Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 26, 2024, 00:35:41


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: LIBIA - konflikt bliskowschodni ...  (Przeczytany 81198 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
greta
Gość
« : Marzec 07, 2011, 18:31:04 »

Nadesłane mailem od jednego ze stałych czytelników:

Kadafi ostrzega Europę. Prawda o Libii!,  ~mensa

Prawdziwia Libia wygląda inaczej jak wam usiłują to przedstawić. Wielu z was jest przykładem na to że obecne pokolenia nie znają historii, a przewroty dziś robi się mediami, a ręce są jedynie dodatkiem. Kaddafi Libię uczynił bogatym krajem, mega bogatym. Wielu z was zabiera tu głos w sprawie nie mając pojęcia o Libii , nie mając pojęcia o co naprawdę toczy się gra w Libii. Kaddafi w 1970 roku zlikwidował w swoim kraju amerykańskie i brytyjskie bazy wojskowe, wydalił włoskie i żydowskie organizacje narodowe, a w 1973 dokonał nacjonalizacji przemysłu naftowego należącego do zachodnich inwestorów. Kaddafi prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną, wymierzoną przeciwko wpływom Stanów Zjednoczonych i Izraela oraz wspieraniem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, przez co był oskarżany o wspieranie islamskiego terroryzmu. Wielokrotnie zabiegał o utworzenie ścisłej federacji państw północnoafrykańskich i bliskowschodnich. Proponował zawarcie unii m.in. Sudanowi, Egiptowi, Syrii oraz Malcie. W wyniku pogarszających się stosunków z Egiptem nawiązał współpracę z ZSRR, ale w zimnej wojnie pozostawał neutralny, wiążąc się z Ruchem Państw Niezaangażowanych. Od połowy lat 90. Kaddafi prowadził bardziej umiarkowaną politykę. Gdyby Kadafi na początku nie obalił starego, nieudolnego króla Libia do dziś utrzymywałaby się ze sprzedaży złomu, jako miło to miejsce przed 42 laty. Wówczas koczownicze plemiona zbierały to co zostawiła Armia Roomla i Montgomerego podczas II wojny światowej. To był istotny element PKB Libii jeszcze w latach 60. Wiecie jak wygląda standard życia w Libii dziś. Otóż najniższe wynagrodzenie w tym kraju to 600 dolarów, powtarzam najniższe!!!! Libijczycy nie płaca za prąd, szkoły są bezpłatne , służba zdrowia zatrudniająca min Polaków , Włochów, Brytyjczyków tez jest bezpłatna. Litr paliwa kosztuje 40 groszy polskich. Ceny są porównywalne do cen w Polsce, może nieco niższe. Mógłby tak pisac bez końca ale powiem wam jedno: wielu z was uważa się za Europejczyków, podczas gdy standard życia Libijczyków jest na europejskim poziomie , może nawet nieco wyższym, Polacy zaś żyją…. jak …
Gdy do władzy w Libii dorwą się Ci , którzy dziś rękami 16 do 25 letnich prymitywnych chłopaków robią ten przewrót w Libii to w niedługim czasie i oni Libijczycy będą musieli , jak my Polacy jezdzić za chlebem na zmywaki w Europie!!!! Przeciętny Polak, nie mieszkaniec aglomeracji szczęśliwy jest jak nabędzie sobie starego Opla. Libijczycy już w latach 70 i 80 zostawiali nowe auta na peryferiach Trypolisu bo nie wiedzieli, że należy zmieniać olej i zajeżdżali auta na amen. Nie martwili się jednak kupowali kolejne nowe aby wozić Volvo czy Nissanem czy Datsunem swoje kozy. To nader częsty widok wówczas w Libii. Polak wówczas , za Gierka marzył o małym Fiacie. Jedno jest oczywiste Kaddafi nigdy nie będzie maił za sojuszników Europy Zachodniej ani Ameryki wszak to właśnie dzięki temu że ich wyrzucił ze swojego kraju ten kraj jest dziś tak bogaty. Tego faktu oni mu jednak nigdy nie zapomną , tej nacjonalizacji i utraty złóż ropy,  jak stał się z dnia na dzień własnością Libijczyków. Dziś to właśnie rękami nieświadomych ludzi Ameryka i Izrael usiłują dostać się do najbardziej energetycznych złóż ropy w Afryce i przygotować się do ostatecznego starcia o wpływy na Bliskim Wschodzie z Iranem.
=====================================================
Oczywiście, że chodzi o ropę. Planowane podniesienie cen do 200$ za baryłkę nie byłoby możliwe do utrzymania gdyby Libia nie była pod kontrolą ogólnoświatowej mafii o przyjętej już nazwie „Rząd Światowy”. Główną rolę w dezinformacji odgrywają kryminalne media, które są obecnie własnością 5 korporacji – illuminackich rodzin ze sobą spokrewnionych. Także w Polsce media są niemal całkowicie pod ich kontrolą, choć czasami zdarza się niewypał jak np. przy kampanii szczepionkowej. Zwróćmy uwagę, że podobna kampania nienawiści medialnej funkcjonowała w przypadku Milosevicza, Saddama Husseina – przed i w czasie inwazji na ich kraje. Można się spodziewać, że atak na Kaddafiego jest i będzie frontalny – we wszystkich mediach. W grę bowiem wchodzi coś jeszcze innego – pastor Lindsey Williams już kilka miesięcy temu mówił o uderzeniu na kraje arabskie, o planowanej podwyżce cen ropy do 200$ za baryłkę, ale ostrzegał też, że chodzi również o odwrócenie uwagi od tego co będą robiły Chiny i Rosja.

