Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 24, 2024, 19:13:42


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: AUTONOMIA  (Przeczytany 14654 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Październik 16, 2010, 16:49:07 »

czy żyjemy w naprawdę zjednoczonym kraju, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać?
Mało porusza się tych tematów, tymczasem od dawna są one ogniskiem zapalnym w niektórych częściach naszego kraju.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,wiadomosci_lokalne.html
PAP | dodane 1 godzinę i 32 minuty temu

Kilkudziesięciu członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska  uczestniczyło w Marszu Jedności Górnośląskiej w Oleśnie (opolskie). Nieśli żółto-niebieskie flagi ze śląskim orłem i skandowali: "Autonomia - rzecz wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała".

...

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Autonomia-jest-wspaniala-bo-Slask-syty-Polska-cala,wid,12764706,wiadomosc.html?ticaid=1b129
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #1 : Lipiec 26, 2011, 09:45:19 »

Spór o "śląskość"

Przy okazji spisu powszechnego powrócił temat narodowości śląskiej. Jarosław Kaczyński napisał w raporcie PiS, że "śląskość jest pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej"
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wojewoda śląski broni się przed oskarżeniami


PAP | dodane 2011-07-18 (15:15)

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zwrócił się do zarządu Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) i rybnickiego biura tego stowarzyszenia o udostępnienie potwierdzonej kserokopii jego rzekomej deklaracji członkowskiej w RAŚ.

Związany z Platformą Obywatelską Łukaszczyk zaprzecza, by kiedykolwiek zapisał się do tego Ruchu, jednak członkowie RAŚ utrzymują, że 10 lat temu obecny wojewoda podpisał deklarację członkowską.

Wniosek wojewody ma związek z poniedziałkowym artykułem w katowickim dodatku "Gazety Wyborczej", w którym znalazła się informacja, że nazwisko Łukaszczyka wciąż figuruje w rejestrze członków Ruchu. Wojewoda zapewnia, że do RAŚ nie przystępował i chce wyjaśnić, jak jego dane (m.in. adres zamieszkania) znalazły się w rejestrze.

- Liczę, że RAŚ udostępni mi kopię rzekomej deklaracji członkowskiej do 21 lipca. Jeżeli w tym terminie to nie nastąpi, uznam, że takiego dokumentu, którego nigdy nie podpisywałem, po prostu nie ma i podejmę czynności wyjaśniające, dotyczące m.in. przetwarzania moich danych - powiedział wojewoda.

Łukaszczyk domaga się od RAŚ udostępnienia "potwierdzonej za zgodność z oryginałem kserokopii rzekomej deklaracji członkowskiej RAŚ, opatrzonej jego podpisem". Zapewnia, że nigdy świadomie nie składał takiej deklaracji.

Sekretarz zarządu RAŚ Michał Buchta powiedział, że nie wiadomo, czy dokument, którego domaga się wojewoda, jeszcze istnieje. - Nie wiemy, czy po tylu latach się zachował. Będziemy go oczywiście szukać. Dla nas najważniejszy jest rejestr członków, w którym ponad wszelką wątpliwość figuruje nazwisko obecnego wojewody. Mamy też świadków, że Łukaszczyk podpisał deklarację - podkreślił Buchta.

- Nawet zakładając, czysto hipotetycznie, że jest jakaś deklaracja, zastanawiające jest to, że przez 10 lat nic o tym nie wiedziałem - ani mentalnie, ani fizycznie. Nie byłem informowany o przynależności do stowarzyszenia, nie byłem zapraszany na jego zebrania, nigdy nie płaciłem żadnych składek - powiedział wojewoda, podkreślając, że nie podpisywał deklaracji członkowskiej.

Według przedstawicieli RAŚ, do podpisania takiej deklaracji przez Łukaszczyka doszło w 2001 r. podczas przedwyborczego festynu w Ligockiej Kuźni. Z listy Platformy Obywatelskiej do sejmu kandydowała wtedy związana z RAŚ Eugenia Meleszewska-Gamoń. Według służb prasowych wojewody, Łukaszczyk mógł podpisać się tylko pod listą poparcia dla tej kandydatki.

