Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Maj 19, 2025, 01:11:09


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hatszepsut-Nefretete-Kleopatra  (Przeczytany 8558 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« : Kwiecień 12, 2009, 22:55:55 »

Kobiety ktĂłre rzÂądziÂły Egiptem.Kim byÂły ? Jak ÂżyÂły ? Co o nich wiemy ?
MyÂślĂŞ Âże to ciekawy temat.Dzisiaj znalazÂłam taki tekst :
http://archeowiesci.blox.pl/2007/06/Mumia-Hatszepsut-w-koncu-odnaleziona.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2009, 08:29:17 wysłane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            KsiĂŞga Koheleta 3,1
arlson
Gość
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 13, 2009, 09:21:47 »

Co do Hatszepsut to w sobotê (11 kwietnia o 17.55) na TV4 by³ film "Tajemnice zaginionej królowej Egiptu". By³a to pierwsza czêœÌ wiêc jak ktoœ chcê jeszcze obejrzeÌ druga bêdzie w nastêpn¹ sobotê o tej samej godzinie.
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 08, 2010, 14:53:05 »

ÂŚwiÂątynia Hatszepsut



Œwi¹tynia Hatszepsut, ró¿ni siê tym od grobowców Doliny Królów i Doliny Królowych, ¿e nie ukryto jej g³êboko w ziemi, a wprost przeciwnie, wspaniale wyeksponowano na tle skalistych gór.
Œwi¹tynia zosta³a odrestaurowana z ruin g³ównie za spraw¹ pracuj¹cych tu od kilkudziesiêciu lat polskich archeologów. Na archiwalnych zdjêciach widaÌ, ¿e le¿a³ tu dos³ownie kamieù na kamieniu. Wszystko to, zosta³o zinwentaryzowane, odtworzone na wzór uk³adanki i zrekonstruowane.
ÂŚciany pokrywajÂą barwne malowidÂła tajemniczych postaci i bogĂłw.


Portal wejÂściowy ozdabiajÂą liczne posÂągi KrĂłlowej Hatszepsut, kobiety z podwĂłjnym symbolem wÂładzy faraonĂłw: korona i przyprawiona broda. NajwiĂŞksze wraÂżenie zrobiÂła na mnie gÂłowa jej posÂągu w muzeum w Kairze. ZostaÂła ona czĂŞÂściowo odrestaurowana, twarz miaÂła cudowny, hebanowy kolor skĂłry, wydatne, napiĂŞte wargi i ogromne hipnotycznie patrzÂące oczy. RzeÂźba zafascynowaÂła mnie podobnie jak gÂłowa Demeter w muzeum w Atenach.
Grobowiec krĂłlowej Hatszepsut otacza poÂłoÂżony amfiteatralnie ÂłaĂącuch gĂłr, a przez wÂąski przesmyk, prowadzi zamkniĂŞta niestety dla turystĂłw, ÂścieÂżka do samej Doliny KrĂłlĂłw.
Oto ona krĂłlowa Egiptu

http://www.foto.pwsk.pl/2009/06/23/swiatynia-hatszepsut/

Polacy wzmacniajÂą ÂświÂątyniĂŞ Hatszepsut
Bezprecedensow¹ akcjê w obrêbie œwi¹tyni Hatszepsut w Deir el-Bahari przeprowadzi³ zespó³ polskich specjalistów, skupionych wokó³ Centrum Archeologii Œródziemnomorskiej UW. Architekci zast¹pili cedrowe, stuletnie podpory wzmacniaj¹ce westybul Kaplicy Hathor stalowymi prêtami zapewniaj¹cymi stabilnoœÌ staro¿ytnej budowli.


Deir el-Bahari. Z przodu widaĂŚ ÂświÂątyniĂŞ Hatszepsut. Za niÂą duÂżo gorzej zachowane ÂświÂątynie Tutmozisa III i Mentuhotepa II.

Zrealizowany projekt konserwatorski polegaÂł na zabezpieczeniu i wzmocnieniu pÂłyt stropowych i architrawĂłw fragmentu ÂświÂątyni zlokalizowanego w poÂłudniowej czĂŞÂści drugiego tarasu. Kaplica Hathor sÂłynie z doskonale zachowanej polichromii i filarĂłw ozdobionych kapitelami z wyobraÂżeniami bogini Hathor.

- ZarĂłwno stalowe prĂŞty niezbĂŞdne do asekuracji fragmentu ÂświÂątyni oraz 2-metrowe wiertÂła potrzebne do ich osadzenia sprowadziliÂśmy z Polski – informuje dr Zbigniew E. SzafraĂąski, szef polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w Deir el-Bahari.

Dodatkowo jedn¹ z nisz w kaplicy zabezpieczono z pomoc¹ stalowej ramy, któr¹ przygotowano w Kairze. Podczas monta¿u stosowano wy³¹cznie œruby wykonane ze stali nierdzewnej. Stalow¹ konstrukcjê zabezpieczono przeciwkorozyjnie.

