Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 28, 2024, 15:08:40


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: 1 [2] 3 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Układ Słoneczny - ciekawostki  (Przeczytany 37363 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : Listopad 26, 2012, 21:33:03 »

Jeżeli jest to cytat to merytoryczne dyskusje należy prowadzić z autorem tekstu, a nie z "przekaźnikiem"!
Link był zapodany!
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #26 : Listopad 26, 2012, 22:42:51 »

Przepraszam, ale traktuję forumowiczów jako osoby zdolne do posiadania własnego zdania a nie bezmyślne przekaźniki, tego wymaga minimum szacunku i szansa na minimum rzeczowej dyskusji - to raz. Dwa - na forum była już mowa, że cytat nie zwalnia z odpowiedzialności za treść, a szczególnie gdy nie ma w poście ani słowa komentarza do zamieszczonego cytatu. Zapewniam, że mogę szybko dowieść Ci, że po kilku cytatach które mógłbym zamieścić w moich postach bardzo szybko zmieniłbyś zdanie i domagał się poniesienia odpowiedzialności za zamieszczane cytaty...

"Argumentacja" z Twojego postu Blueray jest dziecinna - "to nie moja ręka" vel "on mi tak kazał", chociaż patrząc na spektrum Twoich postów zdecydowanie dla Ciebie wygodna. Czy zdajesz sobie sprawę, że powyższe Twoje słowa oznaczają - i w tym miejscu wypowiadasz się w imieniu swojego kolegi Songo - że jesteś/jesteście tylko przekaźnikami, które to nie są w stanie merytorycznie porozmawiać na temat treści które zamieszczają w swoich postach? Oczywiście wtedy rodzi się pytanie - które wszak już Tobie/Wam zadawałem - po co automatycznie, sucho wklejać te channelingi?

I już całkowicie nie na miejscu są pokrzykiwania (patrz: wykrzykniki) w Twoim poście.
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : Listopad 27, 2012, 10:24:31 »

Niektórzy chcieliby, aby to forum było szkołą podpartą naukowymi dowodami, dogmatami, czy może jeszcze poprawną politycznie. A najlepiej pewnie ekspresowym "magisterium". Ale na szczęście tak nie jest, bo forum jest dla wszystkich i nie może mieć "jedynie słusznego wzorca". Jest tu prezentowana olbrzymia wiedza i doświadczenia, ale w 90% jak najbardziej odległe od powyższych wzorców i nie ma zwyczaju zabijania "posłańca", bo przyniósł złą wiadomość.
Wracając do tematu, nie wiem czy w tym przypadku, ale bardzo często polskie tłumaczenia są odległe od oryginału. tak jest gdy historycy tłumaczą coś o astronomii, a technicy przekazy. Czasami zdarzają się naprawdę fatalne tłumaczenia.
Z tego co sobie przypominam układ planet naszego US w dniu 21.12.2012 był prezentowany co najmniej przez jeden krąg zbożowy. Ciekawostką jest to, że w tej prezentacji był również jakiś "gość". Nie wiem czy uda mi się to odszukać, bo było sporo czasu temu.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #28 : Listopad 27, 2012, 11:30:51 »

Nie.
Mylisz się.
Niektórzy (a wszyscy zdroworozsądkowo myślący) oczekiwaliby aby prezentowe tutaj informacje nie były kłamstwami - czy to zbyt daleko idące oczekiwania? Czyż nie o to chodzi aby prezentować tutaj możliwie prawdziwe, zgodne z rzeczywistością informacje?

Napisałeś w jednym zdaniu "to nie magisterium" oraz "prezentowanie wiedzy", otóż to jest - wbrew temu co sugerujesz - mocno spójne ze sobą. Dodatkowo szumnie i mylnie - czego wszak dowiodłem - nazywasz liczne z prezentowanych tutaj informacji/pomysłów jako wiedzę. I o tym mówię, nazywajmy rzeczy po imieniu, nie wprowadzajmy kłamliwej terminologii - wiedza to nie luźne poszlaki, teorie tylko te sprawdzone i dowiedzione, a już w szczególności wiedza to nie fałszywe informacje, nawet te podawane pod płaszczykiem nieomylności i rzetelności.

