Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 19, 2024, 07:03:55


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Gdzie jest źródło Nilu ?  (Przeczytany 26968 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Baltazar
Gość
« : Styczeń 24, 2009, 10:18:50 »

Rzeka, która daje życie Egiptowi i północno-zachodniej Afryce - Nil - od wieków budziła podziw i strach swym ogromem. Dzięki corocznym wylewom uchodziła niemal za boga. Te masy wody płynące przez spaloną słońcem pustynię rodziły w ludzkich umysłach pytanie: gdzie jest ich początek?

Śmiałkowie, którzy zapragnęli poznać odpowiedź na to pytanie, doznawali podwójnego zdziwienia, gdy doszli bądź dopłynęli do okolic dzisiejszego Chartumu. Tu bowiem nurty Nilu Białego i Błękitnego łączą się ze sobą. W którą zatem stronę się udać by dojść do tych właściwszych źródeł?

Pierwsi nad brzegiem

Pierwszą wielką cywilizację, która powstała nad brzegami Nilu, stworzyli Egipcjanie. Dzięki tej wielkiej rzece mogli przekształcić jałową pustynię w kwitnące ogrody. Coroczne wylewy pozostawiały na ich poletkach grubą warstwę żyznego mułu. Niestety nie mamy pewności, jak daleko na południe docierali Egipcjanie. Ich wczesne mapy pokazują świat jako wyspę pływającą po wodach oceanu światowego. Na pół dzieli ją Nil, który spływa z wyższego południa na niżej położoną północną część kraju.

Wody oceaniczne miały w cudowny sposób opływać ziemię i cały czas zasilać rzekę. Egipcjanie odwiedzający Mezopotamię bardzo się dziwili, widząc Tygrys i Eufrat płynące w przeciwną stronę niż Nil.

Jest wielce prawdopodobne, że to właśnie Egipcjanie byli pierwszym ludem, który jeśli dotarł nie do samych źródeł Nilu, to przynajmniej na tereny bardzo im bliskie. Już od 2500 r. p.n.e. na dwór faraonów trafiali Pigmeje „łowieni" w dżunglach na pograniczu Konga i dzisiejszej Ugandy, skąd Nil brał swój początek. Ci „mali ludzie” stanowili pewną ciekawostkę krajoznawczą dla Egipcjan i ich władcy. Gdy już trafiali do Egiptu, zwykle podejmowali zawód królewskich trefnisiów.

Greckie poszukiwania

Grecki historyk i podróżnik Strabon, który żył w I w. p.n.e. pisał, że Nil wypływa z jeziora o nazwie Pseba. Prawdopodobnie chodziło mu o prawą nitkę tej wielkiej rzeki – Nil Błękitny, który faktycznie wylewa się z etiopskiego jeziora (dziś Tana).

Kontakty Etiopczyków ze światem Śródziemnomorskim sięgają czasów, które nawet współcześni Strabona określiliby jako starożytne. Okolice jeziora Tana zostały zasiedlone przez semicki lud Sabejczyków pochodzący z Półwyspu Arabskiego. Ich legendarna królowa miała przybyć do stolicy króla Salomona – Jerozolimy, a po spotkaniu na najwyższym szczeblu, które można nazwać kuluarowym, urodziła Menelika I, od którego etiopscy cesarze wywodzili swój rodowód.

Ale wracając do Nilu, rzeka ta stanowiła ważny pomost dla kontaktów handlowych Etiopczyków z resztą cywilizowanego świata. Greccy i rzymscy kupcy docierali tu, przynosząc nowinki z zewnątrz, a na drogę powrotną zabierali zakupione towary. Właśnie z Etiopii pochodziły słonie i ich ciosy oraz inne dzikie zwierzęta, które budziły zachwyt ówczesnych miłośników cyrku mieszkających w Rzymie.

Cesarz Neron znany jest z tego, że kazał spalić Rzym. Nie jest to prawdą, ale faktem jest, że bardzo palił się do turystyki i zwiedzał swe imperium wzdłuż i wszerz. Po wizycie w Egipcie postanowił zorganizować ekspedycję, która sprawdziłaby, gdzie Nil ma źródła. Wysłał z tym zadaniem dwóch centurionów ze swojej gwardii przybocznej.

Niestety nie znamy imion tych dwóch niewątpliwie wielkich podróżników. Wykonali oni swoje zadanie, aczkolwiek nie do końca. Prawdopodobnie ci dwaj śmiałkowie dowędrowali do jezior Alberta i Kioga położonych na terenie dzisiejszej Ugandy. Nie jest do końca pewne, czy dotarli do Jeziora Wiktorii, które łączy się z jez. Kioga nitką Nilu Wiktorii. Mimo to informacje, jakie zdobyli, były pożywką dla całych pokoleń „geografów zza biurka". Współczesny im uczony rzymski Seneka napisał, że Nil wypływa z jezior zasilanych wodą powstałą wskutek topnienia śniegu pokrywającego okoliczne góry.