dodatkowe materiały:
Nieunikniona wojna NATO – Potop kłamstw odnosnie Libii, Fidel Castro: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=23518 


Nie wiedzialam gdzie to dac a jest interesujace,bo tak naprawde co my wiemy o tym kraju.A jest to nastepna manipulacja USA w tamtym regionie,gdzie jak wiadomo chodzi o rope.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2011, 22:33:12 wysłane przez Dariusz » Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #1 : Marzec 18, 2011, 11:05:32 »

No moi mili.W Libii zaczyna sie wojna.Rezolucja ONZ pozwala na prowadzenie dzialan .Jezeli ktos ma jeszcze watpliwosci,ze chodzi o rope,to niech sie ich wyzbedzie.Tak jak amerykanie wlezli do Iraku,pod pretekstem posiadanie przez Irak atomu,tak teraz juz nie pod zadnym plaszczykiem,ale normalnie!Ludzie jak dlugo jeszcze tak bedzie,ze chca oni/amerykanie/,narzucac swoje prawa na calym swiecie i nikt sie nie potrafi in przeciwstawic!

Jezeli ktos jeszcze szuka szatana,to ma go jak na widelcu.
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Marzec 20, 2011, 15:19:09 »

Greta potwierdzam to co napisałaś w pierwszym poście Uśmiech Wiem trochę o tym kraju i sytuacji z pierwszej ręki.
Na jednym z portali znalazłam taki komentarz do informacji o wojnie w Libii :

Cytuj
logicznie myślący arabista  - za uwonienie od Kadafiego Libia zapłaci wpływami z      |78.8.140.xxx |2011-03-19 21:10:46



kto był w Libii jako turysta to wie bo widział ,że ludziom w tym kraju powodzi się dobrze .Chodzi głównie o to aby mieć kontrolę nad nowym rządem libijskim i profity za udzielenie wsparcia w obaleniu tak zwanego dyktatora. Co by było gdyby w USA lub w innym kraju powstali rebelianci i dążyli do obalenia rządu ? Czy inne państwa mają prawo ingerować w wewnętrzne sprawy innego państwa gdy Kadafi jak twierdzi walczy z rebeliantami a nie z ludnością cywilną ?Czy nie obawiacie się , że ingerencja Francji , Włoch czy NATO nie będzie odebrane w przyszłości przez ludność muzułmańską jako krucjatę Europy, co w konsekwencji da jeszcze większy opór krajów arabskich przeciwko zachodowi ?Nie piszcie bzdur w kontekście ,że Libia to tylko 2 % ropy i gazu na rynku światowym bo jako Francuz czy Włoch chciałbym mieć wpływy nawet na te 2 % bo to są ogromne złoża ropy i gazu które nie jeden kraj chciałby mieć . .Dlaczego świat przyglądał się rzezi w Rwandzie czy przygląda się pasywnie w Sudanie - bo co nie ma tam ropy i bogactw naturalnych strategicznych które uzasadniałyby interwencję zbrojną. .Czy nie zastanawia was fakt ,że Kadafi mając tyle pieniędzy z ropy nie posiada prostych i skutecznych a nawet nowocześniejszych wyrzutni rakietowych ziemia - powietrze które są w stanie zniszczyć co drugi samolot wroga.? Nawet są ,kto zna się na militariach dość skuteczne ręczne wyrzutnie rakietowe samonaprowadzające i pytanie czy wojsko libijskie je ma czy nie ma na stanie obronnym ?Ostatnie doniesienia prasowe piszą ,że ilość zwolenników Kadafiego zwiększa się tzn . ilość jego zbrojnych powiększa się i czy nie jest to spowodowane interwencją zachodu i zrozumienia wahającej się ludności o co tu konkretnie chodzi i do kogo mają przystać aby walczyć o Libię ?Czy w innych krajach nie ma dyktatur i prześladowań które uzasadniałyby interwencję ? Kadafi jest szkodliwym dyktatorem dla zachodu bo był dumny ,że nie płaszczył się przed nikim i nie zawierał z zysków z ropy tzw. przymierzy milczenia lub przyzwolenia na jego dyktaturę .

