Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 24, 2024, 04:10:59


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2 3 4 |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Antykoncepcja  (Przeczytany 47634 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Rafaela
Gość
« : Wrzesień 27, 2009, 10:50:37 »

Wlasnie dzisiaj przeczytalam , ze w polowie wrzesnia zmarla 21-letnia szwajcarka na lungenembolie. Smierc tej mlodziutkiej dziewczyny spowodowaly tabletki antykoncepcyjne "Yaz"-produkowane przez Pharmafirma Bayern i zostaly podane do sprzedazy na poczatku wrzesnia. Niebezpiecznym skladnikiem jest " Drospirenon". Jak poinformowala prasa-
wszystkie tabletki w ktorych jest ten skladnik beda poddane badaniu.
      Tak to kochani jest, kobieta nie jeden juz raz padla ofiara nieprzebadanych srodkow antykoncepcyjnych.
Kiedy bylam mlodziutka kobieta , byly to lata 70-te, ginekolog do ktorego chodzilam powiedzial mi abym nie brala zadnych srodkow antykoncepcyjnych, bo one nie sa do konca przebadane, na to trzeba czasu. Moja bratowa urodzila dziecko kalekie, bardzo kalekie, zylo kilka minut po narodzeniu, przed ta ciaza brala wlasnie tabletki przeciw ciazowe. Takich przypadkow jest masa.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2009, 13:25:43 wysłane przez Rafaela » Zapisane
janneth


Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 27, 2009, 20:23:17 »

Rafaelo... cieszę się, że założyłaś temat.
Jeżeli rzeczywiście prawdą jest, że to właśnie Drospirenon wywołał śmierć tej dziewczyny, to ostrzegam przed następującymi lekami:
- "Yasminelle" koncernu Bayer
- "Yasmin" koncernu Bayer

Oba są dostępne w Polsce, wszystkim moim znajomym teraz lekarze przepisują właśnie te dwa leki. Są u nas najbardziej popularne.

Z tego, co wyczytałam to do tych pigułek nowej generacji dodano wyżej wspomniany Drospirenon w celu stabilizowania masy ciała podczas brania tabletek oraz "polepszania" cery.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 27, 2009, 20:29:54 »

Wlasnie taka mialam mysl, aby zawiadomic osoby ktore maja kontakt z tym srodkiem, aby go natychmiast przestaly brac.
Sprawa jest naprawde powazna, bede sledzila co bedzie sie dzialo dalej. Wczesniej dowiadywalam sie ze dziewczyny mialy
problemy z nogami/to widac i mozna natychmiast reagowac/, z plucami skonczylo sie smiercia.
Zapisane
zodiakus71
Gość
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 27, 2009, 20:51:18 »

Z tego co się orientuję stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w znacznym stopniu podnosi ryzyko zarażenia się Chlamydią , to paskudna bakteria która przez wiele lat może nas niszczyć bezobjawowo a jak objawy są widoczne to czasem jest już za późno.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2009, 21:46:49 wysłane przez zodiakus71 » Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Wrzesień 27, 2009, 22:23:20 »

Wlasnie dzisiaj przeczytalam , ze w polowie pazdziernika zmarla 21-letnia szwajcarka na lungenembolie. Smierc tej mlodziutkiej dziewczyny spowodowaly tabletki antykoncepcyjne "Yaz"-produkowane przez Pharmafirma Bayern i zostaly podane do sprzedazy na poczatku wrzesnia. Niebezpiecznym skladnikiem jest " Drospirenon". Jak poinformowala prasa-
wszystkie tabletki w ktorych jest ten skladnik beda poddane badaniu.
      Tak to kochani jest, kobieta nie jeden juz raz padla ofiara nieprzebadanych srodkow antykoncepcyjnych.
Kiedy bylam mlodziutka kobieta , byly to lata 70-te, ginekolog do ktorego chodzilam powiedzial mi abym nie brala zadnych srodkow antykoncepcyjnych, bo one nie sa do konca przebadane, na to trzeba czasu. Moja bratowa urodzila dziecko kalekie, bardzo kalekie, zylo kilka minut po narodzeniu, przed ta ciaza brala wlasnie tabletki przeciw ciazowe. Takich przypadkow jest masa.


