MSZ potwierdza: PRL-owski szpieg Tomasz Turowski przygotowywaÂł wizyty w Katyniu 7 kwietnia i 10 kwietnia 2010 r.
opublikowano: 2011-01-05 23:57:32 | ostatnia zmiana: 2011-01-06 00:04:50
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki upubliczniÂł 5 stycznia wymianĂŞ korespondencji z redakcjÂą 'Warto rozmawiaĂŚ" na temat osoby Tomasza Turowskiego. Cytujemy za stronÂą ministerstwa:
OdpowiedÂź MSZ na pytania AutorĂłw programu „Warto rozmawiaĂŚ" w sprawie p. Tomasza Turowskiego:
2011.01.05
W zwiÂązku z nieprawdziwymi bÂądÂź nieÂścisÂłymi wypowiedziami osĂłb biorÂących udziaÂł w programie TVP1 „Warto rozmawiaĂŚ" w dniu 4 stycznia 2011 roku, Rzecznik Prasowy MSZ zdecydowaÂł o publikacji w caÂłoÂści odpowiedzi na pytania pana RafaÂła Dudkiewicza, sekretarza redakcji „Warto rozmawiaĂŚ", dotyczÂące p. Tomasza Turowskiego, kierownika wydziaÂłu politycznego ambasady RP w Moskwie, oskarÂżonego przez IPN o zÂłoÂżenie nieprawdziwego oÂświadczenia lustracyjnego. Pan Dudkiewicz przesÂłaÂł nam pytania w dniu 3 stycznia, odpowiedzi odesÂłaliÂśmy 4 stycznia wiele godzin przed programem.
„Mam do MSZ pytania na temat Ambasadora Tytularnego w Moskwie Pana Krzysztofa Turowskiego, na temat ktĂłrego ostatnio pojawiÂł siĂŞ cykl artyku³ów w prasie.
1. Kto w MSZ podj¹³ decyzjê o tym, ¿e po trzyletniej przerwie, 14 lutego 2010 roku, Tomasz Turowski wróci³ do pracy w MSZ i dzieù póŸniej zosta³ skierowany do Ambasady RP w Moskwie, na stanowisko kierownika wydzia³u politycznego, z zadaniem przygotowania wizyty przedstawicieli polskich w³adz w Katyniu?
ODPOWIEDÂŹ: Uwaga: pan Turowski ma na imiĂŞ Tomasz. Nie naleÂży nazywaĂŚ pana Tomasza Turowskiego Ambasadorem Tytularnym w Moskwie. Ambasador tytularny nie jest funkcjÂą czy stanowiskiem, a najwyÂższym stopniem dyplomatycznym. Panu Turowskiemu nadaÂła go w lutym 2007 roku Ăłwczesna Minister Spraw Zagranicznych p. Anna Fotyga. W Moskwie natomiast od 15 lutego 2010 roku pan Turowski piastowaÂł funkcjĂŞ kierownika wydziaÂłu politycznego Ambasady RP. DecyzjĂŞ o powierzeniu mu tej funkcji kierownictwo MSZ podjĂŞÂło kierujÂąc siĂŞ jego bogatym doÂświadczeniem dyplomatycznym, w tym pobytem w latach 90. na placĂłwce w Moskwie wÂłaÂśnie.
Zadania, które p. Tomasz Turowski dosta³ w ramach podzia³u pracy w ambasadzie w Moskwie od ówczesnego ambasadora s¹ typowe dla stanowiska kierownika wydzia³u politycznego i obejmuj¹: pog³êbianie relacji z przedstawicielami rosyjskiej klasy politycznej i kierowniczych gremiów zwi¹zków wyznaniowych, ze szczególnym uwzglêdnieniem Cerkwi Prawos³awnej; nawi¹zywanie kontaktów w Korpusie Dyplomatycznym; nadzorowanie prac analitycznych wydzia³u dotycz¹cych polityki wewnêtrznej Federacji Rosyjskiej; koordynacjê dzia³aù organizacyjno-merytorycznych placówki w zakresie politycznych stosunków polsko-rosyjskich; wspieranie innych form wspó³pracy i kontaktów polsko-rosyjskich na ró¿nych p³aszczyznach (np. regionalna, kulturalna, naukowa, itp.); koordynacjê monitorowania rosyjskich mediów, w ramach swych kompetencji w dziedzinie sprawozdawczoœci sporz¹dzenie rocznego raportu politycznego Ambasady.
Kierownik wydzia³u politycznego dokonuje tak¿e okresowej oceny pracowników wydzia³u; wspó³pracuje z pozosta³ymi wydzia³ami ambasady i zwi¹zanymi z ni¹ jednostkami organizacyjnymi w dziedzinach odnosz¹cych siê do realizacji zadaù merytorycznych wydzia³u politycznego oraz wykonuje, zgodnie z Regulaminem S³u¿by Zagranicznej, inne polecenia kierownika placówki. W ramach tych poleceù pan Turowski otrzyma³ od ówczesnego ambasadora zadanie udzia³u w przygotowaniu wizyt w Katyniu zarówno premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 r., jak i prezydenta Lecha Kaczyùskiego 10 kwietnia 2010 r.