Pomiędzy stricto naukowymi wywodami a bzdurą (zwłaszcza którą można zweryfikować w kilka chwil bez kierunkowego wykształcenia) jest ogromna przepaść. Całkowitym nieporozumieniem jest aby podawać fałszywe - i łatwo sprawdzalne informacje - jako pewnik, a to miało m.in. miejsce w poście Songo. Rozumiem, że podczas dążenia do prawdziwego obrazu danego zjawiska stawia się rożne hipotezy, ale proszę - nazywajmy wtedy rzeczy po imieniu i hipotezy hipotezami. Nie do pogodzenia są również stanowiska gdy deklaruje się chęć dążenia do prawdy z jednoczesnym trwanie przy hipotezach które zostały już obalone.

Już kolejna osoba z tego forum zasłania się pod płaszczykiem "posłańca" jakby to było wystarczającym usprawiedliwieniem na każdą zaprezentowaną wypowiedź, lżenie, kłamstwo. Dziwne tylko, że gdy pisząc i kreując się na znawcę, eksperta milczy na temat swojego posłannictwa. Dopiero kiedy - po jakiejś analizie tematu - zwraca się uwagę na naiwne potraktowanie treści, brak minimum analizy zagadnienia - ślepe przeklejanie, zgrzyty, to po pierwszym strzyknięciu złością, kpiną słyszy się "ależ jestem niewinnym posłańcem".

Ok, Blueray, to może nam teraz uczciwie raczysz powiedzieć czyim Ty jesteś posłańcem, czyim posłańcem jest Songo?

"Zdarzają się fatalne tłumaczenia" - nie może to być wystarczającym usprawiedliwieniem do zamieszczania fałszywych treści. Nie umiesz przyzwoicie tłumaczyć? - nie tłumacz do czasu aż się nauczysz. Problem pojawia się gdy na silę chcemy uchodzić za ekspertów gdy nie mamy do tego podstaw. Przecież poza pozycją eksperta istnieją jeszcze inne szczeble - hobbistyczne, doszkalające, pobierające naukę w temacie. Tak... tyle tylko, że na tych "niższych" nie można tak błyszczeć... a to dla "uduchowionych" i "ponadprzeciętnie rozwiniętych" jest nie do przyjęcia.

Chcesz się jednak wypowiedzieć w danym zjawisku - ok, powiedz jednak wprost, że to nie rzetelne tłumaczenie lecz Twój pogląd, Twój sposób interpretacji, odbioru. Jeżeli zarzucana mi "poprawność polityczna" ma określać rzetelność w podawaniu informacji to tak, chcę być poprawny politycznie.
Bierz odpowiedzialność za słowa, bo - być może sobie ne zdajesz z tego sprawy - możesz wyrządzać ludziom dużą krzywdę, ludziom którzy za pewnik wezmą (bo wszak w takim świetle są prezentowane) zamieszczane przez Ciebie/innych informacje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2012, 11:40:38 wysłane przez arteq » Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : Listopad 27, 2012, 14:18:46 »

Jedynym zadaniem "przekaźnika" jest sprawdzić czy nie publikuje treści zakazanych regulaminem. Kropka.
=====================================================================
Układ planet na 21.12.2012 jest zdaniem astronomów pokazany na poniższym kręgu zbożowym utworzonym 15.07.2008.



A tutaj z "dorysowanymi" obiektami z 22.07.2008.

Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #30 : Listopad 27, 2012, 15:51:16 »


Jedynym zadaniem "przekaźnika" jest sprawdzić czy nie publikuje treści zakazanych regulaminem. Kropka.
Tak, bezmyślnego i naiwnego przekaźnika to i owszem. Jednak nawet od średnio-rozgarniętych oczekiwałoby się już nieco więcej, a w szczególności od osób które posiadają wiedzę, rozwijają ją - a przynajmniej tak deklarują.

Ale, ok , dzięki przynajmniej za wyjaśnienie, że nie ma co spodziewać się po forumowych, aktywnych wklejaczach czegoś więcej niż bezmyślnego (bez sprawdzenia zasadności), aczkolwiek pozbawionego wulgaryzmów i lżenia, kopiowania chanellingów.

