Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 27, 2024, 16:32:28


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dzien Matki -kochajmy rodzicow  (Przeczytany 2411 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rafaela
Gość
« : Maj 24, 2010, 21:45:42 »

Dzien Matki w Polsce obchodzimy 26 maja. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzien Matki w 1923 roku
w Krakowie.

MYSLI. Kochamy zanadto nasze dzieci, a za malo rodzicow.

 

                                          KOCHAJMY RODZICOW

    Dawno temu rosła wielka jabłoń. Mały chłopczyk lubił codziennie przychodzić i przy niej się bawić. Wspinał się na szczyt, jadł jabłka, drzemał w cieniu drzewa. Kochał to drzewo, a drzewo kochało bawić się z nim.
   Czas mijał ... Mały chłopczyk dorósł i przestał codziennie bawić się przy jabłoni. Pewnego dnia wrócił do drzewa; wyglądał na zasmuconego. ,,Chodź pobawić się ze mną" — powiedziało drzewo do chłopca. ,,Nie jestem już dzieckiem, już się nie bawię przy drzewach — odpowiedział. — Chcę zabawek. Potrzebuję pieniędzy, by je kupić". ,,Przykro mi, ale nie mam pieniędzy ... Możesz jednak zerwać wszystkie moje jabłka i sprzedać je. W ten sposób zdobędziesz pieniądze". Chłopiec bardzo się ucieszył. Zebrał wszystkie jabłka z drzewa i odszedł szczęśliwy. Nie wrócił już więc drzewo zasmuciło się.
   Któregoś dnia przyszedł, co niezmiernie uradowało drzewo. ,,Chodź pobawić się ze mną" — powiedziało. ,,Nie mam czasu na zabawę. Muszę pracować na utrzymanie rodziny. Potrzebujemy domu. Czy możesz mi pomóc?" ,,Przykro mi, ale nie mam domu. Możesz jednak obciąć moje gałęzie i zbudować sobie dom". Tak więc chłopiec poobcinał wszystkie gałęzie i odszedł uszczęśliwiony. Drzewo cieszyło się widząc jego szczęście, ale chłopiec potem już nie przyszedł. Drzewo znów było samotne i smutne.
   Pewnego upalnego letniego dnia chłopiec wrócił, co wprawiło drzewo w zachwyt. ,,Chodź pobawić się ze mną!" — powiedziało. ,,Smutno mi i starzeję się. Chciałbym pożeglować dla relaksu. Czy możesz dać mi łódź?" ,,Wykorzystaj mój pień na budowę łodzi. Będziesz mógł pływać daleko i być szczęśliwy". Chłopiec ściął pień drzewa i zbudował łódź. Odpłynął i długo nie pokazywał się.
   Po wielu latach w końcu wrócił. ,,Przykro mi mój chłopcze. Teraz już nie mam nic dla ciebie. Nie mam już jabłek ..." — powiedziało drzewo. ,,Nie mam zębów, by je jeść" — odpowiedział chłopiec. ,,Naprawdę nie mogę dać ci niczego ... Jedyne, co mi zostało, to obumierające korzenie" — ze łzami powiedziało drzewo. ,,Teraz już nie potrzebuję wiele; wystarczy mi miejsce na odpoczynek. Po wszystkich tych latach jestem już zmęczony" — odparł chłopiec. ,,Świetnie! Stare korzenie drzewa są najlepszym miejscem oparcia i odpoczynku. Chodź, usiądź ze mną i odpocznij sobie". Chłopiec usiadł, a drzewo cieszyło się i uśmiechało przez łzy ...


   To opowiadanie przeznaczone jest dla nas wszystkich. Drzewo jest naszym rodzicem. Kiedy byliśmy mali, uwielbialiśmy bawić się z Mamą i Tatą ... Kiedy dorośliśmy, opuściliśmy ich ... przychodząc jedynie, kiedy potrzebowaliśmy czegoś albo kiedy byliśmy w tarapatach. Niezależnie od okoliczności, rodzice zawsze dadzą wszystko, co mogą, aby nas uszczęśliwić. Możecie pomyśleć, że chłopiec był okrutny wobec drzewa, ale tak wszyscy się zachowujemy ... Kochajmy więc swoich rodziców.

