
Ca³oœÌ
UE WYDAJE MILIONY NA WARSZTAT WIELKIEGO BRATA
BĂŞdÂą ÂśledziĂŚ na 100 sposobĂłwFilm promocyjny pokazuje, jak bĂŞdzie dziaÂłaĂŚ system INDECT - tutaj pomaga w ujĂŞciu groÂźnego terrorysty/ fragment mat. promocyjnych projektu (
http://www.tvn24.pl/-1,1639116,0,1,beda-sledzic-na-100-sposobow,wiadomosc.html )
Orwellowska wizja, próba stworzenia ¿andarma Europy - takie reakcje wœród specjalistów od praw cz³owieka budzi unijny pomys³ budowy nowoczesnego systemu bezpieczeùstwa. Nad projektem o ogromnym bud¿ecie i imponuj¹cych za³o¿eniach pracuj¹ naukowcy z ca³ej Europy, równie¿ z Polski. - To nie bêdzie ¿aden system totalnego monitoringu - odpieraj¹ zarzuty twórcy i wskazuj¹ na jego rewolucyjne rozwi¹zania, które maj¹ jeszcze lepiej chroniÌ nas przed zagro¿eniami na ulicy czy w internecie. Czy bêdziemy musieli poœwiêciÌ nasz¹ wolnoœÌ na rzecz bezpieczeùstwa?
Ju¿ za 4 lata nad bezpieczeùstwem wszystkich obywateli wspólnoty mo¿e czuwaÌ zintegrowany system, który ma po³¹czyÌ wszystkie europejskie urz¹dzenia monitoruj¹ce. Projekt INDECT, bo o nim tu mowa, to inteligentny i kompleksowy system informatyczny. Ma byÌ wykorzystywany do obserwacji, poszukiwania i zmniejszania poziomu przestêpczoœci, g³ównie przez ich przewidywanie.
O rozmachu projektu mog¹ œwiadczyÌ liczby - 60 miesiêcy badaù, 15 milionów euro bud¿etu i 17 wspó³pracuj¹cych ze sob¹ europejskich partnerów. W tym równie¿ polskie uczelnie na czele z Akademi¹ Górniczo Hutnicz¹,która koordynuje prace nad INDECTem.
Analiza „wszystkiego”
Technologiczny opis tego, co bĂŞdzie umoÂżliwiaÂł INDECT robi wraÂżenie. JeÂśli projekt zakoĂączy siĂŞ sukcesem, to moÂżemy siĂŞ spodziewaĂŚ scen Âżywcem wyjĂŞtych z filmowego „Raportu mniejszoÂści”. Bo zaÂłoÂżenia sÂą szerokie – cyfrowe rozpoznawanie twarzy, wykrywania nienaturalnych zachowaĂą na monitorowanym obszarze, analiza danych z kamer, mikrofonĂłw, a nawet zdjĂŞĂŚ lotniczych i satelitarnych, stworzenie prototypĂłw urzÂądzeĂą do Âśledzenia obiektĂłw ruchomych czy pozyskiwanie informacji z telefonii mobilnej.
Google nas podglÂąda i trafia pod lupĂŞ polskiego prawa
JuÂż niedÂługo w internecie pojawi siĂŞ twoje zdjĂŞcie. A ty sam bĂŞdziesz mĂłgÂł... czytaj wiĂŞcej »
Obejmie on rĂłwnieÂż internet. Bo INDECT ma sÂłuÂżyĂŚ do „ciÂągÂłego i automatycznego monitorowania zasobĂłw publicznych, takich jak strony internetowe, fora dyskusyjne, grupy ‘Usenet’, serwery plikĂłw, sieci p2p, jak rĂłwnieÂż indywidualnych systemĂłw komputerowych” - czytamy w opisie projektu.
Stworzenie agentĂłw dedykowanych do ciÂągÂłego i automatycznego monitorowania zasobĂłw publicznych takich jak strony internetowe, fora dyskusyjne, grupy 'Usenet', serwery plikĂłw, sieci p2p jak rĂłwnieÂż indywidualnych systemĂłw komputerowych
Jeden z celĂłw projektu INDECT
„To Orwell!”