Mój ojciec przez wiele lat pracował na eksporcie w Libii . W drugiej połowie lat 70-ych ,Polacy budowali nowoczesne osiedla dla Beduinów właśnie w Bengazi. Kadafi dbał o to by libijczycy mieli wszystko,czasami jeszcze mieszkali w namiotach ,ale obok namiotu stał mercedes ,a nawet dwa .Mieli po dwie trzy żony,bogato ubrane w złoto i mnóstwo kasy. Nie wiem jak teraz,ale wówczas nie pracowali,tylko wylegiwali się w cieniu .Do budowy dróg,osiedli i całej infrastruktury zatrudniali Włochów,Polaków,Rumunów i obywateli dawnej Jugosławii.
Piszę o tym,nie żeby bronić Kadafiego ,ale dlatego iż wydaje mi się że tu chodzi o ropę (czyt.kasę ) i przejęcie kontroli nad rządem i Libią.To jedno z nielicznych państw które nie kłania się w pas USA.
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
greta
Gość
« Odpowiedz #3 : Marzec 20, 2011, 17:23:02 »

No wlasnie,nie klaniaja sie USA i znacjonalizowali wydobycie ropy,a wielki amerykanin nie moze sie z tym pogodzic do dzisiaj!Zgroza.
Czytajac wszystkie wiadomosci,widac jak na dloni o co chodzi.Dziwi mnie tylko to,ze i inne panstwa sie w to angazuja!Po co ?Kazdy kraj ma prawo do samostanowienia!
Nikt nie ma prawa ingerowac w sprawy innych panstw!
Ale jak zwykle ciagle amerykanie sie laduja tam gdzie jest ropa i inne surowce naturalne,nie patrzac na koszty takich dzialan!Nic sie nie liczy!
Zobaczymy jak dlugo.Wedlug mnie jest to po prostu koniec.A wiadomo tonacy brzytwy sie chwyta.
Nie jestem jasnowidzem,ale na to mi wyglada.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 20, 2011, 19:31:50 »

No Francyja też chciałaby mieć "swoje" złoża - ma nadal ambicje wielkomocarstwowe i pewnie pozazdrościli USA Iraku.

Chanell, wiem, że pytanie osobiste, ale ilu lat dożył Twój ojciec/ile lat zył po powrocie z Libii? Wiem bardzo dobrze, że ten wyjazd prawie wszystkim skrócił dosyć mocno życie, w najlepszym razie zapewnił choroby serca...
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Marzec 20, 2011, 23:05:19 »

Cytuj
Chanell, wiem, że pytanie osobiste, ale ilu lat dożył Twój ojciec/ile lat zył po powrocie z Libii? Wiem bardzo dobrze, że ten wyjazd prawie wszystkim skrócił dosyć mocno życie, w najlepszym razie zapewnił choroby serca..

Osobiste,ale odpowiem Uśmiech  Mój ojciec już nie żyje,zmarł  po 8 latach od powrotu w wieku 54 lat ( atak serca ) Wszyscy jego koledzy zmarli jeszcze wcześniej,niektórzy po 2 latach od powrotu.Podobno to zmiana klimatu,nie wiem ,ale lekarze mówili że gdyby tam został na stałe to nie było by problemów z sercem.Dlaczego pytasz ?
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
arteq
Gość
« Odpowiedz #6 : Marzec 21, 2011, 09:48:27 »

Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku mojego wuja. Był na kontrakcie pod koniec lat '70, przez 2 lata. Wszyscy jego znajomi z tego wyjazdu poumierali po około 8-12 lat po powrocie -właśnie kłopoty z sercem. Mieli od 44 do 54 lat. Wujo aktualnie ma 57 lat i od kilkunastu leczy się na serce...
Jak widać zarobione pieniądze nie warte były wyjazdu, ale wtedy nikt o tym nie wiedział.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 09:50:36 wysłane przez arteq » Zapisane
Kahuna
Gość
« Odpowiedz #7 : Marzec 21, 2011, 17:49:11 »

