Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 20, 2024, 16:30:26


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Święto Sobótkowe - 30 czerwca 2012  (Przeczytany 8782 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« : Czerwiec 17, 2012, 23:39:23 »

Tegoroczna Noc Kupały organizowana przez Słowiańską Wiarę odbędzie się w wynajętym przez nas Ośrodku Wypoczynku Świątecznego w Sulistrowicach u podnóża Masywu Ślęży. Ośrodek położny jest w malowniczym miejscu  bezpośrednio nad Zalewem Sulistrowickim.

Do dyspozycji mamy sporą liczbę domków letniskowych oraz pole namiotowe. Koszt noclegu już od 15 złotych za dobę. (http://www.sulistrowice.eu/). Po święcie planowany jest koncert zespołu Percival. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc:  zzwsw@strona.

Zapisane
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 18, 2012, 13:20:27 »

Zycze udanego swietowania!

A oto co padaja kroniki:
"W zapisach kronikarskich odnajdujemy opis igrców i harców Sobótkowych z 1126r. wg Thomasa Kantzowa:

" Z początkiem lata mieli jeszcze Słowianie wielkie święto pogańskie, na które cały naród zwykł się był schodzić, aby żreć, żłopać i wielu nieprzystojnym oddawać się rzeczom. Święto owo takoż i Wolinianie wedle starego odprawiali zwyczaju, a gdy pospólstwo pijane już było, jeden co jeszcze jakiegoś starego bożka miał przypadkiem, wyjął go i powiedział, że pod tym bóstwem dobre były czasy..."

Wrzesław Mechło,"

Janusz uwazaj tam w tym osrodku wczasowym w te Noc Kupaly, nikt sie samotnie nie ostanie!
Nawet stare baby maja uzywanie:) jak zwyczaj nakazuje.

 Uśmiech
Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 18, 2012, 14:44:26 »

Zycze udanego swietowania!

A oto co padaja kroniki:
"W zapisach kronikarskich odnajdujemy opis igrców i harców Sobótkowych z 1126r. wg Thomasa Kantzowa:

" Z początkiem lata mieli jeszcze Słowianie wielkie święto pogańskie, na które cały naród zwykł się był schodzić, aby żreć, żłopać i wielu nieprzystojnym oddawać się rzeczom. Święto owo takoż i Wolinianie wedle starego odprawiali zwyczaju, a gdy pospólstwo pijane już było, jeden co jeszcze jakiegoś starego bożka miał przypadkiem, wyjął go i powiedział, że pod tym bóstwem dobre były czasy..."

Wrzesław Mechło,"
"przypadkiem" mu Trygław sterczał i  tak ustanowiono kult falliczny Mrugnięcie
Zapisane
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 18, 2012, 20:21:20 »

Czyli ... " z nim zyc sie nie da, a bez niego tez nie"---
//O rety! Az Trzy!//
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 18, 2012, 20:38:07 »

Dlaczego 30 czerwca  ? Przeciez powinna być w nocy z 23 na 24  czerwca ( noc świętojańska )  Mrugnięcie
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 18, 2012, 21:59:26 »

Domki wczasowe dopiero na ten termin byly wolne:)
Zapisane
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 18, 2012, 23:39:55 »

Cytuj
Janusz uwazaj tam w tym osrodku wczasowym w te Noc Kupaly, nikt sie samotnie nie ostanie!
Nawet stare baby maja uzywanie:) jak zwyczaj nakazuje.

Wiem, wiem była, kiedyś taka Jarucha ( Stara Baśń), co potrafiła uśpić czujność niejednego przystojniaka. Chichot

Cytuj
Dlaczego 30 czerwca  ? Przeciez powinna być w nocy z 23 na 24  czerwca ( noc świętojańska )

Organizatorzy chyba wyznaczyli taki dzień, ze względu na swoje możliwości przybycia pod Ślężę.  Mrugnięcie
22 - 24 czerwca domki są zajęte przez uczestników Harmonii Kosmosu.  Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2012, 23:45:14 wysłane przez janusz » Zapisane
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 19, 2012, 10:44:10 »

Jarucha powiadasz...hmmm, slyszalam, ze po lesie czasem chodzil gajowy Marucha, ale o tej babie jeszcze nie Mrugnięcie

Przegladajc liste uczestnikow tegoz zlotu, czy spotkania, to nie jednemu (nie jednej) przydalyby sie owe zaklecia Jaruchy, aby z godnoscia przywitac Kupale!
//Nie ma brzydkich, tylko czasem wina brak... Mrugnięcie//
Zapisane
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : Czerwiec 21, 2012, 22:42:34 »

JARUHA
J. I. Kraszewski Stara baśń, bohaterka trzecioplanowa; wiedźma.
 
Wygląd: "stara baba, o kiju, z garnuszkiem na sznurku u pasa, z torbą na plecach, w płachcie na głowie."
 
