Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 30, 2024, 06:19:51


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: List otwarty w obronie rozumu  (Przeczytany 5497 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Gość
« : Luty 28, 2009, 23:53:50 »

List otwarty do Pani Jolanty Fedak Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Szanowna Pani Minister,

Podległa Pani Minister instytucja publiczna Urzędy Pracy zamieściła na swojej stronie internetowej dokument zatytułowany: Klasyfikacja zawodów i specjalności. Dokument ten, powstały w wyniku realizacji Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. (Dz. U. 2004 nr 265 poz. 2644), sankcjonuje wykonywanie w Polsce zawodów na niej umieszczonych oraz, wyjątkowo precyzyjnie, określa co stanowi esencję wykonywania tychże zawodów.

Niżej podpisani uważają za skandaliczne umieszczenie na tej liście szeregu profesji niemających nic wspólnego z cywilizacją XXI wieku, a już na pewno z oficjalnie głoszoną przez Rząd RP ideą tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy.

Do takich pozycji należą np. "zawody": astrolog, wróżbita, bioenergoterapeuta, refleksolog, radiesteta itp. Przytaczamy poniżej, w pełnym brzmieniu, dwa z tych wpisów:

Astrolog (Kod:514901)

Synteza:
Bada wpływ poszczególnych planet układu słonecznego i gwiazd stałych na środowisko ziemskie; określa i analizuje zarówno fizyczną, jak i psychiczną sferę zjawisk wywoływanych przez oddziaływanie określonych konfiguracji planetarnych i gwiezdnych w celu uzyskania informacji dotyczących najczęściej człowieka - jego zdrowia, psychiki i losu oraz danych przydatnych w innych dziedzinach życia, takich jak meteorologia czy uprawa roślin.
Zadania zawodowe:
    * sporządzanie horoskopu urodzeniowego, stanowiącego psychofizyczny portret człowieka w celu samopoznania, określenia pola możliwości i ukierunkowania w życiu;
    * opracowywanie prognozy w zakresie wybranych spraw, problemów, predyspozycji i zdarzeń odnoszących się do jednostki bądź ogółu, danej chwili, roku lub wieku;
    * udzielanie porad dotyczących konkretnych zagadnień, takich jak: stan zdrowia, wybór partnera w miłości i małżeństwie bądź interesach, korzystny moment na zawarcie transakcji, wykorzystanie uzdolnień lub możliwości zawodowych.

Dodatkowe zadania zawodowe:
    * dawanie wskazań dotyczących osobistego rozwoju wewnętrznego;
    * prowadzenie pracy badawczej i obliczeń statystycznych, przy użyciu współczesnej aparatury, metodologii i terminologii naukowej.

Wróżbita (Kod:514903)

Synteza:
Świadomie wykorzystując wrodzone uzdolnienia do działania w obszarze zjawisk nadprzyrodzonych, dokonuje wglądu w przeszłe i przyszłe wydarzenia przy zastosowaniu ukształtowanych przez tradycję różnych form wróżenia, takich jak: karty (zwłaszcza tarot), kabała, I-cing (zgodnie ze starochińską "Księgą przemian"), chiromancja (wróżenie z ręki), katoptromancja i krystalomancja (przepowiadanie przyszłości za pomocą zwierciadła lub kryształu) itp.

Zadania zawodowe:
    * przepowiadanie przyszłości, czasem ujawnianie przeszłości - zależnie od przyjętej metody i poziomu wiedzy wróżbity - związane z konkretnym poradnictwem lub psychoterapią;
    * udzielanie porad dotyczących zaginionych osób lub rzeczy;
    * wyjaśnianie podłoża i uwarunkowań zjawisk określonych jako niezwykłe.
Dodatkowe zadania zawodowe:

    * wykorzystywanie zdolności jasnowidzenia, jasnosłyszenia, wspieranie wróżenia zjawiskami mediumicznymi, wykorzystywanie telepatii, teleportacji oraz czerpanie z informacji zawartych w polach morfogenetycznych;
    * stosowanie metod właściwych astrologii, numerologii, psychografologii lub innym biotronicznym dziedzinom.