Oj greta,greta...Twoje rozumienie roli USA w konflikcie z Libia jest krzywdzace dla Ameryki i nieuzasadnione,wynika z nieznajomosci tematu.Owszem,przyznaje,ze USA pelnily role zandarma w typowo
strategicznych miejscach swiata,ale jesli chodzi o Libie,to wieszanie psow na Ameryce zupelnie mija sie z celem.
1.USA nie sa zainteresowane libijska ropa,bo nie kupuja od niej ani jednego litra.
2.Libia zaspokaja jedynie 2% swiatowego wydobycia ropy,wiec tego typu cyfry nie sa znaczace dla USA.
3.Glownym odbiorca libijskiej ropy i gazu jest europa zachodnia,Wlochy przede wszystkim.
4.Libia ma 10%-we udzialy w bankach wloskich a nawet w jednej z glosnych druzyn pilkarskich wloskiej ligii i mimo tego..
5.Wlochy poparly koalicje przeciwko Kadafiemu
6.Kadafi wszem i wobec powtarza,ze "Libia, to ja"(rzymskie-panstwo, to ja)..kto mu dal takie prawa..moze Ty, greto?
7.Powolywanie sie na opinie Fidela Castro na temat Libii i roli USA w geopolityce,to tak,jakby zapytac Stalina,czy gulagi,zamordyzm,komunizm i wymordowanie 100 milionow obywateli bylo zlem czy dobrem dla
Sojuza.
To tyle i to w bardzo wielkim skrocie.
Pozdrawiam.
Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #8 : Marzec 21, 2011, 18:50:54 »

Kahuna,z tego co wywnioskowala,to mieszkasz w Stanach,moze sie myle,ale chyba nie.Mieszkac,nie znaczy do konca aprobowac to,co dany rzad robi.Kazdy powinien miec swoje zdanie na ten temat,a starajac sie byc na biezaco we wiadomosciach politycznych,staram sie i wydaje mi sie,ze kazdy czlowiek tez powinien,starac sie miec swoje zdanie na polityke danego kraju.W Stanach rowniez pokazuje sie wielu ludzi,ktorzy nie zgadzaja sie z polityka prowadzona przez obecny rzad,czy tez poprzednie rzady.Nie jest tajemnica poliszynele,ze Ameryka zawsze miala wielkomocarstwowe zapedy i nie zawsze jej to na dobre wychodzilo,bo wrecz nie wychodzilo.
Nie wnikam w polityke,bo nie jestem politykiem,staram sie obserwowac to ,co sie dzieje na swiecie i miec swoje zdanie.
Z moich obserwacji wynika tylko to,co napisalam.Zawsze tam gdzie sa surowce strategiczne jest Ameryka i jej wojska do tlumienia rebelii,jak to nazywaja,i pomocy biednym uciemiezonym ludziom!
Sami te rebelie wywoluja,aby miec pozniej pretekst do obrony ucisnionych.Przestan pisac glupoty!
Dlaczego,skoro jest to taki zly czlowiek i mowi,ze Libia to Ja,nie zostal wczesniej wywalony a ludzie ocaleni przed szalencem!Tylko akurat teraz jak we wszystkich krajach arabskich zaczelo sie gotowac,to i w Libii szaleniec musi odejsc!
Mubaraka tez znosili tyle lat i nagle co?
Nie rozumiem,ze tak akurat teraz wszedzie tam jest zle,a wczesniej tyle lat bylo ok!
Dla mnie,abstrahujac juz od Libii,niezrozumialym jest dlaczego te masowe protesty sa wlasnie teraz?
Dlaczego teraz to wszystko wychodzi na jaw a nie wczesniej?
Zbieg okolicznosci?Ale jakich?
Duzo czytam i to roznych opracowan na te tematy,ale jak zwykle nic dla mnie nie jest do konca prawdziwe.
Mysle,ze niedaleki czas pokaze,albo Wikileaks odsloni rabka tajemnicy i wszystko bedzie mozna poskladac do kupy.
Nie powoluje sie na zadne opinie Fidela czy kogos innego,staram sie swiadomie patrzec na temat.

I to tyle,w skrocie.
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #9 : Marzec 21, 2011, 19:41:46 »

Byłem w Libii trzy lata temu, Kadafi to dyktator całą gębą, wszędzie pełno tajniaków i policji.
Ludziom żyło się dobrze, darmowe mieszkania, darmowy prąd, dobre drogi i rurociągi doprowadzające odsoloną wodę na pustynię. Na ulicach Tripolisu luksusowe samochody i witryny sklepowe z biżuterią i ubraniami, których nie powstydziły się najlepsze metropolie. Nigdzie takich standardów w północnej Afryce niema.
Widocznie zamordyzm Kadafiego już znudził się Libijczykom, chcieli trochę wolności, trochę więcej swobód, ale mentalność większości władców tego regionu jest wpisana w tradycje. Nie możemy porównywać tamtejszego społeczeństwa z Europejczykami.