- To chybiony argument. Być może podpisał się także pod tą listą, ale deklarację przystąpienia do RAŚ podpisał na pewno - odpowiada Buchta.

Łukaszczyk nie wyklucza, że przed 10 laty mógł podpisać się na listach poparcia dla związanych z RAŚ kandydatów do parlamentu, zaprzecza jednak, by mogło to być równoznaczne z zapisaniem się do RAŚ. Jak powiedział, jeżeli Ruch nie przedstawi mu kopii deklaracji, a jedynie informację, że jego nazwisko znajduje się w rejestrze, wojewoda z pewnością zażąda usunięcia swoich danych z rejestru.

W tekście relacjonującym sobotni V Marsz Autonomii w Katowicach "Gazeta Wyborcza" napisała, że w tłumie ponad dwóch tysięcy uczestników zabrakło wojewody, którego nazwisko wciąż figuruje w rejestrach członków RAŚ, mimo że Łukaszczyk - który jest członkiem Platformy Obywatelskiej - dystansuje się od postulatów Ruchu. RAŚ jest stowarzyszeniem; formalnie nie ma przeszkód, by należeć do Ruchu i do partii politycznej.

Od jesieni ubiegłego roku RAŚ, który wprowadził do Sejmiku Woj. Śląskiego trzech radnych, jest w regionalnej koalicji z PO. Lider Ruchu, Jerzy Gorzelik, jest członkiem zarządu województwa.


Kontrowersyjny wyrok sądu: nie ma narodu śląskiego
I
PAP | dodane 2011-06-17 (18:45)

Sąd Rejonowy w Opolu odmówił rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Warunkiem było usunięcie ze statutu odwołań do narodowości śląskiej, czego wnioskodawca nie uczynił - powiedziała Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego sądu.

- Sąd Rejonowy w Opolu wydał postanowienie o odmowie dokonania rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym podmiotu o nazwie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej w Kotorzu Małym - oświadczyła Kosowska-Korniak.

Dodała, że wcześniej sąd wezwał wnioskodawcę - pod rygorem odmowy wpisu - do dołączenia do wniosku uchwały w sprawie zmiany statutu, polegającej na usunięciu z jego treści odwołań do narodowości śląskiej. Sąd uzasadniał, że grupa etniczna Ślązaków nie stanowi odrębnego narodu, czy też mniejszości narodowej, a zatem nie jest dopuszczalne, by jej członkowie określali się jako "naród śląski".

Założyciele Stowarzyszenia odpowiedzieli, że nie zmienią statutu, wyjaśnili, iż użyte w nim zostało sformułowanie "narodowość", a nie "naród". Powołali się przy tym na definicję narodowości podaną w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 wskazując, iż "narodowość" oznacza "przynależność narodową lub etniczną" - relacjonowała Kosowska-Korniak.

W ocenie sądu przywołana przez wnioskodawców ustawa o narodowym spisie powszechnym nie definiuje "narodowości" jako "przynależności etnicznej". Przepis art. 2 pkt 6 ustawy brzmi bowiem: "ilekroć w ustawie jest mowa o: narodowości - przynależności narodowej lub etnicznej - rozumie się przez to deklaratywną, opartą na subiektywnym odczuciu, indywidualną cechę każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy, lub związany z pochodzeniem rodziców, określonym narodem lub wspólnotą etniczną".

- Pojęcie "narodowość" oznacza przynależność do danego narodu, a naród to trwała wspólnota ludzi wytworzona na podstawie wspólnych losów historycznych, kultury, języka, terytorium, przejawiająca się w świadomości narodowej jej członków.
Narodowość nie oznacza tym samym przynależności etnicznej w ujęciu wskazanym przez wnioskodawcęEwa Kosowska-Korniak
Narodowość nie oznacza tym samym przynależności etnicznej w ujęciu wskazanym przez wnioskodawcę - argumentowała Kosowska-Korniak.

