Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 19, 2024, 05:54:13


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: "PI" - "FI" - Kabała ...  (Przeczytany 17612 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Lipiec 21, 2011, 11:32:25 »

Liczba Pi zniknie z matematyki
wp.pl | dodano: 2011-07-04 (12:48)


(fot. www.sxc.hu)

Liczba pi - choć jest z nami już od kilkudziesięciu wieków i stanowi jeden z filarów obliczeń - być może wkrótce zostanie zastąpiona inną liczbą.

...

Mimo tak wielkiej popularności i przydatności liczby pi, pewne kręgi matematyków z Bobem Palais, wykładowcą na Uniwersytecie w Utah, na czele, podważają słuszność istnienia pi. Grono to uważa, że znacznie bardziej przydatna i sensowna matematycznie jest liczba tau. Stworzono ją niedawno i przyjmuje ona wartość 2pi. Choć pi i 2pi dzieli drobne matematyczne działanie, eksperci sądzą, że liczba tau wkrótce wyprze starą pi.

Pi to stała wartość, która określa stosunek obwodu każdego koła do jego średnicy. grecka litera „pi” rozpoczyna greckie słowo „perimetron” czyli obwód. Przez wieki to właśnie liczba pi pozwalała na zaawansowane obliczenia, plany, konstrukcje i przedsięwzięcia matematyczne oraz fizyczne. Matematycy uważają, że liczba tau, której wartość wynosi około 6,28, znacznie ułatwiłaby kalkulacje i wyeliminowałaby częste błędy, które wkradają się do obliczeń.

...

http://odkrywcy.pl/kat,111404,title,Liczba-Pi-zniknie-z-matematyki,wid,13564154,wiadomosc.html?smg4sticaid=6cb34
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2011, 21:01:56 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #1 : Lipiec 21, 2011, 21:05:11 »

PI

„Pi” to szesnasta litera greckiego alfabetu, liczba niewymierna 3,141592... Liczbę pi poznajemy jako pierwszą w szkole – jako iloraz obwodu koła i jego średnicy. „Pi” to również tytuł i inspiracja niekomercyjnego filmu Darrena Aronofskiego. Bohater filmu Max Cohen jest stereotypowym naukowcem. Zamknięty w sobie, poświęcający każdą wolną chwilę matematyce, zaniedbujący doczesną egzystencję, prowadzi niekończącą się walkę z migrenowymi halucynacjami oraz ... liczbami. Jego obsesją jest odnalezienie reguły w chaosie dziesiętnego rozwinięcia liczby pi. Max przekonany jest, że światem rządzą reguły matematyki, objawiające się w wahaniach kursów walut, strukturze płatków śniegu, kształcie galaktyk. Słowem wierzy on, że matematyka jest prawdziwym językiem Natury, a wszystko to co postrzegamy jako przypadkowe i chaotyczne, można w rzeczywistości zrozumieć i przewidzieć. Max, jak każdy współczesny naukowiec posiada komputer (Euclid), przy pomocy którego analizuje sekwencję cyfr w liczbie pi. Z dnia na dzień przeczuwa, że jest coraz bliżej poznania odpowiedzi, a im bliżej jest celu, tym poważniejsze i bardziej groteskowe stają się jego ataki migrenowe. Pewnego dnia komputer analizując dane giełdowe, niespodziewanie drukuje 216 cyfrową liczbę, po czym zawiesza się a jego procesor ulega przepaleniu. Ma to stanowić ostrzeżenie dla Maxa. Taka jest właśnie kara, a może nagroda, za poznanie tajemnicy.

Max spotyka na swojej drodze ludzi, chcących wydobyć od niego rozwiązanie zagadki. Między innymi napotyka, niby przypadkiem w barze na Lennego – Żyda studiującego Kabałę. Aby zrozumieć sytuację mającą dalej miejsce konieczne jest krótkie wprowadzenie. Otóż na Kabałę składają się żydowskie pisma traktujące o kosmosie, Bogu i miejscu człowieka na Ziemi. Charakterystyczne dla Kabały jest przypisywanie konkretnym literom alfabetu hebrajskiego cyfr. Dzięki temu każdy wyraz posiada swój odpowiednik liczbowy identyfikujący jego powiązania z innymi słowami i określeniami. Złożony i hermetyczny system rozumienia określany jest jako Gematria. Na przykład słowo „ojciec” odpowiada liczbie 3, „matka” to 41. Jeśli zsumujemy obie liczby, wówczas otrzymamy 44. Jak sądzisz, czemu odpowiada ta liczba? Takich związków jest w Kabale więcej. Lenny pokazuje Maxowi znaczenie dwóch innych określeń; „ogród w Edenie” posiada wartość 144, zaś „drzewo poznania” to 233. Cóż z tego wynika? Otóż liczby 144 i 233 są ze sobą blisko związane i bardzo charakterystyczne. Są to kolejne liczby ciągu Fibonacciego, o którym w dalszej kolejności powiem więcej.

