Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 28, 2024, 16:51:52


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: E-mail z pytaniem odnośnie Ślęży i Egiptu  (Przeczytany 14038 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tenebrael
Gość
« : Listopad 03, 2008, 16:02:34 »

Ok, mail wysłany. Oto jego pełna treść:

Cytuj
Drodzy Państwo!
Piszę w imieniu swoim i grupy ludzi udzielających się na forum Projektu Cheops. W ciągu ostatnich kilku tygodni na forum prowadzone są dyskusje, momentami nawet dość ostre i żywe, odnośnie wykopalisk na Ślęży i w Egipcie. Pojawia się w nich jednak wiele nieporozumień i domysłów, związanych z brakiem aktualnych i konkretnych informacji dotyczących tego tematu. W związku z tym postanowiliśmy napisać bezpośrednio do osób, które mogłyby rozwiać wszelkie wątpliwości. W ciągu ostatniego tygodnia zebraliśmy pytania, które chcielibyśmy zadać. A oto one:

ŚLĘŻA:
1. Czy zarząd fundacji robi coś w kierunku wznowienia wykopalisk na Ślęży? A jeśli tak, to co konkretnie?
2. Czy można pomóc w wykopaliskach na Ślęży? Jeśli tak, to w jaki sposób?
3. Jak biskup uzasadnił cofnięcie pozwolenia na wykopaliska? Jakie podał powody?
4. Czy sięgano do archiwów lub źródeł historycznych, by dowiedzieć się, co znajdowało się na Ślęży przed wybudowaniem kościółka? (chodzi o pisane, historyczne czy archiwalne źródła, nie o przekazy Samuela)

EGIPT
1. Czy będą prowadzone wykopaliska przy Sfinksie? Jeśli tak, to kiedy i gdzie dokładnie?
2. W jaki sposób konkretnie odkrycie grobu Cheopsa ma się przysłużyć światu?
3. Czy koparka, o której mowa, jest to ciągnik z "łyżką" pokazany na zdjęciu?
4. Na jakim konkretnie obszarze fizycznie przeprowadzone są kopania (nie chodzi o obszar z pozwolenia, lecz obszar z którego zdjęta została warstwa piasku)
5. Do kiedy jest ważne pozwolenie na wykopaliska?
6. Na jakiej głębokości zostały zaobserwowane anomalie, i czy zamierzacie docelowo dokopać się do nich?
7. Kiedy możemy liczyć na kolejne zdjęcia i nowiny z wykopalisk?
8. Kiedy przewidujecie odkopanie Wielkiego Labiryntu? (Prosimy o w miarę dokładne ramy czasowe, konkretny miesiąc np)
9. Z jaką średnią prędkością posuwają się wykopaliska? (np. Ile metrów wgłąb odkopywane jest w ciągu tygodnia)
10. Jakie dane historyczne/archeologiczne (nie chodzi tu o przekazy channelingowe) pozwalają Wam stwierdzić, że dokopano się akurat do Wielkiego Labiryntu, a nie "zwykłych" ruin?
11. Jeśli to, do czego dokopaliście się w Egipcie, nie okaże się Wielkim Labiryntem, a zwykłymi, mało znaczącymi znaleziskami, jak będzie się malowała przyszłość i plany PCh?
12.Czy archeolodzy biorą pod uwagę istnienie drugiego Sfinksa i możliwość że to pod nim jest wejście do labiryntu?

Bylibyśmy wdzięczni, gdyby zechcieli Państwo na nie odpowiedzieć, i rozwiać nasze wątpliwości. Dzięki temu dyskusja na forum byłaby bardziej rzeczowa, mniej oparta na domysłach. Prosilibyśmy również, jeśli to możliwe, aby ustosunkowali się Państwo do naszych pytań tak, jak są one zadane – w punktach. Pozwoli to uniknąć niejasności, które informacje odnoszą się do których pytań.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami od dyskutantów forum Projektu Cheops

Tenebrael

Napisałem na główną skrzynkę PCh, gdyż nie znam bezpośrednich adresów do konkretnych członków grupy.

