Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 16, 2024, 05:15:22


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 3 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Symbole religijne  (Przeczytany 32800 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« : Listopad 22, 2009, 20:49:44 »

Krzyż chrześcijański i inne figurki "świętych" czczone w wielu religiach świata.
Zacznijmy od krzyża.
Co o tym znaku sądzicie (nie mam na myśli znaczenia swastyki, ni innych krzyży w kontekście energetycznym)?
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2009, 22:18:01 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
wiki
Gość
« Odpowiedz #1 : Listopad 23, 2009, 16:00:13 »

Popularna pieśń wielkopostna. Słowa ks. Karol Antoniewicz SJ (1807-1852).
1. W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie,
W krzyżu miłości nauka,
Kto Ciebie, Boże raz pojąć może,
Ten nic nie pragnie, ni szuka.
2. W krzyżu osłoda, w krzyżu ochłoda
Dla duszy smutkiem zmroczonej.
Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie
W boleści sercu zadanej.
3. Kiedy cierpienie, kiedy zwątpienie
Serce ci na wskroś przepali,
Gdy grom się zbliża, pośpiesz do krzyża
On ciebie wesprze, ocali.
4. Gdy cię skrzywdzono albo zraniono
Lub serce czyjeś zawiodło:
O, nie rozpaczaj, módl się, przebaczaj,
Krzyż niech ci stanie za godło.
 
a tu krzyż w literaturze i jego rożne znaczenia :

http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_symboli_literackich/101606-krzy%C5%BC.html

Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopad 26, 2009, 20:03:18 »

krzyz jest przedewszystkim w kontekscie chrzescijanskim symbolem smierci i grzechu jest krzyz rzymski narzedziem tortury...meki, cierpienia, w normalnym znaczeniu krzyz symbolizuje materie...coz swiat jest taki ze nie unikniemy w nim cierpienia (inaczej nie uznawalibysmy swiata za realny i nie rozwijalibysmy sie..) i nie mozna sie rozwijac duchowo bez smierci ego, ale coz wszystko nie jest tez takie jak nam sie wydaje,  materia zbudowana jest ze swiatla, cierpienie kreowane jest przez umysl, dlatego tak wazny jest wzrost swiadomosci...ale tez wazne jest znaczenie pewnych symboli, chociaz to tylko symbole maja pewien wydziwiek,  dlatego np ryba o wiele bardziej oddaje ducha chrzescijanstwa...
Zapisane
Val Dee
Gość
« Odpowiedz #3 : Listopad 26, 2009, 20:10:10 »

O popatrz... A mi się wydawało, że krzyż jest symbolem zbawienia i życia wiecznego...
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #4 : Listopad 26, 2009, 20:13:49 »

myliles sie:) pierwsi chrzescijanie wiedzieli ze Bog jest Bogiem Zywym:Uśmiech tz mialo to jakies znaczenie wladze Rzymu ... Rzym nigdy nie upadl..strach i ograniczanie rozwoju, poprzez wywyolywanie poczucia winy, ale moze to bylo jedyne rozwiazanie w tamtych czasach.. w koncu wiemy jak wygladal Rzym starozytny i jak wygladaly 2 ateistyczne dyktatury w ostanim wieku..
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2009, 20:17:04 wysłane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Val Dee
Gość
« Odpowiedz #5 : Listopad 26, 2009, 20:18:32 »

Hmmm jak pamiętam co głosił Jan Paweł II to w jego słowach krzyż nie był znakiem cierpienia ale nadziei, wiary i zbawienia...
No ale co o tam mógł wiedzieć Język
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #6 : Listopad 26, 2009, 20:35:31 »

mowil to w kontekscie Chrystusa..., coz co do kogo przemawia..do mnie krzyz nie przemawia
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #7 : Listopad 26, 2009, 20:44:25 »

Symbole religijne
Z Wikipedii


Symbole różnych religii

Symbole religijne — symbole (archetypy, inscenizacje, gesty, dzieła sztuki, zjawiska naturalne ludzie lub rzeczy) stanowiące część kultu religijnego. Symbole używane lub jednoznacznie kojarzone z danym systemem wyznaniowym, którym niejednokrotnie przypisywane jest dodatkowe znaczenie mistyczne lub magiczne. Symbolem religijnym może stać się dowolne dające się doświadczyć zjawisko, któremu wiara nadaje nadnaturalne znaczenie. Symbol religijny często stanowi sakrum, a pewne zachowania w jego obecności są objęte tabu.

