Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 25, 2024, 15:57:17


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy Pluton powinien być planetą? - sonda  (Przeczytany 4115 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Październik 16, 2011, 17:58:47 »

Pluton ponownie planetą?
dodano: 2010-11-22 (13:52)


(fot. wikipedia/user:adi)

Pluton, wykluczony niedawno z grona planet Układu Słonecznego, może ponownie odzyskać swój status - informuje internetowy serwis space.com

Kiedy w 2005 roku odkryto Eris, największe ciało należące do tzw. planet karłowatych stwierdzono, że mniejszy od niej Pluton nie zasługuje dłużej na miano „pełnoprawnej” planety. Ustalony od wieków porządek Układu Słonecznego miał ulec znaczącej zmianie - z 9 planet krążących wokół Słońca (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton) „odjęto” ostatnią.

Wielka lodowa kula, Eris, znajdująca się w tzw. Pasie Kuipera, poza orbitą Neptuna, okazała się być większa i cięższa od uznawanego za ostatnią planetę Układu Słonecznego - Plutona. Były więc dwie możliwości – dopisanie do Układu Słonecznego 10 planety, choć poza wielkością inne właściwości Eris nie pasowały do tej grupy, albo wykreślenie Plutona z listy planet i uznanie go „planetą karłowatą”. Po długotrwałych naradach astronomowie wybrali drugą z opcji.

24 sierpnia 2006 roku, w trakcie sympozjum Międzynarodowej Unii Astronomicznej, w wyniku uzupełnienia definicji „planety”, na którą wpłynęło odkrycie Eris i konieczność uwzględnienia wielkości i masy obiektu astronomicznego, Pluton został „zdegradowany”. Dołączył tym samym do grupy „planet karłowatych”- niewielkich rozmiarów obiektów astronomicznych o charakterze pośrednim między planetą a ciałem niebieskim – takich jak Eris, Ceres, Haumea i Makemake.


Porównanie Eris i Plutona - według danych z 2006 roku.

Jak się jednak okazało 6 listopada 2010 roku obliczenia, na podstawie których stwierdzono wielkość Eris i zdetronizowano Plutona, były błędne… Najnowsze dane wskazują, że jej średnica nie przekracza 2340km, a więc jest mniejsza od Plutona! Nadal utrzymują się jednak opinie, że wartości jej ciężaru i gęstości są od Plutona wyższe.

Na kanwie tych nowych danych, rozpoczęła się dyskusja, czy nie powinno się przywrócić Plutona do „łask” i nadać mu ponownie miana „planety.” Zdania są jednak mocno podzielone.

Przeciwko Plutonowi:

Odkrywca Eris, astronom Mike Brown uważa, że takie planetarne przepychanki nie mają najmniejszego sensu. Spośród tysiąca bardzo podobnych sobie ciał znajdujących się na tym samym obszarze (w obrębie pasa Kuipera) nie można wybierać jednego czy dwóch przeciwko pozostałym. W porównaniu do Merkurego, w chwili obecnej najmniejszej planety Układu Słonecznego, mającego 4880 km średnicy, wszystkie wspomniane ciała, zarówno Eris, jak i Pluton są zdecydowanie za małe, by uważać je za planety. Ponadto astronom uważa, że orbity wszystkich uznanych planet karłowatych, w tym Plutona, różnią się od orbit typowych planet i są dodatkowym argumentem w ich rozdzieleniu.

Wszystkie informacje dotyczące Plutona zgromadzone od czasu jego „odłączenia” od planet Układu Słonecznego wskazują na jego odmienne właściwości i tak też powinien być traktowany.

W obronie Plutona:

Istnieje jednak grupa astronomów, którzy uważają, że wykluczenie Plutona nastąpiło zbyt pochopnie. W dodatku naukowcy Ci twierdzą, że ustanowiona w 2006 roku definicja planety jest niespójna i gdyby trzymać się jej bardzo skrupulatnie, to żadna z planet naszego układu nie spełnia jej wymogów formalnych. Kontrowersyjnym punktem w tej definicji jest „oczyszczenie sąsiedztwa” – nawet Ziemia nie powinna nosić miana planety, ponieważ nie oczyściła swojej przestrzeni z Księżyca i planetoid.

Spór wokół przynależności Plutona do planet lub planet karłowatych ma wymiar czysto porządkujący. Wywołał jednak gorące reakcje nie tylko w świecie naukowym – na portalu www.space.com każdy może oddać głos w tej sprawie, biorąc udział w specjalnej sondzie.

amo

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Pluton-ponownie-planeta,wid,12874651,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.164 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahanowiu funnybunny everyone klubbeardedcollie zlotahodowla11