Wyjaśniła, że niezbędną przesłanką rejestracji każdego stowarzyszenia jest zgodność jego statutu z całym porządkiem prawnym obowiązującym w Polsce. - Skoro grupa etniczna Ślązaków nie jest odrębnym narodem i nie posiada statusu mniejszości narodowej, odwoływanie się przez wnioskodawcę do - będącego pochodną pojęcia naród - sformułowania "narodowość śląska" w istocie sprowadza się do kreowania nieistniejącego narodu, co stanowi naruszenie porządku publicznego i jest sprzeczne z prawem - podsumowała.

Jeden z założycieli Stowarzyszenia - Piotr Długosz - powiedział, że założyciele najprawdopodobniej odwołają się od postanowienia opolskiego sądu. - Mamy na to 7 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia. Ono na razie do nas nie dotarło. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem najprawdopodobniej wniesiemy odwołanie - zapowiedział Długosz.

Wniosek o rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w KRS został złożony w marcu. Wśród statutowych celów wymieniono: rozbudzanie i ugruntowywanie świadomości narodowej Ślązaków, odrodzenie kultury śląskiej, propagowanie wiedzy o Śląsku oraz kształtowanie i rozwijanie wśród ludności aktywnej postawy obywatelskiej, sprzyjającej współodpowiedzialności za swoją ojczyznę, a także pomoc chętnym w powrocie z emigracji zarobkowej.


Buzek: Kaczyński powinien przeprosić, skrzywdził Ślązaków

Jestem Ślązakiem i jest mi bardzo przykro. Pan prezes powinien głęboko przemyśleć swoją poprzednią wypowiedź i przeprosić - powiedział w programie "Gość Radia Zet" przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego z "Raportu o stanie Rzeczpospolitej. - Niewiele osób wie, ile kosztował Śląsk powrót do Polski po I Wojnie Światowej. Proszę sobie przypomnieć także "Solidarność", bo to przecież na kopalni Wujek ginęli Ślązacy za polskość. Tam były największe ofiary. To jest wypowiedź, która krzywdzi wszystkich Ślązaków, mają się powody czuć obrażeni - stwierdził Buzek.

Tu wiecej:http://wiadomosci.wp.pl/kat,4892,title,Buzek-Kaczynski-powinien-przeprosic-skrzywdzil-Slazakow,wid,13300247,wiadomosc_video.html

Rafaelo Uśmiech poprawiłam tytuł wątku,to znaczy na polskie litery
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 22:42:20 wysłane przez janusz » Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #2 : Lipiec 26, 2011, 12:30:45 »

Cytuj
Przepis art. 2 pkt 6 ustawy brzmi bowiem: "ilekroć w ustawie jest mowa o: narodowości - przynależności narodowej lub etnicznej - rozumie się przez to deklaratywną, opartą na subiektywnym odczuciu, indywidualną cechę każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy, lub związany z pochodzeniem rodziców, określonym narodem lub wspólnotą etniczną".

Deklaratywną ? W subiektywnym odczuciu ? indywidualną ?

Ładna mi definicja narodowości. To ja się nie dziwię, że Ślązacy chcą poczuć się jak osobny Naród. Mogą ,bo wystarczy, że w swoim indywidualnym ,subiektywnym odczuciu ZADEKLARUJĄ się jako Ślązacy. I kto im zabroni ?

Cytuj
- Pojęcie "narodowość" oznacza przynależność do danego narodu, a naród to trwała wspólnota ludzi wytworzona na podstawie wspólnych losów historycznych, kultury, języka, terytorium, przejawiająca się w świadomości narodowej jej członków.
Narodowość nie oznacza tym samym przynależności etnicznej

Jak dla mnie to samo pojęcie "narodowość" jest strasznie rozmyte. Co  to znaczy "trwała" wspólnota ludzi, losy historyczne?
Ile czasu musi upłynąć, aby uznać coś za TRWAŁE ? Miesiąc ? rok ? , wiek ?