Stwierdzamy, że teksty tych wpisów są całkowicie pozbawione podstaw racjonalnego myślenia, zawierają elementarne błędy naukowe i przyczyniają się do szerzenia zabobonów i pseudonaukowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Umożliwiają też, osobom parającym się praktyką znachorską, powoływanie się na wspomniany dokument w przypadku wykrycia ich działalności naruszającej prawo, np. prowadzenia szkodliwych praktyk "leczniczych" (porównaj Zadania zawodowe astrologa).

Zwracamy uwagę, że zalegalizowana w rozporządzeniu definicja radiestezji, jako jednego z rodzajów rzemiosła, była powodem dopuszczenia przez Sąd Najwyższy opinii radiestety na równi z opiniami innych biegłych sądowych (Uchwała SN z dn. 30.10.1985, sygn. akt SN III CZP 59/85).

Stwierdzamy, że publikacja dokumentu "Klasyfikacja zawodów i specjalności - opisy grup i zawodów" na stronie internetowej podległej Pani Minister ośmiesza Pani urząd, a przez to narusza powagę Rzeczpospolitej.

Stwierdzamy, że marnotrawienie publicznych pieniędzy lub środków płynących z Unii Europejskiej na tworzenie tego rodzaju absurdalnych dokumentów powinno być karalne. Dlatego domagamy się ujawnienia winnych tego skandalu.

Na skutek światowych zawirowań gospodarczych Polska znalazła się w sytuacji, z której wyjście będzie niezwykle trudne. Nie pomogą nam w tym wróżbici i szamani, ale inżynierowie, naukowcy, nauczyciele, lekarze i wszyscy ciężko pracujący ludzie różnych zawodów. Umieszczenie ich na tej samej liście co astrologów i refleksologów przez konstytucyjne władze Polski, uważamy za obrazę.

W imieniu tych wszystkich domagamy się przeprosin i usunięcia tych "zawodów" z Klasyfikacji.

http://www.cft.edu.pl/protest/
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 23:59:18 wysłane przez Leszek » Zapisane
ambroży
Gość
« Odpowiedz #1 : Marzec 01, 2009, 00:34:15 »

Widzę, że następny kabaret się szykuje...
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 01, 2009, 01:11:24 »

Szanowny autorze tego listu,
prawo, to prawo, trzeba sklasyfikować wszystkie zawody, nawet te, które do tej pory były w tzw. szarej strefie.
Skoro wróżbita brał kasę za swoje usługi, to w sytuacji braku określenia prawnego jego profesji, państwo nie mogło by opodatkować jego przychodów. Państwo nie lubi sytuacji, w której nie ma możliwości opodatkowania swoich obywateli, więc jeśli nawet jakiejś jej części nie spodoba się umiejscowienie ich obok mało dostojnych profesji, to państwo przychyli się do usankcjonowania nawet obserwatora fusów czy, interpretatora zmarszczek, aby tylko doprowadzić do opodatkowania.

Proszę, nie czepiaj się astrologów, to prawdziwi naukowcy, a to, że dyletanci i miernoty społeczne pozbawiły ich katedr, to całkowicie inna sprawa i na pewno nie ich wina, tylko upadłej zdegenerowanej cywilizacji, opartej na krótkowzrocznej ocenie tylko tego, co jest w zasięgu jej zrozumienia. Pewnie zauważyłeś, że świadomość ludzka bardzo szybko się poszerza, nowe granice możliwości docierają nawet do władz (co dawniej było nie do pomyślenia), nie ograniczaj więc Pani Minister swoją prośbą, nie ograniczaj siebie dotychczasowymi poglądami i pomyśl, że poglądów nie zmieniają tylko ci, którzy z różnych powodów nie mogą myśleć.

