Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 29, 2024, 07:24:29


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zmiana czasu  (Przeczytany 6774 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« : Październik 30, 2010, 08:15:28 »

Podróżując po swiecie w te dni trzeba być wyjątkowo ostrożnym..  Duży uśmiech

Zmiana czasu

W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku:

1. W ostatnią niedzielę marca - o godzinę do przodu (z godziny 2 na godzinę 3)

2. W ostatnią niedzielę października - o godzinę do tyłu (z godziny 3 na godzinę 2)

Najbliższa zmiana czasu nastąpi w 31 października 2010

Przestawimy zegarki o godzinę do tyłu z 3 na 2.
Zmiana czasu - dlaczego?

Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczędnością wnikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego.

Zalety zmiany czasu:
osczędność energii na oświetleniu - zmiana czasu na letni powoduje, że wschód słońca jest o godzinę później.  Dzięki temu jasno robi się np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Więcej ludzi wstaje po godzinie 6 i kładzie się spać po godzinie 19 - w związku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy palić światło.
zwiększone bezpieczeństwo jazdy samochodem - jazda w ciemościach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w świetle słonecznym

Wady zmiany czasu:
Problemy ludzi a właściwie ich organizmów przy “przestawianiu się” podczas zmiany czasu
Koszty ponoszą firmy kolejowe, lotnicze - operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana
Koszty uwzglednienia zmiany czasu w systemach informatycznych.

Gdzie obowiązuje zmiana czasu

Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni jest Japonia.
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
krzysiek
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 30, 2010, 10:47:37 »

Ja już przeżyłem w tym roku zmianę czasu na zimowy w Egipcie, na początku września. Trochę śmiesznie brzmi ten "czas zimowy" w odniesieniu do Egiptu, gdzie cały czas jest właściwie lato  Uśmiech Ale oni tam kombinują z tymi zmianami czasu więcej niż dwa razy w roku. Potrafią nawet skrócić sobie miesięczny okres postu w ramadanie o godzinę, wprowadzając sprytnie zmianę czasu. A kiedy w ten sposób już można o tę godzinę wcześniej dobrać się do żarcia i innych uciech, po kilku dniach znowu zmieniają czas na bardziej racjonalny ze względów energetycznych - ale wtedy jest już po ramadanie. Spryciule  Duży uśmiech
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 20, 2011, 19:08:14 »

Wtorek 20.09.2011, 17:09

Zmiana czasu na zimowy szkodliwa? Kraj się wycofuje


Creative Commons / Flickr/ ykanazawa1999

Ukraina zrezygnowała ze zmiany czasu.

Ukraina zrezygnowała ze zmian czasu na letni i zimowy. Uchwałę w tej sprawie przyjął we wtorek parlament w Kijowie, w którym większość posłów zgodziła się, że zmiany czasu wywołują niepotrzebny stres i inne problemy zdrowotne - donosi stooq.com.

Kraj ten dołączył tym samym do Białorusi, Rosji i Islandii, nielicznych państw w Europie, które nie praktykują zmiany czasu.

NASI SĄSIEDZI ZREZYGNOWALI ZE ZMIANY CZASU>>

Autorzy pomysłu tłumaczą, że w pierwszym tygodniu po zmianie czasu o 60 proc. zwiększa się liczba ludzi, którzy zgłaszają się do lekarzy z bólami serca, i że aż o 160 procent wzrasta liczba młodych pacjentów gabinetów pediatrycznych - dodaje portal.

W Polsce przestawiamy zegarki 30 października. Czas letni stosuje ok. siedemdziesięciu państw świata. Zmianę czasu zaczęto praktykować powszechnie w XX wieku, chcąc efektywniej wykorzystywać światło dzienne.

BRYTYJCZYCY CHCĄ ZMIANY STREFY CZASOWEJ>>

W całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu.

JS

Ukraina zrezygnowała ze zmiany czasu - Stooq

http://www.sfora.pl/Zmiana-czasu-na-zimowy-szkodliwa-Kraj-sie-wycofuje-a36096
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2011, 19:08:49 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Październik 29, 2011, 17:23:13 »

Dziś zmieniamy czas.


Co nam daje zmiana czasu?
dodano: 2011-10-28 (18:49)


(fot. www.sxc.hu)

Dwa razy do roku posłusznie zmieniamy czas w naszych zegarkach. Oczywiście, zmiana czasu ma potencjalnie wiele zalet, ale niestety także szereg wad.

