Japonia tydzieĂą po trzĂŞsieniu: Dramatyczny bilans ofiarFala tsunami wysoka na 23 m, 17 tys. ofiar Âśmiertelnych, gigantyczne poÂłacie ziemi pod wodÂą. Tak wyglÂąda Japonia tydzieĂą po trzĂŞsieniu ziemi.
Tydzieù po potê¿nym trzêsieniu ziemi, które nawiedzi³o pó³nocno-wschodni¹ Japoni¹, powoli przywracana jest niezbêdna infrastruktura. Policja informuje o 17 603 ofiarach œmiertelnych i osobach zaginionych, a premier wzywa rodaków do pomocy przy odbudowie kraju.
Osoby ewakuowane, ratownicy oraz przedstawiciele w³adz w najbardziej dotkniêtych trzêsieniem ziemi prefekturach Miyagi, Iwate i Fukushima uczcili minut¹ ciszy pamiêÌ ofiar trzêsienia ziemi, które tydzieù temu o godz. 14.46 czasu miejscowego (godz. 6.46 czasu polskiego) nawiedzi³o pó³nocno-wschodni¹ czêœÌ Japonii. Po minucie ocaleli z katastrofy z³o¿yli rêce na piersiach i g³êboko siê pok³onili.
Oficjalna liczba ofiar wstrz¹sów, najsilniejszych jakie odnotowano w historii Japonii, wynosi ju¿ 6911, co oznacza, ¿e przekroczy³a liczbê zabitych w trzêsieniu ziemi w Kobe w 1995 roku, kiedy zginê³o 6434 ludzi. Ponad 10 tys. ludzi wci¹¿ uznaje siê za zaginionych.
Tymczasem ok. 90 tys. ratownikĂłw, w tym policjantom i przedstawicielom siÂł samoobrony, udaÂło siĂŞ dotrzeĂŚ do 26 tys. ocalaÂłych.
Jak wynika z badaù Instytutu Badaù Japoùskich Portów i Lotnisk, opublikowanych dzisiaj w dzienniku "Yomiuri Shimbun", fala tsunami, która zdewastowa³a pó³nocno-wschodnie wybrze¿e Japonii, w le¿¹cym w prefekturze Iwate mieœcie Ofunato osi¹gnê³a wysokoœÌ 23 metrów.Wczeœniej informowano, ¿e fala mia³a wysokoœÌ 10 metrów.
WÂładze informujÂą, Âże w wyniku tsunami pod wodÂą znalazÂł siĂŞ teren o powierzchni co najmniej 400 km kwadratowych.
Powoli w rejonach najbardziej dotkniêtych trzêsieniem przywracana jest niezbêdna infrastruktura. Otwarta dla pojazdów ratunkowych jest autostrada ³¹cz¹ca pó³nocno-wschodni region Tohoku z regionem Kanto oraz aglomeracj¹ Tokio. Lotnisko w mieœcie Sendai, które zosta³o podtopione przez falê tsunami, przyjmuje ju¿ samoloty oraz œmig³owce uczestnicz¹ce w akcji ratunkowej. Superszybki poci¹g "Shinkansen" ponownie po³¹czy³ pó³nocne miasta Morioka i Akita. Linia kolejowa przez tydzieù - po raz pierwszy w historii - by³a nieczynna.
Jednak w zwi¹zku z brakiem paliwa i niewystarczaj¹c¹ liczb¹ pojazdów transportowych dostarczanie podstawowych artyku³ów dla osób ewakuowanych oraz ocala³ych nadal jest trudne. Ok. 380 tys. ludzi wci¹¿ pozostaje w ponad 2 tys. schronisk.
Brak prÂądu spowodowaÂł, Âże wÂładze lokalne w prefekturze Miyagi pozwoliÂły na chowanie ofiar kataklizmu bez kremacji.
Gubernator Miyagi zaapelowaÂł do mieszkaĂącĂłw, by w zwiÂązku z trudnymi warunkami mieszkaniowymi na kilka miesiĂŞcy - aÂż do wybudowania nowych domĂłw i mieszkaĂą - przenieÂśli siĂŞ do innych prefektur.
Japoùski parlament postanowi³ o dwa do szeœciu miesiêcy przesun¹Ì wybory lokalne w regionach dotkniêtych trzêsieniem. Mia³y siê one odbyÌ 10 i 24 kwietnia.
W nadanym przez japoùsk¹ telewizjê orêdziu do narodu premier Japonii Naoto Kan podziêkowa³ rodakom za to, ¿e pomimo niespotykanej skali katastrofy zachowywali siê spokojnie. Szef rz¹du wezwa³ te¿ do dalszej wspó³pracy i pomocy przy odbudowie kraju.
DodaÂł, Âże trzĂŞsienie, tsunami i spowodowana przez nie awaria w elektrowni atomowej Fukushima I "sÂą wielkÂą prĂłbÂą dla JapoĂączykĂłw". WyraziÂł przekonanie, Âże Japonia przezwyciĂŞÂży najwiĂŞkszy, jak to okreÂśliÂł, kryzys od czasu drugiej wojny Âświatowej.
Oœwiadczy³, ¿e po tygodniu sytuacja w si³owni Fukushima I wci¹¿ nie pozwala na optymizm. Doda³ jednak, ¿e wierzy, i¿ problemy te zostan¹ wkrótce rozwi¹zane. Premier zapewni³ te¿, ¿e rz¹d ujawnia wszystkie informacje na temat wypadku w tej si³owni.Tymczasem Miêdzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poda³a, ¿e sytuacja w Fukushimie I nie uleg³a pogorszeniu, choÌ jest nadal powa¿na. "Wydaje siê, ¿e sytuacja w blokach energetycznych 1, 2 i 3 pozostaje doœÌ stabilna" - powiedzia³ na konferencji prasowej przedstawiciel MAEA Graham Andrew. Przyzna³ jednak, ¿e nadal "du¿ym zmartwieniem" jest sytuacja w basenach ze zu¿ytymi prêtami w reaktorach 3 i 4, ale nie rozwin¹³ szczegó³owo tego tematu.