P.S. Czy Songo, albo Ty - jako jego tuba - mógłbyś na wskazanych fotkach pokazać mi linię według której ustawiły się te planety, zgodnie z zamieszczoną treścią:
To prawda, 21 grudnia 2012 roku nastąpi nie tylko początek kalendarzowej zimy, ale też dojdzie do ciekawego zjawiska astronomicznego, parady planet Układu Słonecznego. Od czasu do czasu dochodzi do takiej sytuacji, że kilka planet ustawia się w jednym ciągu.

*podkreślenie i pogrubienie moje.
Zapisane
Kiara
Gość
« Odpowiedz #31 : Listopad 27, 2012, 16:20:37 »

Och... o bezmyślnych ogłupionych przekaźnikach , które zabraniają myśleć swoim słuchaczom można by dużo i jeszcze więcej napisać, przykłady mnożyć i mnożyć.
Chyba jednym z bardziej "świetlistych" przykładów jest wielowiekowe twierdzenie iż ziemia jest płaska i słońce obraca się wokół niej! Zabijanie naukowców twierdzących inaczej to chyba pestka wobec kopiowania channelingów.

Zabijanie ludzi za domniemania czarów , palenie ich na stosach , a teraz  twierdzenie iż nie ma takich działań energetycznych , to już rozkwit bezmyślności i ułomności umysłowej niektórych grup.
Jak jeszcze dodamy do tego księdza czarodzieja na mszy który nieudolnie para się czarami na każdej mszy i nie wychodzi mu kompletnie zamiana wina w krew ni opłatka w ciała i ludzi którzy dają się otumaniać tym kłamstwem... to już akt globalnej bezmyślności!
Propagowanie tego kłamstwa i wmawianie go od dziecka ludziom to kuriozalna manipulacja na skalę światową!
I taki bezmyślny i naiwny przekaźnik nie zdaje sobie sprawy iż manipuluje świadomością ludzi i zaprzecza wiedzy naukowej? Chyba w akcie bezmyślnej wiary  uznaje się za cudotwórce , któremu wszyscy muszą ufać pomimo braku  jakich kolwiek dowodów.
No cóż jak zwykle swojego nie widzicie pod nosem ,a  cudze zauważacie pod lasem.....
Jak zwykle powróćmy do mądrości  życia i reformy oraz korekty zacznijmy od siebie.


Kiara Uśmiech Uśmiech
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #32 : Listopad 27, 2012, 17:22:54 »

O, widzę, że Kiara już zapragnęła dyskusji ze mną, bo zgodnie ze swoją definicją - wypowiada się w poście bezpośrednio pod moim i również bezpośrednio odnosi się do jego treści.

Smutne, że w średniowieczu ciemny lud siedział w Kościołach, a inni dookoła.... jeździli samochodami, no ale cóż. I każdy może nadal widzieć, że nadal siedzą w mrocznym średniowieczu i palą pod kościołami czarownice... Rozumiem również, że w średniowieczu w świeckich szkołach wszem i wobec uczono układu heliocentrycznego, gdy w tym samym czasie w katolickich, zapyziałych szkółkach niedzielnych twierdzono że Ziemia jest środkiem wszechświata... 
Ach... i kim był ten słynny Kopernik, co udowodnił że Ziemia krąży wokół Słońca? hmmm... na zgodnie z Kiary teoriami o kompletnej ułomności KRK z pewnością nie mógł mieć nic wspólnego z kościołem... z pewnością...

Zacząłem od siebie, zacząłem...
Jeżeli natomiast nie rozumie się doktryny i oficjalnego stanowiska KRK w wielu, wielu tematach - czemu dawało się nie raz wyraz, np. odnośnie dogmatu niepokalanego poczęcia - może lepiej nie szastać słowem "kłamstwo".
Ach i rozumiem, że namacalne cuda nie są żadnymi dowodami...
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : Listopad 28, 2012, 10:29:09 »

