Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 24, 2024, 14:54:30


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: mammografia - fakty i mity  (Przeczytany 4554 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Val Dee
Gość
« : Październik 19, 2009, 15:05:35 »

Ponieważ w naszym kraju szerzy się akcja "uratuj kobietę" przyda się każdemu aby poznać się bardziej na temacie. Czy mammografia rzeczywiście jest takim dobrem?

Natrafiłem na ciekawy artykuł w "Przekroju":

Mammografia – cała prawda czy półprawdy?

Irena Cieslińska

Jeśli dwa tysiące kobiet przez dziesięć lat będzie co roku poddawało się mammografii, statystycznie uratuje to życie jednej z nich. Dziesięć innych zostanie bezpowrotnie i niepotrzebnie okaleczonych


Od lat moja lekarka przekonuje mnie,bym poszła na mammografię. Od lat odmawiam. Ostatnio zdają się przekonywać mnie do tego wszyscy. „Zrób sobie prezent. Zadbaj o zdrowie” – tym apelem w centrach handlowych w całej Polsce wzywano do badań piersi z okazji Dnia Kobiet. A w Dzień Matki moje dzieci przyniosły mi ze szkoły własnoręcznie zrobioną laurkę: „Bądź zdrowa, mamo, zbadaj się!”. To był pomysł posłanek Platformy Obywatelskiej, które wysłały do szkół list zachęcający uczniów do rysowania takich laurek. A które dziecko nie chciałoby, by mama była zdrowa?

Piękna idea. Nośne hasła. Pozornie sprawa jest jasna: badania przesiewowe to błogosławieństwo pozwalające wykryć nowotwór bardzo wcześnie, a dzięki temu go wyleczyć.

Ja jednak wiem, że w przypadku raka piersi (a także raka prostaty) wcale nie jest to oczywiste. Wiele badań wskazuje na to, że znajdujemy i poddajemy agresywnemu leczeniu nie to, co zabija. Są i znacznie bardziej niepokojące sygnały – że sama diagnostyka pobudza nowotwory do wzrostu.


Cały artykuł pod tym adresem:
http://www.przekroj.pl/cywilizacja_nauka_artykul,5677.html

POLECAM
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 21, 2009, 21:47:09 »

 Witaj Val Dee.

Bardzo ciekawy temat, dziekuje za link ktory jest bardzo ciekawy. Zyjemy w czasach gdzie rak piersi, jest najwiekszym zagrozeniem zycia kobiety. Nikt nie wie co i dlaczego. Jedno jest pewne ze nauka ciagle szuka pomocy w tym kierunku.
Stwierdzenie ze "MAMOGRAFIA" niestety nie jest zdrowa jest na swiecie znana. Jednak w momecie kiedy sie cos dzieje
jestesmy bezradni, wiedzac ze nie ma innego wyjscia jak poddanie sie decyzjom lekarskim, a wiec operacja naswietlania ,chemia, depresje, kalectwo. Czesto rozpad rodziny jednym slowem ciezkie chwile.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Listopad 01, 2011, 20:07:13 »

Mammografia jest nieskuteczna
dodano: 2011-10-31 (09:51

Mammografia, służąca wczesnemu wykrywaniu raka piersi u kobiet, jest mniej skuteczna w ratowaniu ich życia, niż na ogół się wydaje - sugerują autorzy badań opublikowanych na łamach najnowszego wydania „Archives of Internal Medicine on Monady”.

Dr Gilbert Welch z Dartmouth College (USA), który kierował badaniami, przyznaje, że najnowszy sprzęt do mammografii pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany w gruczołach piersiowych. Nie oznacza to jednak, że dzięki temu metoda ta zmniejsza ryzyko zgonu powodu raka piersi.

Z obserwacji, które uczony przeprowadził wspólnie z Brittney A. Frankel wynika, że spośród tych kobiet, u których wykryto raka piersi przy użyciu mammografii, jedynie w przypadku 13 proc. z nich nie ma wątpliwości, że aparat pomógł uratować ich życie.
- Pozostałe 87 proc. pacjentek z tym nowotworem nie zawdzięcza swego życia mammografii, choć większość kobiet jest o tym przekonana – powiedział naukowiec z rozmowie z agencją Reuters.

Dr Welch wyjaśnia, że nawet tego samego typu nowotwory rozwijają się w różnym tempie u poszczególnych pacjentów. Jedne postępują tak wolno, że można je skutecznie leczyć bez względu na to, czy wykryto je wcześnie, czy późno, dzięki mammografii czy też innej metodzie, np. samobadaniu piersi.

Dodaje, że zupełnie inaczej jest z tzw. agresywnymi nowotworami złośliwymi, o dużej progresji. Są one najbardziej śmiertelne i często doprowadzają do zgonu bez względu na to, czy zostaną wcześnie, czy późno wykryte, przy użyciu mammografii czy też innej metody. Według naukowca, wcześnie wykrycie wolno rozwijającego się guza powoduje, że niektóre kobiety poddawane są kolejnym, czasami niepotrzebnym badaniom (np. biopsji – PAP), a nawet zbędnemu leczeniu.

Jego zdaniem, mammografia może zatem okazać się skuteczna jedynie u kobiet, u których rak piersi jest agresywny, ale został na tyle wcześnie wykryty, że może być jeszcze skuteczny leczony. Ale takich przypadków jest niewiele. Z jego wyliczeń wynika, że na 1000 kobiet poddawanych rutynowym badaniom przesiewowym, jedynie u jednej można wykryć agresywną postać guza, będącego jeszcze na etapie rozwoju, gdy można go skutecznie leczyć.

Dieta podstawą zdrowego trybu życia! Sprawdź!

1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Mammografia-jest-nieskuteczna,wid,13945959,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.104 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gry rpg-ug gangsa catziee bizancjum