Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 24, 2024, 03:44:38


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Znów polskie obozy koncentracyjne...  (Przeczytany 11309 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Gość
« : Luty 06, 2009, 21:46:53 »

Francuska telewizja pokazała film o "polskim obozie koncentracyjnym"    
2009-02-06


Ambasador Polski w Paryżu zaprotestował przeciw użyciu przez francuski kanał publiczny France 2 sformułowania "polski obóz koncentracyjny", odnoszącego się do nazistowskiego obozu zagłady.

W czwartek wieczorem prezenter telewizji France 2 przedstawił emitowany tam francuski film dokumentalny "Bełżec" jako dokument opowiadający o "polskim obozie koncentracyjnym".

Ambasador Polski w Paryżu Tomasz Orłowski wysłał w piątek do dyrekcji stacji list protestujący przeciw użyciu tego, jak to ujął, "niewłaściwego i niemożliwego do przyjęcia zwrotu".

"Domagamy się naprawienia tego błędu, który godzi w obraz Polski i zniekształca pamięć o drugiej wojnie światowej" - napisał ambasador. Wyraził nadzieję, że kierownictwo France 2 dołoży najwyższych starań, by "takie wypowiedzi" nie powtarzały się na jej antenie.

Orłowski podkreślił, że ów "błąd" ma tym większe znaczenie, że został popełniony w czasie najwyższej oglądalności, zaraz po długim telewizyjnym wystąpieniu prezydenta Sarkozy'ego.

Jak wyjaśnił w rozmowie ambasador, była to już druga jego interwencja w redakcji France 2. Zwrot "polski obóz koncentracyjny" pojawił się bowiem w tym kanale już kilka dni wcześniej, gdy w nagranych zapowiedziach zachęcano do obejrzenia dokumentu "Bełżec". Do ambasady dzwoniło potem wielu oburzonych Polaków z prośbą o jej interwencję.

Jak podkreślił Orłowski, po pierwszym jego interwencji we France 2 zmieniono tekst nagrania i zastąpiono nieprawdziwe sformułowanie "niemieckim obozem zagłady na terenie Polski". Mimo to w czwartek widzowie stacji ponownie usłyszeli o "polskim obozie koncentracyjnym".

Szymon Łucyk
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Francuska-telewizja-pokazala-film-o-polskim-obozie-koncentracyjnym,wid,10825600,wiadomosc.html?ticaid=17756
Zapisane
Robson
Gość
« Odpowiedz #1 : Luty 06, 2009, 21:53:53 »

Odnoszę wrażenie, że Polska jest tak wspaniałym kąskiem w europie, że różne kraje są wstanie zrobić absolutnie wszystko, aby nas pogrążyć w czymkolwiek i jakkolwiek. Według mnie, to zwykła zazdrość i zawiść. 
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #2 : Luty 06, 2009, 22:00:33 »

Odnoszę wrażenie, że Polska jest tak wspaniałym kąskiem w europie, że różne kraje są wstanie zrobić absolutnie wszystko, aby nas pogrążyć w czymkolwiek i jakkolwiek. Według mnie, to zwykła zazdrość i zawiść. 

Moim zdaniem natomiast jest dokładnie odwrotnie. Z Polską na tyle się nie liczą, że taka "drobna" gafa, czy raczej "skrót myślowy", nie mają dla nich specjalnego znaczenia. Im jest ważniejsze pokazanie samego obozu, a nie fakt, czy odbiorcy sobie to zinterpretują tak, że to Polacy taki obóz stworzyli, czy Niemcy. Stąd takie skróty myślowe.
Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #3 : Luty 06, 2009, 22:12:40 »

Tenebrael, jeśli pewne działania tworzą logiczny ciąg, wtedy kontekst tych działań wskazuje na pewien zamysł, intencję.
Za dużo tych pomyłek o "polskich obozach" w różnych krajach. Był też duży opór Niemców, aby w oficjalną nazwe obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wstawić przymiotnik "nazistowski". Bez kontekstu możesz tylko rozważać potencjalne możliwości, kiedy kontekst uwidacznia praktyczne znaczenie.
 