Wracając do tematu, na wklejonych zdjęciach kręgów zbożowych warto zauważyć kilka anomalii w naszym US.
Po pierwsze nieproporcjonalna wielkość słońca! Na "uzupełnionym" kręgu słońce "zjadło" Wenus i Merkurego!
 Po drugie obiekt pomiędzy Plutonem i Uranem, prawie w równych odległościach do nich,  ale poniżej ich orbit.
Po trzecie na "uzupełnionym" obrazie obiekt opisany na żółto jako kometa przez większość recenzentów jest uważany za inne ciało niebieskie zbliżające się do naszego US po mocno zakrzywionej orbicie. (interpretowane również jako Nemezis - brązowy karzeł - nasze bliźniacze słońce, czasami jako Nibiru.
Po czwarte kometa - na "uzupełnionym" kręgu naturalny obiekt (może "oczko", błoto itp.) został "obciśnięty" i wielu interpretuje to jako kometę.
Po piąte pojawiły się co najmniej dwa "małe" obiekty przy orbicie Plutona.
Po szóste występuje koniunkcja : przybywającego obiektu (duży) - Słońca - Jowisza i co ciekawe przedłużenie tej linii prawie dokładnie trafia w centrum naszej galaktyki.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
gosc5690
Gość
« Odpowiedz #34 : Listopad 28, 2012, 10:54:56 »

"na wklejonych zdjęciach kręgów zbożowych warto zauważyć kilka anomalii w naszym US.
Po pierwsze nieproporcjonalna wielkość słońca! (...)
"

Fakt, rolnik ze swoją kosiarką czy innym traktorkiem, który to wyciął powinien lepiej opanować podstawy astronomii.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2012, 10:55:36 wysłane przez gosc5690 » Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : Listopad 28, 2012, 11:07:15 »

Raczej musiał to zrobić przy pomocy niezbyt dmuchającego helikopterka, bo do niektórych obiektów ślady opryskującego traktora nie dochodzą.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : Listopad 28, 2012, 16:31:49 »

http://www.youtube.com/watch?v=OGwWYIPqU1g&feature=g-vrec
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Gość
« Odpowiedz #37 : Listopad 28, 2012, 19:13:15 »

Wracając do tematu, na wklejonych zdjęciach kręgów zbożowych warto zauważyć kilka anomalii w naszym US. Po pierwsze nieproporcjonalna wielkość słońca! Na "uzupełnionym" kręgu słońce "zjadło" Wenus i Merkurego!
To oczywiste, gdyby proporcje i odległości miały być zachowane to krąg nie zajmowałby kilku lecz kilkaset hektarów.
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : Grudzień 10, 2012, 20:36:35 »

Pojawił się filmik z analizą obrazu ze sondy STEREO na którym ewidentnie widać, że w naszym kierunku bardzo szybko leci kometa nazwana C/2012 V4 Pons-Gambart. Analiza dotyczy okresu od 25.11 do 7 grudnia. Chyba zobaczymy tą kometę, z kręgu zbożowego!

Niestety, jak większość z YT ostatnio nie daje się umieścić na stronie więc link:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=WZP4HCqSVN4



Edit; to będzie naprawdę blisko! Tylko nie wiem czy na to właśnie wszyscy czekali.
2. Pojawił się jeszcze jeden film z tego źródła;
Krótko, kometa ma nas minąć w odległości 1,7 AU, czyli bez zakłóceń ale na 15 luty zapowiadają asteroidę  2012DA14 przelatjącą w odległości nie całe 30 000 km od Ziemi. To drastycznie blisko.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=A9FAnlNCfuc
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2012, 21:00:47 wysłane przez blueray21 » Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #39 : Grudzień 21, 2012, 20:25:45 »

Kolejna ciekawostka ze zdjęć SOHO. To naprawdę coś dużego w okolicy słońca.



Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #40 : Grudzień 22, 2012, 00:57:02 »

Blueray, zadałem w innym wątku (w którym to wkleiłeś bardzo podobne zdjęcia, a wywód identyczny - coś tam w regulamin ie stoi nt. powielania treści/postów w różnych wątkach) pytanie - co oznaczają te ciemne palmy, czego mamy się "obawiać". Niestety - jak to często bywa - nie raczyłeś udzielić słowa odpowiedzi, komentarza, ale jak widzę nie przeszkadxza Ci to uprawiać radosną twórczość (na ten sam temat) w innych wątkach.
Nawet wiem skąd ta woda w ustach - nic poza suchymi teoriami nie jesteś w stanie więcej napisać...
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #41 : Grudzień 22, 2012, 10:38:59 »

Arteq, nie rozdaję ryb, tylko wędki.

Edit: pokop trochę popracuj, i zejdź ze mnie personalnie.