Teraz bym bardzo prosił Moderatora o usunięcie innych postów w temacie, i, jeśli się da, to zmienienie jego tytułu na "E-mail z pytaniem odnośnie Ślęży i Egiptu".

Kiedy tylko dostanę odpowiedź, umieszczę ją na forum.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Zrobione, czekamy na odpowiedzi - pozdrawiam, Joel.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2008, 16:41:02 wysłane przez Joel » Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #1 : Listopad 07, 2008, 21:03:11 »

Dostałem odpowiedź na maila. A oto i ona:

Cytuj
Szanowny Panie Tenebraelu,
Ciesze sie, ze na Forum ciagle jest duze zainteresowanie sprawami Projektu Cheops.  Oto odpowiedzi na Pana pytania:

Sleza.
Wykopaliska na Slezy rozpoczely sie 18 sierpnia 2004 roku z inicjatywy fundacji z Chicago "The Mysteries of the World" (nasza fundacja wtedy jeszcze nie istniala) i sezony 2004 i 2005 byly finansowane na podstawie umow pomiedzy Wydzialem Archeologii Uniwesytetu Wrclawskiego, przedtsawicielami wladz koscielnych Wroclawia a fundacja z Chcago.

W maju 2006 roku istniejaca juz wtedy fundacja "Dar Swiatowida" podpisala u wladz koscielnych oswiadczenie, ze przejmuje na siebie zobowiazania fundacji z Chicago, to znaczy polozenie nowej podlogi w miejscu, gdzie byla stara.  Fundacja "Dar Swiatowida" sfinansowala rowniez wykonanie szczgolowego planu zagospodarowania odnalezionych dotychczas pod podloga szczatkow zamku z XIV wieku.  Tak wiec prace wykopaliskowe mialy sie odbywac dalej, podziemia mialy byc wzmocnione i na nich polozona podloga.  Do prowadzenia dalszych prac wykopaliskowych potrzebne bylo jednak przedluzenie pozwolenia wladz koscielnych.  Okazalo sie jednak, ze pozwolenie na prace w kosciele na Slezy nie zostalo udzielone bez podania powodow ze strony Kosciola.

Poniewaz sytuacja ta trwala dalej (i trwa do dzisiaj) w dniu 11 czerwca 2007 roku zostal wyslany do Biura Konserwatora Wojewodzkiego we Wroclawiu oficjalny list ze strony naszej fundacji (z kopiami do Wydzialu Archeologii Uniwersytetu Wroclawskiego oraz do wladz koscielnych) z zapytaniem "Na czym fundacja nasza ma polozyc podloge?" i jakie sa dalsze decyzje co do kosciola na Slezy.  Do tej pory nie otrzymalismy odpowiedzi na ten list.  Nie wiemy wiec kto podjal decyzje przerwania prac (biskup? konserwator? inne czyniki?) oraz jak dalej ta sprawa bedzie prowadzona.  Jak mozna pomoc?  O to warto zapytac biskupa Diecezji Wroclawskiej oraz Konserwatora Wojewodzkiego...