Koniec fałszowania historii
Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO przychyliło się do polskiego wniosku o zmianę nazwy byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Jest to efekt pisma, jakie w 2006 r. przesłał do siedziby centrum w Paryżu wiceminister kultury Tomasz Merta.
"Rząd prosił o zmianę nazwy miejsca wpisanego na listę UNESCO jako "Obóz Koncentracyjny Auschwitz". Od wczoraj oficjalna nazwa obozu to "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)"."

http://www.dlapolski.pl/Auschwitz-Birkenau-Niemiecki-nazistowski-oboz-koncentracyjny-i-zaglady-1940-1945-art2201.htm
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 22:13:37 wysłane przez Leszek » Zapisane
Dariusz
Gość
« Odpowiedz #4 : Luty 06, 2009, 22:31:14 »

Pewnie odbierzecie mnie jako maciciela, ale myślę, że już czas skończyć z tym "patriotyzmem". Oni i tak będą pisali co bedą chcieli a nasze weto bedzie tylko przyczynkiem do jeszcze większego w tym temacie ataku na nas. Jak by nie patrzeć, mamy w europie, nie tylko wśród Niemców, do tej pory mnóstwo, nie powiem wrogów, ale ludzi którzy nam nie sprzyjają.
Druga sprawa, to to iż już czas najwyższy dać sobie spokój z tym szowinizmem narodowym. Były to dobre hasła pół wieku temu, dziś zmierzamy w zupełnie innym kierunku.
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #5 : Luty 06, 2009, 22:40:09 »

Leszek - z tego, co słyszałem, to rozchodziło się tu nie o słowo "nazistowski", a o słowo "niemiecki". Interesowałem się nieco tym, jak Niemcy sami widzą swoją historię. Z tego, co wiem, bardzo mocno rozróżniają "Niemców" i "Nazistów", traktując ich jak zupełnie inny wręcz "gatunek" ludzi. Mocno akcentują to, że "nazista" nie jest obrazem Niemca - że byłą to grupa ludzi, którzy, przymusem i manipulacją, albo zmusili innych do współpracy, albo zjednali ich sobie fałszywymi obrazami rzeczywistości (co zresztą jest mocno widoczne, jeśli nieco poczyta się o metodach Hitlera w dochodzeniu do władzy). Dlatego tez obecnie Niemcy mocno protestują, gdy w tego typu nazwach dodaje się przymiotnik "niemiecki". Naciskają, żeby był to przymiotnik "nazistowski" - dla podkreślenia różnicy między tamtym pomylonym ugrupowaniem a obecnymi Niemcami.
Zapisane
Lucyna D.
Gość
« Odpowiedz #6 : Luty 06, 2009, 22:54:13 »

W tego typy sprawach często jednak chodzi o określenie angielskie - Polish concentration camps. I mnie to nie bulwersuje, bo rozumiem to jako "obóz koncentracyjny na terenach polskich". Po prostu angielski jest innym językiem niż polski, inaczej się wyraża pewne desygnaty.
Zapisane
Mora
Gość
« Odpowiedz #7 : Luty 06, 2009, 23:02:56 »

A mnie to lata. To tylko pokazuje kto jest inteligentny a kto jest marnotrawną marionetką. Niech sobie myślą o Polsce co chcą.
Zapisane
Cysio91
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 07, 2009, 08:13:28 »

nie dość że szwaby załatwiły nas w II wojnie to jeszcze długo po niej przez nich traktują nas jak traktują ; że obozy to sprawka polski
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #9 : Luty 07, 2009, 08:23:36 »

nie dość że szwaby załatwiły nas w II wojnie to jeszcze długo po niej przez nich traktują nas jak traktują ; że obozy to sprawka polski

Gwoli ścisłości, to Francuzi nazwali to "polskimi obozami" Mrugnięcie A co do traktowania - stało się tak dlatego, że niefartownie dostaliśmy się pod władzę ZSRR. Stąd też kraje Zachodu dalej mają w pamięci obraz nas jako części bloku państw zależnych ZSRR (wroga, a przynajmniej wątpliwego sojusznika). Stąd nie dbają tak bardzo o poprawność historyczną pokazywania tych obozów, nie ma dla nich tak wielkiego znaczenia, czy napiszą "polskie" (w rozumieniu, ze były w Polsce - choć może się to pomylić) czy "niemieckie".
Zapisane
Mora
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 07, 2009, 08:27:17 »

"nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni, i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni, odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia."