Rozwiązanie zagadki

Na kolejną wyprawę źródła Nilu musiały czekać prawie 1800 lat. W marcu 1875 roku Henry Stanley, żeglując po jeziorze Wiktorii, potwierdził hipotezę innego brytyjskiego podróżnika Johna Speke'a, który uważał wpływającą do niego Kagerę jako główne źródło Nilu. Jednocześnie potwierdził, że wody tej największej afrykańskiej rzeki tworzą śniegi z położonych nieopodal gór, mimo że Europejczykom nie mieściło się w głowie, że biały puch może się utrzymywać okrągły rok tak blisko równika.

Chociaż tajemnica Nilu została odkryta, geografowie lata jeszcze spędzili na sporach, którą odnogę Nilu należy uważać za tę właściwą i – wobec tego – jaką długość ma rzeka. Na przełomie XX i XXI wieku nikt już się tym nie interesował. Wtedy świat nauki ogarnęła nowa awantura o źródła Amazonki, która w końcu zdeklasowała Nil, okazując się najdłuższą rzeką świata. A o tym, kto odkrył źródła tej rekordzistki, miał rozsądzić sąd z... Łodzi. Ale to już zupełnie inna historia.

http://www.dziennik.pl/podroze/niezbednik/article284904/Gdzie_jest_zrodlo_Nilu.html
Zapisane
kkk2116
Gość
« Odpowiedz #1 : Luty 01, 2009, 01:25:30 »

spytaj Samcia

jak bedziesz mial szczęście (zostaniesz zakwalifikowany przez gremium
 Lucynka, Andrzejek, IwonkaS) i pojdziesz na sesje prywatna,
to może uzyskasz odpowiedź

na to trudne pytanie Coś
Zapisane
Cysio91
Gość
« Odpowiedz #2 : Luty 01, 2009, 11:06:31 »

a na co ci taka wiedza gdzie jest zródło - po co to
Zapisane
Dariusz
Gość
« Odpowiedz #3 : Luty 01, 2009, 11:22:57 »

spytaj Samcia

jak bedziesz mial szczęście (zostaniesz zakwalifikowany przez gremium
 Lucynka, Andrzejek, IwonkaS) i pojdziesz na sesje prywatna,
to może uzyskasz odpowiedź

na to trudne pytanie Coś

Może tylko małe sprostowanie. Na sesję prywatną nie musi być i nawet nikt nie jest typowany przez w.w. gremium. na takie sesje może wybrać sie każdy.
Zapisane
Kapłan 718
Gość
« Odpowiedz #4 : Luty 01, 2009, 17:54:45 »

i tu Darek błąd, jednak nie każdy, co do selekcji to nie wiem jak to wygląda dokładnie, mi zaproponowano we Wrocławiu i tyle...

718'
Zapisane
Dariusz
Gość
« Odpowiedz #5 : Luty 01, 2009, 19:45:45 »

Nie wiem czy to błąd. Taką sesję umawiasz poprzez "Dar Światowida". Tam jedyna selekcja, jak mniemam, polega na dostosowaniu grafiku. Nie słyszałem o odmowie komukolwiek takiej wizyty.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #6 : Luty 01, 2009, 22:34:32 »

a na co ci taka wiedza gdzie jest zródło - po co to
Głupie pytanie. Skoro go interesuje to dobrze, że stara sie zbobyć taką informację. gdyby nie ludzka ciekawość to nadal krzesałbyś w jaskini ogień krzemieniami.
Zapisane
Kapłan 718
Gość
« Odpowiedz #7 : Luty 01, 2009, 22:45:57 »

a na co ci taka wiedza gdzie jest zródło - po co to
Głupie pytanie. Skoro go interesuje to dobrze, że stara sie zbobyć taką informację. gdyby nie ludzka ciekawość to nadal krzesałbyś w jaskini ogień krzemieniami.

a, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła to widzimy, że KOŚCIÓŁ KATOLICKI chciałby, żebyśmy siedzieli w tych jaskiniach i krzesali ten ogień!!!!

ja byłem w piekle i tu zostaje bo jest ciekawie, ciekawi mnie ciekawość od urodzenia Uśmiech

718'
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Luty 01, 2009, 23:25:56 »

