Magia kolorĂłw: palÂąc ÂświecĂŞ w danym kolorze uzdrawiamy ciaÂło i umysÂł.
ÂŹrĂłdÂło:
http://www.czarostwobelladonny.fc.pl/magia_swiec.htmCoœ w tym jest: nie widzia³am w koœciele innych œwiec ni¿ bia³e (ewentualnie ¿ó³te)
Inne ÂźrĂłdÂło:
http://www.czary.pl/magia/magia_prakt_swiece.phpMagia i zaklĂŞcia Âświec
MiÂłosÂława Krogulska
Wró¿by z ognia i œwiec stanowi¹ wa¿n¹ czêœÌ magii. P³on¹ca œwieca jest symbolem ludzkiego ¿ycia, œwiat³a i spe³niaj¹cej siê ofiary. W wielu tradycjach dym z kadzid³a lub p³on¹cej œwiecy jest szczególnym symbolem drogi, która ³¹czy niebo i ziemiê. Rytua³y, w których u¿ywa siê ognia, odwo³uj¹ siê do pocz¹tku ¿yciowych cykli i maj¹ sprzyjaÌ rozwojowi oraz szczêœciu. Tak¿e w domu mo¿na skorzystaÌ z magicznych sposobów zapewnienia sobie powodzenia.
Aby móc paliÌ œwiece w okreœlonych intencjach, nale¿y zaopatrzyÌ siê w kolorowe œwiece, œwieczniki, kapturek do gaszenia p³omienia i ³adn¹ zapalniczkê, która bêdzie s³u¿y³a tylko do tego celu. Nie zapala siê magicznej œwiecy od zapa³ki, gdy¿ jej g³ówka pokryta jest siark¹, która dawniej symbolizowa³a szatana. Istnieje stary przes¹d, ¿e œwiec zapalonych w dobrej intencji nie gasi siê przez zdmuchniêcie, aby "nie rozwiaÌ" zgromadzonego szczêœcia, a tak¿e nie "dusi" siê ognia palcami.
Zaklêcia i rytua³y zwi¹zane z magi¹ œwiec mo¿na podzieliÌ na dwie grupy, w zale¿noœci od stopnia ich skomplikowania. Pierwsza grupa wymaga u¿ycia od jednej do trzech œwiec we w³aœciwych kolorach, które po prostu zapala siê, aby p³onê³y w okreœlonej intencji. Czary takie s³u¿yÌ mog¹ oczyszczaniu przestrzeni astralnej, zapewnianiu wzrostu przedsiêwziêcia, uzyskiwaniu harmonii w zwi¹zkach. Druga grupa czarów wymaga wielu œwiec w ró¿nych kolorach, które ustawia siê zgodnie z w³aœciwym schematem na stole lub o³tarzu. Takie rytua³y trwaj¹ czêsto po kilka dni i zwi¹zane s¹ z odpowiednimi fazami ksiê¿yca i konstelacjami astrologicznymi. Czary takie s³u¿¹ wspomaganiu okreœlonych przedsiêwziêÌ, zapewnianiu sobie mocy i opieki astralnych przewodników. Œwiece zapala siê w okreœlonej kolejnoœci, a gasi zwykle w odwrotnym kierunku.
Przyk³adem takiego rytua³u mo¿e byÌ czar, który wykonuje siê na siedem dni przed pe³ni¹ Ksiê¿yca, po której nast¹piÌ ma wydarzenie, które wymaga wiele si³y i odwagi. Na stole wokó³ z³otej œwiecy (symbolizuj¹cej czaruj¹cego) ustawia siê siedem fioletowych œwiec. Pierwszego dnia zapala siê z³ot¹ i pierwsz¹ fioletow¹ œwiecê, a nastêpnie rozmyœla o szczêœliwym przebiegu spodziewanego wydarzenia. Drugiego dnia zapala siê z³ot¹ œwiecê oraz dwie fioletowe, trzeciego dnia z³ot¹ i trzy fioletowe, i tak dalej.
W czarach i zaklĂŞciach kolory Âświec sÂą bardzo waÂżne. OdzwierciedlajÂą podobieĂąstwa i kojarzÂą siĂŞ z odpowiednimi symbolami. Czar, w ktĂłrym uÂżywa siĂŞ niewÂłaÂściwych atrybutĂłw, moÂże siĂŞ z tego powodu nie speÂłniĂŚ!