Dla osoby niewierzącej, która nie zna kontekstu danego symbolu, jego znaczenie dla wyznawców jest całkowicie niezrozumiałe i zaskakujące, co może prowadzić do konfliktów. Symbol religijny święty dla jednych osób, może innym wydawać się bez znaczenia. Obcy przybysz może przypadkiem naruszyć związane z nim tabu i w ten sposób narazić się na gniew wiernych, którzy sądzą, że w ten sposób obraził ich bóstwo. W innym przypadku ktoś może celowo "zbezcześcić" symbol własnej religii, aby wyrazić swoją niechęć wobec wiary, którą odrzucił.

W największych religiach świata pewne symbole zostały podniesione do znacznie wyższej rangi niż inne. Publiczne eksponowanie odpowiednich znaków lub wykonywanie określonych gestów jest obowiązkiem każdego wyznawcy a w ten sposób budowana jest tożsamość grupowa, która może zostać zachowana, nawet w przypadku emigracji wiernych do społeczeństwa wyznającego inną religię. Symbol religijny może pozwolić na uzyskanie pomocy od innych osób uważających go za święty. W zatomizowanym społeczeństwie podkreślenie w ten sposób swojej przynależności grupowej bardzo zwraca uwagę na zachowania niezgodne z zakazami religijnymi.

Forma symboli religijnych wywodzi się od rytuałów plemiennych obecnych w kulturze ludzkiej od tysiącleci. Do naszych czasów przetrwało wiele posążków, ozdób oraz malowideł, które w prehistorii stały się pierwszymi trwałymi symbolami religii. Obserwacja pierwotnych kultur wskazuje, że taką rolę mogły pełnić również specjalne gesty, śpiewy lub słowa. Posługiwanie się tymi samymi symbolami religijnymi stało się wyznacznikiem wspólnej przynależności grupowej. Obcy nie znający ich nadnaturalnego znaczenia, był w takim kontekście postrzegany jako wróg, którego należy nawrócić. W niektórych religiach symbole stały się kluczowe dla prowadzenia wojen religijnych. Nierzadko wojownicy szli do boju ze znakami swojej wiary wymalowanymi na ciałach lub na strojach.

Rozwój współczesnych religii doprowadził do powstania materialnych symboli wiary eksponowanych publicznie w celu podkreślenia przynależności do danej religii. W toku historii podlegały one uproszczeniom tak, aby łatwo dało się je rozpowszechniać. W efekcie prawie każda współczesna religia posługuje się jakimś przedmiotem, który stanowi widoczne oznaczenie świątyń, a często bywa także noszony przez wiernych. W niektórych wyznaniach taką rolę pełni specjalny element ubioru noszony w miejscach publicznych.

Laickie państwa europejskie obniżyły rangę symboli religijnych, które przestały pełnić rolę wspólnego wyznacznika danej społeczności. W części zostały ode zastąpione symbolami narodowymi. W demokratycznych społeczeństwach wprowadzono zasadę tolerancji religijnej oznaczająca konieczność poszanowania symboli danej wiary nawet, jeżeli się jej nie wyznaje. We współczesnym świecie sakrum otaczające symbole religijne zderza się z zasadą wolności słowa oraz artystycznej ekspresji.
System wyznaniowy lub filozofia    Nazwa i wizerunek symbolu
Ayyavali    

    * Kwiat Lotosu Ayyavazhi lotus.svg

Buddyzm    

    * Koło Dharmy Dharmacakra.svg

Chrześcijaństwo    

    * Ichthys (ryba) Ichthus.svg
    * Krzyż (łaciński) Christian cross.svg
    * K. prawosławny OrthodoxCross.svg

Dżinizm    

    * Swastyka HinduSwastika.svg

Hinduizm    

    * Om (Aum) Oum.svg

Islam (w rzeczywistości symbol Kalifatu)    

    * Półksiężyc IslamSymbol.svg

Judaizm    

    * Menora Menorah.svg
    * Gwiazda Dawida Star of David.svg

Religie pierwotne, etniczne,
rodzimowiercze i neopogańskie    

    * Krzyż słoneczny Crossed circle.svg
    * Młot Thora Mjollnir.png
    * Ręce Boga HandsGod.svg

Shintō    

    * Torii Torii.svg

Sikhizm    

    * Khanda Khanda.svg

Taoizm    

    * Yin i yang (Taiji) Yin yang.svg

Zaratusztrianizm    

    * Faravahar Faravahar.png

Linki zewnętrzne [edytuj]
Commons-logo.svg
Zobacz galerię na Wikimedia Commons:
Symbole religijne



Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Symbole_religijne”
Kategoria: Symbole religijne

« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2009, 20:49:36 wysłane przez Rafaela » Zapisane
Kiara
Gość
« Odpowiedz #8 : Listopad 26, 2009, 23:29:26 »

Symbole wspolczesne ( wlacznie z krzyzem) sa przekodowane , nie wszystkie , ale spora ich czesc. Tak wiec wspolczesna wiedza na ich temat nie odpowiada prawdziwosci stworzonego symbolu.Zbyt daleko odszedl czlowiek w swoich interpretacjach od pierwotnej prawdy.

Krzyz w symbolice pierwotnej znaczy , POLACZENIE SIE DUCHA Z MATERIA, czyli zejscie Energii do swiata materialnego i doswiadczanie w nim.
Rozni ludzie interpretuja ten symbol wedlug wlasnych zrozumien , oraz ideologji. Czy J.P II mowil prawde o symbolu krzyza? Dla niego on to znaczyl , co nie znaczy iz naprawde niesie on taki pierwotny sens.
Wszystko zalezy od podstawienia wartosci na na osiach krzyza  oraz  priorytetow owych wartosci.

Kiara Uśmiech Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2009, 11:14:12 wysłane przez Kiara » Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Listopad 27, 2009, 09:03:44 »

KRZYŻ to nie słowa o śmierci:

"... kto nie niesie mojego Krzyża
a idzie za mną ,
ten nie może być moim uczniem ..."
(Łuk. 14;27)

..a każdy może to interpretować jak chce
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Listopad 28, 2009, 22:23:10 »

No dobrze, ale dlaczego krzyż, skoro śmierć Jezusa nie miała z nim nic wspólnego?
Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
Kiara
Gość
« Odpowiedz #11 : Listopad 28, 2009, 23:55:12 »

No dobrze, ale dlaczego krzyż, skoro śmierć Jezusa nie miała z nim nic wspólnego?

Trzeba zapytac czy zaistnial fakt smierci Jezusa, od tego nalezy zaczac.
Krzyz rownoramienny jest symbolem harmoni energetycznej,  jest mometem wyznaczajacym kierunek ruchu , oraz transformacji dzieki temu ruchowi.
Jego  nastepstwem  w dzialaniu jest juz wir, ktorego symbolem jest sfastyka. Kierunek jej ramion to kierunek obrotu krzyza , dajacy wyniesienie lub opadanie.

Krzyz nie rownoramienny jest zatrzymaniem sie w przestrzeni ustawienia punktu na osiach. W jakiej przestrzeni? Jest to zalezne od podstawionych wartosci. W tym wypadku dominujaca wartoscia jest cierpienie fizyczne, to utrzymywanie sie ciagle w gloryfikowaniu go zatrzymuje inne mozliwosci , ktore sa tak naprawde rozwojowe.

Kiara Uśmiech Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2009, 23:56:37 wysłane przez Kiara » Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #12 : Listopad 29, 2009, 01:02:12 »


Krzyz w symbolice pierwotnej znaczy , POLACZENIE SIE DUCHA Z MATERIA, czyli zejscie Energii do swiata materialnego i doswiadczanie w nim.
Rozni ludzie interpretuja ten symbol wedlug wlasnych zrozumien
To ja napiszę o swoim rozumieniu krzyża
Proponuję przyjrzeć się świętej geometrii od strony historycznej. Wyraża to obrazek nr 2 stąd
Cytuj



Wyobrażmy sobie teraz te wszystkie rysunki naskalne  w neolicie , wyobrażenia słońca ( okręgi  ) z wpisanym weń krzyżem i centralnie zbiegających się  promieni i  powiążmy  zdjęcie nr dwa z elektryczną teorią wszechświata o którym wykładał Pan Talbot w filmie Tunderbolts of Gods.
.
To będzie ten sam wzór przestrzeni z tym, że w zamierzchłej przeszłości widoczny na niebie gołym okiem. Wszechświat nie tylko że ma charakter elektryczny to również i geometryczny . W sensie elektrycznym byłoby to dosłownie "zejście Energii ".
I zwróćcie uwagę na to, ze fota pierwsza przedstawia przestrzenne wyobrażenie Gwiazdy Dawida, a gdy ją wprawić w ruch ( symbolika swastyki o której pisała wyżej Kiara ) to otrzymamy MERKABA.
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #13 : Listopad 29, 2009, 20:17:21 »

a jak polaczymy merkaba podstawami uzyskamy diament , dodajac jeszcze jeden trojkat otrzymamy rybe:)
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Listopad 29, 2009, 21:13:15 »

