Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 25, 2024, 17:42:04


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tarcza dla Ziemi  (Przeczytany 4782 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Luty 04, 2012, 16:37:58 »

Co o tym myślicie?:

Rozpoczęto naukowy projekt, który ma
doprowadzić do budowy tarczy dla Ziemi

wt., 2012-01-31 13:55

http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/imagecache/440na300/deep-impact.jpg
gettinloose.wordpress.com

W Niemczech rozpoczęto międzynarodowy projekt "NEOShield», którego celem jest stworzenie urządzenia, które ochroni naszą planetę przed niebezpiecznymi ciałami niebieskimi takimi jak asteroidy, komety czy planetoidy, które mogą się kiedyś znaleźć na kursie kolizyjnym z Ziemią.  Ta swoista "tarcza w przestrzeni" ma stanowić zabezpieczenie planety a sam fakt prowadzenia takich prac świadczy też o tym, że ryzyko wystąpienia takiego zjawiska szacowane jest na dość wysokim poziomie prawdopodobieństwa.

W skład zespołu wchodzą eksperci i instytuty naukowe z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii ciągu najbliższych trzech lat, naukowcy przeprowadzą wszelkie badania teoretyczne, po których jeden z planów przy założeniu obecności odpowiedniego finansowania może zostać zrealizowany.

Według NASA, w Drodze Mlecznej są dziesiątki tysięcy planetoid stanowiących potencjalne zagrożenie dla Ziemi.  Teraz dzięki finansowanie w postaci przyznanych przez Unię Europejską grantów o wysokości 4 milionów euro będzie możliwe rozpoczęcie poważnych prac i eksperymentów.

W chwili obecnej istnieją trzy technologie, które mogą być zastosowane do ochrony groźnymi obiektami. Pierwsza zakłada wywarcie „ wpływu kinetycznego". Oznacza to, że asteroida powinna zostać uderzona tak, aby niebezpieczna trajektoria ciała niebieskiego została zmieniona i aby obiekt przeszedł obok Ziemi. To przypomina trochę grę w bilard. Warto nadmienić, że taki test został wykonany w kosmosie przez NASA w postaci misji Deep Impact.

NASA rozbiła swoją sondę o powierzchnię komety Tempel 1. Było to w 2005 roku. Oficjalnie celem było zbadanie składu jądra komety, ale uderzenie z pewnością wpłynęło na trajektorię i NASA zapewne jest w posiadaniu cennych danych nie tylko z symulacji komputerowych, które mogą być zawodne.

Druga opcja to  "ciągnik grawitacyjny". Ciągnikiem byłby niewielki próbnik, który miałby się udać w pobliże asteroidy i latać wokół niej powodując wpływ grawitacyjny. Ta metoda jest jednak skuteczna o ile Ziemia dysponowałaby przynajmniej kilkoma latami do impaktu. Wiemy to dobrze, że czasami zauważamy obiekt na dzień przed bliskim przelotem, jest to, więc rozwiązanie możliwe, ale w niewielu przypadkach skuteczne.

Trzeci pomysł pokazywano kilka razy w filmach katastroficznych i obejmuje on wprowadzenie ładunków nuklearnych do asteroidy, celem rozbicia jej na małe kawałki. Tutaj jest również wiele sceptycyzmu, bo taki skruszony obiekt prawdopodobnie i tak uderzyłby w Ziemię tylko nie w jedną a wiele lokalizacji.

Nad takimi zagadnieniami mają przez następne 3 lata rozmawiać naukowcy. Największym zagrożeniem dla projektu jest dziś kłopot w finansowaniu. Nawet, jeśli technologia okaże się być skuteczna jej praktyczne wdrożenie może wymagać ogromnej ilości środków pieniężnych. Ale naukowcy mają nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, a w 2015 roku część teoretyczna będzie zakończona tak, aby już w 2020 r. "tarczy Ziemi" istniała w rzeczywistości.

Źródło:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16651642

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rozpoczeto-naukowy-projekt-ktory-ma-doprowadzic-budowy-tarczy-dla-ziemi
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Luty 26, 2012, 21:45:53 »

Jeszcze troszkę czasu stracą na główkowanie jak tę "tarczę" utworzyć i zainstalować, a póki co spadają na Ziemię różne niespodzianki:  Mrugnięcie

100-kilogramowy meteoryt spadł na Ziemię
dodano: 2012-02-24 (11:36)


(fot. NASA/AFP)

21 lutego 2012 roku nad Kanadą można było zobaczyć meteor, który był najjaśniejszy ze wszystkich zaobserwowanych tego typu obiektów w ciągu ostatnich 5 lat. Astronom z Centrum Nauki w Calgary nakręcił film obrazujący, jak meteoryt spada na Ziemię

Skała spadała z prędkością 20 kilometrów na sekundę, czyli poruszała się 60 razy szybciej niż dźwięk. Ze względu na tak dużą prędkość, w trakcie przelotu przez atmosferę duża jej część uległa spaleniu.