Taki, dajmy na to jasnowidz, kasiorę trzepie na poważnych instytucjach publicznych, obsługuje głowy państwowe, pracuje w wywiadzie, kontrwywiadzie i policji, a ty, z tym swoim liścikiem wyskakujesz i narażasz możliwość znalezienia płaszczyzny wspólpracy pomiędzy stronami na szwank. Przecież ten list, osiągnie inny skutek od zamierzonego, nagle zawód astrolog, rozreklamowany przez media, może stać się bardziej honorowanym od innych zawodów, np Twojego. Nagle się okaże, że to co Ci się wydawało jest całkowicie nie zgodne z prawdą, zastanów się proszę ,jeszcze nad celem i skutkiem wysyłania tego listu.


Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2009, 09:09:06 wysłane przez Thotal » Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #3 : Marzec 01, 2009, 08:37:57 »

Nie wiem Thotal czemu przypisujesz mi ten liścik. Ja po prostu to zamieściłem tutaj, bo dla mnie jest to ciekawostka kulturowa - zderzenie dwóch sposobów rozumienia świata. Zamieściłem, bo to w pewnym sensie zabawne.
Inicjatorami akcji są:
    * Prof. dr hab. Łukasz A. Turski (CFT PAN i UKSW)
    * Dr Tomasz Witkowski (Wydawnictwo MODERATOR)
    * Dr Tomasz Sowiński (CFT PAN)
http://www.cft.edu.pl/protest/o_nas.php

A podpisało się pod listem już 3450 osób:
http://www.cft.edu.pl/protest/lista.php
Piszesz "z tym swoim liścikiem wyskakujesz i narażasz możliwość znalezienia płaszczyzny współpracy pomiędzy stronami na szwank".
To nie mój liścik. Skąd taki pomysł? Czyżby lenistwo, aby zerknąć na listę inicjatorów? Z innego punktu widzenia kompletny brak odpowiedzialności. Przypisujesz mi coś, o czym tylko poinformowałem. Rozwój często dokonuje się przez zderzenie stanowisk, więc zamiast się okopać, ludzie mogliby zacząć rozmawiać. Tym bardziej , że jedni drugich chcą skreślić z listy zawodów. Naprawdę super sytuacja. :-)
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 12:31:01 wysłane przez Leszek » Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 01, 2009, 10:21:25 »

Bardzo przepraszam za moje niedopatrzenie i posądzenie Cię o autorstwo tego listu, naprawdę bardzo cenię Cię za wiele mądrych inicjatyw na forum i nie mogłem wyjść z podziwu, jak część Polskiej inteligencji może być aż tak krótkowzroczna.

Jeszcze raz Cię przepraszam - Thotal Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 10:22:18 wysłane przez Thotal » Zapisane
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Marzec 01, 2009, 11:03:14 »

W sumie to wróżki/wróżbici, jasnowidze, uzdrowiciele itp. tak jak wszyscy powinni być ZAREJESTROWANI I PŁACIĆ PODATEK od swoich dochodów. Myślę, że głównie o to chodzi w tej nowej ustawie i dlatego ją POPIERAM.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2009, 11:03:56 wysłane przez tom1ek » Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
ptak
Gość
« Odpowiedz #6 : Marzec 01, 2009, 11:34:41 »


NIKT NIE POWINIEN PŁACIĆ PODATKU !!!

Zapisane
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Marzec 01, 2009, 12:00:16 »

NIKT NIE POWINIEN PŁACIĆ PODATKU !!!

a to już odmienna kwestia Język
i też się zgadzam Uśmiech
Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
radoslaw
Gość
« Odpowiedz #8 : Marzec 01, 2009, 15:15:10 »

źródło http://kodczasu.ronus.pl/forum/viewtopic.php?t=691&start=300
"
Polski racjonalizm ma oblicze faszyzmu czy raczej kompletnego idiotyzmu?