Pozdro dla francuzów Duży uśmiech
Zapisane
Robson
Gość
« Odpowiedz #11 : Luty 08, 2009, 12:13:46 »

Masz rację, jesteś mącicielem.
Zapisane
Dariusz
Gość
« Odpowiedz #12 : Luty 08, 2009, 14:20:48 »

Taką już mam naturę Mrugnięcie. Może to karmiczne? Duży uśmiech
Zapisane
Robson
Gość
« Odpowiedz #13 : Luty 08, 2009, 15:05:09 »

Mam nadzieję, że się nie obraziłeś. Sprawy narodowościowe każdy odczuwa inaczej, a jak się o nich pisze lub rozmawia, to zawsze wzbudzają ogromne emocje. W którejś książce przeczytałem, chyba "Rozmowy ze śmiercią", że dziennikarstwo i piłka nożna powinny zostać zakazane, bo wprowadzają najwięcej złych emocji. Tak tez się dzieje w przypadku takich jak powyżej artykułów na temat polskich obozów.
Zapisane
Dariusz
Gość
« Odpowiedz #14 : Luty 08, 2009, 17:12:56 »

Nie jestem taki obrarzalski. Temat zaś rzeczywiście delikatny, co nie znaczy że wciąż trzeba poruszać się w nim "na paluszkach".
Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #15 : Luty 24, 2009, 18:55:01 »

Amerykańska gazeta pisze o "nazistowskiej Polsce"

Po "polskich obozach koncentracyjnych", czy "polskich obozach zagłady" zachodnie media tym razem napisały o „nazistowskiej Polsce”. "Freski z nazistowskiej Polski ujrzały światło dzienne" to tytuł artykułu w "San Francisco Chronicle".

Artykuł zatytułowany "Freski z nazistowskiej Polski ujrzały światło dzienne" autorstwa Arona Hellera ukazał się na SFGate, które jest internetowym wydaniem gazety "San Francisco Chronicle". Dziennikarz pisze o wystawie odnalezionych w Drohobyczu fresków Brunona Schultza, które powstały najprawdopodobniej w 1941 r., rok przed tragiczną śmiercią autora "Sklepów cynamonowych" z rąk nazistów. Obecnie można je oglądać w instytucie Yad Vashem.

Tytuł artykułu zbulwersował internautów. Pod tekstem Hellera zamieszczają swoje krytyczne komentarze i nazywają go nieznającym historii ignorantem.
Mimo iż Polacy zawsze, gdy w mediach pojawia się termin typu "polskie obozy koncentracyjne" protestują, a od 2007 r. oficjalna nazwa obozu w Auschwitz, ustalona przez Unesco, brzmi "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz", wciąż zdarzają się kolejne przypadki używania takich określeń przez zachodnich dziennikarzy.

Wcześniej terminu "polskie obozy koncentracyjne" używały m.in. "New York Times", "The Guardian", "The Australian", "Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", czy "Haaretz".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Amerykanska-gazeta-pisze-o-nazistowskiej-Polsce,wid,10882408,wiadomosc.html
Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #16 : Luty 24, 2009, 19:04:08 »

Gazeta zmieniła tytuł o "nazistowskiej Polsce"

O oburzającym nagłówku poinformował nas dziś rano użytkownik Alert24, który na stronie amerykańskiej gazety znalazł artykuł o wystawie odnalezionych cudem fresków Schultza w Instytucie Yad Vashem. Zaszokował go tytuł, gdzie pada określenie "nazistowska Polska".

O tym, że tytuł się zmienił poinformował nas Alertowicz, który chciał feralny artykuł przeczytać w oryginale. - Teraz tytuł uległ zmianie - i ma już zupełnie inną wymowę - Czytamy o "Freskach z okupowanej przez nazistów Polski". Niby modyfikacja niewielka, ale robi niesamowitą różnicę - pisze użytkownik serwisu Alert24. - Pewnie redakcję otrzeźwiły wpisy ludzi na forum, którzy skrytykowali niefrasobliwość i niewiedzę autora tekstu - dodaje.

