Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 26, 2018, 10:52:37


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Trolle internetowe  (Przeczytany 6253 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453Zobacz profil
« : Marzec 16, 2010, 20:57:11 »

Trolle internetowe: Chorobliwy fanatyzm czy działalność służb ?

Wiele się ostatnio mówi o działalności tzw. trolli internetowych, których jedynym celem jest "psuć" dyskusje na przeróżnych forach, w szczególności kiedy dyskusja taka dotyczy tematów społecznie delikatnych i politycznie niewygodnych. Istnieją trolle amatorzy i zawodowcy. My, w niniejszym artykule chcemy skupić się na tych drugich.

Ich działalność jest szczególnie nasilona na wszystkich głównych portalach internetowych w Polsce: Onet, WP, Interia, itd. Poniżej podajemy przykład działalności jednego z nich.

W tym momencie nasuwa się pytanie, dlaczego poświęcamy uwagę tym ludziom, kiedy można by było ich po prostu zlekceważyć. Otóż najczęściej tak też robimy, ale jest jeden aspekt całej tej sprawy, którym chcielibyśmy się z Wami podzielić.

Tak w naszej działalności, jak i działalności wielu innych podobnych portali i blogów, czasami lepiej a czasami gorzej, lecz próbujemy budować nową świadomość społeczną. Świadomość tego, jaki naprawdę jest świat w którym żyjemy i jak bardzo jest nam wszystkim potrzebna zmiana: zmiana swojego nastawienia do świata, jak i zmiana stylu życia. Zmian tych nie dokonamy  bez własnej, wewnętrznej przemiany.

Istnienie tego typu portali internetowych, w sposób oczywisty kłóci się z polityką większości rządów i kół politycznych, które mogą działać, tylko pod warunkiem utrzymania aktualnego stanu rzeczy. Chodzi tutaj o już ustanowiony porządek społeczny i polityczny. Dzięki niemu,  partie i politycy są w posiadaniu niezbędnych narzędzi do podtrzymywania swojej działalności i pozycji społecznej. Niekontrolowane zmiany mogły by doprowadzić do załamania istniejącego porządku i władza tego z oczywistych powodów nie chce.

Solidarność, wraz z innymi ugrupowaniami podziemnymi pokazała 30 lat temu, że nawet totalitarny ustrój może być zagrożony, jeśli wystarczająco długo prowadzi się odpowiednią działalność informacyjną.  Dzisiejsza władza zdaje sobie sprawę z potęgi wpływu wszelkiego typu mediów i dlatego kontrolę i cenzurę ich głównych (oficjalnych) kanałów doprowadzono prawie do perfekcji.

Jedynym bastionem wolnego słowa o dużym zasięgu, pozostał masowo używany internet i to właśnie jest powodem zakusów rządzących do wprowadzenia w nim cenzury. Główne portale informacyjne mają za zadanie spełniać podobną rolę do innych, już funkcjonujących na rynku mediów. Straciły by jednak na popularności, jeśli nie umożliwiłyby ich czytelnikom wypowiadania się i komentowania zamieszczonych tam artykułów. Dlatego właśnie, nie mogąc (na razie) cenzurować, całości internetu, postanowiono najpierw zająć się zawartością informacji w masowo odwiedzanych portalach informacyjnych, a dokładnie w ich trudniejszej do kontrolowania części. Powstał nowy zawód: "Troll Internetowy".

Jak taki Troll działa chcielibyśmy wykazać na poniższym przykładzie:

Jeden z naszych "czytelników", o Nicku: Tomi, postanowił wkleić na forum w Portalu Onet, coś w rodzaju zlepku naszych artykułów o chemtrails (z negatywnym tytułem), aby poddać ten temat szerszej dyskusji (link tutaj).

W oficjalnych mediach jest to temat tabu i jeśli chemtrails są faktem, to władza nie mogąc zastopować dyskusji na ich temat, będzie zainteresowana wytworzeniem wokoło niego atmosfery absurdu i ośmieszenia. Jest to typowy i od wielu pokoleń z powodzeniem stosowany zabieg socjotechniczny. Określenia: "trzeba być idiotą aby w to wierzyć...," czy "wszyscy zdrowi na umyśle przecież wiedzą, że....", itd. nie wnoszą nic do dyskusji, ale często skutecznie wywierają wystarczającą presję psychiczną na czytelników, aby zniechęcić ich do omawianego tematu.