Mam przed sobą „Fakt”, a w nim artykuł pt. „Protest przeciwko zawodowi wróżbita”. Dostałam też link do petycji, którą podpisuje elita intelektualna Polski. Nazywa się to szumnie „List otwarty w obronie rozumu” i jest polemiką z dokumentem pt. “Klasyfikacja zawodów i specjalności”, w której wymienione są takie zawody jak wróżbita, refleksolog, radiesteta, astrolog czy bioenergoterapeuta.

Niestety, z przykrością stwierdzam, że ta akcja nie ma nic wspólnego z rozumem. Jest to natomiast klasyczny popis mentalności inkwizytorskiej i zapędów totalitarnych. Jeśli grozi nam powrót do średniowiecza, to nie za sprawą wróżbiarskich zabobonów, lecz z powodu powrotu prześladowań identycznych jak te, którymi wsławiła się święta inkwizycja. Mamy tu niechlubny popis nietolerancyjnej i zaściankowej mentalności, zdecydowanie niegodnej prawdziwego intelektualisty i uczonego. No i niestety, jeśli potraktować to poważnie - jest to przejaw nikczemnej małostkowości, która nie przystoi osobie o szerokich horyzontach intelektualnych.

Prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN pyta dramatycznie, niczym postać z greckiej tragedii: „Gdzie jest granica idiotyzmu? (…) Nie można czuć się bezpiecznie w państwie, w którym powstają takie dokumenty”. Wtóruje mu grzmiący z oburzenia psycholog, dr Tomasz Witkowski, potępiający „zabobony” niegodne XXI wieku.

Nie wiem, jaki interes ma fizyk, ale domyślam się, co boli psychologa. Nie dalej jak dwa dni temu Radio TokFm podało wiadomość, że kryzys stopniowo obejmuje wszystkie branże z wyjątkiem wróżbiarskiej, która wręcz rozkwita. Ludzie na gwałtu rety poszukują wiedzy o tym, co ich czeka, masowo udając się do specjalistów od zaglądania w przyszłość. Widocznie gabinety psychologów, a zatem i ich portfele opustoszały, stąd ten żal…

Ministerstwo Pracy, ustami minister Jolanty Fedak wyraża zdziwienie i na tym, przynajmniej na razie, kończy dyskusję.

Sądzę, że wróżbici nie mają się czego bać, a raczej mogą się śmiać, bo czysta ekonomia uratuje ich przed popadnięciem w niełaskę. Wystarczy policzyć, ile wpływa do państwowej kasy dzięki podatkom z tej niecnej działalności, żeby spać spokojnie.

Jeśli natomiast chodzi o poczucie bezpieczeństwa w państwie, idące w ślad za jego prawodawstwem, to ja czułabym się śmiertelnie zagrożona, gdyby wprowadzono zakaz uprawiania dowolnego, nie stanowiącego zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia obywateli zawodu i zmuszono służby porządkowe do jego egzekwowania.

Państwo musi stać na straży porządku i bezpieczeństwa obywateli, a jego policje mają pilnować, żeby tego porządku nie naruszano. Jeśli ich moce zostaną skierowane na walkę z wiatrakami może się okazać, że zabraknie ich tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Ja oczekuję, że prawo i policja będą chroniły mnie przed naprawdę groźnymi zjawiskami, takimi jak kradzieże, rozboje, podpalenia, gwałty czy morderstwa. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy policja nie ma pieniędzy na benzynę i pensje dla pracowników. Nie chcę przeczytać w prasie, że dzielni stróże prawa uganiali się przez cały dzień za jakąś babcią ukrywającą pod płaszczem karty tarota czy za innym bioterapeutą, niecnie nakładającym ręce na ludzi, którzy zgłosili się do niego z własnej, nieprzymuszonej woli, zamiast przyjechać na miejsce morderstwa czy poważnego wypadku komunikacyjnego.