Generalnie ktoś miesza poprzez służby wywiadowcze w całym regionie, wykorzystują polityczne zagrywki do wojny gospodarczej na całym świecie, ale to w linii prostej prowadzi do wojny na wielką skalę... Smutny



Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #10 : Marzec 21, 2011, 19:55:19 »

Kahuna, USA nie kupują od Libii, ale może chcieliby wydobywać. Myślę, że 2 % światowego wydobycia to jest w okolicach tego co USA zużywają. W kwestii transportu: Arabia Saudyjska to taka sama odległość jak Libia. USA "wyzwoliły" Irak, przy okazji "niechcąco"  zrównując większość terytorium z ziemią (czy dysponujecie zdjęciami np. Bagdadu sprzed i po "misji" USA - przyjrzyjcie się) - oczywiście chętnie odbudują zniszczenia, że Irak nie ma aktualnie pieniędzy? Och nie szkodzi, wspaniałomyślnie możemy rozliczyć się w ropie... Oczywiście stawki USA są wysokie, bardzo wysokie, a ropa liczona raczej mizernie.
Jak myślisz, kto chętnie wyposaży nową "Libię" w sprzęt wojskowy który zostanie zniszczony w wyniku akcji? Przecież wolny kraj potrzebuje armii...

Ok, stany "martwią" się o życie ludzkie... Zapytam się wobec tego nieśmiało, gdzie były USA gdy dokonywano rzezi w b. Jugosławi? Dlaczego nie ruszyły z akcją gdy Tutsi wyrzynali się z Hutu? Dlaczego tak chętnie interweniują w krajach gdzie... jest ropa ewentualnie zawsze miały twardy kręgosłup wobec USA? Zaczynam się martwić, że USA w następnej kolejności chętnie "wyzwolą" Iran i Wenezuelę...

Dla jasności - nie poklepuję Kadaffiego po ramieniu, nie usprawiedliwiam jego czynów - tak samo jak nie usprawiedliwiam Saddama. Zwraca jedynie uwagę na pewne aspekty, które dla mnie nad wyraz są widoczne i niepokojące. Osobiście wersji USA po prostu nie kupuję.

Do tego - to chyba USA wybiły rdzenna ludność terytorium które aktualnie zajmują, a niedobitków swojego czasu poumieszczano w rezerwatach. I to chyba USA odpowiadają za największą egzekucję w historii na ludności cywilnej - Hiroszima i Nagasaki...  
Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #11 : Marzec 21, 2011, 19:55:32 »

Zdecydowanie zgadzam sie z Toba Thotal.To macenie nie jest najprawdopodobniej bezpodstawne.Tylko caly czas nie wiadomo o co chodzi?Czy o rope,czy o inne bogactwa naturalne czy o strefe wplywow?
A,ze nie prowadzi to do niczego dobrego to widac golym okiem.Muzulmanie sa narodami ekspansjonistycznymi.Oni to maja w religii.I nie daj Boze,zeby to Oni sie na nas ruszyli.Brrrrrrrrrrrrrrrr............

==================================

Co oznacza "Świt Odysei"

Co ma wspólnego Homer z grami komputerowymi i interwencją wojsk w Libii? Jak się okazuje, bardzo wiele. - Operacja "Świt Odysei" to bardzo sprytna nazwa, mariaż kultury popularnej z tradycją - mówi w rozmowie z tvn24.pl historyczka literatury, prof. Jolanta Sztachelska.
Operacja sprzymierzonych wojsk w Libii otrzymała nazwę "Świt Odysei" ("Odyssey Dawn"). Skąd ten pomysł? Pierwsze skojarzenie jest oczywiste - to nawiązanie do "Odysei" Homera, poematu epickiego opisującego tułaczkę Odyseusza, który wraca z wojny trojańskiej od ukochanej Itaki. Podróż zajmuje mu 10 lat i pełna jest niebezpieczeństw i przygód. Odys dociera w końcu do domu, chociaż wszyscy jego towarzysze giną.

- Ta nazwa jest zakorzeniona w pewnych faktach kulturowych, czyli konkretnie "Odysei" Homera - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl prof. Jolanta Sztachelska z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. - Rzeczywiście w "Odysei" jest fragment, który osadza wędrówkę Odyseusza w mitycznym czasie od świtu do zmierzchu. Projektodawcy tej nazwy zręcznie to wykorzystują, a dodatkowo słowa te efektownie wyglądają po angielsku. To rodzi w umyśle odbiorcy wyobrażenie o czymś wielkim - czymś na miarę Odysei - dodaje Sztachelska


Rzeczywiście, w II księdze "Odysei" jest mowa o "różanopalcej jurzence". Metafora świtu pojawia się w dziele jeszcze kilkakrotnie i ma symbolizować proces dojrzewania, który przechodzi Odys.

W co gra Zachód?