Jeszcze raz, bo zapomniałeś: "nie dyskutuję z tobą",  "nie mam dla ciebie czasu" i nie powinno cię to już dziwić, więc proszę skończ te personalne "zachęty".
A posty nie są ani takie same, ani powielane, ani o tym samym ani z tej samej sondy, a ty tylko bez sensu nabijasz posty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2012, 10:53:28 wysłane przez blueray21 » Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #42 : Grudzień 23, 2012, 09:11:39 »

Żadne tam wędki, nie wiesz o czym piszesz, a raczej co kopiujesz. Kolejny niespełniony " nauczyciel". Dlatego każda rzeczowa rozwowa dla  kopistów/"nauczycieli" jest tak niebezpieczna, bo może to odsłonić.
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #43 : Grudzień 23, 2012, 09:35:52 »

Jak zwykle to twoje personalne odniesienie. Amen

Edit: a merytorycznie coś masz do powiedzenia w temacie?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2012, 10:24:27 wysłane przez blueray21 » Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #44 : Grudzień 23, 2012, 15:37:19 »

Tak, zaraz potem jak zaprezentujesz swoją merytoryczną interpretację wklejonych fotek, odniosę się do niej. Jeżeli będzie spójna z moimi poglądami - zaoszczędzę czasu.
Poprosiłem Cię już wcześniej o wyjaśnienia - co to są te ciemne plamy? Czym jest ten duży "obiekt" i czym są... setki pozostałych mniejszych? Oczywiście według Ciebie.
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : Grudzień 23, 2012, 15:50:35 »

Przecież to ty jesteś to ty tu jesteś specjalistą od wszystkiego, co w sumie kończy jedynie personalną krytyką, więc wykaż się, nie musisz sprawdzać mojej wiedzy (bo i tak uważasz, że je nie ma), więc wykaż się - pole otwarte.
Ja nie muszę ani nie nie mam takiego zamiaru. To ja będę sprawdzał twoją wiedzę teraz, za każdym razem.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #46 : Grudzień 23, 2012, 16:13:24 »

Już był taki "etap" z niejakim Kotem, który co twierdził ,że nibiru przyleci zza Jowisza, ba... miał nawet wyliczenia - tak deklarował. Szkoda tylko, że za nic nie chciał ich podać - tylko uniki. Twierdził, że ja mam to zrobić... cóż, żeby nie szarpać się (choć wiedziałem jaki będzie effekt) - podałem. Następnie wspaniałomyślnie on to uczynił... podstawiając pod podane przeze mnie wzory... wartości z sufitu.
Niebieski, bierzesz z niego przykład?

Podejrzewam, na granicy z pewnością - że nie masz pojęcia jak należy (w odniesieniu do zasady robienia zdjęć - urządzenie, rozdzielczość, częstotliwość - rodzaj promieniowania, wielkości fizycznych) odczytywać te zdjęcia. Nie wiesz czym są (z czego wynikają) setki tych małych punkcików na fotkach. Nie wiesz co oznacza ciemniejszy wycinek na godzinie 13:30 - nie , to nie fhotonbelt  :] W końcu nie wiesz co to za "obiekt" - tego określenia użyłeś, który - jak wynikałoby z fotki - jest dłuższy niż... średnica słońca.
I stąd taka a nie inna Twoja "odpowiedź"...

yyy... już odpaliłeś google?  :]
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : Grudzień 23, 2012, 17:13:08 »

Nie wspominaj, wykaż się, nie sprawdzaj mnie, mnie tu nie ma pawie jak easta, przynajmniej dla ciebie.
Do roboty arteq, nie wyślizguj się!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2012, 17:13:36 wysłane przez blueray21 » Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
arteq
Gość
« Odpowiedz #48 : Grudzień 23, 2012, 23:13:54 »

Jak widać w tym wątku już pokazałeś co "potrafisz"...
Zapisane
blueray21

Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomości: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : Grudzień 24, 2012, 00:05:51 »

Więc pokaż ty, ja sprawdzam, to zadanie to pestka dla przedszkolaków pokaż, że potrafisz nie tylko krytykować.
Zachęcam.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagraża.
Strony: 1 [2] 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.063 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

magicalespackluporum fifa11 companions world-anime madex