Najbardziej aktywnym, zawodowym Trollem  na ww. forum był niejaki Dexter Morgan, mający swoje stałe konto na Onecie. Dowiedzieliśmy się o tym dzięki e-mailowi przysłanemu  nam przez jednego z czytelników GS, który chciał zwrócić nasza uwagę na tego typu działalność.

Pierwszą swoją wypowiedź na forum, Dexter zamieścił we wtorek o godz. 00.55, jako pierwszy komentujący wpis Tomiego. Ostatnią swoją wypowiedź zamieścił on o godz. 3,16 następnego dnia, będąc jednocześnie także ostatnim się tam wpisującym. W międzyczasie, tylko w tym  jednym temacie, wstawił  on 56 komentarzy na 147 wszystkich tam zamieszczonych.  Jest to imponująca część całości, bo aż 37,58% wszystkich komentarzy ! Wygląda też na to, iż Dexter tak bardzo był zajęty ośmieszaniem tematyki chemtrails i jej zwolenników, że nie miał czasu się wyspać. Jego najdłuższa przerwa we wstawianiu komentarzy trwała od godziny 6 rano do godziny 10 rano, co daje nie więcej jak 4 godziny snu !

Jest to więc albo chorobliwie wręcz fanatyczny przeciwnik chemtrails albo też grupa ludzi ukrywająca się pod tym samym Nickiem i dbająca o liczebną przewagę  ośmieszających komentarzy na forum, aby wywołać u czytelników odpowiednie wrażenie, iż jest to temat niepoważny.   

Pośród wszystkich zamieszczonych tam komentarzy, postanowiliśmy odszukać w miarę konkretne argumenty przeciwko istnieniu chemtrails i .... ku naszemu zdziwieniu prawie ich tam nie było. Najpoważniejszymi z nich były: argument, iż ktoś widział zdjęcie z II wojny światowej, na którym widoczna była szachownica smug po przelotach samolotów oraz iż w pewnych warunkach atmosferycznych smugi kondensacyjne mogą pozostawać w powietrzu dłuższy czas. 

Odpowiedź na te argumenty jest śmiesznie prosta: samoloty widoczne na zdjęciu z reguły nie miały pułapu większego niż 1000 m - 2000 m i latały w warunkach wojny (niskie pułapy zawierały nad polem walki dużo zagęszczonego dymem powietrza), jak i samoloty te latały na spalinowych silnikach, używając do tego najgorszej jakości paliwa. My dyskutujemy o smugach kondensacyjnych i chemicznych, a nie o smugach po starego typu silnikach spalinowych.

W drugim przypadku, wymienione wyżej "odpowiednie warunki" musiały by aktualnie występować praktycznie non stop i wszędzie, ponieważ nie ma dnia, aby chemtrails nie były widoczne na nieboskłonie, we wszystkich krajach Europy i na innych kontynentach. "Odpowiednie warunki atmosferyczne" nie mają tu więc nic do rzeczy, ponieważ w ostatnich miesiącach możemy obserwować chemtrails przy każdej pogodzie i prawie codziennie.

Powyższe jest praktycznie wszystkim na co stać przeciwników chemtrails, oprócz oczywiście omawianego tutaj ośmieszania tych co pragną ten temat nagłośnić.

Przypatrzmy się jakiego typu wpisy zamieszczał Dexter, który inaczej myślących wyzywa od kretynów:
http://yfrog.com/15dextermorganj

Powyższe nie wymaga chyba komentarza.

Tak zwanych "zwolenników teorii spiskowych" wrzuca się do jednego worka jako nieuków i fanatyków, mimo iż po ich stronie stoi najczęściej liczna grupa naukowców, a sami często są oni ludźmi dobrze wykształconymi i o dużym doświadczeniu życiowym. Po przyglądnięciu się działalności Dextera wygląda na to, że fanatyzmu trzeba szukać raczej po stronie tych, którzy zazwyczaj mienią się "normalnymi".

Jeśli Dexter Morgan próbuje reprezentować tzw. "normalną część społeczeństwa" to nasz wybór, czy chcemy być częścią takiego społeczeństwa, powinien być łatwy do odgadnięcia.