Max dowiaduje się od Lennego o mistycznym imieniu Boga, które raczej nie przypadkowo ma tą samą długość co liczba wydrukowana wcześniej przez komputer. W Kabale zawarty jest model „Drzewa Życia” – systemu dziesięciu Sefirot, będących emanacjami Boga a jednocześnie cnotami możliwymi do osiągnięcia tu, na Ziemi. Uważa się, że Sefiroty oraz ich wzajemne związki są kluczem do psychiki człowieka. Człowiek, który opanuje dziesięć Sefirot, wespnie się na górę drzewa życia i tym sposobem osiągnie oświecenie. Na każdym z trzech poziomów drzewa życia znajduje się cześć rozgałęzień. Tak więc mamy 6*6*6=216 (666 to również Liczba Bestii) odgałęzień, które razem stanowią snop mocy boskiej. Lenny, podobnie jak kilka innych postaci, próbuje zdobyć 216 cyfrową liczbę od Maxa. Jedyną osobą, która nie jest zainteresowana poznaniem prawdy jest Sol, dawny nauczyciel Maxa. Sol mówi Maxowi o swoich własnych próbach rozszyfrowania zagadki pi, które niestety zakończyły się fiaskiem. Sol zarzucił poszukiwania, gdy odkrył w pi samoreplikującego się, niebezpiecznego wirusa (umysłu). Oto jak tłumaczy on awarię komputera „Określone problemy powodują, że komputer zawiesza się w zamkniętej pętli. To właśnie ta pętla prowadzi do stopienia się procesora. Chwilę przed awarią, staje się on świadomy swojego istnienia.” Prawda jest pustką, a pustka prowadzi do destrukcji. Następnego dnia okazuje się, że Sol nie żyje. Przypuszczać można, że podzielił on los komputera należącego do Maxa, chcąc dokończyć pracę. Ten jednak nie zraża się i dalej prowadzi poszukiwania prawdy. Na koniec, nie wiadomo czy w fantasmagorii czy też w rzeczywistości wierci sobie dziurę w głowie. W ostatniej scenie widzimy Maxa rozmawiającego w dzieckiem w parku. Ponieważ jest on znany z umiejętności błyskawicznego liczenia w pamięci, dziecko prosi go o podanie wyniku skomplikowanej operacji. Max nie potrafi przeprowadzić obliczeń.

Film „Pi” jest oczywiście fikcją, ale jak mówi sam reżyser przeplataną elementami prawdy (np. wykład Lennego o Kabale). Z całą pewnością prawdziwa jest odwieczna fascynacja samą liczbą pi. Na przykład długość obwodu piramidy podzielona przez podwójną jej wysokość daje 3,14159 – liczbę pi z dokładnością do piątego miejsca po przecinku, co jest tym bardziej dziwne, że Egipcjanie nie znali pojęcia koła. Czy więc pojawienie się pi w piramidach nazwać trzeba przypadkiem. Powiedziałbym raczej, że współzależnością, gdyż taki właśnie kształt, wynikający z określonego stosunku obwodu i wysokości powoduje specyficzne właściwości piramidy, spośród których najbardziej znane jest ostrzenie żyletek, czy też konserwacja żywności. Obecnie prowadzone są naukowe badania nad właściwościami Piramid i matematyczne nad liczbą pi.

http://www.open-mind.pl/Ideas/LiczbyM1.php

A dalej w tym linku można poczytać o jeszcze bardziej niesamowitej liczbie .. o PHI (fi) = 1,618....
tworzącej złoty podział odcinka ,złotą proporcję i złotą spiralę . Warto się dowiedzieć więcej ..
Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #2 : Lipiec 23, 2011, 08:51:57 »

