecnie jest czas na przepyszne pierogi z owocami: jak wisnie, czarne jagody.
Aby utrzymac niski poziom kalori, za miast smietany uzyc jogurt do pierogow owocowych.
Przepisu nie podaje, bo napewno panie znaja przepis na ciasto pierogowe.

Zycze smacznego. Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Betti Lipiec 10, 2010, 16:11:38
Co to za kiełbasa --kiełbasa Chorizo--, i czym można zastąpic?


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Lipiec 10, 2010, 18:09:47
Witaj Betti !

"
Co to za kiełbasa --kiełbasa Chorizo--, i czym można zastąpic?"
Jest to kielbasa hiszpanska. Jest to kielbasa surowa, z miesa wolowego papryka-ostra, wedzona .

Pozdrawiam Rafaela.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Wrzesień 25, 2010, 18:35:16
Ruszamy na ryż
Tessa Capponi-Borawska

(http://i.iplsc.com/-/0000TL1EGEMXUIX9-C102.jpg)

Patrzyłam niedawno, jak w orientalnej restauracji na Mokotowie moje jedenastoletnie dziecko pałaszuje kawałki surowej ryby, zawiniętej w ryż i wodorosty, i cieszyłam się, że możemy poznawać kuchnie świata bez potrzeby objeżdżania globu.

...

http://www.styl.pl/kuchnia/slynni-kucharze/tessa-capponi-borawska/news-ruszamy-na-ryz,nId,297734


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Wrzesień 25, 2010, 23:28:51
Co to za kiełbasa --kiełbasa Chorizo--, i czym można zastąpic?

Mozna spróbowac pikantnym paprykowym kindziukiem ,ale chorizo mozna kupic w kazdych delikatesach.Jest wiele róznch odmian tej wędliny .Polecam te :D są najbardziej pikantne
(http://www.mccawleysfinemeats.com/wp-content/uploads/wpsc/product_images/chorizo_iberico_joselito_full.jpg)



Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Torton Wrzesień 26, 2010, 16:40:05
Ja tam lubię bigos :P


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Październik 05, 2010, 10:39:14
Ja również, ale jest wiele innych smakołyków. ;)

Ponoć, Najlepsze na świecie ciasto maślane. Przepis z Bretanii

Bretońskie ciasto maślane - kouign amann

(http://bi.gazeta.pl/im/4/8448/z8448634W.jpg)
Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta

Podobno nigdzie na świecie nie ma lepszego

...

http://www.wysokieobcasy.pl/kraje/1,107826,8449288,Bretonskie_ciasto_maslane___kouign_amann.html


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Październik 25, 2010, 19:46:56
Najlepsze potrawy na Światowy Dzień Makaronu

(http://img.interia.pl/kobieta/nimg/h/6/Smazony_makaron_brokulami_4677893.jpg)

http://kobieta.interia.pl/temat/makaron,80859


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Listopad 06, 2010, 19:57:33
Zupy na jesień:

Pot-au-feu, czyli reanimacja
Tadeusz Pióro

Jesienne chłód i słota wymagają zdecydowanych działań kulinarnych, żebyśmy nie opadli z sił przed sezonem świątecznym. Nie czas na ascezę - trzeba się wzmacniać, najlepiej pożywnymi zupami znanymi od wieków. Ale nawet przy starych szlagierach można trochę poeksperymentować...

(http://i.iplsc.com/-/0000U4UY1N6W4UY8-C303.jpg)
Zupy kojące, rozgrzewające, regenerujące mogą stanowić cały posiłek 
/Panthermedia

...

http://www.styl.pl/kuchnia/slynni-kucharze/tadeusz-pioro/news-pot-au-feu-czyli-reanimacja,nId,306019


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Betti Listopad 21, 2010, 18:56:32
Znalazlam smaczne  ciasto  nie  wiem czy ktos zamieszczal
METROWIEC
Składniki na ciasto jasne:

    * 1,5 szklanki mąki
    * 3/4 szklanki cukru
    * 4 jajka
    * 8 łyżek ciepłej wody
    * 8 łyżek oleju
    * 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    * szczypta soli


Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą, lekką i jasną masę (najlepiej mikserem). Po utarciu powoli dolewać olej i wodę, cały czas miksując. Na końcu wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, zmiksować.

Białka ubić z solą na sztywną pianę, wmieszać delikatnie do przygotowanego ciasta.

Ciasto wlać do balszki o wymiarach 12 x 36 cm i piec około 45 minut w temperaturze 170ºC, do tzw. suchego patyczka. Ostudzić.

* do ciasta można dodać aromatu, np. cytrynowego

Składniki na ciasto kakaowe:

Takie jak powyżej, tylko odejmujemy 3 łyżki mąki i zamiast tego dodajemy 3 łyżki kakao. Przygotowywanie i pieczenie jak wyżej.

