Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 30, 2024, 01:21:42


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Epoka lodowcowa rozpocznie się w 2014 roku  (Przeczytany 5750 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kamil771
Gość
« : Maj 25, 2010, 12:56:22 »



Już za cztery lata będziemy musieli się zmierzyć z tzw. małą epoką lodową - takie wnioski podczas odbywającej się w Stanach Zjednoczonych konferencji poświęconej zmianom klimatycznym wysnuł znany rosyjski naukowiec.

Chabibullo Abdusamatow w czasie sympozjum, które odbyło się w Heartland Institute w Chicago stwierdził z pełnym przekonaniem, że obserwowana obecnie tendencja wskazuje na to, że już wkrótce dojdzie do kolejnej tzw. małej epoki lodowej. Wcześniej sytuacja taka miała miejsce po tzw. średniowiecznym optimum klimatycznym - był to trwający kilka stuleci okres ocieplenia. Potem nastąpiła trwająca ok. 200 lat mała epoka lodowcowa. Zdaniem Abdusamatowa, który jest szefem badań kosmicznych w obserwatorium astronomicznym Rosyjskiej Akademii Nauk w Pułkowie jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że kolejna mała epoka lodowa nadejdzie już za cztery lata.

Rosyjski naukowiec argumentując swoją tezę przypomniał o kilku zjawiskach, które świadczyć mogą o trafności jego prognoz. Od lat 90-tych średnia roczna aktywność Słońca wyraźnie się obniżyła. Poza tym maksymalne temperatury podczas obserwowanego przez jakiś czas trendu, związanego z ocieplaniem się klimatu, zanotowano w latach 2005-2008.

Abdusamatow przewiduje, że przez najbliższe cztery lata czekają nas znaczące wahania temperatur. Ich maksymalna wartość nie będzie jednak wyższa od tych osiąganych w latach 1998-2005. Wg Abdusamatowa stopniowej redukcji ulegać też będzie aktywność plam słonecznych, która swoje minimum osiągnie ok. 2042 r. To sprawi, że w latach 2055-2060 będziemy mieli już do czynienia z naprawdę głębokim ochłodzeniem klimatu.

W trakcie konferencji Abdusamatow skarcił też naukowców upowszechniających teorie dotyczące globalnego ocieplenia. Zdaniem eksperta, działalność człowieka i emisja gazów cieplarnianych nie ma tu nic do rzeczy. Rosjanin już wcześniej opublikował kilka swoich prac, z których jasno wynika, że głównym czynnikiem, który wpływa na temperaturę na Ziemi jest promieniowanie słoneczne.

"Obserwacje Słońca pokazują, że jeśli chodzi o wzrost temperatury, dwutlenek węgla jest 'niewinny'." - stwierdził Abdusamatow. "Jeśli chodzi zaś o to, co nas czeka w nadchodzących dekadach, to nie jest to katastrofalne ocieplenie, ale globalny i bardzo wydłużający się spadek temperatury."

W ubiegłym roku amerykańska komisja senacka zajmująca się sprawami środowiska wydała dokument, w którym znalazły się opinie 700 naukowców, którzy nie zgadzają się z twierdzeniem, że globalne ocieplenie jest wynikiem działalności gospodarczej człowieka. poinformował serwis wnd.com. Abdusamatow był jednym z ekspertów, którego ocena została w raporcie uwzględniona.
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 25, 2010, 13:06:19 »

Po wybuchu wulkanu Europie grozi rok bez lata?
Czy popiół wulkaniczny również w następnych dniach będzie zakłócał europejski obszar powietrzny zależy od tego, w jakim kierunku przemieści się chmura wulkaniczna. To uzależnione jest od prądów wiatrowych na wysokości 5 do 10 kilometrów - wyjaśnia Thomas Saevert z niemieckiej służby meteorologicznej Meteomedia.

Jeśli wulkan jest będzie aktywny, mówi Saevert, chmura dotrze przede wszystkim do Niemiec północnych i północno-zachodnich, co odczuje zwłaszcza ruch lotniczy. W zależności od położenia chmur Saevert obiecuje "przepiękne zachody słońca", wywołane przez zjawisko załamania się światła, czyli zakrzywienia promieni świetlnych przy przechodzeniu z jednego materiału do innego.

To nie był zbyt gwałtowny wybuch

Eksperci nie spodziewają się jednak większego wpływu na pogodę w następnych dniach, czy tygodniach. Do tego potrzeba byłoby gwałtowniejszej erupcji. Meteorolog Andreas Beck z Niemieckiej Służby Meteorologicznej mówi, że "tylko gwałtowne wybuchy wulkanów, wyrzucające popioły aż do stratosfery, mogą wpłynąć na pogodę: "Gwałtowny wybuch może w danym regionie zmienić pogodę na kilka miesięcy, natomiast bardzo gwałtowny może na wiele lat zmienić nawet klimat. Unosząca się chmura wulkaniczna zakryje wtedy słońce. Zmienią się prądy wiatrowe, a wilgotność powietrza i unoszących się gazów po skropleniu wywoła opady deszczu. Chmury wulkaniczne mogą się rozprzestrzenić na tysiące kilometrów.

