Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 26, 2024, 18:02:21


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Prehistoryczne jeziora  (Przeczytany 4636 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Październik 16, 2011, 16:43:26 »

Jezioro Ellswortha - najbardziej tajemnicze jezioro świata
dodano: 2011-10-12 (15:17)


(fot. UniversiUniversity of Edinburgh/BAS)

Ma powierzchnię blisko 30 km2, ale nie zobaczycie go na żadnej mapie. Jest przykryte trzykilometrową warstwą arktycznego lodu. Jego tajemnice odkryją niebawem brytyjscy naukowcy, którzy rozpoczynają właśnie pierwszą w historii wyprawę w jej kierunku.

Jezioro Ellswortha leży w zachodniej części Antarktydy, na obszarze zwanym Ziemią Ellswortha i jest jednym ze 387 dotychczas odkrytych jezior podlodowcowych na tym kontynencie. Woda w tych zbiornikach zachowała stan ciekły dzięki ciepłu geotermalnemu. Stanowią unikalne środowiska, w których najprawdopodobniej zostały zachowane ślady życia sprzed setek tysięcy lat.

Naukowcy szacują, że jezioro Ellswortha jest odseparowane od reszty świata od około 125 tys. lat. Spodziewają się, że znajdą w jego wodach nieznane organizmy. Mogą się tam znajdować okazy, które uznajemy dziś za wymarłe gatunki lub zupełnie nieznane przyrodzie. Izolacja geograficzna jest jednym z głównych mechanizmów powstawania nowych gatunków. Jeziora podlodowcowe, takie jak Ellswortha zostały odkryte w ubiegłym dziesięcioleciu dzięki zastosowaniu metod geofizycznych. Przy pomocy radaru ustalono, że zbiornik jest połączony podlodowcowymi rzeczkami z innymi jeziorami. Nowoczesna technologia pozwoli naukowcom po raz pierwszy dotrzeć do powierzchni tego niezwykłego jeziora i odkryć drzemiące w nim sekrety.

Jak dostać się do podlodowcowego jeziora?

Żeby przedostać się przez 3 km lodu badacze z Uniwersytetu w Edynburgu zamierzają wywiercić otwór o średnicy 36 cm. Nie będą jednak wiercić tradycyjnym wiertłem, lecz roztapiać lód strumieniem gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. Będą wykorzystywać zamknięty obieg wody, do wiercenia w głąb lodowca wykorzystywać będą wcześniej stopioną wodę. Potrzebne będzie w sumie około 90 tys. litrów. Aby pobrać próbki wody do badań, w powstały kanał zostanie wprowadzony 5-metrowa sonda zaopatrzona w 24 probówki.


Grafika prezentująca odwiert do jeziora Ellswortha (University of Edinburgh/BAS)

1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Jezioro-Ellswortha-najbardziej-tajemnicze-jezioro-swiata,wid,13889061,wiadomosc.html

« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2012, 22:16:04 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #1 : Październik 16, 2011, 20:26:25 »

Okazuje się , że ruscy byli pierwsi i mają jakieś 100 mtr do swojego jeziorka Mrugnięcie


Jezioro Wostok to największy na świecie słodkowodny zbiornik wodny nietknięty przez człowieka. Od 14 milionów lat pozostaje bowiem odcięty od świata. Naukowcy od lat głowią się, na jakie nieznane dotąd formy życia mogą w nim natrafić. Rozwiązanie zagadki jest coraz bliżej.
____________________
Olivier Dessibourg, New Scientist

Ogromne antarktyczne Jezioro Wostok od ostatnich 14 milionów lat pozostaje odcięte od świata grubą na 4 kilometry warstwą lodu. Od wielu lat uczeni zastanawiają się, jakie niezwykłe formy życia mogą skrywać się w jego głębinach. 