Masa budyniowo - maślana:

    * 3 szklanki mleka
    * 3 łyżki mąki pszennej
    * 3 łyżki mąki ziemniaczanej
    * sok z połowy cytryny
    * 1 łyżka ekstraktu z wanilii, zamiast można dodać alkohol
    * pół szklanki cukru
    * 250 g miękkiego masła


2 szklanki mleka ugotować z cukrem. Pozostałą szklankę mleka zmiksować z mąką, sokiem z cytryny i ekstraktem na gładką, bezgrudkową masę. Zmiksowane mleko wlać do wrzącego mleka, pogotować do zgęstnienia. Odstawić, całkowicie ostudzić. Można przykryć powierzchnię folią, tak by dotykała budyniu, by nie zrobił się kożuch.
Miękkie masło utrzeć mikserem na gładką masę. Powoli dodawać masę budyniową, cały czas miksując.

Polewa:

    * 200 g czekolady gorzkiej
    * 100 g masła

Masło podgrzewać na małym palniku, dodać połamaną czekoladę, wymieszać, po roztopieniu natychmiast zdjąć z palnika. Można również przygotować swoją polewę, z ulubionego przez Was przepisu ;).

Wykonanie:
Ciasto jasne i kakaowe pokroić na kromki o grubości 1 cm. Kromki układać na przemian, przekładając je masą kremową. Mniej wiecej wygląda to tak: na tacy/deseczce stawiamy jasną kromkę, bierzemy do ręki kakaową, smarujemy ją grubo masą kremową, przykładamy do jasnej, itd. Na koniec polewamy polewą czekoladową.  Na zdjęciu jeszcze bez polewy:
metrowiec


Ciasto kroić na ukos (najlepiej skos obejmujący 3 kromki).

Przechowywać w lodówce.

Smacznego :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Luty 13, 2011, 12:06:48
Tylko dla odważnych smakoszy.

"Owoce" morza: ośmiorniczka

Długość ośmiornicy waha się od 1,5 cm do 5m. Im większa tym smaczniejsza... W smaku przypomina homara.

(http://th.interia.pl/40,oikuchnia,d71ead3a241291/4c934bb53f877_440.jpg)

...

http://smaker.pl/przepisy/zakaski-i-przystawki/przepis/osmiorniczka,38899


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: songo1970 Luty 13, 2011, 12:26:10
kiedyś miałem okazję spróbować Bakłażanów marynowanych od Azerów i smakowało to lepiej(w moim odczuciu) od ogórków czy papryki,-
wklejam jeden z przepisów które można znaleść w sieci i polecam chociaż spróbować!


Sposób przyrządzenia
Bakłażany obrać, pokroić na kawałki, posolić i odstawić na pewien czas, a następnie odcisnąć, umyć i usmażyć na oleju słonecznikowym. Cebulę pokroić w pierścienie. Przygotowane bakłażany ułożyć warstwami w słoju, przekładając każdą cebulą i bazylią, po czym zalać zalewą do marynowania.


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Luty 13, 2011, 13:21:37
Balkazany smakuja tez bardzo dobrze panierowane jak schabowe. Nalezy obrac je ze skorki, pokroicz na grubosc 1 cm, nastepnie posolic i odstawic na pol godziny. Potem odtupfowac z soku, posypac przyprawami jakie sie lubi, obtoczyc w mace,jajku i buleczce i smazyc na zloty kolor. Tak usmazony balkazan moze zastepowac  ziemniaczki. SMACZNEGO:


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: chanell Czerwiec 28, 2011, 21:37:12
Pieczone piersi kacze




2 piersi kaczki Barbarie, ze skórą - około 750 gram

sól

majeranek

3 jabłka - kwaskowate, twarde


Piersi trzeba umyć, osuszyć (rozmrozić oczywiście najpierw, jeśli były mrożone) - posypać sola i majerankiem i odstawić, na co najmniej godzinę. Jabłka obrać - pokroić w ćwiartki. Piersi wstawić na 30 minut do piekarnika rozgrzanego do 185 stopni C. Skórą do dołu! Po 30 minutach odwrócić mięso, polać je wytopionym tłuszczem i obłożyć w koło jabłkami. Wstawić na kolejne 30 minut. Po około godzinie powinny być już dobre.
Do kaczki świetnie pasują pieczone ziemniaki. I borówki smażone.