Fajne jest to wszystko, co piszecie. Mnie jednak chodziło o ciut inne podejście do zagadnienia.
Wciąż słyszy się że ktoś ma jakieś fochy, bo ktoś wypowiadział się "nieprzychylnie" o jakiś krzyżach, figurkach (nie wnikając w to kogo one przedstawiają), no i zaraz podnoszą larum, że obraza religijna, że uraziłeś kogoś uczucia religijne itp., itd..
Tak więc, zakładając ten watek miałem na uwadze bardziej uwypuklenie beznajdziejności takich twierdzeń. Bo niby co cię tak uraziło? Przecież te bożki nie mają nawet podstaw istnienia uwarunkowanych na Biblii, są czystym wymysłem ludzkim. Często są bożkami zapożyczonymi z "pogaństwa", które niby tak piętnuje chrześcijaństwo.
Chodzi o zburzenie mitu świętości tych bożków.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2009, 21:14:44 wysłane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi.
alex
Gość
« Odpowiedz #15 : Luty 20, 2010, 10:00:31 »

no ale wiosna zeszlego roku spanikowalem:))w zasadzie moge podziekowac  bo przekonalem sie jak latwo jest ludzmi manipulowac co zachecilo mnie zreszta do wglebienia sie w bagno falszywych informacji ktore nas zalewa.odnalazlem prawdziwa droge ktora jest Jezus Chrystus.moge tylko dodac ze mamy post czterdziesto dniowy ktory powinnismy wszyscy wykorzystac a prawdziwa bronia jest rozaniec. tutaj fajny dokument z zapisem glosnej ,,sprawy w Niemczech z lat 70 ubieglego stulecia.goraco polecam NAPRAWDE DLA WIDZOW O MOCNYCH NERWACH  http://www.youtube.com/watch?v=BlhFK2Gc1Nw&feature=related  pozdro.
Zapisane
Constantin
Gość
« Odpowiedz #16 : Luty 20, 2010, 11:16:30 »

Cytuj
no ale wiosna zeszlego roku spanikowalem:))w zasadzie moge podziekowac  bo przekonalem sie jak latwo jest ludzmi manipulowac co zachecilo mnie zreszta do wglebienia sie w bagno falszywych informacji ktore nas zalewa.odnalazlem prawdziwa droge ktora jest Jezus Chrystus.moge tylko dodac ze mamy post czterdziesto dniowy ktory powinnismy wszyscy wykorzystac a prawdziwa bronia jest rozaniec. tutaj fajny dokument z zapisem glosnej ,,sprawy w Niemczech z lat 70 ubieglego stulecia.goraco polecam NAPRAWDE DLA WIDZOW O MOCNYCH NERWACH  http://www.youtube.com/watch?v=BlhFK2Gc1Nw&feature=related  pozdro.

Fakt fałszywych informacji jest mnóstwo ale trzeba się nauczyć ziarno od plewy w wszystkich źródłach jest odrobina prawdy
nawet z przekazów En-ki można się czegoś nauczyć. Nawiązując na postu i różańca jest to popadanie z jednej skrajności w drugą. Odmawianie różańca pomaga jeżeli się w to głęboko wierzy równie dobrze można odmawiać wiersze Kochanowskiego i jeżeli wierzy się że to zadziała to tak też się stanie i będzie miało skutki takie same jak różaniec.
Zapisane
alex
Gość
« Odpowiedz #17 : Luty 20, 2010, 11:19:48 »

nie jest to popadanie z skrajnosci w skrajnosc tylko powrot do korzeni przyjacielu.pozatym nigdy nie mowilem ze  wierze w En kiego.ok?apropos porownania Kochanowskiego do Rozanca to chyba lekka przesada i nietakt...
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2010, 11:22:47 wysłane przez alex » Zapisane
Constantin
Gość
« Odpowiedz #18 : Luty 20, 2010, 11:39:30 »

Cytuj
nie jest to popadanie z skrajnosci w skrajnosc tylko powrot do korzeni przyjacielu.pozatym nigdy nie mowilem ze  wierze w En kiego.ok?apropos porownania Kochanowskiego do Rozanca to chyba lekka przesada i nietakt...