Wykopaliska w Egipcie
Na kilka zadanych pytan sa odpowiedzi w sesjach z En-Ki, wiec ja ogranicze sie do komentarzy dotyczacych Hawary i Sfinksa.  Jesli chodzi o Sfinksa - celem Projektu Cheops nie sa wykopaliska w tym rejonie wiec jesli ktos tam bedzie kopal, to raczej nie my.  Jesli chodzi o Haware - koparka z "lyzka" na zdjeciu to ta, o ktorej pisze w "Nowosciach".  Obecnie sa juz trzy takie koparki, ktore usuwaja ogromne gory piasku pozostawione po wykopaliskach z czasow Flindersa Petrie (robione w okresie 1888 - 1911). Piasek jest usuwany po stronie wschdniej piramidy mulowej.  Pozwolenie na badania w Hawarze od Najwyzszej Rady Starozytnosci jest obecnie wazne do konca roku i musi byc okresowo przedluzane w zaleznosci od postepu prac, gdyz takie sa przepisy egipskie.  Anomalie zostaly zauwazone na glebokosci od 3 do 20 metrow (w zaleznosci od badanego miejsca).  Pytanie "Kiedy odkopiecie Wielki Labirynt?" jest malo powazne i mozna je zaliczyc do pytan akademickich, gdyz jest to na razie ciagle hipoteza, a szybkosc wykopalisk zalezy od jakosci znalezisk i ilosci funduszy do dyspozycji.  Moge tylko napisac, ze spodziewamy sie juz w grudniu lub na poczatku stycznia dotrzec do pierwszych anomalii po stronie wschodniej, ktore sa na glebokosci okolo 3 metrow.  Jak pojdzie dalej i co tam jest - przekonamy sie juz niedlugo.  Bede o tym pisal w "Nowosciach", zreszta teraz w listopadzie jada juz do Hawary pierwsi ochotnicy z Poznania (razem z Billem Brownem, Lucyna, ekipa filmowa TVN Discovery i ekipa filmowa z Poznania), wiec mam nadzieja, ze opisza swoje wrazenia na "Forum".  Ja sadze jednak, ze najciekawsze rzeczy znajduja sie po stronie polnocnej piramidy (tak sugeruja anomalie), ale tam beda prowadzone prace dopiero na poczatku przyszlego roku.

Co bedzie, jesli znaleziska przy piramidzie mulowej okaza sie "malo znaczace"?  Coz, pochylimy glowy, posypiemy sie popiolem i pozwolimy sie ukamienowac wszystkim sceptykom, ktorzy tryumfalnie krzykna "A nie mowilem!!!".  Osobiscie jednak takiego scenariusza nie przewiduje... Wierze w to, o czym mowil En-Ki w sesjach z Lucyna.. (moze Pan to tu napisalem umiescic na "Forum").
Pozdrawiam
Andrzej Wojcikiewicz

Jako że p. Wójcikiewicz nie odpisał w punktach, postaram się za niedługo sam skondensować tą odpowiedź i dopasować konkretne info do pytań. Oczywiście daję tutaj oryginalną treść maila, aby nie było potem niejasności, nadinterpretacji etc Uśmiech
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Listopad 07, 2008, 21:15:26 »

Dzięki Uśmiech hm....ciekawe czy ta odp.zadowoliła wszystkich?
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #3 : Listopad 07, 2008, 21:22:02 »

A oto pytania i odpowiedzi na nie, wyciągnięte z treści odpowiedzi:

ŚLĘŻA:

1. Czy zarząd fundacji robi coś w kierunku wznowienia wykopalisk na Ślęży? A jeśli tak, to co konkretnie?


Od 11 czerwca 2007 roku nic - wtedy to wysłano list do Biura Konserwatora Wojewodzkiego we Wroclawiu z pytaniem, co dalej.

2. Czy można pomóc w wykopaliskach na Ślęży? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Brak konkretnej odpowiedzi.

3. Jak biskup uzasadnił cofnięcie pozwolenia na wykopaliska? Jakie podał powody?

Nie podano powodów cofnięcia pozwolenia.

4. Czy sięgano do archiwów lub źródeł historycznych, by dowiedzieć się, co znajdowało się na Ślęży przed wybudowaniem kościółka? (chodzi o pisane, historyczne czy archiwalne źródła, nie o przekazy Samuela)

Brak odpowiedzi.

EGIPT

1. Czy będą prowadzone wykopaliska przy Sfinksie? Jeśli tak, to kiedy i gdzie dokładnie?

Nie będą prowadzone wykopaliska z ramienia fundacji.

2. W jaki sposób konkretnie odkrycie grobu Cheopsa ma się przysłużyć światu?

Brak odpowiedzi.

3. Czy koparka, o której mowa, jest to ciągnik z "łyżką" pokazany na zdjęciu?


Tak. Obecnie są tam takie trzy.