Autor:
upl
Prowadzi bloga:
Niebo w gębie

Przepis sprawdziłam 2 razy .Prawdziwe  " niebo w gębie "
 Jabłka skroiłam w talarki i też były dobre,powstało z nich coś na kształt sosu.Gorąco polecam :)
mmmmm ...mniodzio ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Grudzień 03, 2011, 21:24:47
Przed świętami niejednej gospodyni pomoże w przygotowaniach:

http://pozytywnakuchnia.pl/

Ciekawa i pomocna stronka, głównie dlatego,  że zamieszczone są równie z instrukcje w formie filmów.

Powodzenia i smacznego. ;D

Dzięki >Thotal, za czujność. ;) ;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Grudzień 03, 2011, 23:33:39
Bardzo mi sie podoba ta stronka. Dziekuje Dzarku. Rafaela


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Thotal Grudzień 06, 2011, 16:06:30
Darku :)
Czy Mazowsze też wspomożesz kulinarnymi specjałami? ;D



Pozdrawiam - Thotal :)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Laguna__ Grudzień 06, 2011, 21:10:37
Na Swieta dla gosci mam doskonaly przepis .
Schab w sosie wlasnym , pychota jak raz postawicie na stol , goscie zawsze do Was wroca dopominajac sie potrawy .
Skladnki:
4 plastry schabu ( grubsze niz na schabowe , ale niewiele. )
1 duza cebula
maka do optoczenia miesa

przyprawy :
sol
majeran
pieprz
magi
smietana 1 lyzka
ziele angielskie , koniecznie
1 lisc laurowy
Schab przygotowany juz w plastrach lekko zbic tluczkiem , ale nie tak mocno jak na schabowe. Nastepnie kawalki optoczyc w mace *UWAGA NIE SOLIC MIESA ANI NIE PIEPRZYC,nastepnie rozgrzac tluszcz na patelni olej lub oliwa, ale na oleju sa lepsze. Podsmazyc mieso , az maka sie zarumieni . Zdjac z ognia i wrzucic usmazone mieso do rondla,w miedzy czasie obrac cebule i zeszklic na tluszczu . Mieso podlac woda , dodac lisc laurowy 3 ziarnka ziela angielskiego ,oraz 1 lyzke magi . Gotowac i jak mieso bedzie miekkawe dodac soli do smaku i troche vegety-pozniej robimy tzw. zaklepke czyli zageszczamy sos, mozna to zrobic z maki ziemniaczanej , ale smak nie jest tak doskonaly jak z maki pszennej.
zaklepka- podam moj przepis bo jest troche inny
okolo 3 lyzki maki moze byc 4 dolac wody konsystencja taka jak na rzadkie ciasto nalesnikowe(nie smietana jak robi sie zazwyczaj ani mleko), dobrze wymieszac , aby nie bylo zgrubien maki,nastepnie dolac troche gotujacego sie sosu wymieszac i dodac do rondla ciagle mieszajac.
Teraz dopiero dodajemy pieprz i majeranek oraz lyzke smietany .
U mnie w regionie to raczej malo znana potrawa i w sumie jest popularna u mnie w rodzinie - dobrze , ze moja mama nie wie , ze wlasnie sprzedalam przepis swiatu. ;)
smacznego naprawde goraco Wam polecam ;)


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Dariusz Grudzień 06, 2011, 21:12:24
Darku :)
Czy Mazowsze też wspomożesz kulinarnymi specjałami? ;D



Pozdrawiam - Thotal :)

Czemuż by nie? Jak tylko coś znajdę w mazowieckiej oprawie, nie omieszkam.;D


Tytuł: Odp: Kulinarne specjały
Wiadomość wysłana przez: Rafaela Styczeń 18, 2012, 23:34:36
Delicjuszki


9 jaj
1 lyzeczka proszku do piczenia
35 dag orzechow mielonych
15 dag kokosu
3-4 sztuk galaretki wisniowej
1 budyn smietankowy lub waniliowy
1 kostka masla
25dag cukru
½ litra mleka
2-3 paczki delicji wisniowe
alkohol do ponczowania ( Koniak)


Ciasto:
9 bialek ubic z cukrem na sztywno na koniec wsypac orzechy+kokos+1 lyzeczke proszku do pieczenia. Upiec


Krem:
9zoltek utrzec z 6 lyzkami cukru po utarciu wlac ½ szkl. mleka do tego wsypac budyn wymieszac i wlac do gotujacego sie mleka. Utrzec kostke masla i dodac ostudzony krem. Rozpuscic 1 garaletke w niepelnej szkl. wody i stopniowo dodawac do utartego Kremu.
Krem rozlozyc na biszkopt, potem rozlozyc naponczowane delicje i zalac pozostalymi garaletkami. (Ja te delicje zanozam te biszkopcik krotko i za raz klade na krem). Smacznego

Pyszne ciasteczko. Polecam Rafaela





Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

kuro-shiro-academy rezerwat-mustangow szkolamagii stadniniakonna x22-team