Zobacz wulkany świata w serwisie digart.pl

Erupcje wulkanów sprzyjają ochłodzeniu

Na długotrwałe zmiany klimatyczne decydujący wpływ ma przede wszystkim ilość emitowanej siarki.

Po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku, globalna temperatura spadła o prawie pół stopnia. Wybuch meksykańskiego wulkanu El Chichon w 1982 roku, wpłynął na obniżenie temperatury o 0,2 stopnia.

Również po erupcji wulkanu Laki w Islandii, w 1783 roku, odnotowano ochłodzenie. Półkula Północna przeżyła niezwykle surową zimę. W Europie i Ameryce Północnej rok 1816 wszedł do annałów meteorologicznych jako "rok bez lata". Od kwietnia do września padał tylko deszcz, grad i śnieg z deszczem. Konsekwencją były nieurodzaj, epidemie i śmierć głodowa setek tysięcy ludzi. Uważa się, że spowodował to wybuch wulkanu w Indonezji w 1815 roku.

O najsłynniejszym w historii wybuchu wulkanu świat jest dobrze poinformowany. Gdy Wezuwiusz wybuchł 24 sierpnia 79 roku po Chrystusie, pod popiołem wulkanicznym, pumeksem i warstwą błota zniknęły Pompeja i Herkulanum.

Z kolei w latach 1783-85 erupcje wulkanów w Islandii na trwałe zmieniły mapę polityczną kontynentu. Nie dość, że zginęła 1/3 mieszkańców wyspy to w Europie przez wiele lat prawie tylko padał deszcz. Chmura wulkaniczna przyniosła chłód i głód.

Erupcja wulkanu na indonezyjskiej wyspie Krakatau, w dniu 27. sierpnia 1883 roku, która pochłonęła 36 tysięcy istnień ludzkich, była tak gwałtowna (siłę wybuchu ocenia się na sto tysiący bomb atomowych, zrzuconych na Hiroszimę), że odgłos wybuchu słyszalny był w promieniu 3100 km.

ale to co się dotychczas wydarzyło to małe piwo w porównaniu do wulkanu Katla, z kolei Katla to pan pikuś do Yellowstone,-
wtedy zima zostanie z nami na dłużej..
Zły
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #2 : Maj 25, 2010, 13:16:01 »

http://www.mojeleamington.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=132:rok-2010-moe-by-najcieplejszym-w-historii&catid=21:maj


Dopisz do tego linka jakiś krótki opis, łatwiej będzie wszystkim.
Darek
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2010, 17:55:47 wysłane przez Dariusz » Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Maj 25, 2010, 13:44:37 »

to typowe do tego co się ostatnio wokół nas dzieje- dwie sprzeczne opinie wśród samych naukowców na ten sam temat
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #4 : Maj 25, 2010, 14:06:17 »

dlugoterminowe prognozu nie maja zadnego sensu...faktem jest ze jest teraz globalne ocieplenie na skutek dzialalnosci czlowieka, wydaje sie to oczywiste jak i  jest oczywiste ze z tego wzgledu nie ogranicza produkcji, nie zmienia gospodarek itd chyba ze w wyniku upadkow rzadow, albo innych upadkow..
Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #5 : Maj 25, 2010, 20:04:43 »

Te sprzeczne informacje mogą oznaczać tyle tylko, że wszystko ma wpływ na wszystko. Problem leży w tym, że jedni naukowcy badają tylko wpływ wulkanów , a inni z kolei tylko oceanów na pogodę na świecie. Każdy specjalista ma swoją , często sprzeczną z innym specjalistą, wizję przemian globalnych, gdy uzyskanych wyników nie uwzględni się łącznie.
Jedno wydaje się oczywiste - że przemiany nie są przypadkowe. Występując łącznie mogą przynieść całkiem niespodziwane efekty takie, jak nasza obecna powódź na przykład.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #6 : Maj 25, 2010, 21:20:15 »

I zgłupiałem, bo już nie wiem czego mam się bać - ocieplenia czy ochłodzenia... :]
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #7 : Maj 25, 2010, 21:26:01 »

A ja jestem już uświadomiony, wszyscy bawimy się w taką zgadywankę - "ciepło zimno" Duży uśmiech



Pozdrawiam bardziej ciepło niż zimno - Thotal Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.022 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

k-l st-fu pyn rekogrupastettin grotasmierci