ChoĂŚ imponujÂącemu w zaÂłoÂżenia projektowi nie poÂświĂŞca siĂŞ wystÂąpieĂą na forum Unii, ani nie pisze na pierwszych stronach gazet, dobrze znajÂą go specjaliÂści zajmujÂący siĂŞ prawami czÂłowieka i ochronÂą naszej prywatnoÂści. – To jest kontrowersja na takim poziomie, Âże trudno siĂŞ nie zbulwersowaĂŚ – mĂłwi nam Katarzyna Szymielewicz, szefowa fundacji Panoptycon zajmujÂącej siĂŞ m.in. technikami nadzoru spoÂłeczeĂąstwa.
Panoptikon wspó³czesnoœci
Supernowoczesne kamery, inteligentne oprogramowanie wykrywajÂące... czytaj wiĂŞcej »
SposĂłb w jaki zaprojektowany jest ten system przypomina prĂłbĂŞ zbudowania globalnego panoptykonu , czyli stworzenia wraÂżenia wobec caÂłej populacji, Âże kaÂżdy nasz ruch jest lub moÂże byĂŚ obserwowany, a zatem musimy siĂŞ kontrolowaĂŚ.
Katarzyna Szymielewicz o projekcie
Zobacz infografikĂŞ System poinformuje o pozostawionym bez opieki pakunku/ fot. mat. projektu INDECT
- SposĂłb w jaki zaprojektowany jest ten system przypomina prĂłbĂŞ zbudowania globalnego panoptykonu , czyli stworzenia wraÂżenia, Âże kaÂżdy nasz ruch jest lub moÂże byĂŚ obserwowany, a zatem musimy siĂŞ kontrolowaĂŚ – podkreÂśla Szymielewicz.
Podobne obawy wyraÂżajÂą specjaliÂści na caÂłym Âświecie. - Profilowanie caÂłych populacji, zamiast poszczegĂłlnych podejrzanych, to zÂłowieszczy krok. To niebezpieczne w skali jednego paĂąstwa, a na poziomie ogĂłlnoeuropejskim wrĂŞcz przeraÂżajÂące – mĂłwi Shami Chakrabarti, dyrektor grupy Liberty, zajmujÂącej siĂŞ prawami czÂłowieka.
WtĂłruje jej Stephen Booth, analityk organizacji Open Europe, ktĂłry mĂłwi wprost, Âże projekty takie jak INDECT brzmiÂą orwellowsko. - To przeraÂżajÂąca sprawa - twierdzi.
Wykryje bombĂŞ i pedofila zgodnie z normami
Naukowcy, ktĂłrzy w polskich laboratoriach pracujÂą nad systemem (oprĂłcz AGH, w projekcie biorÂą udziaÂł teÂż Politechnika GdaĂąska i Politechnika PoznaĂąska), zapewniajÂą jednak, Âże INDECT bĂŞdzie bezpieczny dla obywateli. – Dla nas jasne jest, Âże ten monitoring musi byĂŚ zgodny z prawem i nie moÂże zaburzaĂŚ naszej prywatnoÂści – mĂłwi doktor MikoÂłaj Leszczuk z AGH, administrator projektu.
I podaje przykÂładowe zastosowania INDECTu – Taki inteligentny system potrafi automatycznie wykryĂŚ, Âże ktoÂś w miejscu, w ktĂłrym nie powinien normalnie tego zrobiĂŚ, zostawiÂł jakiÂś pakunek i oddaliÂł siĂŞ od niego. W tym momencie zaalarmuje operatora i kaÂże zwrĂłciĂŚ mu uwagĂŞ na dany monitor – opisuje Leszczuk.
Doktor wskazuje teÂż, Âże system pomoÂże w poszukiwaniu treÂści pedofilskich policji, ktĂłra sieĂŚ pod tym kÂątem przeglÂąda g³ównie rĂŞcznie. – Indect moÂże automatycznie przeszukaĂŚ internet i zobaczyĂŚ czy na stronach podejrzanych o posiadanie takich zdjĂŞĂŚ, nie ma przypadkiem tego typu grafik.
