Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 29, 2024, 10:58:46


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: inteligencja swiata zwierzat - zachowania spoleczne  (Przeczytany 4195 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
quetzalcoatl44
Gość
« : Maj 10, 2010, 19:03:24 »


''Legenda mówi, że słoń, gdy poczuje, że na skutek podeszłego wieku lub choroby śmierć się do niego zbliża, wyrusza na cmentarzysko trąbowców.

Takie sekretne miejsca, w których słonie umierają, istnieją podobno od stuleci zarówno w Afryce, jak i w Azji. Mówią o tym przekazy lokalnych plemion, opowiadają myśliwi, podróżnicy i łowcy przygód.

Ukryte przed ludźmi cmentarzysko słoni znajdować się ma w okolicach świętego miasta Anardhupara na Sri Lance, wyspie zwanej niegdyś Cejlon. Jak podaje legenda, słonie z całej wyspy przychodzą tam złożyć swe szczątki. Podobna nekropolia ma znajdować się w Bhutanie. Także w Afryce ma być kilka cmentarzysk słoni. Jak twierdził pod koniec XIX w. angielski łowca W.D.M. Bell, odkrył on we wschodniej Afryce, na północ od ówczesnego Jeziora Rudolfa, równinę usianą szczątkami słoni.

Podobnego odkrycia miał też dokonać inny Anglik, major Powell-Cotton, który tak opisał je w swych dziennikach: “Byłem zdziwiony, gdy stwierdziłem, że cała okolica zarzucona jest resztkami kości.(...). W żadnej z mych licznych podróży przez kraj słoni nie myślałem, bym kiedyś trafił na szkielet jednego z tych zwierząt, o których śmierci przewodnicy nie potrafią nic powiedzieć. Mój przewodnik nazwał tę okolicę i zapewniał mnie, że gdy czują się chore, przezornie przychodzą z daleka, by tu złożyć swe kości. Słyszałem o tych cmentarzach od kupców Swahili, którzy mówili, że niekiedy znajdowali więcej kości słoniowej, niż mogli ze sobą zabrać.”



Chore mrówki popełniają altruistyczne samobójstwo. Artykuł Jürgena Heinze i Bartosza Waltera, w najnowszym numerze „Current Biology", nie jest tak epokowy, ale naprawdę jest śliczny. (Patrz Dispatch from Michel Chapuisat.) Tytuł mówi wszystko: „Terminalne mrówki opuszczają swoje mrowiska, by skonać w społecznej izolacji" (Chapuisat daje lepsze, nie akademickie tłumaczenie: „Chore mrówki umierają samotnie". Czy to nie chwyta cię za serce?)

Heinze i Walter badali mrówkę Temnothorax unifasciatus ze Słowenii (dla dezorientacji, AntWeb opisuje, że pochodzi ona z Madery i Azorów, więc już nie mam pewności) i zaobserwowali, że większość mrówek umierała po zakażeniu patogenicznym grzybem Metarhizium anisopliae. I większość tych skazanych mrówek opuszczała mrowisko i umierała na zewnątrz, z daleka od koleżanek z mrowiska i schowanych pod ziemią larw.

Czy może to być przystosowawcza reakcja mrówek, by nie zarazić swoich koleżanek z mrowiska i nie spowodować olbrzymiej pandemii? Może, ale jest inne wyjaśnienie: niektóre grzyby zarażające mrówki manipulują zachowaniem mrówki tak, by lepiej rozprzestrzeniały grzyby. (To jest inna wspaniała historia , którą kiedyś opowiem.) Innymi słowy, zachowanie wyewoluowało, by pomóc mnożeniu się grzybów; przypuszczalnie grzyby rozmnażają się lepiej, kiedy ich nosicielki umierają na świeżym powietrzu, a nie w mrowisku.

Heinze i Walter przeprowadzili eksperyment kontrolujący tę możliwość przez wpuszczenie do mrowiska dwutlenku węgla, który nie zabija ich od razu, ale skraca im życie. Ponad 80% mrówek, które zmarły, opuściło mrowisko przed śmiercią (przeciętnie na 36 godzin przedtem). Autorzy wnioskują, że opuszczanie mrowiska jest cechą charakterystyczną dla umierających mrówek, nie zaś tylko wynikiem grzyba manipulującego swoim gospodarzem. „Opuszczanie mrowiska" może więc być ogólnie adaptacyjnym zachowaniem, żeby uniknąć zarażenia kolonii.

Jak to wyewoluowało? Jeśli to rzeczywiście jest adaptacja, prawdopodobny proces obejmował dobór krewniaczy, który jest — oczywiście — odpowiedzialny za każde „altruistyczne" zachowanie mrówek robotnic, które są bezpłodne. Prawdopodobnie geny promujące opuszczanie mrowiska przy chorobie były faworyzowane, ponieważ kopie tych genów wśród rozmnażających się krewnych umierającej mrówki (samców i królowej) miały większą szansę przetrwania (i zakładania kolejnych mrowisk).

Wszystko to przypomina mi o heroicznym i altruistycznym opuszczeniu namiotu przez kapitana Oates podczas wyprawy Scotta na biegun w 1912 r.



http://www.plus50.pl/index.php/prawo/wiadomoci/106-pracowity-jak-mrowka.html?id=106%3Apracowity-jak-mrowka&tmpl=component&print=1&page=



''Przypadek motyli modraszków wskazuje, że ich ochrona musi być ściśle powiązana z ochroną stanowisk, na których występują rośliny żywicielskie oraz gatunki mrówek zabierające gąsienice do mrowisk. Stwierdzono, że larwy modraszka telejusa mogą być adoptowane w Polsce przez wścieklice z różnych gatunków, ale szanse przeżycia i pełnego rozwoju mają w mrowiskach Myrmica scabrinodis, Myrmica rubra, a także Myrmica gallienii. Pełny rozwój innych gatunków modraszków również zależy od tego, jaki gatunek mrówek zaadoptuje larwy do mrowiska. Na przykład modraszkowi arionowi (Maculinea arion) najlepiej odpowiadają mrówki z gatunków Myrmica sabuleti. Natomiast modraszek alkon (Maculinea alcon)  najlepiej rozwija się u Myrmica scabrinodis.''


http://www.ekoswiat.com.pl/ekologia/pdf/2006-04-18.pdf


http://www.rp.pl/artykul/473066_Szympans_mowi__nie_.html
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2010, 19:21:29 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #1 : Maj 26, 2010, 18:44:28 »

http://wiadomosci.onet.pl/2176119,12,pszczoly_zaatakowaly_miasto_panika_na_ulicach,item.html


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Plaga-zab-zmusila-wladze-do-zamkniecia-autostrady,wid,12309644,wiadomosc.html?ticaid=1a3c5
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2010, 20:40:29 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

schoolmonster panzerdivisiontiger obozyjenieckie brygadaszarika radiomms