   [Opracowano na podstawie książki Shel Silverstein The Giving Tree;
z SatGuru tłum. KMB (czerwiec 2001 r.); ŚM]


SPOTKANIE Z MATKĄ- /czesc/
Konstanty Ildefons Gałczyński

Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
A czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.
Noc.
Dopala się nafta w lampce.
Lamentuje nad uchem komar.
Może to ty, matko, na niebie
jesteś tymi gwiazdami kilkoma?
Albo na jeziorze żaglem białym?
Albo falą w brzegi pochyłe?
Może twoje dłonie posypały
mój manuskrypt gwiaździstym pyłem?
A możeś jest południowa godzina,
mazur pszczół w złotych sierpnia pokojach?
Wczoraj szpilkę znalazłem w trzcinach-
od włosów. Czy to nie twoja?

Matka, to nie ktos, na kim sie mozna oprzec, ale ktos, kto uczy, jak sie obchodzic bez oparcia.

Dorothy Fisher


Choć raz w roku jest Święto Matki - mamie co dzień się należą kwiatki.
 

Ja mojej mamy nie pamietam, bylam malutka kiedy znikla z mojego zycia. Bardzo mi jej barakowalo w roznych  momentach mojego zycia. Uwazam ze "matka" w zyciu czlowieka ma bardzo wazna role. Kiedy bylam jeszcze mala, postanowilam ze bede  mama dla swoich dzieci, taka mama jakiej ja pragnelam miec.
Moje marzenia sie spelnily, jestem nie tylko mama wspanialych dzieci, ktore doceniaja swoja mame, ale
tez jestem babcia , i jestem bardzo szczesliwa.








 














« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2010, 10:34:41 wysłane przez Rafaela » Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #1 : Maj 25, 2010, 09:05:25 »

Cieszcie się rodzicami dopóki ich jeszcze macie...
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 25, 2010, 10:13:00 »

Moja mama już odeszła ,ale uśmiecha się do mnie w snach.Nadal ją kocham i ona o tym wie Chichot
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #3 : Maj 26, 2010, 18:01:18 »

                          DZISIAJ  JEST DZIEN MATKI


26 maja każdego roku jest dniem szczególnym. W tym dniu wszystkie mamy mają swoje święto. Według nakazu, jaki słyszymy zewsząd od najmłodszych lat, matkę powinno się kochać, szanować, czcić, być przy niej choćby myślą, jednak w natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o okazywaniu wdzięczności tej osobie, dzięki której pojawiliśmy się na świecie.

W literaturze, w poezji matka przedstawiana jest za pomocą słów wzniosłych - to osoba najbliższa, najbardziej godna zaufania. Spośród wszystkich miłości jej miłość ma być najwierniejsza, niezawodna, niepodatna na zdradę i fałsz... Czasem jednak słowa te nie mają pokrycia w rzeczywistości - media nierzadko przynoszą nam informacje o dzieciach maltretowanych, o pijackim piekle w domach, o poniżaniu i biciu. Większość ludzi na szczęście nie zna takich problemów, nigdy się z nimi nie zetknęła wychowując się w zdrowych rodzinnych relacjach.

Zdrowa więź rozpoczyna się jeszcze w okresie prenatalnym. - Przecież to serce matki słyszeliśmy od pierwszych chwil naszego istnienia, a tuż po urodzeniu wiedzieliśmy, że wszystko jest w porządku, że jesteśmy bezpieczni, kiedy oddano nas w jej ramiona. Mama - słowo, które wymawiamy najwcześniej. Matka - to w słowniku języka polskiego i w słowniku emocjonalnym synonim miłości i dobroci, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewaną Ją w pieśniach, utrwalano na płótnie. I tę spracowaną, zmęczoną i tę uśmiechniętą, radosną, dumną ze swojego macierzyństwa, i tę, która radość życia oddała swoim dzieciom. I wreszcie tę dzisiejszą objuczoną zakupami i wciąż zagonioną.

Wszystkim Mamom w dniu ich święta życzymy jak najmniej trosk każdego dnia, radości macierzyństwa i wdzięczności swoich dzieci.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.107 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

sanguisregum kuro-shiro-academy norwegland stadniniakonna goldcraft