Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 19, 2024, 03:44:11


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hatszepsut-Nefretete-Kleopatra  (Przeczytany 8054 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« : Kwiecień 12, 2009, 22:55:55 »

Kobiety które rządziły Egiptem.Kim były ? Jak żyły ? Co o nich wiemy ?
Myślę że to ciekawy temat.Dzisiaj znalazłam taki tekst :
http://archeowiesci.blox.pl/2007/06/Mumia-Hatszepsut-w-koncu-odnaleziona.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2009, 08:29:17 wysłane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
arlson
Gość
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 13, 2009, 09:21:47 »

Co do Hatszepsut to w sobotę (11 kwietnia o 17.55) na TV4 był film "Tajemnice zaginionej królowej Egiptu". Była to pierwsza część więc jak ktoś chcę jeszcze obejrzeć druga będzie w następną sobotę o tej samej godzinie.
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 08, 2010, 14:53:05 »

Świątynia Hatszepsut



Świątynia Hatszepsut, różni się tym od grobowców Doliny Królów i Doliny Królowych, że nie ukryto jej głęboko w ziemi, a wprost przeciwnie, wspaniale wyeksponowano na tle skalistych gór.
Świątynia została odrestaurowana z ruin głównie za sprawą pracujących tu od kilkudziesięciu lat polskich archeologów. Na archiwalnych zdjęciach widać, że leżał tu dosłownie kamień na kamieniu. Wszystko to, zostało zinwentaryzowane, odtworzone na wzór układanki i zrekonstruowane.
Ściany pokrywają barwne malowidła tajemniczych postaci i bogów.


Portal wejściowy ozdabiają liczne posągi Królowej Hatszepsut, kobiety z podwójnym symbolem władzy faraonów: korona i przyprawiona broda. Największe wrażenie zrobiła na mnie głowa jej posągu w muzeum w Kairze. Została ona częściowo odrestaurowana, twarz miała cudowny, hebanowy kolor skóry, wydatne, napięte wargi i ogromne hipnotycznie patrzące oczy. Rzeźba zafascynowała mnie podobnie jak głowa Demeter w muzeum w Atenach.
Grobowiec królowej Hatszepsut otacza położony amfiteatralnie łańcuch gór, a przez wąski przesmyk, prowadzi zamknięta niestety dla turystów, ścieżka do samej Doliny Królów.
Oto ona królowa Egiptu

http://www.foto.pwsk.pl/2009/06/23/swiatynia-hatszepsut/

Polacy wzmacniają świątynię Hatszepsut
Bezprecedensową akcję w obrębie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari przeprowadził zespół polskich specjalistów, skupionych wokół Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Architekci zastąpili cedrowe, stuletnie podpory wzmacniające westybul Kaplicy Hathor stalowymi prętami zapewniającymi stabilność starożytnej budowli.


Deir el-Bahari. Z przodu widać świątynię Hatszepsut. Za nią dużo gorzej zachowane świątynie Tutmozisa III i Mentuhotepa II.

Zrealizowany projekt konserwatorski polegał na zabezpieczeniu i wzmocnieniu płyt stropowych i architrawów fragmentu świątyni zlokalizowanego w południowej części drugiego tarasu. Kaplica Hathor słynie z doskonale zachowanej polichromii i filarów ozdobionych kapitelami z wyobrażeniami bogini Hathor.

- Zarówno stalowe pręty niezbędne do asekuracji fragmentu świątyni oraz 2-metrowe wiertła potrzebne do ich osadzenia sprowadziliśmy z Polski – informuje dr Zbigniew E. Szafrański, szef polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w Deir el-Bahari.

Dodatkowo jedną z nisz w kaplicy zabezpieczono z pomocą stalowej ramy, którą przygotowano w Kairze. Podczas montażu stosowano wyłącznie śruby wykonane ze stali nierdzewnej. Stalową konstrukcję zabezpieczono przeciwkorozyjnie.

- Trudność przedsięwzięcia polegała na precyzyjnym przewierceniu wapiennych bloków tworzących kaplicę. Jednak zamierzenia zrealizowaliśmy z pełnym powodzeniem. Odciążyliśmy osłabiony architraw i wzmocniliśmy płyty stropowe – relacjonuje dr inż. arch. Teresa Kaczor, główny architekt misji.

Polscy specjaliści – egiptolodzy, architekci i konserwatorzy pracują w obrębie świątyni Hatszepsut, faraona rządzącego Egiptem w poł. XV wieku p.n.e., od 1961 roku.

Projektem zabezpieczenia i wzmocnienia westybulu Kaplicy Hathor kierują wspólnie inż. Mieczysław Michiewicz, Rajmund Gazda – główny konserwator misji i dr inż. arch. Teresa Kaczor – główny architekt misji.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 13, 2010, 22:29:00 »

NEFERTETE

  Nazywana najczęściej najpiękniejsza kobietą antycznego świata. Z jej twarzy bije blask, gracja i spokój. Jej popiersie znalezione w jednym z warsztatów rzeźbiarskich Totmesa, jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej replikowanych figur egipskiej sztuki antycznej. Jest niezwykle fachowo wykonana, a co zdumiewa jeszcze bardziej to fakt , że była tylko narzędziem do nauki. Brak lewego oka, potwierdza tylko tezę, że popiersie było przeznaczone do pokazów jak rzeźbić oczy.



Choć nikt do dziś nie jest pewien jej pochodzenia, to choćby z tego powodu zakłada się że była córką Aii, generała z armii Echnatona. Po ślubie z Echnatonem zmieniono jej imię z Nefretete ( Piękność przybyła) na Neferferuaton ( Pięknością jest uroda Atona). Możemy podziwiać wiele chwil z okresu małżeństwa i życia codziennego królewskiej rodziny na reliefach ocalonych od zniszczeń w Amarnie. Nefretete jest stale ukazywana wraz z Echnatonem jako wierna czcicielka Atona bądź podczas zabaw z córkami. Poezja Echnatona jest jego świadectwem jego wielkiej miłości do żony.
Księżniczka dziedziczka, Ogrom Uprzejmości

Pani Szczęścia

Której głos jak dwa piórka

Raduje każde ucho

Serce Króla kojąca w domu

zadowolona z każdego jego słowa

Wielka, ukochana małżonka królewska

Pani dwóch krain, Neferferuaton Nefretete

Niech żyje na wieki

Miłość i szacunek Echantona do żony była tak wielka, że była ona jednym z najbardziej zaufanych doradców. Jej oddanie i wiara w Atona, utwierdzały króla w wierze, że Aton jest jedynym prawdziwym bogiem Egiptu. Jak tajemnicze jest jej pochodzenie, równie tajemnicze jest jej znikniecie. Zniknęła w czasie wielkich protestów przeciwko nowej religii. Bardzo długo myślano, że umarła. Ale ostatnie odkrycia, mogą dowodzić, że została usunięta na bok, odcięta od dworskiego życia i przeniesiona do małej wioski nieopodal stolicy. W całej Amarnie próbowano usunąć jej imię z reliefów i posagów, na znak ekstremalnego niezadowolenia Echnatona. W grobowcu Meritaton malowidła ukazują jednak Nefretete jako prawowitego członka rodziny królewskiej  uczestniczącego w pogrzebie córki. A przecież pogrzeb Meritaton miał miejsce długo po zniknięciu Nefretete z Amarny.
http://www.egypt_legends.republika.pl/nefretete.htm
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.038 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

twojareklama fugazi lolwfpolska turback miastomorthal