Z czystoÂściÂą i jasnoÂściÂą kojarzy siĂŞ zwykle
œwiece bia³e. S¹ chêtnie wykorzystywane podczas wszystkich ceremonii religijnych. Tradycja palenia gromnic wywodzi siê z czasów, gdy œwiat³o poœwiêconej œwiecy symbolizowa³o jasnoœÌ wiary i skutecznie odgania³o z³e duchy. Dziœ bia³e gromnice stanowi¹ ofiarê wotywn¹ dla Marii Panny, a podczas œwiêta Matki Boskiej Gromnicznej œwiêci siê je w koœciele i p³on¹ce zanosi do domu. Wed³ug starego przes¹du komu przypadkowo zgaœnie zapalona w koœciele gromnica, ten przez ca³y rok mo¿e spodziewaÌ siê trudnoœci. (Warto jednak tego dnia odetchn¹Ì oparem ognia z gromnicy, bo strze¿e to ponoÌ przed bólem gard³a). W magii bia³e œwiece u¿ywa siê w celu ochrony i oczyszczenia z negatywnej energii.
Kolor ró¿owy odpowiedni jest dla œwiec, które palone s¹ podczas zawierania zgody lub wyjaœniania nieporozumieù. Ró¿owe œwiece bêd¹ odpowiednie do ozdobienia sto³u podczas romantycznej kolacji dla dwojga. Wzmacniaj¹ one wiarê w siebie i swoje si³y, pomagaj¹ unikaÌ nieporozumieù. Ró¿owe œwiece s¹ niezbêdne w sypialni pary, która pragnie szybko doczekaÌ siê dziecka. Bardzo pozytywn¹ aurê roztaczaj¹ wokó³ siebie œwiece pomaraùczowe, a ich p³omyki zapewniaj¹ powodzenie finansowe i poprawê samopoczucia. Podnosz¹ na duchu i pomagaj¹ podczas depresji œwiece w kolorze ¿ó³tym lub z³otym. ¯ó³te œwiece pali siê w intencji szczêœliwej podró¿y lub w przeddzieù wa¿nych negocjacji lub egzaminów.
Aby zaklinaÌ po¿¹danie i gor¹c¹ mi³oœÌ odpowiedniejsza jest œwieca czerwona. Najlepiej paliÌ dwie takie œwiece i dodatkowo zwi¹zaÌ je u podstawy ozdobn¹ wst¹¿eczk¹ lub ustawiÌ na podwójnym œwieczniku. Nie nale¿y jednak paliÌ czerwonych œwiec, gdy ktoœ w pobli¿u jest chory lub ma gor¹czkê.
Œwiece zielone s¹ odpowiednie podczas uzdrawiania i medytacji, a fioletowe podczas modlitwy. Fioletowe œwiece pomagaj¹ wydobrzeÌ po przebytej chorobie. Œwiece br¹zowe przydadz¹ siê osobom, które maj¹ k³opoty zawodowe lub problemy z pamiêci¹. Pomagaj¹ te¿ chorym zwierzêtom, a nawet roœlinom w ogrodzie. Aby ³atwiej rozwi¹zaÌ trapi¹ce problemy rodzinne lub domowe dobrze jest zapaliÌ niebiesk¹ œwiecê. Ochroni ona dom przed negatywnymi wp³ywami i zapewni szacunek dla ca³ej rodziny. Dla przyp³ywu gotówki odpowiednie s¹ œwiece granatowe i ciemnozielone. Szare i srebrne œwiece przydaj¹ siê w magii ochronnej, bo neutralizuj¹ uroki, jakie rzucaj¹ zazdrosne osoby. Kolory œwiec mo¿na ze sob¹ ³¹czyÌ.
Tak¿e dni tygodnia maj¹ przyporz¹dkowane sobie odpowiednie kolory œwiec, które pali siê w celu zapewnienia harmonii. W niedzielê pali siê œwiece ¿ó³te, w poniedzia³ek bia³e, we wtorek czerwone, w œrodê fioletowe, w czwartek niebieskie, w pi¹tek zielone, a w sobotê szare. Mo¿na tak¿e dobraÌ kolor œwiecy z zale¿noœci od Znaku Zodiaku. Baranowi odpowiada œwieca czerwona, Bykowi ró¿owa, BliŸniêtom ¿ó³ta, Rakowi srebrna, Lwu z³ota, Pannie br¹zowa, Wadze niebieska, Skorpionowi granatowa, Strzelcowi pomaraùczowa, Kozioro¿cowi szara, Wodnikowi fioletowa, a Rybom zielona.
Œwiece, które pali siê w okreœlonej intencji, mo¿na wczeœniej odpowiednio przygotowaÌ, aby nadaÌ im magiczn¹ moc. Najczêœciej smaruje siê je olejkami roœlinnymi (od po³owy œwiecy w górê, a nastêpnie od po³owy œwiecy do do³u) lub graweruje na nich ig³¹ ró¿nego rodzaju inskrypcje. Mo¿e to byÌ proœba, modlitwa lub imiê osoby, której dotyczy czar.