Postać Odyseusza i sama Odyseja fascynowała przez stulecia wielu artystów. Sztandarowym przykładem jest choćby "Ulisses" James Joyce'a, ale też "Odyseja Kosmiczna" Arthura C. Clarke'a, sfilmowana przez Stanleya Kubricka. Sam termin "odyseja" funkcjonuje również w znaczeniu długiej, niebezpiecznej wyprawy.

Ale to nie wszystko. "Świt Odysei" ma jeszcze drugie znaczenie. - W taki sposób tytułuje się gry komputerowe - mówi prof. Sztachelska. Faktycznie, można znaleźć i japońską grę o tytule "Lunatic Dawn Odyssey", "The Lost Odyssey" czy "The Sunstone Odyssey" - nawiązującą swoją nazwą również do słońca.


- To sprytna nazwa: odsyła do faktów kultury, które zna każdy, a jednocześnie odsyła do gry komputerowej. Rodzi wyobrażenie, że operacja wojsk to gra, zabawa w wojnę, w której chodzi o atrakcyjną wyprawę, najeżoną przygodami, zakończoną prawdopodobnie zwycięstwem - wyjaśnia Sztachelska. Według niej, Amerykanie i Europejczycy lubują się w nazwach, łączących kulturę popularną z tradycji.


Jak pokazuje historia, operacje wojskowe miewały już dziwne nazwy. W 1987 roku USA przeprowadziły w Iraku operację "Zwinny Łucznik", w 1980 roku operacja w Teheranie nosiła nazwę "Wieczorne światło", była również "Natychmiastowa furia", "Pchła Piaskowa" i "Piotruś Pan". Nie zabrakło też nazw nawiązujących do mitologii. USA przeprowadziły m.in. operacje pod kryptonimem "Argus", "Orion", "Pegaz" czy "Feniks".

Z kolei jedna z najtragiczniejszych w skutkach dla ludności cywilnej operacji zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę w 1945 roku wiązała się z zupełnie niewinną nazwą - bomba otrzymała wówczas nazwę "Little Boy" - "Mały chłopiec". Bomba zrzucona trzy dni później na Nagasaki ochrzczona była kryptonimem "Fat man" - "Gruby człowiek".

http://www.tvn24.pl/-1,1696529,0,1,co-o ... omosc.html

To tak gwoli nazwy tej operacji w Libii.

Scaliłem posty
Darek
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 20:27:33 wysłane przez Dariusz » Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #12 : Marzec 21, 2011, 20:24:01 »

Jak widze Kadafi ma duze powazanie na Polskiej ziemi. Czytam Was juz pare dni i za glowe sie biore. Pan Kadafi nawet nie wie ze jest kraj gdzie ma takie duze powazanie. Ani slowa o tym ze jest starym terrorysta, ze okradal swoj kochany kraj, w Niemieckich bankach lezy 300 miliardow Euro, a o zlocie i innych kosztownosciach nie wspomina sie. Syn chandluje bronia /to najnowsze informacje/. Byl czas ze Europa sie budzila do zycia, teraz sa inne czesci swiata. Czesci swiata gdzie mimo bogactw naturalnych zyznej ziemi panuje glod i bieda. Sa tez tacy ktorzy zyja super, ale to nie wiele. Poznaliscie kochani Egipt i jesli ktos byl w Egipcie, to widzial na wlasne oczy okropna biede, reszte ostatnich wydazen w Egipcie jest wszystkim znana. Zajscia w Tunezjii, nastepny przyklad.
Ludzie maja dosc biedy. Chca sie uczycz, potrzebuja szkoly, nauke zawodu, i ludzka przyszlosc.
Nie mam ochoty wpuszczac sie w jakiekolwiek przekonywanie kogokolwiek, ale przyszedl czas ze ludzie w tych biednych krajach chca inaczej zyc i mlodzi beda sie podnosic. Polityka byla, jest i bedzie  nieczysta gra, to tez wszyscy wiedza. Niewyksztalconym , prostym i pijanym narodem latwo sie zadzi. Starzy siedza cicho, mlodzi wiedza czego chca i powinni sami sie upominac o to co sie im nalezy. Kadafii w ostatnim czasie strzelal do wlasnego narodu.................. . Ani slowa w temacie na ten temat.


« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 20:25:33 wysłane przez Rafaela » Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #13 : Marzec 21, 2011, 20:32:37 »

Rafaelo,
bardzo wyraźnie napisałem o zamordyźmie Kaddafiego, okropnej dyktaturze, ale nie porównuj biednych ludzi w Egipcie czy Tunezji do Libijczyków.
W Libi żyje bardzo dużo, bardzo bogatych ludzi, jeżdżących luksusowymi samochodami, tego nie da się porównać, Libia to bogaty kraj, jak na tę część świata.