Czas podstawowy, który obowiązuje w wielu państwach świata, w których wskazówek zegara nigdy się nie przesuwa, to tzw. czas zimowy. "Czas letni" to tylko stan przejściowy. W Polsce od 1981 roku wprowadza się w marcu, a odwołuje w październiku.

Polacy praktykują zmianę czasu z przerwami od roku 1919, lecz wcześniej stało się to oficjalne w Niemczech. Niemcy przesuwają oni wskazówki swoich zegarków już od I wojny światowej, kiedy to zauważyli, że doskonale wpływało to na samopoczucie i kondycję żołnierzy. Jednak to nie oni wpadli na ten pomysł. Po raz pierwszy zaproponował to Benjamin Franklin, jednak nie potraktowano tego poważnie. W 1907 roku William Willett wydał broszurkę pt. „Waste of Daylight” (tłum. „Strata światła dziennego), w której wyjaśnił korzyści ze zmiany czasu w okresie letnim. Sugerował, że przyniesie to oszczędności na oświetlaniu rzędu ok. 2,5 mln funtów. Z czasem monarchia przekonała się do jego pomysłu.

Obecnie zmiany czasu dokonuje się w ponad 70 państwach świata. Są w nich niemal wszystkie kraje Europy, prócz Islandii, Białorusi i Rosji. Czas ten określa się skrótem DST (ang. Daylight Saving Time) lub CEST (ang. Central European Summer Time). Mimo że czas letni nie został zaadoptowany we wszystkich regionach świata, w pewnych państwach przynosi oczywiste korzyści.

W wielu krajach przeprowadzono badania, które w dość wyraźny sposób pokazują, jak zmiana czasu wpływa na oszczędność prądu oraz polepszenie wydajności pracowników w różnych sektorach przemysłu. Niemniej przedstawiciele krajów, w których zrezygnowano z przestawiania zegarków twierdzą, że praktyki te przyczyniły się do wzmożonej liczby wypadków, przypadków depresji i niewydajności w pracy, a oszczędność energii jest niewielka. Tak jest między innymi w amerykańskim stanie Indiana, którego mieszkańcy usilnie bronią się przed wprowadzeniem czasu letniego, mimo że obowiązuje on we wszystkich pozostałych stanach USA.

Jak cofnąć zegarek i go nie zepsuć?

Przestawienie godziny w zegarkach elektronicznych nikomu nie powinno nastręczać problemu. Jednak w przypadku tradycyjnych zegarów sprawa wcale nie jest taka prosta, bo nie wolno ich cofać. Zegarmistrzowie przypominają, że mechanizm zegarowy nie toleruje ruchu wskazówek do tyłu, dlatego cofając czas o jedną godzinę, znacznie bezpieczniej jest przyspieszyć go o 11 godzin.
Jest jeszcze jeden polecany sposób - zatrzymanie zegara i ponowne uruchomienie go po upłynięciu godziny. Potrzebny jest tylko drugi, najlepiej elektroniczny zegarek lub choćby komórka, by wiedzieć kiedy ponownie "ruszyć czas".


1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Co-nam-daje-zmiana-czasu,wid,13920447,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Luty 14, 2012, 15:36:10 »

czas przyśpiesza, czy to tylko nasze subiektywne odczucie, okazuje się NIE, doskonale to wyczuwamy..Mrugnięcie

Prądy oceaniczne i atmosferyczne mogą przyspieszyć ruch obrotowy Ziemi
admin, wt., 2012-02-14 12:47

 Skala zjawiska:  globalne
 
 Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC).

Czasami wydaje się nam, że czas mija szybciej. W listopadzie 2009 r. dokładnie tak się stało. Połowa dni w tym miesiącu skróciła się o 0,1 ms. Na szybkość obrotową Ziemi wpływają różne czynniki.  Na przykład, jeśli prądy oceaniczne spowalniają, planeta wiruje szybciej zachowując moment pędu.


 

W listopadzie 2009 roku, jednak stało się coś innego. Sprawcą okazał się na Okołobiegunowy Prąd Antarktyczny, otaczający kontynent.  Steven Marcus i jego współpracownicy z NASA Jet Propulsion Laboratory (USA) oraz z Instytutu Fizyki Ziemi w Paryżu zauważyli, że 08 listopada 2009, spadek prędkości wspomnianego prądu oceanicznego był dramatyczny i po zaledwie dwóch tygodniach znowu zanotowano jego przyspieszenie.  Zmierzone dokładnie długości dnia wykazały, że Ziemia jest lekko przyspieszyła, ale już 20 listopada wszystko wróciło do normy.