Podczas palenia œwiec nale¿y zachowaÌ ostro¿noœÌ i wykorzystywaÌ œwieczniki na stabilnej podstawie. Do najbardziej "czarodziejskich" nale¿¹ te o siedmiu ramionach, co symbolizuje siedem niebios i siedem planet. Magicznie znacz¹ce s¹ te¿ œwieczniki w kszta³cie d³oni, które nie sprzyjaj¹ jednak uprawianiu bia³ej magii. Zapewne ich producenci nie wiedz¹, ¿e kszta³t ten odwo³uje siê do legendarnej "rêki Glorii", czyli makabrycznego œwiecznika z rêki skazaùca.
Podczas wró¿b i zaklêÌ z wykorzystaniem œwiec nale¿y dbaÌ, aby nie obserwowa³y ich postronne osoby. Wielu ludziom kolorowe œwiece kojarz¹ siê z tylko z czarn¹ magi¹ i ze szkodzeniu innym. Szczególne miejsce w dziejach magii zajmuj¹ czarne œwiece. Palono je od wieków w intencji szkodzenia jakiejœ osobie lub pozbycia siê jej ze œwiata ¿ywych. W koœciele ceremonia ekskomuniki zawiera³a niegdyœ gaszenie i rzucanie czarnej œwiecy w kierunku osoby, któr¹ wykluczano ze wspólnoty chrzeœcijaùskiej. Nak³uwanie wosku i palenie czarnych œwiec nadal jest wykorzystywane we wszelkiego rodzaju obrzêdach, tak¿e w kl¹twach i innych z³ych intencjach. Do najbardziej popularnych nale¿¹ tu rytua³y, które wzoruj¹ siê na kulcie woodoo. W zagranicznych sklepach magicznych mo¿na kupiÌ woskowe figurki, czarne œwiece o kszta³cie cz³owieka i specjalne ig³y do wbijania w wyobra¿enie swojej ofiary. Wypalaj¹ca siê œwieca symbolizuje wtedy umykaj¹ce ¿ycie i powodzenie cz³owieka. Praktyki takie s¹ moralnie naganne i osobie, która je praktykuje, nie przynosz¹ nic dobrego!
Wyj¹tkowym rytua³em, który wymaga wbijania igie³ w p³on¹c¹ czarn¹ œwiecê, jest anglosaski zwyczaj przywo³ywania utraconej mi³oœci. Aby przywo³aÌ z powrotem straconego kochanka nale¿y zapaliÌ œwiecê, wbiÌ w ni¹ g³êboko ig³y w przeciwnych stron (powinny przebiÌ knot i wypowiedzieÌ zaklêcie: "Nie pragnê igie³ paliÌ, lecz serce Twoje zawróciÌ. Nie zaznaj spokoju i szczêœcie, póki siê proœba nie ziœci". Rytua³ ten wymaga, aby obserwowaÌ wypalanie siê œwiecy do momentu, w którym p³omieù dotknie igie³, a nastêpnie wyrzuciÌ pozosta³oœci i spokojnie czekaÌ na dobr¹ wiadomoœÌ od skruszonego kochanka.
Do magii Âświec zawsze podchodziĂŚ naleÂży z szacunkiem i ostroÂżnoÂściÂą. Kto za jej pomocÂą nie bĂŞdzie krzywdziÂł innych, ten moÂże spodziewaĂŚ siĂŞ z jej strony wsparcia i wielkiej pomocy.
==================================================================
CHRZEÂŚCIJAĂSKIE ZNACZENIE KOLORĂWBiaÂły - to kolor uroczystoÂści, radoÂści i zwyciĂŞstwa
W koœciele w czasie œwi¹t Bo¿ego Narodzenia i Wielkanocy kap³an ma na sobie bia³¹ szatê. Cieszymy siê, ¿e Jezus siê narodzi³ i powsta³ z martwych. Jezus, który przemieni³ siê na górze Tabor. Wtedy "Jego szaty sta³y siê bia³e jak œnieg". W ostatniej ksiêdze Biblii jest napisane: "...a oto wielki t³um, którego nikt nie móg³ policzyÌ... Odziani s¹ w bia³e szaty..." Bia³y kolor to radoœÌ ze zwyciêstwa i uczta w Królestwie Baranka Bo¿ego. Bia³e szaty dziecka przyniesionego do chrztu, pierwszokomunijna sukienka, suknia œlubna, ksiê¿niczka w bia³ej sukni, bia³a flaga, która zawiadamia: Poddajê siê, chcê pokoju.