Życiorys: o swoim życiu opowiada sama Jaruha: "Hej hej! Porwał mnie królewicz, zaprowadził do gmachu, co miał ściany ze złota. W ogrodzie rosła jabłoń, co rodziła jabłka wonne, u stóp jej ciekła żywiąca krynica. Siedem lat królowałam, siedem lat śpiewałam pieśni, splatałam i rozplatałam kosy, wszystko mi służyło... potem zrobiło się ciemno i ja w łachmanach, o kiju, znalazłam się w puszczy. Krucy mi w głowę pukali i oczów szukali, hej hej!". Z tych słów wynika, że w młodości Jaruhę uwiódł, a potem porzucił ktoś możny. Odtąd żyje samotnie, nauczyła się radzić sobie. Za wróżby i zioła otrzymuje żywność. Pojawia się zawsze tam, gdzie jest potrzebna. To ona opiekuje się rannym Domanem, ją spotyka w lesie poturbowany Znosek, ona sprzedaje Mili lubczyk, uchodzi cało z pogromu, urządzonego przez Pomorców na weselu Domana i Mili, opowiada Dziwie bajki, które mają skłonić jej serce do Domana.
 
Charakterystyka: Jaruha jest wiedźmą, czyli kobietą wiedzącą. Zna właściwości ziół, potrafi leczyć, a kręcąc się swobodnie po okolicy, wie wiele, tym bardziej, że potrafi kojarzyć fakty i wyciągać wnioski. Może pomóc, może zaszkodzić, ale ona pomaga, nikogo nie krzywdzi. Chodzi od chaty do chaty, leczy ludzi i bydło za odrobinę strawy, nocleg, a zwłaszcza za kubek miodu lub piwa - bo lubi się napić. Nie stroni od wesela, uczestniczy w nocy Kupały, bo lubi przebywać wśród ludzi, którzy śmieją się, śpiewają, lubi, żeby wokół coś się działo.
 
Rola w utworze:
Wiedźma, przepowiada Dziwie, że Doman ją porwie, stara się nakłonić ją przychylnie do Domana.

W sumie super babka. Duży uśmiech  ......Na tego Maruchę zaś, radzę uważać, bo to brzydki podgladacz. Cool
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2012, 22:43:01 wysłane przez janusz » Zapisane
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 22, 2012, 10:01:41 »

Teraz wiem dlaczego z takim zacieciem walcze o prawa kobiet (od lat juz).
JARUHA to dzis (po rehabilitacji) - pani magister farmacji, zyjaca w wolnym zwiazku z zonatym i wplywowym biznesmenem.
Udziela porad mlodszym i niedoswiadczonym, prowadzi dzialalnosc charytatywna i uslugowo-consultacyjna. Z wplywow (nieopodatkowanych) utrzymuje sie wspierajac i propagujac bliskosc z natura, sport i rekreacje.
Jej doswiadczenie zyciowe i kontakty sluzbowe oraz progresywny charakter zycia i optymistyczne spojrzenie w przyszlosc (oraz dotacje unijne) pozwolily na zalozenie konkurencyjnej firmy (do Marucha-Watchers) pod nazwa, JARUHA INT. Sp. z.oo.
A na noc Kupaly panowie juz ustawili sie w kolejce po specjalnie przygotowane mikstury (konkurencyja do Pfizera) oraz porady psychologiczne.
Za zarobione pieniazki pani prezes uda sie na paromiesieczny urlop rekreacyjny z programem fitness, odnowa biologiczna, usuwaniem zmarszczek, silikonami, przedluzaniem wlosow, implantami etc.
I na koniec roku 20.12.2012 zaprasza na uroczyste otwarcie kolejnych fillii JARUHA INT. na terenie lasow calego krauju.
W planie podboj Europy.

 Mrugnięcie
Zapisane
janusz


Wielki gaduła ;)


Punkty Forum (pf): 29
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1370



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 22, 2012, 22:25:14 »

Prawdą jest, że dawni magowie, to dzisiejsze magistry. Ale tak jak i wtedy, tak też i teraz, z tymi ich ''sztuczkami'' to różnie bywało Z politowaniem
No chyba, że w tą jedną, jedyną noc coś im się uda zdziałać. Chichot
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2012, 22:25:50 wysłane przez janusz » Zapisane
Fair Lady
Gość
« Odpowiedz #11 : Czerwiec 23, 2012, 10:27:34 »

Nie tylko magistry, ale i doktory i profesory! Dyplomy maja, ale... aby stac sie Magiem, to juz inna Akademia musi zadecydowac:)
//Pana Kleksa;)//
No coz, szukaj kwiatu paproci i pozdrow Jaruhe, jak ci droge przetnie w dzisiejsza noc.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.041 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

aespada archlike quiero vfirma anges