4. Na jakim konkretnie obszarze fizycznie przeprowadzone są kopania (nie chodzi o obszar z pozwolenia, lecz obszar z którego zdjęta została warstwa piasku)

Piasek jest usuwany po stronie wschodniej piramidy mułowej.

5. Do kiedy jest ważne pozwolenie na wykopaliska?

Do końca tego roku, następnie zostanie/nie zostanie przedłużone, w zależności od postępu prac.

6. Na jakiej głębokości zostały zaobserwowane anomalie, i czy zamierzacie docelowo dokopać się do nich?

Od 3 do 20 metrów. Tak, zamierzają się do nich dokopać.

7. Kiedy możemy liczyć na kolejne zdjęcia i nowiny z wykopalisk?

Brak konkretnej odpowiedzi. W listopadzie ma tam jechać ekipa filmowa z kolejną grupą ludzi, możliwe, że opiszą swoje wrażenia na forum.

8. Kiedy przewidujecie odkopanie Wielkiego Labiryntu? (Prosimy o w miarę dokładne ramy czasowe, konkretny miesiąc np)


Zależy to od postępu wykopalisk i funduszy. W grudniu/styczniu planowane jest dokopanie się do pierwszych anomalii.

9. Z jaką średnią prędkością posuwają się wykopaliska? (np. Ile metrów wgłąb odkopywane jest w ciągu tygodnia)

Brak odpowiedzi.

10. Jakie dane historyczne/archeologiczne (nie chodzi tu o przekazy channelingowe) pozwalają Wam stwierdzić, że dokopano się akurat do Wielkiego Labiryntu, a nie "zwykłych" ruin?


Brak odpowiedzi.

11. Jeśli to, do czego dokopaliście się w Egipcie, nie okaże się Wielkim Labiryntem, a zwykłymi, mało znaczącymi znaleziskami, jak będzie się malowała przyszłość i plany PCh?

Z tego, co można wywnioskować po końcowym akapicie, przyznają się do błędu.

12.Czy archeolodzy biorą pod uwagę istnienie drugiego Sfinksa i możliwość że to pod nim jest wejście do labiryntu?


Brak odpowiedzi.


Na koniec powiem uczciwie, że odpowiedzi mnie nie zadowalają. W zbyt wielu miejscach musiałem napisać "Brak odpowiedzi", i to, w moim uznaniu, w dość ważnych i znaczących pytaniach. Szkoda, że p. Wójcikiewicz nie odniósł się do konkretnych punktów po kolei, gdyż przez to pominął wiele treściwych pytań i odpowiedzi. Nie chcę tu jakoś mocno krytykować, czy coś, jednak po przeczytaniu maila mam odczucie, że wiemy tyle, ile wiedzieliśmy wcześniej. Ponadto po tonie wypowiedzi mam wrażenie (nie wiem, jak inni), że fundacja idzie nieco "na ślepo", że prócz przekazów En-ki'ego nie ma jakichś wielkich podstaw, by twierdzić, że wszystko posuwa się naprzód, w dobrym kierunku. Choć to oczywiście moje prywatne odczucie.
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Listopad 07, 2008, 21:34:21 »

Tenebral odp na pytanie 8 brzmi trochę inaczej Uśmiech na moje pytanie (nr12) jest odpowiedź : nie zamierzają kopać przy Sfinksie,czyli nie biorą pod uwage możliwości istnienia drugiego sfinksa.Takie są moje wnioski Uśmiech
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2008, 21:36:53 wysłane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #5 : Listopad 07, 2008, 22:04:17 »

Tenebral odp na pytanie 8 brzmi trochę inaczej Uśmiech na moje pytanie (nr12) jest odpowiedź : nie zamierzają kopać przy Sfinksie,czyli nie biorą pod uwage możliwości istnienia drugiego sfinksa.Takie są moje wnioski Uśmiech
Pozdrawiam

Co do 12-go, hmmm.... no w zasadzie, wnioskując w ten sposób, można tak stwierdzić. Choć uważam, że p. Wójcikiewiczowi chodziło o tego "tradycyjnego" Sfinksa. Ale to już akurat detal.