Ja nie jestem fanem Enkiego gada dużo głupot powiedziałem tylko że nawet w tych głupotach można wyłowić coś wartościowego.
Szanuje Twoje poglądy  widocznie jeszcze nie jesteś gotowy żeby zrozumieć pewne rzeczy. Da mnie porównanie różańca do Kochanowskiego to żaden nietak  w obu przypadkach i jedno i drugie to tylko puste słowa które z szerszej perspektywy nie mają żadnego znaczenia to człowiek który w nie wierzy nadaje im znaczenia. Równie dobrze możesz się modlić do bożka lasu jak w niego wierzysz  to odniesie to taki sam skutek jakbyś modlił się do Boga.
Zapisane
alex
Gość
« Odpowiedz #19 : Luty 20, 2010, 12:10:06 »

interpretacja nalezy do odbiorcy ale to juz inna sprawa.napisales mi ze o popadaniu w skrajnosci wiec Ci odpisalem ale Ty oczywiscie zaatakowales mnie w sposob dziecinny...nie jestem gotowy...no widze ze pozjadales wszystkie rozumy skoro sie na mnie poznales w 15 minut.szkoda ze nie rozumiesz prosto przedstawionej Ci prawdy oraz roznicy pomiedzy kochanowskim a rozancem.no ale teraz do ataku kolego.
Zapisane
Constantin
Gość
« Odpowiedz #20 : Luty 20, 2010, 12:23:59 »

Cytuj
interpretacja nalezy do odbiorcy ale to juz inna sprawa.napisales mi ze o popadaniu w skrajnosci wiec Ci odpisalem ale Ty oczywiscie zaatakowales mnie w sposob dziecinny...nie jestem gotowy...no widze ze pozjadales wszystkie rozumy skoro sie na mnie poznales w 15 minut.szkoda ze nie rozumiesz prosto przedstawionej Ci prawdy oraz roznicy pomiedzy kochanowskim a rozancem.no ale teraz do ataku kolego.

Nie mam zamiaru Cię atakować ani nie twierdzę że pozjadałem wszystkie rozumy po prostu już przerabiałem ten etap który Ty teraz przerabiasz . Rożnicę między Kochanowskim a różańcem doskonale rozumiem ale z szerszej perspektywy wygłąda to tak jak napisał wcześniej. Widzisz wszystko przez pryzmat ego i etykiet którym ono dysponuje i ok o to chodzi w tej ziemskiej zabawie a wychodząc poza ramy ego i rozumu można zrozumieć znacznie więcej. Damic Ci jedną wskazówkę kolego nie próbuj pojąć rozumem rzeczy które są dla rozumu niepojęte bo to się nigdy nie uda. Odsuń na bok czasem swój umysł a zobaczysz wszystko takim jakim w istocie jest a nie takim jakim pojmuje to rozum.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2010, 12:26:06 wysłane przez Constantin » Zapisane
alex
Gość
« Odpowiedz #21 : Luty 20, 2010, 12:33:23 »

Przeraza Twoj tok myslenia ale dziekuje za sprowadzenie mnie na ziemie oraz liczne cenne wskazowki.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2010, 12:34:13 wysłane przez alex » Zapisane
Constantin
Gość
« Odpowiedz #22 : Luty 20, 2010, 12:35:00 »

A co Cię tak przeraża w moim toku myślenia?
Zapisane
poufne
Gość
« Odpowiedz #23 : Luty 20, 2010, 12:38:47 »

Widzę, że mój post został starannie usunięty!!! Co, niewygodny był? Będę pisał i powtarzał w kółko - trzeba być ignorantem zdrowego myślenia żeby wierzyć w każdy shit jaki znajdujecie w internecie. Utożsamiania Jezusa Chrystusa z El-lilem już nie komentuję bo brzydzę się takim porównaniem chociaż nie jestem maniakiem religijnym to po prostu jest tak głupie... Usuwajcie moje posty dalej maniacy PCh
Zapisane
alex
Gość
« Odpowiedz #24 : Luty 20, 2010, 12:44:44 »

mysle ze nie dam rady Ci tego wytlumaczyc wiec nie bede tracil cennego czasu.styl oraz zasciankowe grubianstwo Twoich wypowiedzi w stosunku do mnie oraz to jak bardzo jestes pewny co mysle i na jakim etapie jestem nie pozostawia mi logicznego wyboru jak napisac Ci powodzenia i zakonczyc ten nielogiczny,,pojedynek". wiosna ide na spacer z moja mala.pozdrawiam.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

tunake rozmowcy rlrpg exoticsavanna magicznyswiat