Jako wolna obywatelka wolnego kraju domagam się poszanowania dla moich własnych decyzji i wyborów. Jeśli mam ochotę dać pieniądze pijakowi leżącemu na ulicy, to moja sprawa. Jeśli chcę je wydać na edukację moich dzieci, to mam do tego prawo. A jeśli zapragnę zasięgnąć porady zaćpanej i rozczochranej czarownicy, siedzącej w cuchnącym bagnie, to kogo to może obchodzić? Kto ma prawo ingerować w moje osobiste życie i zabraniać mi robić czegokolwiek, nawet, jeśli miałyby to być głupoty, idiotyzmy i totalne kretynizmy?

Domagam się przyznania mi prawa do robienia głupstw!

Idąc do wróżki, lekarza leczącego homeopatią, radiestety wyznaczającego mi miejsce do postawienia łóżka nikomu nie robię krzywdy, a tym bardziej nie popełniam zbrodni. A to, co robię sobie, to wyłącznie moja własna sprawa i nikt nie ma prawa bronić mnie przede mną samą.

Jak tak dalej pójdzie, będziemy zmuszeni do posiadania kaftana bezpieczeństwa w każdym mieszkaniu, żeby jakaś dobra dusza mogła nas powstrzymać przed szaleństwem wydawania naszych własnych pieniędzy na to, na co chcemy (być może nierozsądnie) je wydać. Któregoś dnia jakiś fanatyczny i pełen frustracji „intelektualista” od siedmiu boleści może dojść do wniosku, że tańce stanowią obrazę dla rozumu, bo nie wykłada się ich w uczelniach wyższych, zażąda więc ich delegalizacji i wydania zakazu urządzania zabaw. Strach pomyśleć, jak długa musiałaby być lista zakupów czy czynności dozwolonych i zakazanych i jakie wojny w sejmie toczyliby posłowie, ustalając, co nam wolno, a czego nie. Może się okazać, że któregoś dnia zakażą używania cukru lub soli, bo niezdrowe. Lub nielegalne stanie się wychodzenie z domu, bo cegła może spaść z dachu, jakiś samochód może nas potrącić lub inna franca zagrozić naszemu zdrowiu.

Od takiego myślenia ku systemowi totalitarnemu wiedzie prosta droga (a wiele wskazuje na to, że dążą do niego potężne i wcale nie śmieszne siły).

Najlepiej będzie, jeśli nas wszystkich totalnie ubezwłasnowolnią jako kompletnych kretynów, mogących sobie potencjalnie zaszkodzić. Jako bezmyślne i nieodpowiedzialne bydło powinniśmy zostać zaczipowani, niczym krowy posiadające kolczyki w uszach i poddani stałej inwigilacji. A jeśli to za mało, to zawsze przecież można przeprogramować czipy tak, żeby sterowały nami, niczym bezwolnymi automatami. Po co mamy sami myśleć? Po co mamy sobie szkodzić własną głupotą? Przecież są mądrzejsi od nas, którzy wiedzą lepiej, jak powinniśmy żyć i na co umierać.

Tak, panowie i panie intelektualiści, rzeczywiście, wasz intelekt jest wielki. Kłaniam się wam z szacunkiem do samej ziemi. Możecie mnie pocałować w zadek, który przy okazji wypinam.

Na sąsiedniej stronie „Faktu” widzę tekst pt. „Zakaz in vitro wkrótce trafi do sejmu”. Wszędzie tylko zakazy i nakazy, ograniczające wolność osobistą i prawa obywatelskie. Czy państwo nie ma nic lepszego do roboty, tylko dyktować ludziom jak mają żyć i jak się rozmnażać?

Skoro panom naukowcom nie podoba się, że religijni inkwizytorzy wtrącają się w ich badania naukowe nad komórkami macierzystymi, niech sami nie robią innym tego, co im niemiłe. Czym w końcu różni się mentalność światłego naukowca od mentalności religijnego prymitywa?

Autor: Maria Sobolewska
"

pozdrawiam
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #9 : Marzec 02, 2009, 00:20:57 »

NIKT NIE POWINIEN PŁACIĆ PODATKU !!!