<a href="http://www.youtube.com/v/6DH5YsS2h_4?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/6DH5YsS2h_4?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>
Nagranie kosmicznej skały przelatującej nad miejscowością Calgary w Kanadzie 21 lutego 2012 roku (źródło: YouTube/user:astrogeol)

Na podstawie analizy wykonanych przez świadków zdjęć, masę spadającego obiektu oszacowano na 100 kilogramów. Meteor był dobrze widoczny, ponieważ był jaśniejszy nawet od Księżyca. W wyniku zderzenia z ziemią, skała rozpadła się na wiele drobnych odłamków.

Praktycznie codziennie można gdzieś na świecie zaobserwować meteory, które powszechnie nazywane są "spadającymi gwiazdami". W niektórych miesiącach zdarza się, że na ziemię spadają całe roje meteorytów. Najbliższy taki deszcz "spadających gwiazd" będziemy mogli obserwować nad Polską 20 kwietnia 2012 roku.

Meteorów nie należy mylić z meteorytami. Te pierwsze są jedynie smugą światła rozciągającą się za spadającą skałą. Natomiast mianem meteorytów określa się kosmiczne odłamki, które już uderzyły w ziemię. Nazewnictwo kosmicznych skał lecących przez atmosferę zależy od ich rozmiarów, te największe to planetoidy lub asteroidy, natomiast te, których rozmiary nie przekraczają 10 metrów, to meteoroidy.

AB/amo

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,100-kilogramowy-meteoryt-spadl-na-Ziemie,wid,14279963,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 03, 2012, 22:21:00 »

Złowrogie asteroidy
29 lut 2012



Asteroid zwany 2011 AG5 jest w stanie zagrozić Ziemi! Obliczono jego przyszłą orbitę i okazało się, że znajdzie się on niebezpiecznie blisko naszej planety w lutym 2040 roku. Kosmiczny kamyk ma ponad 137 m średnicy i naukowcy nie są do końca pewni, gdzie będzie za 28 lat. Na razie NASA ustaliło prawdopodobieństwo kolizji na 625:1, a asteroid ma po baczną obserwacją. Donald Yoemans, który zarządza grupą prowadzącą tą obserwację jest pewien, że z czasem to prawdopodobieństwo spadnie do zera.

W międzyczasie temat ten będzie wzięty pod rozwagę na wiedeńskim spotkaniu naukowo-technicznej podkomisji ONZ, będącej częścią Komitetu do Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (co za bizantyjska biurokracja…). Członkowie Komitetu zgodzili się, że obserwacja asteroidy będzie świetną okazją do wspólnych ćwiczeń mających na celu przeciwdziałanie ewentualnemu zagrożeniu z kosmosu – jeśli takie kiedykolwiek nastąpi.

Na spotkaniu dyskutowano rozmaite metody postępowania i zgodzono się, że wiedza na temat takiego zagrożenia, na wiele lat zanim ono nastąpi, może w poważny sposób ułatwić podjęcie odpowiedniej strategii w celu jego uniknięcia. Mając do dyspozycji 30 lat do zderzenia, ma się wystarczającą ilość czasu aby wysłać na niebezpieczną asteroidę pojazd kosmiczny z ładunkiem wybuchowym lub z silnikami rakietowymi, które zepchną go z trajektorii Ziemi. W takiej sytuacji wystarczy nawet minimalne odchylenie asteroid z jego orbity, aby w konsekwencji przeleciał on w bezpiecznej odległości od Ziemi wiele lat później.

Wciąż niewiele jest wiadomo o naturze 2011 AG5. Nie wiadomo czy jest on zbudowany ze skały czy np z żelaza, lub może jest tylko zlepkiem złożonym z mniejszych kosmicznych kamieni. Donald Yoemans uspokaja jednak, że wciąż mamy wystarczającą ilość czasu aby to ustalić.

http://nowaatlantyda.com/2012/02/29/zlowrogie-asteroidy/
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.029 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

masterjayz-games siri-ya-ny black-for zlotahodowla11 funnybunny