Natomiast co do 8-go, to masz rację, nieco przekręciłem, przepraszam.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #6 : Listopad 07, 2008, 22:11:24 »

W moim przypadku otrzymałem odpowiedzi na większość zadanych pytań. Doceniam to, nawet gdy w pewnych momentach nie są tak precyzyjne jakich oczekiwałbym to nie zamierzam tego odczytać jako próbę unikania udzielania odpowiedzi.

Odnośnie ostatniego akapitu - nie zamierzam nikogo kamienować, ale trzymam za słowo i mam nadzieję, że pch nie schowa się wtedy za "to nie nasza wina" gdy egipcjanie nie zechcą im przedłużać pozwolenia w nieskończoność w przypadku braku deklarowanych efektów w pracy. A tak niestety jest w przypadku Ślęży. Wtedy będę się jednak czepiał i to mocno - uczciwie uprzedzam. Ale nie wyprzedzajmy faktów.

Zwracam również uwagę na to co sygnalizowałem już wcześniej - bardzo powolnego postępu prac. Jak przyznał sam Wójcikiewicz anomalie ostały zauważone na głebokości od 3 do 20 metrów, a do tych 3 metrów dotrą dopiero na przełomie roku 08 - 09. Każdy zdaje sobie sprawę, że im głębiej tym trudniej i prace zwalniają...

Dostrzegam także pewną sprzeczność w słowach A. Wójckiewicza, a mianowicie:
Pytanie "Kiedy odkopiecie Wielki Labirynt?" jest malo powazne i mozna je zaliczyc do pytan akademickich, gdyz jest to na razie ciagle hipoteza,
a potem stwierdza:
Wierze w to, o czym mowil En-Ki w sesjach z Lucyna..
Hmmm... to przecież samcio twierdził, że tam jest labirynt, więc W. nie powinien mieć żadnych wątpliwości.
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #7 : Listopad 08, 2008, 06:29:18 »

Mnie nieco dziwi i niepokoi tempo prac. Pamiętam dobrze relacje moich dwóch dziadków, służących swego czasu w marynarce wojennej, z tzw. "pogrzebu słomki". Gdy w środku nocy któremukolwiek z żołnierzy wypadła z siennika słomka, musieli wstawać, iść na plażę i kopać dół 2mx2mx2m, aby słomkę "pochować". Robiąc to w kilka osób, za pomocą samych saperek, robili to w około 6-7h. Tu dół ma być raptem metr głębszy (no i oczywiście zapewne sporo szerszy), mają do dyspozycji sporo ludzi z porządnymi łopatami i 3 koparki. Czemu więc ma to trwać aż 2 miesiące? Tym bardziej, że, z tego, co rozumiem, prace nie zaczęły się wczoraj, a jakiś czas temu...
Zapisane
Cysio91
Gość
« Odpowiedz #8 : Listopad 08, 2008, 08:52:39 »

zobaczymy jak opiszą sytuacji ci co tam pojadą i zobaczymy jakie będzie info na przełomie grudzień / styczeń

Wiadomo ze znalezienie Wielkiego Labiryntu jak już pisane jest w dziale Egipt jest dowodem na słuszność całej sprawy PCH
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #9 : Listopad 08, 2008, 09:46:17 »

Jak już wspominałem nazwenictwo "koparki" w tym przypadku jest mocno naciągane.
Zapisane
Cysio91
Gość
« Odpowiedz #10 : Listopad 08, 2008, 13:24:21 »

a jak to wogóle wygląda bo na dziale Egipt nie ma tych zdjęć
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Listopad 08, 2008, 23:00:59 »

Chłopaki,te góry piachu trzeba jeszcze przesiać w poszukiwaniu przedmiotów z epoki ,oraz ostrożenie używć łopaty żeby ewentualnych znalezisk nie uszkodzić.Wprawdzie nie jestem archeologiem ale tak sobie to wyobrażam.
Pozdrawiam Uśmiech
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Michał
Gość
« Odpowiedz #12 : Listopad 09, 2008, 18:45:14 »