Uczulajmy wszystkich na tego typu działalność. Im więcej ludzi będzie świadomych, iż tego typu działalność faktycznie istnieje, tym mniej będzie ona skuteczna.

A jakie jest Wasze zdanie ? Czy mamy tutaj do czynienia z chorobliwą wręcz odmianą fanatyzmu, czy też z przemyślaną działalnością służb ?

zródło; http://www.globalnaswiadomosc.com/forumonetchemtrails.htm
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Marzec 16, 2010, 21:22:01 »

Cytat: chanell
Wiele się ostatnio mówi o działalności tzw. trolli internetowych, których jedynym celem jest "psuć" dyskusje na przeróżnych forach, w szczególności kiedy dyskusja taka dotyczy tematów społecznie delikatnych i politycznie niewygodnych.

Ja rozszerzyłbym/doprecyzowałbym tę listę jeszcze o przynajmniej dwie kategorie:
 - trole korporacyjni
 - trole religijni.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Marzec 16, 2010, 21:24:41 »

warto przy tej okazji zaznajomić się (dla tych co nie wiedzą) z pojęciami takimi jak:
-fałszywa flaga
-opozycja kontrolowana
chęć kontroli wszystkiego i wszystkich jest chorobliwą obsesją, natręctwem lub nawet paranoją ludzi władzy
nie ma się za bardzo tym wszystkim przejmować, bowiem działalność pewnych osób ma wywołać zamęt, zwątpienie i nieufność co skutecznie rozbija wszelką organizację i nie mam tu na myśli PCh, a chodzi o poważniejsze organizowanie się społ. np. na tzw. portalach społ. które opierają się na wzajemnym zaufaniu i to jest głównym celem rozbijanie u podstaw tego mechanizmu, bo cóż jest groźniejszego dla władzy niż samo-organizujące się społ.
Nie mówię że wszystko wygląda tak jak powyżej, ale warto o tym pamiętać.
Pewnie w końcu istnieją os. które czerpią jakąś satysfakcje z destrukcyjnej działalności tak po prostu, ale to najmniejsze "zło".
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2010, 21:28:39 wysłane przez songo1970 » Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
jeremiasz
Gość
« Odpowiedz #3 : Marzec 17, 2010, 09:19:26 »

Taki przeciętny troll, tak naprawdę, nawet nie wie dlaczego trolluje.
On po prostu musi.
Taki ma program.
Automat.
Na naszym forum też jest paru takich.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2010, 09:19:59 wysłane przez jeremiasz » Zapisane
marek324
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 17, 2010, 09:20:54 »

kiedy zaczyna brakować konstruktywnych argumentów zaczyna się snucie teorii spiskowych - tak, tak chanell, sama to właśnie robisz...Uśmiech
tylko tak zupełnie na marginesie się zastanawiam co tak naprawdę wynika z waszego jak to pisze chanell "próbowania budowy nowej świadomości społecznej". niech zgadnę - nic? Uśmiech

songo1970: "poważniejsze organizowanie się społ. np. na tzw. portalach społ. które opierają się na wzajemnym zaufaniu..." songo - żartujesz sobie?
Zapisane
jeremiasz
Gość
« Odpowiedz #5 : Marzec 17, 2010, 09:48:01 »

Ostatnio coraz ich więcej... Uśmiech

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2010, 09:48:41 wysłane przez jeremiasz » Zapisane
marek324
Gość
« Odpowiedz #6 : Marzec 17, 2010, 10:42:01 »

oprócz troli internetowych i wymienionych tutaj podgatunków tej rodziny zdecydowanie gorsze i czyniące większe szkody i spustoszenia są trole drenujące mózg wyssanymi z palca populistycznymi "twierdzeniami" mającymi bliżej do "snu wariata" niż do rzeczywistości. pod warunkiem oczywiście że jeszcze ma się mózg... bo czasami to forum temu przeczy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2010, 10:51:22 wysłane przez marek324 » Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #7 : Marzec 17, 2010, 12:02:28 »