Przypuśćmy, że Ślązakom uda się udowodnienie, że są Narodem. Jeśli zatem ktoś się zadeklaruje, że jest Ślązakiem ,jednocześnie wyrzekając się narodowości polskiej, czy to oznacza, że przestanie obowiązywać  go Konstytucja RP ? i  płacenie podatków obcemu narodowi ?

Z jednej strony mamy separatystyczne ruchy na Śląsku, a z drugiej strony, daje się zauważyć proces odwrotny, integracyjny. Kiedyś on już się powiódł w momencie chrztu Polski. Bez żadnego referendum , niepytani o zgodę, staliśmy się częścią ówczesnej, chrześcijańskiej, wspólnoty. Dziś integracja następuje wokół Unii Europejskiej i któregoś dnia ,nie mnie, ani moje dzieci, ale może wnuki moich wnuków - w indywidualnym i subiektywnym odczuciu , zadeklarują swoją przynależność do Narodu Europejskiego. Niemożliwe ? Dzisiejsze prawo to gwarantuje. Przecież w ten sposób powstało USA.
Około 200 lat temu w Ameryce Płn byli tylko sami imigranci z Europy.

Ja tam kibicuję Ślązakom. Niech sobie walczą, może coś wywalczą. 
Zapisane
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 26, 2011, 12:37:08 »

niech mi ktoś powie- PO CO??
bo to jest ważniejsze, a nie subiektywne odczucia i polityczne przepychanki..

pozdr. wszystkich Ślązaków Mrugnięcie
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
east
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 26, 2011, 13:32:15 »

niech mi ktoś powie- PO CO??

Oni sami mówią :
   
10. Po co autonomia?

Autonomia jest lepszym rozwiązaniem dla regionu niż obecny model samorządu, który tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z pierwotnymi założeniami. Śląsk autonomiczny będzie się rozwijał optymalnie, a nie według wytycznych z Warszawy. Będziemy sami decydowali o tym, co jest dla Śląska najważniejsze – od podstawowych kwestii gospodarczych po ordynację wyborczą.

Autonomia pozwoli lepiej chronić śląską tożsamość: kulturę, język, obyczaje i historię. Pielęgnowanie tradycji nie jest niestety możliwe wtedy, gdy Polacy z Krakowa, Łodzi czy Warszawy decydują o tym, czego uczą się dzieci w śląskich szkołach, jakie instytucje kulturalne dostają dofinansowanie i jakie rocznice są obchodzone uroczyście, a które są przemilczane.

Pieniądze, które wypracują mieszkańcy naszego regionu, pozostaną do naszej dyspozycji. Mieszkańcy tej ziemi będą decydowali o podziale tych środków finansowych. Nad śląskim prawem górniczym będą dyskutowali miejscowi fachowcy od górnictwa, a nie posłowie ze Szczecina.

Autonomia nie polega jednak na oderwaniu się od państwa. Część kompetencji pozostanie w rękach władz Rzeczypospolitej, między innymi dyplomacja, wojsko i polityka monetarna.

http://autonomia.pl/faq/#f36
Zapisane
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Lipiec 26, 2011, 13:42:55 »

..myślę east, że taki model państwa byłby korzystny dla wszystkich regionów/województw,-
ale to oznacza zmianę struktury państwowości na federacyjną.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 13:56:16 wysłane przez songo1970 » Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
east
Gość
« Odpowiedz #6 : Lipiec 26, 2011, 13:53:28 »

Zobaczymy. Niech im się uda, to za nimi pójdzie reszta. Ja również nie miałbym nic przeciwko temu, żeby w temacie gazoportu w Świnoujściu decydował autonomiczny region zachodniopomorski zamiast posła ze  ... Śląska na przykład Mrugnięcie

Wydaje mi się jednakże, iż na tak wielką autonomiczność Centrala nie pozwoli, żeby dzielić się strategicznymi dochodami z Autonomią. Śląsk by zyskał, ale bardzo zubożyłoby to budżet centralny.