Naukowcy wybrali najwiekszą rzekę która wpada do jeziora Wiktorii,ale do tego jeziora wpadają jeszcz inne rzeki,więc dlaczego nie wybrali którejs z nich? Jest jeszcze probem z Nilem Błekitnym ,może on  łącząc się z Nilem Białym daje pczątek  właściwemu Nilowi? Choć według naukowców jest odwrotnie.Jedno jest pewne Nil to piękna i tajemnicza rzeka,którą znam tylko z fotografii i programów TV,ale........moze wkrótce ją zobaczę Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2009, 23:30:02 wysłane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Cysio91
Gość
« Odpowiedz #9 : Luty 02, 2009, 09:15:28 »

a na co ci taka wiedza gdzie jest zródło - po co to
Głupie pytanie. Skoro go interesuje to dobrze, że stara sie zbobyć taką informację. gdyby nie ludzka ciekawość to nadal krzesałbyś w jaskini ogień krzemieniami.

a, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła to widzimy, że KOŚCIÓŁ KATOLICKI chciałby, żebyśmy siedzieli w tych jaskiniach i krzesali ten ogień!!!!

ja byłem w piekle i tu zostaje bo jest ciekawie, ciekawi mnie ciekawość od urodzenia Uśmiech

718'

Ahh nie ma to jak znaleźć przysłowie i walnąć coś na Kościół co ; żal mi tej wypowiedzi taaak kościół chciałby żebyśmy nic nie wiedzieli taaaaaaaak taaaaaaaaak jasne
Zapisane
Kapłan 718
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 02, 2009, 17:14:21 »

źle się wyraziłem albo źle zrozumiałeś - Kościół SPRAWIŁ już, ze wiele nie wiemy, więc nie tyle chciałby co CHCE i to czyni, żal.pl  Z politowaniem

718'
Zapisane
Robson101
Gość
« Odpowiedz #11 : Luty 03, 2009, 16:56:20 »

Jedno jest pewne Nil to piękna i tajemnicza rzeka,którą znam tylko z fotografii i programów TV,ale........moze wkrótce ją zobaczę Mrugnięcie
E tam. Brudna, zanieczyszczona wszelkiej maści odpadami rzeka, w której kąpiąc sięlub pijąc można nabawić się przeróżnych chorób. Nie taka piękna. Przynajmniej ta część w Kairze - w innym miejscu nie widziałem.
Zapisane
Kapłan 718
Gość
« Odpowiedz #12 : Luty 03, 2009, 17:02:23 »

co innego jest ważne w Nilu a nie to czy jest czysta czy brudna, nie bez powodu egipcjalnie nazwali ją Dar Egiptu Uśmiech

718'
Zapisane
PHIRIOORI
Gość
« Odpowiedz #13 : Luty 04, 2009, 14:58:09 »

Cytuj
Gdzie jest źródło Nilu ?
Pytanie z natury sformułowania skazane na brak odpowiedzi.
Gdyż  Nil jest OB-PHIcie DoRzeczny i DoStrumykowany.

Cytuj
a na co ci taka wiedza gdzie jest zródło - po co to
Moze chciał się napić z najczystszego miejsca tej rzeki?
Moze chciał zmienić bieg rzeki?
Może chciał dosypać jakiegoś "barwnika"?
Moze chciał wybudować zaporę?
Może jeszcze coś innego?

ON Sam to WIE najlepiej.


Cytuj
Współczesny im uczony rzymski Seneka napisał, że Nil wypływa z jezior zasilanych wodą powstałą wskutek topnienia śniegu pokrywającego okoliczne góry.
Ciekawe czy Seneka wiedział co to jest śnieg? i co to jest Temp.Era.Tura.
(wszak ona niekiedy powoduje topnienie).

Cytuj
hipotezę innego brytyjskiego podróżnika Johna Speke'a, który uważał wpływającą do niego Kagerę jako główne źródło Nilu. Jednocześnie potwierdził, że wody tej największej afrykańskiej rzeki tworzą śniegi z położonych nieopodal gór, mimo że Europejczykom nie mieściło się w głowie, że biały puch może się utrzymywać okrągły rok tak blisko równika.

Kagera



Cytuj
A o tym, kto odkrył źródła tej rekordzistki, miał rozsądzić sąd z... Łodzi
Nie wiem czy to o Amazon, czy o Nilu, ale faktem jest,
że rozsądza się takie sprawy w Kanui
Ka-nui (Ka-nowe) [to samo "Ka", z Mer-Ka-Ba]

No i tu tez coś apropo Nilu:
http://forum.ip7.eu/index.php?topic=13.0
topic 13 a tu odp też 13.










« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2009, 07:10:22 wysłane przez PHIRIOORI » Zapisane
Tajpan
Gość
« Odpowiedz #14 : Luty 26, 2009, 16:53:22 »

Ja też nie rozumiem  po co się kłócić o źródło Nilu, jak będzie tam coś ważnego to się to źródło znajdzie, a teraz są ważniejsze rzeczy do zrobienia (chyba że książkę piszesz??)
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.076 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

nazarinh watahaskromnych watahafarkas shaggydogss kociarnia