A jaki jest związek pi - fi z kabała wg Ciebie?
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Lipiec 23, 2011, 11:15:40 »

Widać jakiś jest - przynajmniej domniemany - skoro niektórzy takowy dostrzegają.
"Pi" dostrzegane min. w Piramidach, "Fi" dostrzegana w budowie człowieka, natury (święta geometria) więc, jako że Kabała bazuje również na starożytnych naukach "bogów", więc coś w tym może być. Duży uśmiech
Ale są mądrzejsi ode mnie w tej materii i niech oni to dokładniej wyjaśnią, albo przynajmniej próbują. Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2011, 11:16:42 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 23, 2011, 15:05:20 »

acha - czyli to wątek o domniemaniach.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Lipiec 23, 2011, 15:30:59 »

acha - czyli to wątek o domniemaniach.

Być może.
Dokładniej wyjaśnią Ci to >east< i >JAN<.
Z drugiej strony, co dziś masz pewnego, poza śmiercią i podatkami Mrugnięcie, więc domniemywanie jest jak najbardziej na miejscu - oczywiście w granicach rozsądku. Duży uśmiech
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #6 : Lipiec 23, 2011, 21:12:30 »

A jaki jest związek pi - fi z kabała wg Ciebie?
Hej PHI.
Ja nie zajmuję się , i nigdy sie kabałą nie zajmowałem. Mogę jedynie napisać na podstawie fabularnego filmu PI, Darrena Aronofskyego , za komentarzem w linku  "Film „Pi” jest oczywiście fikcją, ale jak mówi sam reżyser przeplataną elementami prawdy (np. wykład Lennego o Kabale) :.

W scenie w której Lenny, Żyd ogólnie opowiada Maxowi ( matematykowi ) o kabale pada informacja, że cała kabała jest zakodowana , gdzie pod pojęciem np matka kryje się 1 , ojciec, to kolejna liczba, potem dziecko, 3 itd .Lenny rozpisuje to Maxowi na serwetce .W pewnym momencie Max sam podaje  kolejne liczby w relacjach obecnych w kabale. Te liczby to kolejne liczby ciągu Fibbonaciego .Dalej to Max prowadzi wykład o Fibbonacim i jego ciągu, z czego wywodzi liczbę PHI= 1,618 . Podobno w oryginale ( to nieoficjalna informacja od Dana Wintera ) film PI powinien nazywać się PHI, i tak miało być, lecz Aronofsky nie dostałby wtedy nań funduszy więc nawet z nazwą swojego dzieła musiał iść na kompromis. Lecz i tak wiadomo, że w filmie nie o PI chodziło. W filmie kabaliści poszukują na podstawie Tory zaginionego kodu do rzeczywistości. Kto miałby ten kod /wzór, ten byłby Panem świata. Komputer zaprogramowany przez Maxa był blisko uzyskania tej liczby, ale się "przepalił" . Na krótko przed tym uzyskał .. świadomość. Z filmu nie wynika to bezpośrednio, ale uzyskany kod (klucz do wszystkiego ) był czymś na kształt liczby PHI, lub całkiej blisko niej.

Czy wiecie, że liczbą PHI fascynował się także Walt Disney ,który sam był ponoć wysokiej rangi masonem ?
Nie powinno zatem dziwić, że Kaczor Donald odkrywa dla dzieci magiczny świat matematyki między innymi w oparciu o PHI w .. kreskówce
do obejrzenia tutaj  ( polski dubbing ) http://player.vimeo.com/video/26734779
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #7 : Lipiec 23, 2011, 21:50:00 »

a jak jest roznica miedzy pi a fi ?Uśmiech
Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #8 : Lipiec 24, 2011, 10:32:35 »

Cytat: east
Hej PHI.
Ja nie zajmuję się , i nigdy sie kabałą nie zajmowałem. Mogę jedynie napisać na podstawie

No widzisz, ja też się nie zajmuję i nigdy nie zajmowałem kabałą.