Od 2005 r. Ministerstwo Spraw zagranicznych i podległe mu placówki na całym świecie monitorują media i starają się interweniować, jeśli padają oszczercze i zakłamujące historię określenia jak "polskie obozy zagłady", "polskie obozy koncentracyjne" czy "nazistowska Polska". Do teraz takich interwencji było ok. 500.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 19:08:57 wysłane przez Leszek » Zapisane
kamil771
Gość
« Odpowiedz #17 : Maj 08, 2009, 21:15:48 »

Właśnie skończyłem oglądać film dokumentalny "Odliczanie do wieczności".
W filmie poruszane są następujące kwestie:   biblia, apokalipsa, objawienie, koniec świata, Jezus, Bóg, chrześcijaństwo.

Piszę o tym dlatego,że zszokowała mnie wypowiedz jednego z autorów filmu.
Gdy w filmie poruszany był wątek Izraela oraz antysemityzmu padły takie słowa:


"Czy wiecie,że 1500 osób które przetrwały Auschwitz zostało zabitych przez polaków gdy starało się odzyskać swoje domy.......


Jest to kolejne oburzające oskarżenie które stawia polaków na równi z hitlerowcami.

Link do filmu
http://video.google.pl/videoplay?docid=7357812796848119346&ei=_ooESrLkBMeK-QbVv-mfCA&q=apokalipsa

(50min.20sek. filmu )
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2009, 21:17:08 wysłane przez kamil771 » Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 30, 2010, 20:18:53 »

Petycja

Witajcie,

Jeżeli sześć milionów obywateli Polski mogło oddać swoje życie
podczas drugiej wojny światowej, to myślę, że milion Polaków może teraz
złożyć swoje podpisy, aby ich w ten sposób uhonorować - podkreśla w rozmowie
Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i znany amerykański
dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomysłodawcą
petycji.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by największe
amerykańskie redakcje - takie jak "New York Times", "Wall Street
Journal", "Washington Post" czy Associated Press - wprowadziły do tzw. stylebooków
 (dziennikarskich podręczników, które określają, jak należy i
jak nie należy pisać) zapis o tym, że nie wolno używać terminu "polski
obóz koncentracyjny". 
 
Zamiast tego powinno się używać oficjalnie zaakceptowanej przez
UNESCO nazwy obozu Auschwitz-Birkenau, a więc "niemiecki, nazistowski obóz
koncentracyjny i zagłady".
 
Czy Polakom uda się zebrać milion podpisów przeciw "polskim
obozom"?
 
Link do strony z petycją:

 www.thekf.org/events/news/petition/
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 30, 2010, 20:27:01 »

Wall Street Journal już nie napisze o ''polskich obozach koncentracyjnych''
PAP, dmrk
2010-11-29, ostatnia aktualizacja 2010-11-29 23:07


Akcji Polaków odniosła sukces - "Wall Stret Journal" zmienił swój tzw. style book, czyli podręcznik dla dziennikarzy, instruujący ich, żeby pisząc o niemieckich obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce nie określały ich mianem "obozów polskich".
 
Brama z napisem "Arbeit macht frei", symbol oświęcimskiego muzeum...
Jest to efekt uporczywej kampanii Polonii i polskiej dyplomacji w USA, która domagała się wyeliminowania z języka mediów obraźliwych i kłamliwych określeń, a także akcji zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie, zorganizowanej przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku.

Jak poinformował w poniedziałek prezes fundacji Alex Storozynski, redaktor "WSJ" odpowiedzialny za styl i treść tekstów gazety Paul R. Martin włączył odpowiednie wytyczne w sprawie obozów do swego rodzaju podręcznika stylu i języka dla dziennikarzy - "The Wall Street Journal Essential Guide to Business Style and Usage". Brzmią one: "Skupcie się na tym: Nie było żadnych polskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Auschwitz i inne takie obozy na polskim terytorium były kierowane przez niemieckich nazistów".
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.61 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

horsesgame smoczywladcy nii-chan malopolaki watahapierwotnych