Czerwony - to kolor miÂłoÂści, kolor krĂłlewski
Kap³an nosi czerwon¹ szatê w uroczystoœÌ œwiêtego, który przela³ swój ¹ krew z mi³oœci do Chrystusa. Czerwieù to kolor Wielkiego Pi¹tku i Zielonych Œwi¹tek, czyli dnia Zes³ania Ducha Œwiêtego, przedstawianego pod postaci¹ jêzyków ognia. Kardyna³owie nosz¹ szaty tego koloru. Czerwieù to krew, ogieù, œwiat³o ostrzegawcze. Czerwony p³aszcz Jezusa, purpura to kolor królewski. Czerwony to kolor mi³oœci. "I podarowa³ jej bukiet czerwonych ró¿". Znanym powszechnie i pielêgnowanym niemal¿e w ka¿dej rodzinie chrzeœcijaùskiej jest zwyczaj przygotowywania na Wielkanoc kolorowych jaj zwanych pisankami i kraszankami. Pisanki to kolorowe i zdobione ró¿nymi wzorami oraz napisami jaja zazwyczaj kurze. Kraszanki to jaja malowane przewa¿nie w jednym kolorze bez ozdobnych wzorów i napisów. Znane s¹ równie¿ kolorowe i zdobione wydmuszki, które zawiesza siê na wiosennej ga³¹zce i umieszcza jako dekoracjê wielkanocn¹ w wazonie.
Zielony - to kolor nadziei
Zieleù oznacza tak¿e, ¿e oczekujemy dnia, w którym Jezus ponownie przyjdzie. Dlatego w niedziele po œwiêcie Wniebowst¹pienia i po Zielonych Œwi¹tkach kap³an nosi zielony ornat. Zieleù dobrze dzia³a na oczy. Lasy, ³¹ki, wiosna... wszystko mówi o nowym ¿yciu i o m³odoœci. Mamy nadziejê na to, co jeszcze nadejdzie.
CzerĂą - to kolor powagi, smutku i Âśmierci
Czerù to kolor nocy, ciemnoœci, ¿a³obnego kiru, i œmierci. Smutek i œmierÌ wi¹¿¹ siê z kolorem czarnym. Dlatego kiedyœ, podczas pogrzebów, kap³an nosi³ zawsze czarn¹ szatê. Czerù to kolor powagi, na wielkie uroczystoœci zak³adamy czarne garnitury, garsonki.
Fiolet - to barwa nawrĂłcenia i pokuty.
KapÂłan nosi fioletowe szaty w czasie adwentu i Wielkiego Postu. Jezus w sakramencie pokuty, w znaku fioletowej stuÂły, przebacza nam grzechy. Biskupi takÂże noszÂą szaty w tym kolorze.
Niebieski - to kolor wiary i wiernoÂści.
To barwa Dziewicy Maryi, która najpe³niej zawierzy³a Bogu i Jezusowi. B³êkit to niebo, czysta woda, lazurowe wybrze¿e. Szaty Maryi maj¹ czêsto kolor niebieski: poniewa¿ spe³ni³a wolê Ojca i pozosta³a wierna Bogu. Dlatego œpioszki dziewczynki maj¹ kolor b³êkitny.
Ró¿owy - jest kolorem przedsmaku radoœci.
Wczeœniej kap³an nosi³ ró¿owy ornat w trzeci¹ niedzielê adwentu i w czwart¹ niedzielê Wielkiego Postu ("gaudete" i "laetare"). Oznacza³o to, ¿e powinniœmy oczekiwaÌ Bo¿ego Narodzenia i Wielkanocy z cich¹ radoœci¹ w sercach. Przedsmak radoœci to czêsto najpiêkniejsza radoœÌ. Na obrazach szaty ma³ego Jezusa maj¹ kolor ró¿owy, co oznacza, ¿e On bêdzie naszym Zbawicielem i to na pewno nast¹pi, bo ju¿ przyszed³ na ziemiê. Poranna zorza ma kolor ró¿u, co oznacz, ¿e bêdziemy siê cieszyÌ radoœci¹ dnia. Dlatego œpioszki ch³opców maj¹ kolor ró¿owy, tak jak ubranka ma³ego Jezusa.
¯ó³ty - to kolor potêgi, œwietnoœci i mi³oœci Boga.
Z³ota tarcza s³oùca, œwiat³a, kolor z³ota - najcenniejszego kruszcu, dojrza³ego zbo¿a. Podczas pogrzebu widzia³em ksiêdza, którego ciemna szata by³a przetykana z³otem. To znak wiecznego œwiat³a, potêgi i œwietnoœci Boga. Tu czeka na nas najpe³niejsza radoœÌ. ¯ó³to- bia³a flaga Watykanu. Z³ote ma³¿eùskie obr¹czki, symbol ludzkiej mi³oœci, która powinna byÌ potê¿na, jak mi³oœÌ Bo¿a ku nam.
ScaliÂłem posty
Darek