Zawsze jak niewiem, czym coś jest, to najpierw staram się dopytać,
lub oglądam przez pryzmat LanguageONE

Mogę jedynie napisać na podstawie tegoż iż:

Ka-Ba-LLACH  {Dusza-Ciało- LLACH}

LLACH {tu mam niejsność, ale odbieram to , jako 'zamysł ACH`a',
..ale jeszcze można by głębie poszukać.


phi natomiast wnosi wiele w temacie ogarnianiania wód, a więc wszelkiego życia, które na wodzie bazuje.
Jako liczBA pomagająca OBliczyć OB-wód {2 x phi x proMień} KOŁA



------------------------
Gdzieś widziałem tez taka interpretacja: Kab-Allach , co mnie osobiście nie przekonuje.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2011, 12:58:08 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #9 : Lipiec 24, 2011, 10:55:43 »

to jest nauka o tym ze swiadomoscia mozna zakrzywiac przestrzen..Uśmiech i przenosic sie do innych wymiarow..Uśmiech - albo odprawiac rytualy..Uśmiech

drzewo zycia to drzewo swiadomosci - wszystkojest swiatlem i ma wiele wymiarow..Uśmiech

stargate

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://psychedelicadventure.blogspot.com/2009/06/pineal-gland-stargate-time-travel.html&ei=TOwrTsfZC8_1-gbE7ujsDQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=6&ved=0CEkQ7gEwBQ&prev=/search%3Fq%3Dpineal%2Bgland%2Bstargate%26hl%3Dpl%26rlz%3D1G1GGLQ_PLPL433%26prmd%3Divns


lub hellgate

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTFfRfFbyreRVSvdF2TzftwIAR8ZdoXHEuFeYGgG2ahgB8AODMWLw
Zapisane
Kiara
Gość
« Odpowiedz #10 : Lipiec 24, 2011, 12:01:45 »


Czy możesz podać oryginalny adres tej strony bez tłumaczenia?

Kiara Uśmiech Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2011, 12:02:01 wysłane przez Kiara » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #11 : Lipiec 24, 2011, 12:12:12 »

ok Uśmiech

http://psychedelicadventure.blogspot.com/2009/06/pineal-gland-stargate-time-travel.html
Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #12 : Lipiec 26, 2011, 01:41:30 »

a jak jest roznica miedzy pi a fi ?Uśmiech

Liczba PI w przybliżeniu 3,14
Liczba FI w przybliżeniu 1,618

Porównanie niefortunne, zdajesie wzieło sie z mojego przybliżenia w poście. W temacie "Przejście ludzkości do 4G" napisałam:
 Tymniemniej jest sprawą mozliwą, jak fakt że liczba Fi(materialnej konstrukcji) w rzeczywistości nasladuje doskonałość liczby Phi(miłość bezwarunkowa). Podobnie jak Demiurg zaledwie naśladuje swoim dziełem, doskonałość duchowego królestwa.

Zależność jaka wtedy łaziła mi po głowie, faktycznie dotyczyła podstawy jako liczby Phi (wymawianej u nas jako FI właśnie) i oscylującego wokół niego ciągu Fibonacciego. Błąd wziął sie z innej pisowni anglojezycznej i innej u nas wymowy, która stworzyła podobieństwo do PI  Z politowaniem
Wątek był poruszany w temacie Święta geometria ponad 2 lata temu:

"Zobaczmy jak Spirala Fibonacciego "oscyluje" wokół liczby Phi.
Jak już pisałem, wystarczy PODZIELIĆ dowolną liczbę z ciągu Fibonacciego przez liczbę, która ją poprzedza. (...)
Gdy przyjrzymy się wynikom to zobaczymy, że każdy kolejny zbliża się CORAZ BARDZIEJ do wartości PHI= 1,6180339, której jednak NIGDY nie osiągnie. Wyniki te zawsze będą "oscylować" wokół PHI. Taka jest logika - PHI jest NIEZMIENNĄ ZASADĄ, a ciąg Fibonacciego jest RUCHEM oscylującym WOKÓŁ PHI.




Podobnie spirala zbudowana na Ciągu Fibonacciego będzie nieustannie oscylować wokół Phi i Złotej Spirali. Będą one do siebie podobne tak, że gołym okiem trudno będzie je odróżnić. Jednak będą one pełnić inne funkcje. Jedna będzie NIEZMIENNYM WZORCEM, druga przełożeniem wzorca na "skończony" świat, który ma swój początek, ale zakorzeniony jest w nieskończoności.