Pozdrawiam - Thotal Uśmiech
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Marzec 21, 2011, 20:34:16 »

Cytat: Arteq
Kahuna, USA nie kupują od Libii, ale może chcieliby wydobywać.

Myślę, że chyba nie chcieliby tego robić. Wiązałoby się to z przejęciem całego kraju i tworzeniem tam całej infrastruktury co byłoby niewspółmiernie większym kosztem niż zakup samej ropy. Śmiem twierdzić, że za tym wszystkim stoi coś większego. Co? Czas pokaże.

Cytat: Rafaela
Jak widze Kadafi ma duze powazanie na Polskiej ziemi. Czytam Was juz pare dni i za glowe sie biore.

>Rafaelo<, spokojnie. Wszyscy wiedzą kim jest ten człowiek, jednak watek zmierza w inną stronę niż ocenianie jego osoby.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #15 : Marzec 21, 2011, 20:36:30 »

Napisalam to co jest prawda, mozna by duzo wiecej. Wiecej wypowiadala sie nie bede.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #16 : Marzec 21, 2011, 20:40:33 »

Ależ oczywiście, że można by więcej. Tylko czemu miałoby to służyć?
Będą go rozliczać jego rodacy, tu skupiamy się na nieco innym aspekcie. Uśmiech
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
JACK
Gość
« Odpowiedz #17 : Marzec 21, 2011, 20:54:57 »

Takie dwie liczby, które dają jakiś obraz.

Libia -  6,3  mln mieszkańców.

Egipt - 80 milionów
Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #18 : Marzec 21, 2011, 21:09:42 »

"Libia sfinansowała kampanię wyborczą Sarkozy`ego"
Syn libijskiego przywódcy pułkownika Muammara Kaddafiego oznajmił, że Libia pomogła w finansowaniu kampanii prezydenckiej Nicolasa Sarkozy'ego w 2007 roku. - Sfinansowaliśmy to, mamy wszystkie szczegóły i jesteśmy gotowi do ujawnienia wszystkiego - powiedział Saif al-Islam w wywiadzie udzielonym telewizji Euronews.
Słowa syna Kaddafiego padły jedynie kilka dni po tym, jak państwowa telewizja w Libii podała do wiadomości, że jest w posiadaniu „wielkiego sekretu", który może skończyć polityczna karierę Sarkozy'ego.
Paryż zaprzecza jednak tym doniesieniom uważając je za niedorzeczne. - Ewidentnie temu zaprzeczamy - powiedział rzecznik prasowy Sarkozy'ego.
W wywiadzie Saif al-Islam nazwał Sarkozy'ego "klaunem" i podkreślił, że Libia pomogła mu finansować kampanię prezydencką, żeby "potem on mógł pomóc narodowi libijskiemu". - Jednak on nas zawiódł. Niech odda nam nasze pieniądze. Mamy wszystkie bankowe wyciągi oraz dokumentacje przelewów pieniędzy i wszystko wkrótce podamy do publicznej wiadomości - powiedział Saif al-Islam.

http://www.wprost.pl/ar/235983/Libia-sfinansowala-kampanie-wyborcza-Sarkozyego/

No i zaczyna sie rozkrecac.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #19 : Marzec 21, 2011, 22:37:52 »

Ciekawy wątek, nawet bardzo. Gdyby - zaznaczam - gdyby okazał się prawdziwy to rzuciłoby ciekawe światło na "wyrywność" Sarkozego. Ale spokojnie, poczekajmy, nie wyprzedzajmy faktów. Ciekawy jestem ilu politykom Kadaffi jeszcze pomógł?
Zapisane
Kahuna
Gość
« Odpowiedz #20 : Marzec 21, 2011, 23:49:14 »

Arteg,a kto wyzwolil Kuwejt spod okupacji Iraku?Zapomniales juz?A przeciez USA(podobnie jak ruskie podczas II wojny sw.) wyzwalajac Kuwejt spod okupacji Iraku, mogli go zagarnac z jego bogatymi zlozami ropy,mogli rowniez Ar.Saudyjska i Emiraty Arabskie,bez jednego wystrzalu!Tak sie jednak nie stalo.A wczesniejsza 10-letnia wojna Iraku z Iranem?Oczywiscie w wielu poruszonych przez Ciebie punktach przyznaje Tobie racje i chodzi tu o Indian,Hiroszime,Nagasaki i zupelny brak interwencji w Afryce lub zbyt pozna w Jugoslawii.Mnie sie rowniez nie podoba to,ze amer.system nie jest w pelni demokratyczny lecz korporacyjny,faszystowski wrecz,gdyz to najwieksze korporacje kupuja kampanie politykom a politycy musza miec na uwadze interesy korporacji - w zamian.
Jestem temu przeciwny jak rowniez spora czesc spoleczenstwa amerykanskiego.Nie dziwie sie wiec,ze uwaga wielu politykow amer.jest skierowana na kraje,ktore moga byc potencjalnymi dostarczycielami zyskow dla
korporacji,niekoniecznie dla samej USA.Chcialbym jedynie,aby forumowicze umieli rozrozniac miedzy USA
jako korporacja,a USA jako panstwem zamieszkiwanym przez Amerykanow,kiedys prawie w 100% przybyszy z Europy i innych czesci swiata.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 18:30:57 wysłane przez Kahuna » Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #21 : Marzec 22, 2011, 09:49:07 »