2. Czy Kierownictwu Ministerstwa znana by³a dzia³alnoœÌ agenturalna Pana Krzysztofa Turowskiego? Czy przechodzi³ w tej sprawie postêpowanie sprawdzaj¹ce? Czy Kierownictwo MSZ zwraca³o siê do IPN z proœb¹ o udostêpnienie dokumentów dotycz¹cych Pana Krzysztofa Turowskiego?
ODPOWIEDÂŹ: Uwaga: pan Turowski ma na imiĂŞ Tomasz. Kierownictwu MSZ nie byÂły znane jakiekolwiek tego rodzaju fakty. O tym, Âże IPN ma zastrzeÂżenia co do prawdziwoÂści oÂświadczenia lustracyjnego p. Turowskiego, kierownictwo MSZ dowiedziaÂło siĂŞ z komunikatu IPN trzy tygodnie temu. Zgodnie z prawem MSZ nie ma moÂżnoÂści prowadzenia wÂłasnego „postĂŞpowania sprawdzajÂącego". MSZ przekazuje jedynie do IPN oÂświadczenia lustracyjne pracownikĂłw i to od IPN zaleÂży, jak szybko je sprawdza. W wypadku pana Turowskiego trwaÂło to ok. 10 miesiĂŞcy.
3. Czy po serii artyku³ów w prasie na temat dzia³alnoœci Pana Turowskiego zosta³y podjête co do jego osoby jakieœ dzia³ania? Czy w dalszym ci¹gu bêdzie pracownikiem Ambasady RP w Moskwie? Jakie jest zdanie Pana Ministra na temat zarzutów, które pojawi³y siê w prasie na temat Pana Krzysztofa Turowskiego?
ODPOWIEDÂŹ: Uwaga: pan Turowski ma na imiĂŞ Tomasz. Pan Turowski nie bĂŞdzie dÂłuÂżej pracownikiem Ambasady RP w Moskwie. Po zmianie na stanowisku ambasadora w Moskwie w listopadzie 2010 roku nastĂŞpujÂą teÂż zmiany na innych stanowiskach w ambasadzie. Tak wiĂŞc juÂż przed upublicznieniem wniosku IPN MSZ miaÂł plany powrotu pana Turowskiego do kraju. Wniosek IPN spowodowaÂł ukonkretnienie tych planĂłw, pan Turowski podaÂł siĂŞ do dymisji, ktĂłra zostaÂła przyjĂŞta. W najbliÂższych dniach wrĂłci do kraju.
Minister Rados³aw Sikorski przyj¹³ dymisjê p. Turowskiego w trybie natychmiastowym, podobnie jak to by³o z innym dyplomat¹ oskar¿onym przez IPN o z³o¿enie nieprawdziwego oœwiadczenia lustracyjnego p. Spyr¹. W lutym 2011 roku pan Tomasz Turowski przestanie byÌ pracownikiem MSZ. Jeœli chodzi o zarzuty, to minister Sikorski z regu³y nie komentuje postêpowaù lustracyjnych do czasu ich zakoùczenia."
W zwiÂązku z nazywaniem w programie przez dziennikarza „Rzeczpospolitej" red. Cezarego Gmyza pana Tomasza Turowskiego „zastĂŞpcÂą ambasadora", publikujemy takÂże odpowiedÂź na pytanie red. Gmyza, ktĂłrÂą przesÂłaliÂśmy mu 4 stycznia wiele godzin przed programem:
„Czy tytuÂłowanie Turowskiego zastĂŞpcÂą ambasadora w Moskwie miaÂło podstawy formalne? Innymi sÂłowy czy prĂłcz funkcji szefa wydziaÂłu politycznego byÂł on zastĂŞpcÂą amb. Bahra w sposĂłb formalny?
ODPOWIEDÂŹ: Nie – ani w formalny, ani nieformalny. Formalnym zastĂŞpcÂą Ambasadora w Moskwie od 10 maja 2009 roku jest Pan Piotr Marciniak. Od 1 paÂździernika 2010 r. do 25 listopada 2010 r., tj. po odwoÂłaniu Ambasadora Bahra, a zanim funkcjĂŞ obj¹³ Ambasador Wojciech ZajÂączkowski, Pan Piotr Marciniak peÂłniÂł funkcjĂŞ kierownika placĂłwki."