 

Taką anomalie zaobserwowano wtedy po raz pierwszy. Nikt nie wie na pewno, dlaczego nastąpiło aż takie zwolnienie. Badacze podkreślają, że może być to spowodowane zmianami atmosferycznymi.  Dwa dni przed tym zjawiskiem wiatry wiejące w tym obszarze znacznie się uspokoiły.  Dwa dni po tym, gdy wróciły do normy, to samo stało się z prądem oceanicznym.  Już przedtem wiedziano, że wiatry mają wpływu na przepływy w oceanach, ale ta reakcja na ich czasowe spowolnienie jest uważana za niezwykłą.

 

Tong Lee z Jet Propulsion Laboratory, mówi, że prędkość wiatru może też wpłynąć na przesunięcie obszaru oddziaływania El Niño. Modele klimatyczne przewidują, że wraz ze zmianami klimatu takie rzeczy będą występować częściej.  Nawiasem mówiąc, to nie jedyny czynnik, w jaki zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na ruch obrotowy Ziemi.  Wzrost poziomu morza spowoduje, że woda gromadzi się w rejonach polarnych, co zwiększa masę w obrębie osi Ziemi, i przez to planeta obraca się szybciej.

 

Żródło: http://www.newscientist.com/article/mg21328515.100-ocean-current-slowdown-made-earth-spin-faster.html
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/prady-oceaniczne-atmosferyczne-moga-przyspieszyc-ruch-obrotowy-ziemi
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Gość
« Odpowiedz #5 : Luty 14, 2012, 18:18:46 »

Połowa dni w tym miesiącu skróciła się o 0,1 ms.
I wszystko jasne, juz wiem dlaczego wtedy sie nie wysypialem... 
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Luty 14, 2012, 18:24:20 »

Połowa dni w tym miesiącu skróciła się o 0,1 ms.
I wszystko jasne, juz wiem dlaczego wtedy sie nie wysypialem... 

@arteq, w sanch ta 0,1ms- to wieczność Mrugnięcie
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Marzec 24, 2012, 22:52:58 »

Dziś w nocy zmiana czasu na letni. Tak ci
to może zaszkodzić




Organizm nie może się przyzwyczaić.

W nocy z soboty na niedzielę przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3 i będziemy spali godzinę krócej. W ciągu najbliższych dni trzeba jednak bardzo uważać.

Okazuje się, że w poniedziałek po zmianie czasu jest o 23 proc. więcej wypadków niż tydzień wcześniej - wynika z badań brytyjskiej BCAA Road Safety Foundation.

Powodem jest wynikające z niedospania zmęczenie.

Trzeba też uważać na serce.

W pierwszych dniach czasu letniego tymczasowo wzrasta liczba ataków serca. W związku z tym lekarze radzą, żeby porządnie się wyspać - informuje thelocal.se.

O TEJ GODZINIE ZACZYNA SIĘ WEEKEND>>

Po przejściu z czasu zimowego na letni nasz organizm nie ma kiedy przyzwyczaić się do tej zmiany. Nagle zwiększa się ilość światła słonecznego. W ciągu pierwszych dni odczuwamy więc zmęczenie i pogarsza się nasze samopoczucie - twierdzi niemiecki naukowiec Ernst Peter Fischer.

ZMIANA CZASU MOŻE ZABIĆ. JEST BARDZO GROŹNA>>

O zmianie czasu muszą także pamiętać podróżni. Jak podaje IAR, 25 nocnych pociągów pozornie będzie jechać godzinę dłużej niż w rozkładzie.

ZMIANA CZASU. CHAOS W CAŁYM KRAJU>>

Wszystkie pociągi przyjadą o czasie, jednak pozornie różnica pomiędzy godziną przyjazdu a obowiązującym rozkładem wyniesie do 60 min. Pasażerowie muszą pamiętać o przestawieniu zegarków – poinformowała Małgorzata Sitkowska z PKP Intercity.

TM

    Time change creates 'social jet lag' - The Local

    Po zmianie czasu jest więcej wypadków - uważaj na drodze! | regiomoto.pl

    Szczecin i Zachodniopomorskie - informacje, artykuły, wydarzenia. | www.gs24.pl

    Time for daylight savings time - The Local

http://www.sfora.pl/Dzis-w-nocy-zmiana-czasu-na-letni-Tak-ci-to-moze-zaszkodzic-a41810
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.058 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

obozyjenieckie radiomms julandia naszemaluchy my-very-cats