A oczywiście renty, emerytury, zasiłki, płace dla szpitali, szkół, uczelni etc by się pojawiały z powietrza, naczelny Iluminata Tusk wyciągałby je ze swojego kapelusza zamiast królika Język Iście ortodoksyjno-punkowe myślenie Chichot (bez urazy dla punków, mam na myśli tych fanatyczno-ideologicznych jedynie Język)
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #10 : Marzec 02, 2009, 01:22:28 »

Tene,
Mordo Ty moja, daj spokój, nie ograniczaj się, rusz wreszcie wyobraźnią Duży uśmiech
i poczytaj esej (chyba od Radosława) o odwróconej sile pieniędzy w nowej ekonomii...


Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #11 : Marzec 02, 2009, 01:45:22 »

Tene,
Mordo Ty moja, daj spokój, nie ograniczaj się, rusz wreszcie wyobraźnią Duży uśmiech
i poczytaj esej (chyba od Radosława) o odwróconej sile pieniędzy w nowej ekonomii...


Pozdrawiam - Thotal Uśmiech

Thotal, ja już ruszałem wyobraźnią, jak mógłby wyglądać świat bez ograniczajacego pieniadza, gdzie każdy ma sensowną rolę, daje swój wkład w społeczeństwo, etc. Tylko teraz skłoń te kilka miliardów ludzi do takiego samego ruszenia wyobraźnią, to będzie miło. BO bez tego to mozemy sobie wesoło dywagować, ale nic konkretnego sie nie zrobi Mrugnięcie

Tene
Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #12 : Marzec 10, 2009, 11:53:26 »

Szczecińska kuria wydała list, w którym ostrzega przed korzystaniem z usług wróżek i uczestnictwem w ezoterycznych imprezach. Organizatorzy targów "Sydonia" są zaskoczeni

List czytali księża z ambon w zachodniopomorskich kościołach w minioną niedzielę. Komunikat nawiązuje wprost do zapowiadanych na najbliższy weekend Targów Medycyny Naturalnej "Sydonia". Od dziesięciu lat w Szczecinie organizuje je prywatna firma Raj z Mazowsza. Na stoiskach w hali sportowej przy ul. Narutowicza urzędują wróżki, sprzedawane są zioła, "kamienie szczęścia", kadzidełka, prezentują się szkoły medytacji, szamanki, chiromanci, numerolodzy czy jasnowidze. Co roku odwiedzają je tłumy szczecinian.

"Udział w tego typu spotkaniach, a szczególnie korzystanie z horoskopów, usług wróżek, bioenergoterapeutów, tzw. uzdrowicieli, wywoływanie duchów i nabywanie rzekomo magicznych przedmiotów jest sprzeczne z wiarą katolicką i stanowi grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Gdy chrześcijanin uprawia tego typu praktyki, wystawia siebie na niebezpieczeństwo działania złego ducha, którego celem jest zerwanie więzi z Bogiem" - czytamy tymczasem w kościelnym komunikacie.

- Nie twierdzimy, że grzechem jest samo uczestnictwo w tego typu imprezie, ale mówimy "uwaga" - wyjaśnia ks. dr Sławomir Zyga z wydziału duszpasterskiego szczecińskiej kurii. - Targi są tylko dla nas pretekstem, by przypomnieć, że jeśli ktoś np. wywołuje duchy, to jest to sprzeczne z pierwszym przykazaniem, jest więc grzechem. Ale i uczestniczenie w samej imprezie może być pokusą do spróbowania tego typu praktyk.

Podkreśla, że komunikat powstał dlatego, że "księża i wierni pytali, dlaczego Kościół w tej sprawie nie zabiera głosu".

Całość:
http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,6362159,Kosciol_ostrzega_przed_wrozkami.html
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.074 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

eneaekstraliga2014 ogrodowe olimp moloromme kolospawalniczeswc