Marcin Bosacki
Rzecznik Prasowy MSZ"
Od redakcji wPolityce:
Po pierwsze, z odpowiedzi rzecznika MSZ na pytania redakcji "Warto rozmawiaĂŚ" nie wynika, kto personalnie odpowiada za powoÂłanie i wysÂłanie Tomasza Turowskiego na placĂłwkĂŞ do Moskwy: "DecyzjĂŞ o powierzeniu mu tej funkcji kierownictwo MSZ podjĂŞÂło kierujÂąc siĂŞ jego bogatym doÂświadczeniem dyplomatycznym, w tym pobytem w latach 90. na placĂłwce w Moskwie wÂłaÂśnie."
Po drugie, zdaniem rzecznika MSZ tytuÂł ambasadora tytularnego - co jest najwyÂższym stopniem dyplomatycznym - Turowski otrzymaÂł od Anny Fotygi w lutym 2007 r.
Po trzecie, i to jest jeden z waÂżniejszych wnioskĂłw w tej sprawie, Tomasz Turowski "otrzymaÂł od Ăłwczesnego ambasadora zadanie udziaÂłu w przygotowaniu wizyt w Katyniu zarĂłwno premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 r., jak i prezydenta Lecha KaczyĂąskiego 10 kwietnia 2010 r.".
Po czwarte, MSZ w zwi¹zku ze zmianami personalnymi w ambasadzie RP w Moskwie w listopadzie 2010 r. mia³ plany powrotu Tomasza Turowskiego do kraju. Wniosek IPN w sprawie zastrze¿eù do oœwiadczenia lustracyjnego Turowskiego tylko te plany ukonkretni³ i Rados³aw Sikorski przyj¹³ jego dymisjê w trybie natychmiastowym. To oznacza, ¿e Tomasz Turowski zosta³ powo³any 14 lutego 2010 r. na okres kilkunastu miesiêcy na stanowisko kierownika wydzia³u politycznego ambasady RP w Moskwie. Jerzy Bahr, ówczesny ambasador RP zleci³ mu "zadanie udzia³u w przygotowaniu wizyt w Katyniu zarówno premiera Donalda Tuska 7 kwietnia 2010 r., jak i prezydenta Lecha Kaczyùskiego 10 kwietnia 2010 r.".
Polecamy najwaÂżniejsze publikacje i nagrania na temat Tomasza Turowskiego:
Cezary Gmyz, Szpieg w Watykanie. Dyplomata w RP, "Rz", 18 grudnia 2010 r.
Cezary Gmyz, MSZ ma kÂłopoty z lustracjÂą, "Rz", 19 grudnia 2010 r.
Cezary Gmyz, Rezygnacja szpiega, "Rz", 5 stycznia 2011 r.
Wywiad z ambasadorem Turowskim na temat katastrofy smoleĂąskiej w rosyjskim radiu online Finam.fm
Fragmenty wywiadu udzielonego przez Tomasza Turowskiego, ambasadora tytularnego RP w Moskwie, rosyjskiemu radiu Finam FM 12 kwietnia (tÂłum. Ewa Rzeczycka-Surma), "Nasz Dziennik," 20 grudnia 2010 r.
Zenon Baranowski, Turowski - Jakimiszyn - SmoleĂąsk, "Nasz Dziennik", 20 grudnia 2010 r.
Zenon Baranowski, Turowski na "ty" z Komorowskim, "Nasz Dziennik", 22 grudnia 2010 r.
Mariusz Majewski, ÂŚlub z bezpiekÂą, "Nasz Dziennik", 24-26 grudnia 2010 r.
Warto rozmawiaĂŚ, 4 stycznia 2011 r.
Wywiad z Piotrem JegliĂąskim, Radio Wnet, 5 stycznia 2011 r.
Do tematu Tomasza Turowskiego - elitarnego szpiega PRL, kierownika wydziaÂłu politycznego w ambasadzie RP w Moskwie, ktĂłry zajmowaÂł siĂŞ organizacjÂą wizyt premiera Donalda Tuska i Âśp. prezydenta Lecha KaczyĂąskiego 7 i 10 kwietnia w Katyniu – jeszcze wrĂłcimy.
W œwietle ujawnionych informacji na temat niejawnej agenturalnej dzia³alnoœci Tomasza Turowskiego, wci¹¿ jest wiele wa¿nych pytaù, na które nie znamy odpowiedzi. M.in. o rzeczywist¹ rolê i zakres odpowiedzialnoœci Tomasza Turowskiego w organizacji wizyt 7 i 10 kwietnia 2010 r. O jego dzia³alnoœÌ w MSZ na pocz. lat '90 oraz na stanowisku ambasadora RP na Kubie oraz wspó³pracy z Rados³awem Sikorskim po objêciu przez niego funkcji szefa MSZ.
Wreszcie, o jego dziaÂłalnoÂści w Watykanie przed i w czasie zamachu na papieÂża Jana PawÂła II w 1981 r. To tylko niektĂłre z wÂątkĂłw Âżycia tej tajemniczej postaci.