Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 28, 2024, 09:42:49


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rybki, ryby, ... - świat wodnych stworzeń  (Przeczytany 4724 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Wrzesień 02, 2011, 09:43:05 »

Ślizg czubaty
31 sie 2011



Serwis wędkarski NA mocno podupadł od ostatniego razu, więc pora najwyższa by odpocząć nieco od teorii konspiracji i popatrzeć na niezwykłą rybę żyjącą w Pacyfiku, zwaną ślizgiem czubatym (Alticus saliens).

Niecodzienność takiego ślizga polega na tym, że w odróżnieniu od innych ryb, spędza on większość czasu poza wodą zwisając sobie (lub ślizgając się jak sama nazwa wskazuje) na kamienistych plażach Mikronezji. Mimo, że ryba żyje na lądzie wciąż potrzebuje wody by oddychać przez skrzela i skórę, dlatego nieustannie musi być zwilżana przez fale.

Taki sposób na życie uzależnia czubatego ślizga od przypływów i odpływów, a także od zmian temperatury. Jego aktywność przypada głównie na moment, kiedy przypływ/odpływ jest w swojej środkowej fazie. Mimo, że ślizgi są rybami, starają się tak przemieszczać po kamieniach, aby nigdy nie znaleźć się pod wodą, a jedynie na jej skraju.

Na pierwszy rzut oka rybka wydaje się być łatwym łupem dla ewentualnego wędkarza, lecz są to tylko pozory. Wędka jest tu raczej bezużyteczna a bardziej pomocna byłaby siatka na motyle. Rybka z niezwykłą zwinnością potrafi skakać z kamienia na kamień i nawet kiedy jest osaczona nie szuka ucieczki w wodzie. Jej płetwy działają jak przyssawki i z łatwością „przykleja” się do każdej powierzchni.

Naturalnym środowiskiem ślizga czubatego są wybrzeża wyspy Guam, ale dalecy członkowie jego rodziny żyją nawet w Bałtyku.

http://nowaatlantyda.com/2011/08/31/slizg-czubaty/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 18:14:11 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 02, 2011, 10:02:03 »


Stworzonko, jak widać, aby przeżyć "nabiera wody w usta" Mrugnięcie
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 02, 2011, 10:15:43 »

 Duży uśmiech

Jeśli jest (to stworzonko) przykładem zachodzącej ewolucji, to "nabieranie wody w usta by przeżyć" zdaje się być świetnym przykładem dla wszystkich tych "rozkrzyczanych" Mrugnięcie, którzy uważając się za rozwiniętych duchowo sądzą, że my sami również ewoluujemy.
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 04, 2011, 18:19:55 »

Latające kałamarnice
16 gru 2010

Fakt istnienia latajacych ryb jest sam w sobie wystarczająco sensacyjny by choć przez chwilę zastanowic się, czy może zamiast wędki zabrać ze sobą na ryby wiatrówkę. Okazuje się jednak, że latające ryby nie są jedynymi stworzeniami morskimi, które potrafią latać. Tej sztuki potrafią dokonać także niektóre kałamarnice i o nich jest dzisiejszy odcinek Wiadomości Wędkarskich Nowej Atlantydy.



Latające kałamarnice (przynajmniej te na zdjęciu) żyją u wybrzeży Japonii, potrafią pokonać w powietrzu 20 m i na dodatek latają tyłem…. Ramiona kałamarnicy działają jak wyrzutnia, dzięki membranom pomiędzy odnóżami, dzięki ktorym wzbija się ona w powietrze. Płetwy sluża jej jako skrzydła (lub raczej stateczniki).

Kałamarnica jest ubarwiona na niebiesko i ma nieco ponad 20 cm długości. Jej łacińska nazwa to: Todarodes pacificus (latające kałamarnice można spotkać także na południowym Atlantyku). Podobnie jak latające ryby – latające kałamarnice wyskakują z wody tuż przed dziobem łodzi, wierząc, że zbliża sie do nich jakiś drapieżca. Jednak nawet w powietrzu nie są wcale bezpieczne bo tam z łatwością padają łupem głuptaka czerwonostopego. Tak więc życie latającej kalamarnicy jest ekscytujące, ale także pełne zagrożeń. Te, którym uda się uniknąć drapieżnych ryb, gluptaków, łowiących je Japończyków, są w stanie przeżyć najwyżej rok.



http://nowaatlantyda.com/2010/12/16/latajace-kalamarnice/
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Luty 12, 2012, 20:42:20 »

Sztuka kamuflażu
21 wrz 2011

(Tu film, i choć na Y.T. to niedostępny).

Roger Hanlon: Muszę się przyznać, że krzyczałem podczas nakręcania tego wideo

Flora: Co sprawiło, że morski biolog krzyczał ze strachu?



Flora: Roger Hanlon nakręcił tą scenę jakieś 10 lat temu studiując życie morskie Karaibów. Śledził ośmiornicę przez ok. godzinę, kiedy schowała się w kamieniach, zmieniła styl kamuflażu i…

RH:  Postawiłem  kamerę prosto przed jej pyskiem, że tak powiem…

Flora:  i ośmiornica zmieniła  wygląd swojego kamuflażu w sposób zaskakujący.