- TrudnoœÌ przedsiĂŞwziĂŞcia polegaÂła na precyzyjnym przewierceniu wapiennych blokĂłw tworzÂących kaplicĂŞ. Jednak zamierzenia zrealizowaliÂśmy z peÂłnym powodzeniem. Odci¹¿yliÂśmy osÂłabiony architraw i wzmocniliÂśmy pÂłyty stropowe – relacjonuje dr inÂż. arch. Teresa Kaczor, g³ówny architekt misji.

Polscy specjaliÂści – egiptolodzy, architekci i konserwatorzy pracujÂą w obrĂŞbie ÂświÂątyni Hatszepsut, faraona rzÂądzÂącego Egiptem w poÂł. XV wieku p.n.e., od 1961 roku.

Projektem zabezpieczenia i wzmocnienia westybulu Kaplicy Hathor kierujÂą wspĂłlnie inÂż. MieczysÂław Michiewicz, Rajmund Gazda – g³ówny konserwator misji i dr inÂż. arch. Teresa Kaczor – g³ówny architekt misji.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            KsiĂŞga Koheleta 3,1
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 13, 2010, 22:29:00 »

NEFERTETE

  Nazywana najczĂŞÂściej najpiĂŞkniejsza kobietÂą antycznego Âświata. Z jej twarzy bije blask, gracja i spokĂłj. Jej popiersie znalezione w jednym z warsztatĂłw rzeÂźbiarskich Totmesa, jest jednÂą z najpopularniejszych i najczĂŞÂściej replikowanych figur egipskiej sztuki antycznej. Jest niezwykle fachowo wykonana, a co zdumiewa jeszcze bardziej to fakt , Âże byÂła tylko narzĂŞdziem do nauki. Brak lewego oka, potwierdza tylko tezĂŞ, Âże popiersie byÂło przeznaczone do pokazĂłw jak rzeÂźbiĂŚ oczy.



ChoÌ nikt do dziœ nie jest pewien jej pochodzenia, to choÌby z tego powodu zak³ada siê ¿e by³a córk¹ Aii, genera³a z armii Echnatona. Po œlubie z Echnatonem zmieniono jej imiê z Nefretete ( PiêknoœÌ przyby³a) na Neferferuaton ( Piêknoœci¹ jest uroda Atona). Mo¿emy podziwiaÌ wiele chwil z okresu ma³¿eùstwa i ¿ycia codziennego królewskiej rodziny na reliefach ocalonych od zniszczeù w Amarnie. Nefretete jest stale ukazywana wraz z Echnatonem jako wierna czcicielka Atona b¹dŸ podczas zabaw z córkami. Poezja Echnatona jest jego œwiadectwem jego wielkiej mi³oœci do ¿ony.
KsiĂŞÂżniczka dziedziczka, Ogrom UprzejmoÂści

Pani SzczĂŞÂścia

KtĂłrej gÂłos jak dwa piĂłrka

Raduje kaÂżde ucho

Serce KrĂłla kojÂąca w domu

zadowolona z kaÂżdego jego sÂłowa

Wielka, ukochana ma³¿onka królewska

Pani dwĂłch krain, Neferferuaton Nefretete

Niech Âżyje na wieki

MiÂłoœÌ i szacunek Echantona do Âżony byÂła tak wielka, Âże byÂła ona jednym z najbardziej zaufanych doradcĂłw. Jej oddanie i wiara w Atona, utwierdzaÂły krĂłla w wierze, Âże Aton jest jedynym prawdziwym bogiem Egiptu. Jak tajemnicze jest jej pochodzenie, rĂłwnie tajemnicze jest jej znikniecie. ZniknĂŞÂła w czasie wielkich protestĂłw przeciwko nowej religii. Bardzo dÂługo myÂślano, Âże umarÂła. Ale ostatnie odkrycia, mogÂą dowodziĂŚ, Âże zostaÂła usuniĂŞta na bok, odciĂŞta od dworskiego Âżycia i przeniesiona do maÂłej wioski nieopodal stolicy. W caÂłej Amarnie prĂłbowano usun¹Ì jej imiĂŞ z reliefĂłw i posagĂłw, na znak ekstremalnego niezadowolenia Echnatona. W grobowcu Meritaton malowidÂła ukazujÂą jednak Nefretete jako prawowitego czÂłonka rodziny krĂłlewskiej  uczestniczÂącego w pogrzebie cĂłrki. A przecieÂż pogrzeb Meritaton miaÂł miejsce dÂługo po znikniĂŞciu Nefretete z Amarny.
http://www.egypt_legends.republika.pl/nefretete.htm
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            KsiĂŞga Koheleta 3,1
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

maho wypadynaszejbrygady zipcraft phacaiste-ar-mac-tire gangem