Natomiast dzięki temu może i powinno się wiele zmienić w temacie samorządowym, który obecnie jest samorządnością fikcyjną. Gdyby tak nie było to Autonomia Śląska nie miałaby sensu. Samorządności nie da się centralnie narzucić, to musi być oddolny ruch. Śląsk dostrzegł to pierwszy i chwała im za to.
Zapisane
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Lipiec 26, 2011, 13:57:07 »

niestety pieniądze przekładają się na realną władzę i możliwości samorządów, i koło się zamyka..
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Lipiec 26, 2011, 16:45:37 »

A ja mam subiektywne odczucie, że jestem narodowości mazowieckiej. Tu się urodziłem, wychowałem itp. i żądam ustanowienia Mazowsza jako autonomicznej części Polski!  Duży uśmiech Mrugnięcie
Później, po uzyskaniu autonomii wywalczymy sobie niezależność. Afro
A co? inni mogą to i my również. Duży uśmiech
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Lipiec 26, 2011, 17:04:50 »

ja to w ogóle, ogłoszę autonomię mojej chałupy w Świętokrzyskiem, i nawet sołtysa nie wpuszczę Duży uśmiech
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Kahuna
Gość
« Odpowiedz #10 : Lipiec 26, 2011, 18:00:07 »

To juz tylko krok od ogloszenia autonomii samego siebie,
uniezaleznienia sie od wszystkiego i wszystkich,czyli prosta
droga do wolnosci,choc bardzo dluga i moze realna tez.Przeciez
kiedys,dawno,dawno temu, bylismy wolni.Zatem ewolucja,postep
cywilizacji jest droga w przeciwnym kierunku..?Wszystko na to
wskazuje.Sadze,ze bardziej sensownym jest znalezc odpowiedz na
pytanie:jak byc wolnym w ramach istniejacego Systemu?
Pozdrawiam.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Lipiec 26, 2011, 19:53:57 »

Cytat: Kahuna
To juz tylko krok od ogloszenia autonomii samego siebie, ...

To wcale słuszny kierunek.  Duży uśmiech

Cytuj
... Sadze,ze bardziej sensownym jest znalezc odpowiedz na
pytanie:jak byc wolnym w ramach istniejacego Systemu? ...

Odpowiedź na to zagadnienie próbujemy znaleźć tu: Wielka Gra .
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
krzysiek
Gość
« Odpowiedz #12 : Lipiec 26, 2011, 20:57:15 »

Jako mieszkaniec Śląska popieram separatystyczne ruchy narodowościowe na Mazowszu i gdziekolwiek indziej w Naszej Rzeczpospolitej, o ile między wszystkimi Autonomiami powstaną strefy wolnocłowe  Duży uśmiech To byłby dopiero hicior!  Duży uśmiech
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Lipiec 26, 2011, 21:15:18 »

Jako mieszkaniec Śląska popieram separatystyczne ruchy narodowościowe na Mazowszu i gdziekolwiek indziej w Naszej Rzeczpospolitej, o ile między wszystkimi Autonomiami powstaną strefy wolnocłowe  Duży uśmiech To byłby dopiero hicior!  Duży uśmiech

Ba, poszedłbym dalej i wprowadził handel wymienny, towarami, nie pieniędzmi.
Wam, Ślązakom, brakuje płodów rolnych (np.), zaś nam, Mazowszakom, węgla (do czasu aż nie upowszechnimy "wolnej energii" - co jest jednym z głównych celów nowo powstałego państwa/jednostki administracyjnej) i tak zaczynamy działać na uczciwych zasadach, nie na bankowym wyzysku.Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 21:16:31 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #14 : Lipiec 26, 2011, 21:37:00 »

Cóż , w ramach istniejącego Systemu, wciąż nie nauczyliśmy się samorządności. Co prawda to, co istnieje ,jako struktury samorządowe jest, wg mnie , w dużej mierze fikcyjne, lecz właśnie "zagrożenie" ze strony Autonomii Śląskiej powinno czegoś nauczyć rządzących. Tego mianowicie, że ludzie chcą bardziej decydować o sobie na własnym podwórku. Ażeby więc wytrącić tej i przyszłym Autonomiom asy z rękawa Rząd powinien , w  ramach istniejacego Systemu, bardziej promować Samorządy i więcej przeznaczać im samodzielności i kasy. Więcej decyzji i możliwości na dole to spokojniejsza głowa na górze Mrugnięcie
Tak w teorii bynajmniej Uśmiech

Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Lipiec 26, 2011, 21:44:49 »

Cytat: east
Tak w teorii bynajmniej

A rzeczywistość jest taka, że jesteśmy Ziemianami i w tym kierunku musimy zmierzać.
Póki nie uświadomimy sobie tego faktu póty będą takie sztuczne podziały, których ktoś kiedyś dokonał za nas.
I smutne w tym wszystkim jest to, że tak trudno dociera to do ludzi.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #16 : Lipiec 26, 2011, 22:12:55 »

Tak Darku, rzecz jasna, że jesteśmy Ziemianami, ale też musimy żyć w tym konkretnym systemie i czasie. To oznacza, ze z nową świadomością możemy i powninniśmy zmieniać , przeobrażać stare struktury tak, by transformacja dokonała się możliwie spokojnie dla jak największej liczby ludzi. A samorządność nie dzieli, tylko łączy, moim zdaniem.
Zapisane
krzysiek
Gość
« Odpowiedz #17 : Lipiec 26, 2011, 22:17:48 »

Moim zdaniem east trafił w sedno problemu. Cały Naród, w tym Ślązacy, ma dość "wojny na górze", partyjniactwa, zawłaszczania struktur regionalnych dla własnych, partykularnych interesów przez elity władzy centralnej.

Ślązacy w trzech krwawych powstaniach jasno opowiedzieli się przeciwko germanizacji i to nie podlega dyskusji. W przepiękny sposób pokazał to Kazimierz Kuc w "Soli ziemi czarnej".  A może Stany Zjednoczone Rzeczpospolitej Polskiej byłyby bardziej wydolnym organizmem społecznym i ekonomicznym? Uwzględniającym regionalną specyfikę i potrzeby?

P.S. A zboża też nam tu nie brakuje. I lasów, jezior, gór, a zwłaszcza silnych tradycji kulturowych. Gwara i węgiel to tylko taka egzotyka.
Zapisane
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Lipiec 26, 2011, 22:24:03 »

Ślązacy sami już nie wiedzą skąd wzięła się nazwa Śląsk.
Gdyby tak naprawdę cofnęli się w czasie, i zrozumieli gdzie są ich prawdziwe korzenie wtedy problem przynależności by zniknął. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 22:27:53 wysłane przez janusz » Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #19 : Lipiec 26, 2011, 22:25:27 »

krzysiek, ja bym z Wami morze na góry zamienił, co Ty na to ? Mrugnięcie idealny barter. Śledzie jadą w góry a do nas "oscypki" (czytaj -egzotyka) hehe.
Janusz, ja się domyślam, że Śląsk od Ślęży , tak ?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 22:27:06 wysłane przez east » Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #20 : Lipiec 26, 2011, 22:39:48 »

Dr. Ewald Stefan Pollok – Polacy zmieniali śląskie nazwiska

http://www.silesia-schlesien.com/index.php?option=com_content&view=article&id=105:dr-ewald-stefan-pollok-polacy-zmieniali-lskie-nazwiska&catid=37:artykuy

Ciekawe tematy. Rafaela
Zapisane
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : Lipiec 26, 2011, 22:42:08 »

Cytuj
Janusz, ja się domyślam, że Śląsk od Ślęży , tak ?
Naturalnie, że tak. Wiekowa ''praca nad nami'' takich ludzi jak np. kanclerz Bismark doprowadza do przykrych i niepotrzebnych sporów występujących teraz w naszym kraju. Zapominamy o tym, o czym nie powinniśmy zapominać. Smutny
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 23:02:10 wysłane przez janusz » Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Lipiec 26, 2011, 22:46:59 »