Trochę mnie zdziwiło że ten błąd oblekł sie w nowy temat. Być może dlatego że jest to coś naprawde istotnego. Kilka dni czekałam ,aż ktoś sprytny mnie poprawi, ale widzę że tworzą sie nowe klony więc może lepiej przerwę tą zabawę   Język
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Lipiec 26, 2011, 08:59:02 »



Droga Enigmo Uśmiech  uczyłam się matmy i Fizyki tylko po to żeby mieć 4  na świadectwie ( w skali od 2-5 )to nie moja domena.Nie dziw się więc że nie widzę róznicy  Duży uśmiech

ps; widzę że zmieniłaś kwiatek Chichot ( ja też je uwielbiam )
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 09:00:04 wysłane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
acentaur


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 12
Offline

Wiadomości: 1464



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Lipiec 26, 2011, 12:06:12 »

liczba Pi i liczby Phi wiążą się z kabałą należycie.  Uśmiech Liczba Pi to stosunek 22 liter alfabetu hebrajskiego do 7 liter tzw.podwójnych, bo oddających polarnośc tego świata, czyli jest to 22/7
Dawno temu ta liczba była podstawą wielu obliczeń dotyczących budowy ziemi i układu słonecznego a także piramidy.
Wiele o tych liczbach napisano na forum Swięta geometria.
Ponieważ los zrzadził, że alfabet grecki i hebrajski są kompatybilne, to mamy dla tych liczb liczne zależności i znaczenia.
Pi jest 17 kolejną literą alfabetu, a ta oznacza "mowę" , więc jest związana z tym procesem. Jednocześnie oznacza "boską
roznorodnośc" a ta różnorodnośc powstaje poprzez mowę.
Phi jest 23 literą alfabetu, co oznacza "boska aktywnosc", ale jednocześnie "aktywna syntezę" czyli duchowe połączenia wszystkich punktów widzenia powstałych poprzez mowę.
Stąd połączenie obu znaków.
Zapisane
Enigma
Gość
« Odpowiedz #15 : Lipiec 26, 2011, 18:13:51 »

Pięknie, widać zależność istnieje i ma zupełnie eleganckie duchowe wyjasnienie. Kamyk wielki niczym kajzerka, spadł z mojej nieokrzesanej głowy Acentaur. Bo już mi sie zdawało że narobiłam jakiegoś bigosu, a jednak człek powinien sie uczyć cały swój króciutki żywot.  Chichot

Chanell, kwiatków mam u siebie dostetek i coraz to nowe wyrastają w mi w ogródku. Ten z obrazka, jest bardzo niepozorny bo ma 'w realu' jakies 3 milimetry wielkości, ale jesli uznasz że notorycznie podrabiam twojego avatara, to poszukam jakies inne z kolekcji lub wybiorę sie z aparatm na podglądanie tych niepozornych i doskonałych zarazem stworzeń.
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #16 : Lipiec 26, 2011, 20:12:06 »

wszystkojes w piramidzie i fi i pi:) to jest to samo..Uśmiech






http://www.templarmechanics.com/templar_detail.asp?templarid=201



« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 22:37:49 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #17 : Lipiec 27, 2011, 10:47:53 »

A tak poza wszystkim, to już jest watek o Kabale na Forum.
http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=1251.msg14359#msg14359


Choć niekoniecznie w powiazaniu z phi.


8+5=13  |  => 4
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2011, 12:36:21 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
acentaur


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 12
Offline

Wiadomości: 1464



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #18 : Lipiec 27, 2011, 12:27:20 »

Enigma,
Cytuj
Pięknie, widać zależność istnieje i ma zupełnie eleganckie duchowe wyjasnienie. Kamyk wielki niczym kajzerka, spadł z mojej nieokrzesanej głowy Acentaur
nie ma problemu, przecież po to tu jesteśmy aby sobie wzajemnie pomaga  Duży uśmiech
a poza tym kabała pokazuje jak jedno łączy się z drugim, czyli od źródla do dowolnej rzeczy. No chyba , że to jest moja kabała.  Duży uśmiech
Phirioori
Cytuj
ace:
8+5=13  |  => 4
na wielu poziomach interpretacji, kabała tak nie postępuje, ale można i tak  Uśmiech w końcu to też jakiś aspekt
Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #19 : Lipiec 28, 2011, 14:20:57 »

Phirioori
Cytuj
ace:
8+5=13  |  => 4
na wielu poziomach interpretacji, kabała tak nie postępuje, ale można i tak  Uśmiech w końcu to też jakiś aspekt

