greta
Gość
|
 |
« : Marzec 27, 2011, 11:24:03 » |
|
Wezwanie do ochrony zabytkĂłw kultury w Libii
Opublikowano: 27.03.2011 | Kategorie: WiadomoÂści ze Âświata
Jak donosi agencja Reutera, Organizacja NarodĂłw Zjednoczonych do Spraw OÂświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwaÂła wszystkie strony zaangaÂżowane w konflikt libijski do ochrony zabytkĂłw staroÂżytnoÂści i stanowisk archeologicznych w Libii. W specjalnym komunikacie wydanym przez UNESCO Irina Bokowa z BuÂłgarii, dyrektorka generalna tej organizacji z siedzibÂą w ParyÂżu, uznaÂła, Âże z punktu widzenia dziedzictwa kulturalnego Libia ma wielkie znaczenie dla caÂłej ludzkoÂści.
Francesco Bandarin, dyrektor ds. kultury w UNESCO, poinformowaÂł, Âże jak dotÂąd nie stwierdzono Âżadnych zniszczeĂą w obiektach znajdujÂących siĂŞ na liÂście Âświatowego dziedzictwa UNESCO, ale na co najmniej trzy z nich zwracana jest szczegĂłlna uwaga ze wzglĂŞdu na poÂłoÂżenie blisko Trypolisu lub innych strategicznie waÂżnych obszarĂłw.
Z piĂŞciu stanowisk z listy UNESCO w Libii, szczegĂłlne zainteresowanie wzbudzajÂą ruiny Leptis Magna, jednego z najlepiej na Âświecie zachowanych staroÂżytnych miast rzymskich, poÂłoÂżone nad Morzem ÂŚrĂłdziemnym koÂło miasta Al-Chums, a takÂże pozostaÂłoÂści fenickiej kolonii i budowli rzymskich w Sabracie, mieÂście poÂłoÂżonym 130 kilometrĂłw na zachĂłd od Trypolisu. Kolejnym zagroÂżonym stanowiskiem mogÂą byĂŚ ruiny Cyreny, staroÂżytnego miasta zaÂłoÂżonego przez DorĂłw w VII w. p.n.e., poÂłoÂżone na wschĂłd od Bengazi, stolicy regionu Cyrenajka.
UNESCO zaapelowaÂło do LibijczykĂłw oraz przedstawicieli siÂł miĂŞdzynarodowych, prowadzÂących naloty na LibiĂŞ, o ochronĂŞ zabytkĂłw kultury w trakcie prowadzenia dziaÂłaĂą wojennych zgodnie z KonwencjÂą HaskÂą z 1954 r. Libia nie jest stronÂą umowy miĂŞdzynarodowej, dotyczÂącej postĂŞpowania wobec dĂłbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego.
Opracowanie: JarosÂław Klebaniuk
To o czym pisalam wczesniej,a Ty sie smiejesz.
|