Maszyna rozpozna nawet twarz
Naukowcy przedstawiajÂą teÂż caÂłkiem rewolucyjne techniki, jak na przykÂład rozpoznawanie twarzy na monitorowanym obrazie. – System najpierw je wykrywa, a potem zamazuje, a tak naprawdĂŞ cyfrowo koduje – tÂłumaczy Leszczuk, podkreÂślajÂąc, Âże sposĂłb ten ma chroniĂŚ anonimowych ludzi przed prywatnymi naduÂżyciami operatorĂłw monitoringu - JeÂśli jednak system rozpozna twarz zakwalifikowanÂą przez sÂłuÂżby jako groÂźnego przestĂŞpcĂŞ, automatycznie jÂą odblokuje i powiadomi o tym.
Nagi skaner cenÂą za bezpieczeĂąstwo?
Nagi skaner, "atakowanie" sprĂŞÂżonym powietrzem i drobiazgowe kontrole... czytaj wiĂŞcej »
Zobacz infografikĂŞ Cyfrowe rozpoznanie twarzy to jedno z zaÂłoÂżeĂą projektu/ fot. mat. projektu INDECT
- Ale to w Âżadnym wypadku nie jest system totalnego monitoringu, bo zresztÂą nikt nie chciaÂłby tego robiĂŚ – podsumowuje wÂątpliwoÂści Leszczuk.
Automat prawdĂŞ ci powie
Takie tÂłumaczenia nie uspokajajÂą specjalistĂłw. – AlarmujÂące sÂą trzy kluczowe wyraÂżenia zawarte w tym projekcie: „automatyczne wykrywanie” „nienaturalnych zachowaĂą” i „zapobieganie potencjalnym zagroÂżeniom” – mĂłwi szefowa fundacji Panoptykon.
Dla Szymielewicz pomysÂł oddania programowi komputerowemu czy nawet najdoskonalszej maszynie analizy naszych zachowaĂą jest ideÂą niepokojÂącÂą. Podobne zdanie ma o zapobieganiu potencjalnym zagroÂżeniom: - Kamera, straÂżnik czy system nie bĂŞdzie czekaÂł juÂż aÂż coÂś siĂŞ wydarzy. Tu chodzi o odgadywanie potencjalnych sytuacji, a przecieÂż to wymaga stworzenia profili zachowaĂą, ktĂłre wedÂług tych analitykĂłw mogÂą prowadziĂŚ do zagroÂżeĂą.
WedÂług mnie to jest kreowanie wroga, logika prewencji i profilowania caÂłego spoÂłeczeĂąstwa, ktĂłra jest przeraÂżajÂąca – konkluduje.
Kto wymyÂśli, czy zachowujĂŞ siĂŞ dobrze?
Jednak najwiĂŞksze zastrzeÂżenia ma do pomysÂłu wykrywania nienormalnych zachowaĂą. Chodzi o to, Âże nie wiadomo jak zostanÂą wybrane wzory, na ktĂłrych podstawie coÂś zostanie uznane za dopuszczalne, a coÂś za nienormalne zachowanie, bo opis projektu tego nie definiuje.
Zobacz infografikĂŞ INDECT ro skrĂłt od "Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment"/ fot. mat. UE
To niebezpieczne w skali jednego paĂąstwa, a na poziomie ogĂłlnoeuropejskim wrĂŞcz przeraÂżajÂące
Shami Chakrabarti z organizacji Liberty
- To ustalanie, co nas niepokoi, nie bĂŞdzie odbywaĂŚ siĂŞ na poziomie chociaÂżby samej Warszawy, tylko globalnie dla caÂłej Europy. Trudno przewidzieĂŚ dzisiaj, jakie zachowania zostanÂą uznane za ryzykowne, a wiemy jakie juÂż sÂą kontrowersje na tle takich ustaleĂą. Przy obecnych dziaÂłaniach antyterrorystycznych, moÂże siĂŞ okazaĂŚ, Âże za 4 lata ktoÂś przyjdzie i powie nam, Âże „kaÂżdy czÂłowiek, ktĂłry nosi plecak jest podejrzany”– mĂłwi.
Z definicjÂą tego zaÂłoÂżenia majÂą problem nawet sami twĂłrcy INDECTu. – Stwierdzenie „nienaturalne zachowania” powstaÂło w Komisji Europejskiej. PrawdĂŞ mĂłwiÂąc, my teÂż przygotowujÂąc ten projekt, nie byliÂśmy pewni, co Komisja przez to rozumie, bo jest to bardzo szerokie pojĂŞcie – przyznaje Leszczuk.