Cytuj
Janusz, ja się domyślam, że Śląsk od Ślęży , tak ?
Naturalnie, że tak. Wiekowa ''praca nad nami'' takich ludzi jak np. kanclerz Bismark doprowadza do przykrych i niepotrzebnych sporów występujących teraz w naszym kraju. Zapominamy o tym, o czym nie powinniśmy zapominać. Smutny


Właśnie ! Że wszyscy jesteśmy Słowianami Uśmiech

 Zawstydzony Uśmiech Uśmiech Uśmiech Buziak Janusz
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 23:04:34 wysłane przez janusz » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : Lipiec 26, 2011, 22:57:52 »

Chanell jesteś złotousta. Duży uśmiech
Zapisane
between
Gość
« Odpowiedz #24 : Lipiec 27, 2011, 08:07:24 »

Bycie Ziemianinem, Europejczykiem, Polakiem, Ślazakiem, mieszkańcem Katowic, mieszkańcem swojej dzielnicy, swojej ulicy, swojego domu, swojego pokoju sobie wzajemnie zupełnie nie przeszkadza.

Zauważcie jedną rzecz, jeżeli określamy swoje miejsce na świecie, to łatwo przyjdzie nam powiedzieć - mój dom, moja ulica, moje miasto, itp

Ale w jakimś momencie coś przestaje być moje i pojawia się abstrakcyjny twór do którego jakoś nie można dopasować słowa "mój, moje".

Myślę granica przebiega gdzieś w okolicy pojecia "region". Ot takie skupisko ludzi, którzy myślą podobnie, mówia podobnie, mówią takim samym JĘZYKIEM. To taki obszar, który można ogarnąć jeszcze na zasadzie - acha, za tym miastem znajduje się taka wies, za tą wsią jeszcze tamta, itp. I jeżeli ktoś CI powie, ze mieszka w wyzgwizdowie górnym to wiesz, że to jest 20 km za Miastem trochę na północ.

Ludzie od zawsze żyli w takich regionach uważając je za swoje miejsce na ziemi. Ludzie go zamieszkujący byli "swoi". Ludzie, którzy pochodzili z innych miejsc, spoza regionu, byli już "obcy".

Zauważcie jak rozwijała się kultura ludowa, a więc ta prawdziwa, biorąca się z potrzeby serca. To znowu domena regionów. Ile regionów - tyle strojów ludowych, tyle obyczajów, tyle pieśni, itp.
Nawet taki Chopin, z którego wszyscy Polacy są dumni, przede wszystkim był mieszkańcem Mazowsza. I to Mazowsze inspirowało go do tworzenia muzyki.

Czy jest coś takiego jak ludowa kultura polska?... Nie.. jest ludowa kultura mazowiecka, kurpowska, podhalańska, ślaska, kaszubska itp.

Państwa narodowe, które obecnie istnieją to zupełnie sztuczny twór powstały tylko po to aby można było prowadzić wojny z innymi takimi samymi sztucznymi tworami.
 I wcale nie dziwią mnie zapędy ślązaków, że domagają się autonomii. To poniekąd zupełnie naturalne.

Zauważcie np. jak to jest z językiem polskim. Język polski, ten tzw. literacki to kolejny sztuczny twór narzucony siłą.
A w każdym regionie istnieje cała masa regionalizmów i nikt, tak naprawdę, nie mówi polskim literackim.

Co ma wspólnego np. Kaszub ze Ślązakiem?... Chyba tylko to, że jedni i drudzi zostali siłą wcieleni do sztucznego tworu o nazwie RP.

Co ma mieszkaniec Białegostoku wspólnego z mieszkańcem Wrocławia?
Wszystko jest inne - architektura, gwara, melodia języka, sposób myślenia, itp

A co jest wspólne?...  Podatki narzucone siłą. I religia. Także narzucona siłą.

Dlatego myślę, że prędzej czy później wszystkie państwa narodowe się rozpadną albo przybiorą postać luźnych związków regionów

pozdro
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2011, 08:19:04 wysłane przez between » Zapisane
Strony: [1] 2 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.069 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gangsa antyczni loki quieronovelas gry