Chłopaki,te góry piachu trzeba jeszcze przesiać w poszukiwaniu przedmiotów z epoki ,oraz ostrożenie używć łopaty żeby ewentualnych znalezisk nie uszkodzić.Wprawdzie nie jestem archeologiem ale tak sobie to wyobrażam.
Pozdrawiam Uśmiech

ja myślę podobnie - trzeba być delikatnym, żeby ostrzem łopaty nie uszkodzić czegoś co może być pod stopami.
Zapisane
tom1ek

Gaduła


Punkty Forum (pf): 47
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 946


yeah! ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Listopad 09, 2008, 20:36:55 »

Cytat: Tenebrael
Na koniec powiem uczciwie, że odpowiedzi mnie nie zadowalają. W zbyt wielu miejscach musiałem napisać "Brak odpowiedzi"(...)

2. Czy można pomóc w wykopaliskach na Ślęży? Jeśli tak, to w jaki sposób?

 Duży uśmiech hehe... Chyba logiczne, że na razie NIE MOŻNA, bo nie ma pozwolenia na kopanie. Ewentualnie jedyna pomoc, to pogadać z biskupem i konserwatorem zabytków, jeśli ktoś ma "znajomości" i załatwić pozwolenie.

4. Czy sięgano do archiwów lub źródeł historycznych, by dowiedzieć się, co znajdowało się na Ślęży przed wybudowaniem kościółka? (chodzi o pisane, historyczne czy archiwalne źródła, nie o przekazy Samuela)

Z tego co pamiętam to TAK - tylko nie pamiętam czy była o tym mowa sesjach.

2. W jaki sposób konkretnie odkrycie grobu Cheopsa ma się przysłużyć światu?

Z BARDZO, BARDZO WIELU SESJI MOŻNA TO WYWNIOSKOWAĆ - pytanie laika; pan Andrzej podkreslił, że nie odpowie na pytania, na które odpowiedź jest w sesjach.

10. Jakie dane historyczne/archeologiczne (nie chodzi tu o przekazy channelingowe) pozwalają Wam stwierdzić, że dokopano się akurat do Wielkiego Labiryntu, a nie "zwykłych" ruin?

"dokopano się" ?? Jeszcze się nie dokopano, a jak się dokopią - to archeologiewie zbadają, co to jest.
Jeśli jednak źle zrozumiałem pytanie i chodzi w nim o wybór miejsca wykopalisk - to wybór był na podst. danych CHANNELINGOWYCH, nie historycznych/archeologicznych. Bo w żadnych znanych źródłach historycznych nie jest dokładnie napisane gdzie można sobie znaleźć taki Wielki Labirynt - wtedy już dawno by go odkryto. Mrugnięcie

12.Czy archeolodzy biorą pod uwagę istnienie drugiego Sfinksa i możliwość że to pod nim jest wejście do labiryntu?

Zgadzam się tutaj z chanell, że odpowiedź brzmi: NIE.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2008, 20:41:19 wysłane przez tom1ek » Zapisane

Konto na cheops4.org.pl o tym samym nicku i awatarze należy do mnie. Pozdrawiam starych znajomych Uśmiech
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #14 : Listopad 09, 2008, 22:35:09 »

tom1ek

Cytuj
2. Czy można pomóc w wykopaliskach na Ślęży? Jeśli tak, to w jaki sposób?

 Duży uśmiech hehe... Chyba logiczne, że na razie NIE MOŻNA, bo nie ma pozwolenia na kopanie. Ewentualnie jedyna pomoc, to pogadać z biskupem i konserwatorem zabytków, jeśli ktoś ma "znajomości" i załatwić pozwolenie.

(Nie moje pytanie) Zgadzam się. p. A.W. zasugerował to w mailu.

Cytuj
4. Czy sięgano do archiwów lub źródeł historycznych, by dowiedzieć się, co znajdowało się na Ślęży przed wybudowaniem kościółka? (chodzi o pisane, historyczne czy archiwalne źródła, nie o przekazy Samuela)

Z tego co pamiętam to TAK - tylko nie pamiętam czy była o tym mowa sesjach.