RH: wybieliła się w bardzo szybki sposób

Flora: i potem oblała sepią

RH: ale ja podążyłem za nią  i dokończyłem nurkowanie. Wynurzyłem się na powierzchnię  – było tam tylko półtora metra głębokości i krzyczałem jak opętany, aż inni pomyśleli, że miałem wypadek podczas nurkowania

Flora:  A naprawdę był to…

RH: Był to moment, który nazywamy eureką. Nie mam co do tego wątpliwości

Flora: Było tak dlatego, że Hanlon starał się zrozumieć jak działa kamuflaż u głowonogów

RH: Głowonogi: kałamarnice, ośmiornice i mątwy

Flora: Mistrzowie optycznej iluzji

RH: Są znane z tego, że gdziekolwiek się nie znajdą, potrafią się doskonale zakamuflować. Żadne inne zwierzę nie jest w stanie równać się z nimi szybkością, rodzajem i wyglądem kamuflażu.

Flora: i mają one do swojej dyspozycji kilka tricków. Ośmiornice i mątwy mogą zmienić teksturę skóry.



RH: Jest to jedyna grupa zwierząt jakie znamy, która jest w stanie kontrolować wypukłości na swojej skórze.

Flora: Porównuje wymiarowość za pomocą wzroku, a nie poprzez dotyk

RH: Co jest zdumiewające

Flora: I przy tym zmienia kolory. Oto mamy ośmiornicę…

RH: która robi trick nazywany przez nas „chodzącym kamieniem”

Flora: Jestem kamieniem… jestem kamieniem, ale popatrzcie teraz!

RH: Niezwykłe w tym wszystkim jest to, że zwierzęta te nie rozpoznają kolorów lecz są zdolne stworzyć pasującą kolorem powierzchnię. Ale nie wiemy jak to robią.

Flora: Oczywiście Hanlon chciałby się tego dowiedzieć. Jednym ze sposobów aby przestudiować ten proces jest spojrzeć z bliska na skórę kałamarnicy. Na to patrzycie właśnie teraz.

RH: Jest to superzbliżenie skóry, żywej, uśpionej kałamarnicy.

Flora: A te plamki pigmentu zwane są chromatoforami. Są one w trzech kolorach…

RH: Żółty, czerwony i brązowy, ale znajdują się tam reflektory pod pigmentem, które produkują połączenia krótkofalowe: błękity i zielenie.

Flora: I jak możecie zobaczyć, chromatofory zmieniają swój kształt w czasie zmiany koloru skóry

RH: Każdy z tych niewielkich punktów jest w stanie powiększyć się nawet o 15 razy.

Flora: I wygląda na to, że chromatofory kurczą i rozkurczają się przez cały czas.

RH: Są ukryte pod kamuflażem przez całą noc i z tego co wiemy nie śpią.

Flora:[/]b Dzieje się tak dlatego, że głowonogi ze swoim elastycznym ciałem polegają na kamuflażu jako głównym zabezpieczeniu przed drapieżnikami. Kamuflaż to nie tylko kolor ale i tekstura. Oto jedna z głównych hipotez Hanlona

RH: Udało nam się znaleźć 3-4 tekstury, które tworzą po to aby osiągnąć odpowiedni kamuflaż.



Flora: Mamy więc jednolitą…

RH: Przez jednolitą rozumiemy, że nie ma ona żadnego kontrastu.

Flora: Modułową

RH: Modułowa oznacza niewielkie ciemne i jasne cętki

Flora: i destrukcyjna, której idea polega na…

RH: wpływaniu na sposób rozpoznawania czym naprawdę jest to zwierzę.

Flora: W oparciu o badania laboratoryjne Hanlona, wybór określonej powierzchni ukazującej się na ciele ośmiornicy opiera się na kilku spostrzeżeniach z otaczającego ją środowiska. Hanlon nie nazywa tego odruchem, bo w proces zaangażowane jest spostrzeganie

RH: Ale przebiega on bardzo szybko

Flora: Kolor i tekstura ulega zmianie w czasie poniżej sekundy. Dlaczego one tak działają jest wciąż czymś w rodzaju tajemnicy. Rzućmy okiem na wideo z ośmiornicą raz jeszcze. Hanlon analizował to wideo klatka po klatce. Jednak nie jest w stanie powiedzieć dlaczego nie można dostrzec zwierzęcia.

RH: Nie byliśmy w stanie znaleźć prawdziwie statystycznych porównań wskazujących na kolor, jasność czy element tła. Kamuflaż wcale nie wygląda identycznie jak tło.

Flora: Kamuflaż oznacza oszukanie wszystkich którzy na ciebie patrzą. Co sugeruje…

RH: że jesteśmy w kłopocie jeśli uważamy, że świat wygląda tak jak go widzimy. Potrzebujemy znacznie więcej informacji, a także wiedzy o tym jak inne zwierzęta widzą to w zupełnie inny sposób.

http://nowaatlantyda.com/2011/09/21/sztuka-kamuflazu/

   
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.052 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

madex world-anime magicalespackluporum wild-reign truegaming