Z drugiej strony ekspert MAEA potwierdziÂł, Âże woda wprowadzona do basenu na zuÂżyte rdzenie w reaktorze 2 wyparowaÂła, a armatki wodne stosowane do chÂłodzenia zuÂżytych prĂŞtĂłw zawierajÂących pluton pracujÂą w bloku energetycznym 3.
WczeÂśniej MAEA ogÂłosiÂła, Âże nadzwyczajne posiedzenie Rady GubernatorĂłw tej organizacji, poÂświĂŞcone kryzysowi nuklearnemu w Japonii, odbĂŞdzie siĂŞ w poniedziaÂłek w Wiedniu. Dyrektor generalny Yukiya Amano przedstawi na posiedzeniu raport ze swojej obecnej wizyty w Japonii.
W piÂątek japoĂąscy inÂżynierowie przyznali, Âże zalanie uszkodzonych reaktorĂłw betonem i piaskiem moÂże byĂŚ ostatecznym Âśrodkiem, by zapobiec katastrofalnemu wyciekowi substancji radioaktywnych.
Obecnie pracownicy elektrowni polewaj¹ wod¹ najbardziej zagro¿ony reaktor nr 3 i pracuj¹ nad pod³¹czeniem do soboty kabli elektrycznych do reaktorów nr 1 i 2, co pozwoli na wznowienie pracy pomp potrzebnych do ch³odzenia prêtów paliwowych.
Jak podkreÂśla japoĂąska agencja energii atomowej, obecnie priorytetem jest dostarczenie wody do basenĂłw ze zuÂżytymi prĂŞtami, zwÂłaszcza w reaktorze nr 3, gdzie zawierajÂą one pluton.Chmura dymu lub pary wodnej unosiÂła siĂŞ w piÂątek nad budynkami mieszczÂącymi trzy reaktory - 2, 3 i 4, co wedÂług agencji Kyodo moÂże oznaczaĂŚ, Âże zagotowaÂła siĂŞ woda w znajdujÂących siĂŞ obok reaktorĂłw basenach, w ktĂłrych przechowywane sÂą zuÂżyte prĂŞty paliwowe. WstrzÂąsy uszkodziÂły w nich instalacje chÂłodzÂące i nie moÂżna kontrolowaĂŚ poziomu wody i temperatury w reaktorach 1, 2, 3 i 4. Na budynkach reaktorĂłw 3 i 4 nie ma dachĂłw, ktĂłre zostaÂły zniszczone wskutek eksplozji wczeÂśniej w tym tygodniu.
WedÂług szefa amerykaĂąskiej agencji atomowej Gregory'ego Jaczko, schÂłodzenie reaktorĂłw moÂże potrwaĂŚ tygodnie.
JapoĂąska agencja energii atomowej podaÂła, Âże gorzej ocenia sytuacjĂŞ w elektrowni i podniosÂła z 4 do 5 jej ocenĂŞ w siedmiostopniowej MiĂŞdzynarodowej Skali WydarzeĂą Nuklearnych i Radiologicznych (INES). Stawia to sytuacjĂŞ w japoĂąskiej elektrowni na rĂłwni z wypadkiem w siÂłowni Three Mile Island w amerykaĂąskim stanie Pensylwania z 1979 roku. Jak pisze Associated Press, w skali INES poziom 4 opisywany jest jako majÂący lokalne nastĂŞpstwa, z kolei poziom 5 ma szersze konsekwencje.
Japoùskie w³adze zapewniaj¹ jednak, ¿e nie ma potrzeby rozszerzania wokó³ elektrowni strefy ewakuacyjnej wynosz¹cej obecnie 30 km.
W rejonie elektrowni pracuje obecnie 300 osĂłb. WedÂług najnowszych danych, promieniowanie wynosi tam poniÂżej 500 mikrosiwertĂłw na godzinĂŞ.
ÂŚwiatowa Organizacja Zdrowia uwaÂża, Âże promieniowanie rozprzestrzenia siĂŞ obecnie jedynie lokalnie i nie stanowi zagroÂżenia dla zdrowia. Jak pisze Reuters, miliony mieszkaĂącĂłw Tokio zostaje w domach, pomimo Âże wiatr przenosi skaÂżonÂą parĂŞ znad elektrowni nad Pacyfik.
Tymczasem ÂźrĂłdÂła dyplomatyczne w Wiedniu, gdzie mieÂści siĂŞ siedziba MAEA, poinformowaÂły, Âże na zachodnim wybrzeÂżu USA wykryto czÂąstki radioaktywne o bardzo duÂżym stopniu rozrzedzenia. PochodzÂące od tych czÂąstek promieniowanie jest o wiele za sÂłabe, by spowodowaĂŚ u ludzi jakiekolwiek szkody na zdrowiu.

AFP
http://fakty.interia.pl/raport/kataklizm-w-japonii/news/japonia-tydzien-po-trzesieniu-dramatyczny-bilans-ofiar,1612179edit;
w podanym linku widaĂŚ ile jest trzĂŞsieĂą ziemi ,zwÂłaszcza w Japonii
http://www.oe-files.de/gmaps/eqmashup.html