Tak jak pisałem, chodziło mi o konkretną odp, czy sięgano do źródeł historycznych. A informacja, do jakich, byłaby nad wyraz wskazana Uśmiech

Cytuj
2. W jaki sposób konkretnie odkrycie grobu Cheopsa ma się przysłużyć światu?

Z BARDZO, BARDZO WIELU SESJI MOŻNA TO WYWNIOSKOWAĆ - pytanie laika; pan Andrzej podkreslił, że nie odpowie na pytania, na które odpowiedź jest w sesjach.

(Nie moje pytanie) Owszem, była o tym mowa, z tym, że Samuel mówił o tym (jak o wielu rzeczach) bardzo mgliście i niezbyt jasno. A mail miał na celu uzyskanie bardziej konkretnych, "technicznych" można powiedzieć, odpowiedzi.

Cytuj
10. Jakie dane historyczne/archeologiczne (nie chodzi tu o przekazy channelingowe) pozwalają Wam stwierdzić, że dokopano się akurat do Wielkiego Labiryntu, a nie "zwykłych" ruin?

"dokopano się" ?? Jeszcze się nie dokopano, a jak się dokopią - to archeologiewie zbadają, co to jest.
Jeśli jednak źle zrozumiałem pytanie i chodzi w nim o wybór miejsca wykopalisk - to wybór był na podst. danych CHANNELINGOWYCH, nie historycznych/archeologicznych. Bo w żadnych znanych źródłach historycznych nie jest dokładnie napisane gdzie można sobie znaleźć taki Wielki Labirynt - wtedy już dawno by go odkryto. Mrugnięcie

Hmmm, tu troszkę mnie masz. Chodziło o sam Labirynt. Bo pisząc to pytanie, pamiętałem coś w stylu, ze dokopali się do pomieszczeń, które miałyby być "górnym poziomem labiryntu" - ale widać coś mi się pomieszało, mój błąd Mrugnięcie

Cytuj
12.Czy archeolodzy biorą pod uwagę istnienie drugiego Sfinksa i możliwość że to pod nim jest wejście do labiryntu?

Zgadzam się tutaj z chanell, że odpowiedź brzmi: NIE.

Moim zdaniem, można tak odp interpretować, aczkolwiek nie jest to wprost powiedziane.
Zapisane
Joel
Gość
« Odpowiedz #15 : Listopad 09, 2008, 22:56:45 »

Proponuje Ci Tenebrael'u kontynowac zbieranie pytan do "glow" projektu i wszystkie pytanie i wszystkie odpowiedzi jakie byly dotychczas badz jakie sie pojawia beda na poczatku tematu spisywane Uśmiech

Pomyslalem, ze ten temat jesli bedzie prowadzony aktywnie przez autora z nalezytym porzadkiem, moze byc skarbinca wiedzy, prosto z "pierwszej" reki Uśmiech

Pozdrawiam Serdecznie,
Joel.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2008, 22:57:05 wysłane przez Joel » Zapisane
lehcyfer
Gość
« Odpowiedz #16 : Listopad 27, 2008, 10:44:34 »

Mnie nieco dziwi i niepokoi tempo prac. Pamiętam dobrze relacje moich dwóch dziadków, służących swego czasu w marynarce wojennej, z tzw. "pogrzebu słomki". Gdy w środku nocy któremukolwiek z żołnierzy wypadła z siennika słomka, musieli wstawać, iść na plażę i kopać dół 2mx2mx2m, aby słomkę "pochować". Robiąc to w kilka osób, za pomocą samych saperek, robili to w około 6-7h. Tu dół ma być raptem metr głębszy (no i oczywiście zapewne sporo szerszy), mają do dyspozycji sporo ludzi z porządnymi łopatami i 3 koparki. Czemu więc ma to trwać aż 2 miesiące? Tym bardziej, że, z tego, co rozumiem, prace nie zaczęły się wczoraj, a jakiś czas temu...