Dokonałem malutkiej edycji. Pisząc uprzednio per "ace" nie bylem na tyle uwazny, by uwzglednic iż zwracam się do kabały.
Urzekł mnie po prostu aspekt nuMERoLOGICZNY Mrugnięcie Chichot

przepraszam..

numerOlogiczny
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 14:24:47 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
acentaur


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 12
Offline

Wiadomości: 1464



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #20 : Lipiec 28, 2011, 20:05:22 »

Phirioori,
Cytuj
Dokonałem malutkiej edycji. Pisząc uprzednio per "ace" nie bylem na tyle uwazny, by uwzglednic iż zwracam się do kabały.
Urzekł mnie po prostu aspekt nuMERoLOGICZNY 
przepraszam..

...niepotrzebnie robimy rzeczy niepotrzebne a ułudne samozadowolenie  nie chroni nas przed robieniem
ich dalej  Uśmiech

pozdrawiam
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #21 : Październik 01, 2011, 19:50:07 »

Ciąg Fibonacciego dowodem na boską naturę świata?
pon., 2011-09-26 18:59

<a href="http://www.youtube.com/v/e9MwNm0gXd8?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/e9MwNm0gXd8?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>

Przez wieki ludzie czuli, że niektóre liczby czy kształty są jakieś inne, przypisywano im niekiedy prawie święte znaczenie. Przykładem takiej liczby jest 7, która ma znaczenie w różnych kulturach. Siódemkę da się łatwo zobaczyć zakodowaną w każdej piramidzie.

Wystarczy policzyć podstawę i którykolwiek z boków takiej bryły, aby uzyskać liczbę 7. Nie szukając daleko można też znaleźć tą liczbę w chrześcijaństwie, ile jest, bowiem grzechów głównych? Tak, tak siedem. Pitagoras uważał, że siódemka oznacza jedność ducha i materii.

Matematyka może doskonale opisywać to, co każdy z nas widzi oczami. Niektóre twory natury mają przecież tak idealne proporcje, że często da się to opisać, jako boskie proporcje. Doskonałym przykładem jest tzw. złoty podział zwany też podziałem harmonicznym. Jest to taki podział odcinka gdzie długość dłuższej części ma być średnią geometryczną długości krótszej części. Taki stosunek oznaczamy literą z greckiego alfabetu φ (czyt. "fi").

Złoty podział jak wspominałem często występuje w przyrodzie. Świetnie widać to na przykładzie liści akacji.



Wspaniałą emanacją uświęconej geometrii jest tzw. ciąg Fibonacciego. Jest to ciąg liczb, w którym każda jest sumą dwóch poprzednich.

Wszystko zaczyna się od 0 i 1, która odpowiada 1. Następnie 1 plus 2 równa się 3, 2 plus 3 to 5, i tak dalej. Dlaczego te liczby znaczące? Po prostu są one naturalnym systemem numeracji i są podstawą do mistycznego Fi, które jest określane, jako złoty podział.



Należy zauważyć, że stosunek kolejnych par z serii Fibonacciego dąży do Fi lub 1,618. Ciąg Fibonacciego jest też obecny na przykład w budowie muszli ślimaków morskich.

Fi lub 1,618 została opisana w przeszłości jako boska liczba, ponieważ oznaczała ona piękno i harmonię. Architekci egipscy wykorzystywali relację Fi w budowie świątyń i Piramid, a grecy w ich Partenonie w Atenach. Europejczycy zaszywali złoty podział budując gotyckie katedry.

Niewielu wie, że jedna z metod analizy zachowania kursów akcji spółek notowanych na giełdzie również może być analizowana z wykorzystaniem ciągu Fibonacciego. Metoda ta przynosi zresztą bardzo dobre rezultaty a nazywana bywa często od nazwiska pierwszego, który zwrócił na to uwagę, teorią fal Elliotta.

Świadomie czy nie ludzie wydają się być genetycznie zaprogramowani na reagowanie na te specyficzne proporcje zaszyte w różnych kształtach lub muzyce. Dzięki włoskiemu matematykowi, który wprowadził słynny ciąg mistyka spotkała się z matematyką.

http://innemedium.pl/wideo/ciag-fibonacciego-dowodem-boska-nature-swiata
 
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.058 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahafarkas nazarinh kociarnia hohol bestgame