Wreszcie, po latach spekulacji, jego tajemnice mogą zostać ujawnione. Do powierzchni jeziora docierają wreszcie wiertła rosyjskich uczonych. Sekretariat Paktu Antarktycznego, której to organizacji zadaniem jest ochrona kontynentu, zaaprobował kompleksowe próby oceny tego, czy jezioro nie jest zanieczyszczone (we wczesnych etapach prac do odwiertu w celu zapobieżenia jego zamarzaniu wprowadzono kilkadziesiąt ton freonu i paliwa lotniczego). Uczeni z Rosyjskiego Centrum Badań nad Arktyką i Antarktydą z Sankt Petersburga spodziewają się przedostać do wód jeziora pod koniec stycznia 2011 r. 

Walery Łukin, przedstawiciel centrum, mówi, że opracowano specjalną metodę pobrania próbek z jeziora bez zanieczyszczania go.

- Kiedy dotrzemy do jeziora, ciśnienie wody wypchnie wiertło i płyn wiertniczy w górę otworu a następnie znowu zamarznie – mówi.

W następnym sezonie grupa powróci na miejsce odwiertu i przebije się przez zamarzniętą wodę, pobierając próbki i analizując ich zawartość.

- Rosjanie wykonali świetną pracę, odpowiadając nam na wszelkie pytania związane z obawami o to, że niezbadane środowisko jeziora może zostać zanieczyszczone – powiedział Manfred Reinke, przedstawiciel Paktu Antarktycznego.

Nieznane formy życia?

Liczące sobie 16 tys. km2 powierzchni jezioro, jest głębokie (maksymalnie) na ok. 1050 m. Jest odcięte od wszystkich innych 150 podlodowych jezior odkrytych na Antarktydzie. Wszystko, co w nim żyje to albo bardzo stare formy życia, albo jego nieznane nam odmiany. 

Rosyjska ekipa badawcza stacjonująca nad Wostokiem (w bazie o tej samej nazwie) na odwierty była gotowa już w 1998 r., jednak przedstawiciele Paktu Antarktycznego nie zgadzali się na jakiekolwiek prace aż do czasu, gdy nie zostaną wykonane odpowiednie badania mające zapewnić o tym, że jego unikatowy ekosystem nie zostanie w żaden sposób zanieczyszczony.Odwiert dotarł na głębokość 3650 m., czyli mniej więcej 100 m. od powierzchni jeziora – mówi Łukin. Od grudnia zaczęliśmy używać najpierw zwyczajnego mechanicznego wiertła, aby dotrzeć na głębokość 3725 m. Potem nowoczesne wiertło termalne, używające czystego oleju silikonowego i wyposażone w kamerę, przebije się przez ostatnie 20-30 m lodu.

Yves Frenot z Francuskiego Instytutu Polarnego w Brest wątpi, czy Rosjanom uda się dotrzeć do wód Jeziora Wostok do antarktycznego lata.

- Zgodnie z Paktem Antarktycznym, muszą oni odczekać 60 dni od czasu przedstawienia swojej oceny, co z kolei sprawi, że prace będą musiały poczekać do końca arktycznego lata.

Łukin przyznaje, że zagadka Jeziora Wostok wyjaśni się w najbliższym czasie, ponieważ nikt nie zna dokładnej granicy między wodą a lodem. Jak mówi „przełom nastąpi w ciągu kilku tygodni”. 
http://www.infra.org.pl/nauka/natura/1044-zagadka-jeziora-wostok-przeom-w-cigu-kilku-tygodni
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Luty 09, 2012, 22:21:58 »

Rosjanie poinformowali, że dowiercili się do
Jeziora Wostok na Antarktydzie

pon., 2012-02-06 19:07


earth-chronicles.ru

W styczniu magazyn Nature opublikował listę najważniejszych wydarzeń naukowych, które są oczekiwane w nadchodzącym roku. W jednej serii z uruchomieniem nowego robota marsjańskiego, Mars Rover i budowy gigantycznego radioteleskopu znalazło się wiercenie wykonywane w rosyjskiej bazie, w lodzie Antarktydy.  Ze źródeł Rosyjskich przyszła właśnie informacja, że udało się dotrzeć do wody w subglacjalnym Jeziorze Wostok.