Strolował dziś całe forum, obraził i poniżył wszystkich, kogo napotkał...
Teraz siedzi dumny, że tak wspaniale wykonał zadanie, bo przecież teraz on jest ważny, cała reszta leży pokotem, te nic nie warte głupki, co wierzą w głupoty - POKONANI Duży uśmiechPozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
marek324
Gość
« Odpowiedz #8 : Marzec 17, 2010, 12:24:42 »

teraz robisz z siebie męczennika? thotal... zabrakło ci argumentów to próujesz czytelników tego forum na litośc wziąć? Uśmiech

no i oczywiście pojawiła się nowa modła tego forum - na trola, trola ubeka lub trola z KGB. wszak to wszystko robota służb specjalnych chanell, prawda? wow  Afro
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2010, 12:48:23 wysłane przez marek324 » Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #9 : Marzec 17, 2010, 13:08:07 »

Ostrzeżenie dla troli

WSZYSTKIE swoje wypociny będą mogły czytać tylko w śmietniku...Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
Thekristo
Gość
« Odpowiedz #10 : Marzec 17, 2010, 13:22:05 »

Moja najmilsza nie lubi "na trola", bo wymiotuje...Pozdrawiam - Thotal Uśmiech

więc jednak thotal na litość... tak myślałem Uśmiech nie ma znaczenia pozycja, jeśli w trakcie tego twoja kobieta wymiotuje to nie wiem komu bardziej współczuć: tobie czy jej? chyba bardziej temu kto jest pod... pomijając oczywiście fakt jak to świadczy o tobie jako o kochanku... Uśmiech
Witaj Marek 234 .Czuje ,ze chcesz koniecznie zawalczyc o pozycje TROLA Nr.1
Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #11 : Marzec 17, 2010, 15:44:07 »

nie  musi . On już ją ma Uśmiech
Ale po co my tu zasilamy taką personę ?  Szkoda ,że na forum nie ma opcji "ignoruj"
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #12 : Marzec 17, 2010, 15:53:25 »

a czy jest jakiś emo-tikon odpowiadający za wyrażenie ignorancji? bo te stanardowe są mało wyraziste Duży uśmiech


Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Marzec 17, 2010, 16:10:56 »

a czy jest jakiś emo-tikon odpowiadający za wyrażenie ignorancji? bo te stanardowe są mało wyraziste Duży uśmiech


Pozdrawiam - Thotal Uśmiech

Swego czasu >Tom1ek< czynił starania by udostępnić jeszcze inne "buźki", ale nie udało się.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #14 : Marzec 17, 2010, 16:39:42 »

a opcji IGNORUJ  też nie da się uprosić ?
Zapisane
ptak
Gość
« Odpowiedz #15 : Marzec 17, 2010, 17:38:36 »

To Bóg nie kocha troli?  Mrugnięcie
Zapisane
Andtrax Skyaler
Gość
« Odpowiedz #16 : Marzec 17, 2010, 19:52:20 »

Po porostu homo ineptus
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : Marzec 17, 2010, 20:48:46 »

Internetowy  troll nr. 1 to marek324
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Marzec 17, 2010, 20:55:41 »

czytając takie teksty(trollowe) można prawie uwierzyć że człowiek pochodzi od małpy Duży uśmiech
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Marzec 17, 2010, 21:22:44 »

Trolle internetowe: Komentarz Astromarii                                                      16-03-2010

Niedługo po ukazaniu się naszego artykułu o Trollach, otrzymaliśmy e-mail od Pani Marii, prowadzącej znany blog: Astromaria.

Pani Marii dziękujemy za włączenie się do dyskusji, a poniżej prezentujemy jej e-mail w całości:   

To: redakcja@globalnaswiadomosc.com

Witam!

Niezliczoną ilość razy i z różnych przeglądarek usiłowałam dodać komentarz do tekstu o trollach, niestety, bez rezultatu. Dlatego przesyłam tę treść mailem:

Nie wiem, jak to jest z Dexterem (to jakiś głupek i prymityw), ale moim zdaniem na forach i blogach działają profesjonalne trolle. Jestem przekonana, że ktoś im za to płaci.
Mam blog na WordPress i poznałam tam wiele osób piszących o podobnych rzeczach (rozwój duchowy, medycyna naturalna, NWO i inne tematy zwane "teoriami spiskowymi"). Okazało się, że wszyscy ci ludzie są nękani przez te same osoby, które zachowują się agresywnie, napastliwie, szyderczo i uniemożliwiają jakąkolwiek merytoryczną dyskusję. Na szczęście na WP można ich łatwo zbanować.

