@
channelJestem zszokowana i zrozpaczona tÂą sytuacjÂą.
Bez przesady.
Nawet w filmie zauwaÂżono, Âże obecnie to raczej moda dyktuje cykl Âżycia produktu, niÂż jakieÂś kartele. KoleÂś, ktĂłremu drukarka odmĂłwiÂła pracy po prostu siĂŞ uparÂł i obszedÂł problem przy pomocy programu dezaktywujacego zaprogramowanÂą ÂśmierĂŚ produktu. Jaka satysfakcja !
SÂą "kultowe" rzeczy, ktĂłrych ludzie siĂŞ nie pozbywajÂą tak szybko - na przykÂład stare, podarte jeansy

,albo wiekowe zegarki, czy nawet elektronika jak w tym przykÂładzie z drukarkÂą. To taka moda, ktĂłra odrzuca pozornie racjonalny argument, Âże taniej jest kupiĂŚ nowy produkt niÂż naprawiaĂŚ bez koĂąca stary.
Problem bardziej tkwi w ludzkim podejÂściu do ekologii i do Âżycia ogĂłlniej, niÂż w tzw racjonalnoÂści.
PrzykÂładem jest ta ponad 100 lat dziaÂłajÂąca ÂżarĂłwka w USA, ktĂłra "przeÂżyÂła" dwie nowoczesne kamery

Owszem, póki co, to pieni¹dz dyktuje tzw racjonalnoœÌ. Bo lepiej jest wydaÌ mniej pieniêdzy, ni¿ wiêcej. Z tym, ¿e moda tej racjonalnoœci nie uwzglêdnia.
Ludzie czĂŞsto kupujÂą durne gadÂżety by je mieĂŚ i pÂłacÂą za to 50 cio krotnie wiĂŞcej niÂż one sÂą warte po upÂływie miesiĂŞcy.
Zatem mo¿na wytworzyÌ modê na rzeczy trwa³e, albo te¿ na przed³u¿anie ¿ycia rzekomo zu¿ytym produktom. Solidnym poparciem dla takiej mody by³aby ekologia. ŒwiadomoœÌ, ¿e kupujemy coœ, co jest trwa³e, a do tego w pe³ni biodegradowalne, nawet jak bêdzie le¿eÌ gdzieœ na stercie œmieci, zapewnia zdrowszy sen i daje satysfakcjê.
Wa¿ne jest osobiste popieranie , swoj¹ postaw¹, ekologicznego trybu ¿ycia. Zamiast jechaÌ autem -przesi¹œÌ siê na autobus, wysi¹œÌ dwa przystanki wczeœniej i do pracy siê po prostu przejœÌ. Do tego œwiadome zakupy pocz¹wszy od eko toreb po wspieranie lokalnego rynku ¿ywnoœci itd itp.
PodglÂądajmy NaturĂŞ w jaki sposĂłb radzi sobie z odpadami "w miejscu" w ktĂłrym one powstaÂły. Natura rĂłwnieÂż stosuje krĂłtkie cykle Âżycia, ale sÂą one powtarzalne, odnawialne. Nie tyle sÂą to produkty te same, co TAKIE SAME w swojej funkcjonalnoÂści.
Takie na przyk³ad genratory energii - liœcie. Przychodzi jesieù, liœcie opadaj¹ na ziemiê, gdzie ulegaj¹ wysuszeniu i rozk³adowi wzbogacaj¹c glebê. I tak ka¿dego roku. LiœÌ to idealny przetwornik energii, a zarazem "produkt" w 100% biodegradowalny

Druga waÂżna sprawa, Âże takie drzewo jest samowystarczalne !!
I dzisiaj powstajÂą rozwiÂązania promujÂące Âżycie zgodne z naturÂą ,jak choĂŚby to :
http://permakultura.com.pl/index.php/pl/wioski-ekologiczneNastĂŞpuje powolny powrĂłt do biobudownictwa, ktĂłre jest :
- zdrowe, energooszczĂŞdne, trwaÂłe, tanie
- wykorzystuje lokalne, naturalne, przyjazne dla zdrowia i Âśrodowiska materiaÂły budowlane z zachowaniem ich naturalnych wÂłaÂściwoÂści
- korzysta z odnawialnych ÂźrĂłdeÂł energii i respektje zasoby naturalne naszej planety
- uwzglĂŞdnia doÂświadczenia poprzednich pokoleĂą
- w procesie budowania ³¹czy wiele, czêsto odleg³ych od siebie, dziedzin nauki i techniki w celu stworzeniu zdrowego œrodowiska do ¿ycia i pracy
- uwzglĂŞdnia ÂścisÂły zwiÂązek caÂłego procesu powstawania oraz uÂżytkowania kaÂżdego budynku ze Âśrodowiskiem naturalnym.
JuÂż takie wioski ,a wÂłaÂściwie osiedla powstajÂą w UK.
BedZED, Hackbridge, Londyn, Wielka Brytania, 2002.
Osiedle to domy na sprzeda¿ (50%), budynki spó³dzielcze (25%) oraz domy socjalne do wynajêcia na preferencyjnych warunkach (25%).
Osiedle zuÂżywa o 81% mniej energii na ogrzewanie i 45% mniej prÂądu niÂż podobny tradycyjnie zbudowany kompleks; mieszkaĂący przejeÂżdÂżajÂą o 64% mniej km samochodami niÂż wynosi Âśrednia krajowa;
zu¿ywaj¹ te¿ o 58% mniej wody. 60% œmieci, wyprodukowanych w osiedlu podlega recyklingowi, a a¿ 86% mieszkaùców przestawi³o siê na ¿ywnoœÌ organiczn¹. Ka¿dy z lokatorów zna te¿ po imieniu œrednio 20 swoich s¹siadów - co siê praktycznie nie zdarza w tradycyjnych osiedlach.http://bryla.gazetadom.pl/bryla/56,85298,10727693,Polecamy,,12.html#galeriaBrzmi to jak bajka

Jak widaÌ da siê ¿yÌ ekologicznie i nowoczeœnie , nawet w bloku ! Przy czym równie istotne, co ekologia, jest przyjazne ludzkie otoczenie no i moda na œwiadomoœÌ ekologiczn¹.