Sprawa jest dość tajemnicza, bo współpracujący z Rosjanami naukowcy zachodni utracili kontakt ze Stacją Polarną Wostok. Ostatnie informacje mediów amerykańskich sugerowały wręcz, że doszło do czegoś złego. Były obawy, że po dotarciu do powierzchni wody wielkie ciśnienie wystrzeli strumień na kilkaset metrów, co stanowiłoby wielkie zagrożenie dla bazy i ludzi tam przebywających.

Jednak Rosjanie tylko zignorowali pytania Amerykanów o bezpieczeństwo członków załogi i dzisiaj opublikowali na razie lakoniczną informację, że po 30 latach wiercenia, rosyjscy naukowcy dokonali penetracji subglacjalnego Jeziora Wostok na Antarktydzie.



Według RIA "Novosti", nowy rozdział w badaniach Antarktydy został ostatecznie odkryty w niedzielę, 5 lutego. Naukowcy pracujący na stacji Wostok, ukończyli wiercenie na głębokości 3768 metrów i osiągnęli powierzchnię jeziora.

Jezioro Wostok na Antarktydzie jest ukryte pod grubą warstwą lodu i jest unikalnym ekosystemem wodnym, odizolowanym od atmosfery ziemskiej i powierzchni biosfery przez miliony lat. Badanie jeziora przyczyni się do zbudowania scenariuszy naturalnych zmian klimatycznych w następnym tysiącleciu.

Wiercenia odbywały się w ekstremalnych warunkach. Latem ubiegłego roku, gdy temperatura powietrza osiąga trzydzieści pięć stopni poniżej zera, mówią tam, że jest ciepło.  Zimą za oknami stacji Wostok może być minus sześćdziesiąt a nawet minus siedemdziesiąt stopni Celsjusza. 21 lipca 1983 zarejestrowano tam najniższą temperaturę na naszej planecie  -89,2 ° C.

Ludziom nie pomaga tam też wysokość nad poziomem morza dochodząca do 3,5 kilometra a ze względu na zimno aklimatyzacja jest jeszcze trudniejsza niż w górach. Oznacza to, że bardzo silni fizycznie ludzie poruszają się jakby w zwolnionym tempie. Mówi się, że aklimatyzacja tam może trwać od tygodnia do dwóch miesięcy i towarzyszą jej zawroty głowy, krwotoki z nosa, utrata snu, wymioty, bóle stawów i inne koszmarne dolegliwości.

Dotarcie do tego rezerwuaru wody ma ogromne znaczenie dla nauki. Niektórzy porównują to do osiągnięć w podboju kosmosu. Determinacja Rosjan w końcu się im opłaciła. Ciekawe tylko czy kiedykolwiek poznamy szczegóły na temat końcowej fazy operacji dowiercenia się do tego podlodowego akwenu. Jeśli doszło tam do jakiejś tragedii, znając Rosjan, raczej nigdy się o tym nie dowiemy.

Teraz pozostaje mieć nadzieje na dokonanie wielu wspaniałych odkryć z nowymi endemicznymi gatunkami zwierząt włącznie. Miejmy też nadzieje, że Rosjanie zachowają środki ostrożności i nie narażą świata na jakąś epidemię w wyniku uwolnienia nieznanej do tej pory bakterii.

Źródło:
http://www.kp.ru/online/news/1076267/

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosjanie-poinformowali-ze-dowiercili-sie-jeziora-wostok-antarktydzie


Pierwszy materiał filmowy z wiercenia w
pokrywie lodowej na Jeziorze Wostok

środa, 8 luty, 2012 - 21:04

Naukowcy wiele sobie obiecują po tym odwiercie. To epokowe wydarzenie stawiane na równi z eksploracjami Księżyca czy rowów oceanicznych. Tak jak w przypadku głębin morskich tak i w tym badacze spodziewają się odnaleźć pod lodem życie. CZYTAJ >>
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.049 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

informatyka equestrian-world radarodzicowsp289 faon forumwatachyzielonegoamuletu