http://newworldorder.com.pl/artykul,3003,Czy-Libia-podzieli-los-Iraku

Cos o czym pisalam troche wczesniej,ale jest to konkretne.

=========================================

Wyrok na Libię już zapadł

Opublikowano: 20.03.2011 | Kategorie: Polityka

Zadziwiająca jest jednomyślność „wolnego świata” w odbywającej się na naszych oczach kradzieży suwerennego kraju.

Gdy ginęli Tybetańczycy nikt nie ruszył małym palcem w bucie. Gdy „najmoralniejsza armia świata” bestialsko mordowała przy użyciu myśliwców bombardujących i białego fosforu Palestyńczyków zamkniętych na kawałku wybrzeża wielkości Trójmiasta też była cisza. Nawet gorzej, wszyscy ci luminarze demokracji i praw człowieka prześcigali się w usprawiedliwianiu masakry.

Teraz, gdy grupa bliżej niezidentyfikowanych rebeliantów rozpoczęła niczym nie uzasadnione rozruchy i słusznie dostaje po dupie ruszył się cały „wolny” świat. Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął śledztwo w sprawie domniemanych „zbrodni przeciwko ludzkości” a całość przyklepała Rada Bezpieczeństwa ONZ dając nulla osta do inwazji.

W świetle ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, których prawdziwe przyczyny nie są do dziś znane, Libia jest jedynym krajem, gdzie coś takiego nie miało prawa się wydarzyć. Kraj posiadający ok. 4% światowych zasobów ropy, rządzony przez ekscentrycznego pułkownika dużo zyskał na ropie. Kadafi potrafił kupić sobie spokój społeczny pochodzącymi z ropy i gazu pieniędzmi. Nie można, tak jak w przypadku Egiptu, mówić o braku pracy. Libia jest importerem siły roboczej, samych Chińczyków pracowało tam ok. 30 tys. Nie było więc podstaw do jakiejkolwiek „rebelii”.

Reakcja Kadafiego była prawidłowa i godna męża stanu. To co przedstawiają nam syjonistyczne media, te rzekomo ludobójcze ataki lotnictwa na ludność cywilna mają tyle wspólnego z prawdą co doniesienia na temat broni masowego rażenia Saddama.

Wyrok został więc już podpisany i należy jedynie oczekiwać jego wykonania. Rzecz jest o tyle smutna, że na tę grabież zezwoliły także Chiny i Rosja. Każde z nich z innego powodu. Chiny – bo maja własne interesy naftowe w Afryce. Rosja – bo nie mówi już jednym silnym głosem jak kiedyś, prawdopodobnie ze względu na narastające różnice stanowisk między Putinem a Miedwiediewem.

Kadafi zostanie najprawdopodobniej zabity. Uczestniczył w zbyt wielu ciemnych interesach i ma zbyt dużo kwitów kompromitujących kilka państw.

W każdym razie, wojny światowej z tego nie będzie. Będziemy asystować jedynie następnej grabieży suwerennego państwa na oczach całego świata.

Autor i źródło: SpiritoLibero


I jeszcze cos ciekawego.

Scaliłem posty
Darek
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 21:45:10 wysłane przez Dariusz » Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #22 : Marzec 24, 2011, 09:53:03 »



Dzisiaj w serwisie tvn24.pl na pierwszym miejsci jest:   
Najnowsze informacje
RSS
Kanały RSS
Rebelianci: Dostaniemy miliard dolarów od Brytyjczyków

Teraz chociaz czarno na bielym widac o co komu chodzi.
Zapisane
Sventer
Gość
« Odpowiedz #23 : Marzec 24, 2011, 10:15:02 »



« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2011, 17:12:13 wysłane przez Dariusz » Zapisane
greta
Gość
« Odpowiedz #24 : Marzec 24, 2011, 10:25:40 »

No wlasnie.co sie stalo?CośCośCośCośCośCośCoś?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.167 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

siri-ya-ny zlotahodowla11 smallskill black-for watahanowiu