Na razie stanĂŞÂło na tym, Âże sÂą to opracowane przy wspó³pracy z policjami biorÂącymi udziaÂł w projekcie (m.in. polskÂą) ÂściÂśle zdefiniowane scenariusze, ktĂłre w „bezpoÂśredniej linii mogÂą prowadzi do popeÂłnienia przestĂŞpstwa”.
Naukowcom w rozwiÂązywaniu takich wÂątpliwoÂści ma pomagaĂŚ specjalnie stworzona na potrzeby projektu Rada Etyki. O pomoc koordynatorzy poprosili m.in. prawnikĂłw i pracownikĂłw policji. To oni na razie decydujÂą, co wolno im robiĂŚ w Âświetle narodowego i europejskiego prawa.
JeÂśli nie zrobiÂłeÂś nic zÂłego, nie masz siĂŞ czego obawiaĂŚ, ale …
Doktor Leszczuk deklaruje, ¿e badania nad projektem id¹ zgodnie z planem i zosta³o ju¿ wykonanych 20% prac. Niebawem pierwsze dzia³aj¹ce elementy maj¹ ujrzeÌ œwiat³o dzienne. - Na pewno bêdziemy robiÌ pewne pilota¿owe wdro¿enia, miêdzy innymi podczas Euro 2012, bo to jest dobra okolicznoœÌ, ¿eby sprawdziÌ jak system bêdzie dzia³a³.
Zobacz infografikĂŞ INDECT to tylko jeden z kilkudziesiĂŞciu projektĂłw bezpieczeĂąstwa, ktĂłre powstajÂą dziĂŞki 7 Programowi Ramowemu UE / fot. mat. UE
CzĂŞsto mĂłwi siĂŞ, Âże jeÂśli nie zrobiÂłeÂś nic zÂłego, nie masz siĂŞ czego obawiaĂŚ. Ale to prawda tylko wtedy, kiedy kaÂżdy aspekt wymiaru sprawiedliwoÂści dziaÂła perfekcyjnie w kaÂżdej sytuacji
- z etycznych zaÂłoÂżeĂą projektu INDECT
A ma dziaÂłaĂŚ perfekcyjnie, jak deklaruje w etycznym opisie projektu Unia Europejska: „CzĂŞsto mĂłwi siĂŞ, Âże jeÂśli nie zrobiÂłeÂś nic zÂłego, nie masz siĂŞ czego obawiaĂŚ. Ale to prawda tylko wtedy, kiedy kaÂżdy aspekt wymiaru sprawiedliwoÂści dziaÂła perfekcyjnie w kaÂżdej sytuacji”.
Europejski Âżandarm prawie jak CIA
W europejskich planach INDECT to jedynie wierzchoÂłek gĂłry lodowej. Projekt jest „tylko” jednym z 45 „security research”, jakie organizowane sÂą w ramach 7-go Programu Ramowego, na ktĂłre UE przeznaczy w latach 2007-2013, bagatela, 1,4 miliarda Euro.
Do tej grupy naleÂży na przykÂład ADABTS czyli „Automatyczne wykrywanie anormalnych zachowaĂą i zagroÂżeĂą w zatÂłoczonych miejscach”, ktĂłry ma m.in. analizowaĂŚ ton ludzkiego gÂłosu i mowĂŞ ciaÂła czy HUMABIO poÂświĂŞcony identyfikacji biometrycznej.
NiektĂłrzy twierdzÂą, Âże tego typu systemy miaÂłyby sÂłuÂżyĂŚ maÂło znanemu oddziaÂłowi EU's Joint Situation Centre (w skrĂłcie SitCen), ktĂłry jest uwaÂżany za zaczÂątek europejskich tajnych sÂłuÂżb.
Jeszcze inny wÂątek wskazujÂą badacze z organizacji StateWatch, ktĂłrzy w obszernym raporcie "NeoConOpticon" analizujÂą europejskÂą politykĂŞ „security research” pod kÂątem jej ewidentnych powiÂązaĂą z biznesem.
Monika Borycka/ola/k
ArtykuÂł TVN24.pl:
http://www.tvn24.pl/-1,1639116,0,1,beda-sledzic-na-100-sposobow,wiadomosc.html