No cóż, koparki usuwają góry piachu i kamieni pozostałe po poprzednich wykopaliskach. Nie wiem co do przesiewania - może to robią, ale to olbrzymia kubatura i podejrzewam że raczej tego nie przesiewają...

Co do prowadzenia wykopalisk - po zdjęciu warstwy wierzchniej skrobie się ziemię delikatnie zdejmując ją warstwa po warstwie, fotografując i rysując etapy pośrednie. Jeżeli trafi się na zabytek, powoli obskrobuje się go, szczoteczkuje i pędzelkuje dookoła, i dopiero podnosi. Jeżeli trafi się na pochówek, każda kość, paciorek itp. jest opędzelkowana na miejscu przed fotografią i dokumentacją znaleziska - dopiero potem można kości podnieść, schować do pudła i kontynuować wykopaliska. To wszystko zabiera kupę czasu i trwa aż dojdzie się do "calizny' - ziemi czy skały nienaruszonej przez człowieka.

Każdy archeolog potwierdzi że najciekawsze odkrycia następują najczęściej podczas ostatnich dni wykopalisk i wyjeżdża się z niedosytem "bo co tam jeszcze mogło być?..."

Tak więc to nie grupa marynarzy z saperkami kopiąca z latarkami w nocy na plaży, tylko pojedynczy ludzie kopiący ze skrobaczką/szczotką/szczoteczką/pędzelkiem... Nie ma siły - to musi trwać. Szybkość kopania uzależniona jest odwrotnie od ilości znajdywanych artefaktów/szczątków, i od zwięzłości ziemi - czyli im więcej artefaktów, im większa zwięzłość tym mniejsza szybkość wkopywania się w ziemię.

Kwestią istotną jest również to, że poprzednie ekipy w latach pięćdziesiątych/sześćdziesiątych ubiegłego wieku poniżej 3 metrów natrafiały na warstwę wodonośną. Kopanie w kałuży wody to dla archeologa przekleństwo. Kopie się głębszą dziurę w jednym miejscu, wkłada rurę i odpompowuje wodę. A wykopy wgłąb warstwy wodonośnej muszą być b. solidnie oszalowane a wody przybywa w coraz szybszym tempie.

Co prawda pani Lucyna z wahadełkiem określiła miejsce w którym woda dostaje się na teren wykopalisk, ale nawet jeżeli ten dopływ uda się odciąć, to trzeba będzie sobie poradzić z wodą która już jest na terenie wykopalisk.

Mały wykop, mały kłopot. Duży wykop....
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2008, 14:36:56 wysłane przez lehcyfer » Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #17 : Listopad 27, 2008, 12:11:22 »

Fajnie, ale sami "czołowi działacze" z Wójcikiewiczem przekazywali, że prace idą szybko, a do tego gdy wejdzie mechanizacja [w postaci koparek] to już niesamowite tempo bedzie. "1 koparka = 100 ludzi z łopatami".
Zapisane
Kiara
Gość
« Odpowiedz #18 : Listopad 27, 2008, 13:50:29 »

Nie ma wody na pustyni......  Mrugnięcie Uśmiech Mrugnięcie Uśmiech, no to co jest? Zabezpieczenia podziemnymi kanalami napelnionymi woda z jeziora. Oraz proba przejscia przez te zabezpieczenia. Pan Miterand  ( byly prezydet Francji) wydal 40 miljonow euro ( a moze 400 , nie pamietam , wiem ze suma byla duza),   dar dla Egiptu  na ..... "osuszenie " pustyni!!?Coś  Czyli wykopanie dodatkowych kanalow podziemnych ktore odprowadza wode , ktora zabezpiecza dojscie do .... co uruchomi nasza energetyczna blokade.
To sie dzieje od dawna, jednak zabezpieczenia sa skuteczniejsze od ludzkiej pazernosci.

Kiara
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2008, 13:52:03 wysłane przez Kiara » Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

halotupsy managerzuzlowy magicalespackluporum truegaming world-anime