Te same osoby pozakładały blogi, w których wypisują bzdury o świńskiej grypie (że wciąż jest groźna, więc trzeba się szczepić), o medycynie naturalnej (że jest zabójczo niebezpieczna i powinna być zdelegalizowana), o globalnym ociepleniu (że jesteśmy winni), o cudownościach wynikających z upraw GMO, a nawet o tym, że DDT jest zdrowe i zbawienne, więc powinniśmy zacząć znowu sypać je na pola itp. Oczywiście piszący o chemtrails są tam tematem nieustających ataków, nierzadko agresywnych.

Również ci sami ludzie mają konta na blipie i w innych mikroblogach, gdzie wyszydzają i prześladują ludzi demaskujących NWO. Wszędzie mają te same nicki i piszą zawsze to samo.
Są też trolle lobbujące. Wpisują na forach dyskusyjnych długie artykuły popierające np. energetykę atomową.

To jest zorganizowana banda!

Pozdrawiam
Maria (astromaria)

żródło; http://www.globalnaswiadomosc.com/forumonetchemtrails.htm
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
east
Gość
« Odpowiedz #20 : Marzec 17, 2010, 22:14:31 »

Słuchajcie .. a może te "trolle" to po prostu zmanipulowane umysły do tego stopnia, że są zamknięte na wszystko ,co wybiega poza zmanipulowany świat na który są zaprogramowane. To doskonałe więzienie w którym one, te umysły żyją i bardzo chcą, aby każdy inny żył w tym samym więzieniu dlatego, że ktoś żyjący efektywnie POZA nim zagraża im samym. Tak to czują , bo tak zostali zaprogramowani  i będą o to walczyć do ostatniej kropli oleju w głowie. Im należy współczuć po tym , jak już zostanie rozpoznany .

Zauważcie, że na tej samej zasadzie działają nasze własne egotyczne umysły. Umysł najlepiej się czuje, kiedy jest zajęty jakimś PROBLEMEM.
Zapisane
Thekristo
Gość
« Odpowiedz #21 : Marzec 17, 2010, 23:42:18 »

Słuchajcie .. a może te "trolle" to po prostu zmanipulowane umysły do tego stopnia, że są zamknięte na wszystko ,co wybiega poza zmanipulowany świat na który są zaprogramowane. To doskonałe więzienie w którym one, te umysły żyją i bardzo chcą, aby każdy inny żył w tym samym więzieniu dlatego, że ktoś żyjący efektywnie POZA nim zagraża im samym. Tak to czują , bo tak zostali zaprogramowani  i będą o to walczyć do ostatniej kropli oleju w głowie. Im należy współczuć po tym , jak już zostanie rozpoznany .

Zauważcie, że na tej samej zasadzie działają nasze własne egotyczne umysły. Umysł najlepiej się czuje, kiedy jest zajęty jakimś PROBLEMEM.
Oni są zbyt inteligentni by nie wiedziec co czynią.To Forum komus nie pasuje.Mogą albo go zamknąc ,albo zainstalowac "trole".
Zapisane
Kiara
Gość
« Odpowiedz #22 : Marzec 18, 2010, 00:02:27 »

Nie jednego trola jest ich kilku sa tacy co sa od dawna i sa tacy , ktorzy pojawili sie nie tak dawno.Jednak ich dzialanie odkrywa ich 'misje" i osobowosc az nadto dobrze.
Niektorzy z nich moga sobie nie zdawac sprawy iz jest to podswiadoma manipulacja , inni moga doskonale wiedziec jaka role pelnia na forum.
Jak na moje odczucie sa przygotowani do swojego zadania.

Kiara Uśmiech Uśmiech
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Marzec 18, 2010, 06:29:28 »

oczywiście że przygotowani Kiaro-
zastanawiam się tylko czy to więcej niż jedna os., czy też multi-alter ego jednego trolla Duży uśmiech
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Thotal
Gość
« Odpowiedz #24 : Marzec 18, 2010, 09:02:10 »

Jedynym miejscem dla troli jest śmietnik, tam można sobie poczytać, znakomity kabaret Duży uśmiechPozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

bhpelblag westcraft kingdomofscotland kluczzmierzchu castlecraft