Rafaelo,a jakie były objawy chorobowe u tej dziewczyny ? i dlaczego zmarła  ?
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #5 : Wrzesień 27, 2009, 22:39:42 »

Zmarla na  emboli w plucach, przepraszam ale nie wiem jak ten stan zdrowia nazywa sie po polsku.
Zapisane
zodiakus71
Gość
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 27, 2009, 22:44:56 »

z tego co znalazłem to zator płucny ta bakteria o której wspomniałem często daje powikłana właśnie płucne
Zapisane
kamil771
Gość
« Odpowiedz #7 : Wrzesień 28, 2009, 06:33:19 »

Nie wiem,po co zakładać podobne wątki,czy to jest odpowiednie forum na takie tematy??..

Pozdrawiam

       kamil

Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #8 : Wrzesień 28, 2009, 07:34:14 »

Hmmm, moim zdaniem brak tutaj pewnych bardzo istotnych danych, by ocenić sytuację. Przykładowo:

1. Jaki był stan zdrowia dziewczyny PRZED braniem tabletek? Chodzi o to, czy faktycznie to tabletki wywołały chorobę, czy jedynie nasiliły coś, co już w sobie "nosiła"?

2. Czy przed przepisaniem tabletek zrobiła wszystkie konieczne badania? Niestety, ostatnio modna jest praktyka lekarzy, którzy spławiają pacjentów, wypisując im tabletki, a nie robiąc tych badań (szczególnie w przypadku państwowej służby zdrowia - wiadomo, oszczędności)

3. Czy w czasie brania tabletek dziewczyna odczuwała niepokojące objawy? Gorzej się czuła etc? Wiadome jest, że w takiej sytuacji należy natychmiast odstawić tabletki i szybko udać się do lekarza - gdyż mogą one być źle dobrane, nieodpowiednie dla tego akurat organizmu (swoją drogą, jest to też wiele razy wspominane w ulotce, której wiele pacjentek w ogóle nie czyta - a powinny).


Te dane powinny zostać sprawdzone, zanim cokolwiek można będzie stwierdzić w tej kwestii.
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #9 : Wrzesień 28, 2009, 10:30:55 »

Kamil, nie wiem w jakim wieku jestes. Heidepark -tu mozemy pisac o wszystkim, uwazam ze bardzo dobrze. Ja np.wiele zeczy sie dowiedzialam z tego dzialu.

Tene- ciesze sie ze jestes z nami. Jest duzo roznych historii o ktorych mozna pisac. Czytajac ten art. uwazalam ze nalezy o nim opisac, zglosic. Jest to nowy srodek, ktory Szwajcaria dopuscila we wrzesniu na swoj rynek. Dziewczyna zglosila sie do szpitala, od momentu zgloszenia do smierci byla pod opieka lekarska.
Podalam nazwe srodka ktory spowogowal lungeebolie, mieszkamy wszyscy w Europie, calkiem dobrze w Polsce ten srodek moze byc tez w aptekach.
         Prawda jest tez taka, ze te srodki nie sa dobrze przebadane do konca i niestety ale nalezy byc ostroznym, to nie jest ciezko zobaczyc na sklad swoich tabletek czy ten skladnik sie tam znajduje. Jesli tak to nalezy je odstawic i zglosic sie do lekarza w sprawie porady. Pozdrawiam serdecznie Rafaela

W Szajcarii i w Niemczech ten lek zostal zatrzymany do momentu wyjasnienia przez producenta.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2009, 10:35:11 wysłane przez Rafaela » Zapisane
janneth


Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Wrzesień 28, 2009, 11:04:25 »

Kamil, to jest Hydepark, tutaj można rozmawiać o wszystkim.
Bardzo dobrze, że Rafaela założyła ten temat, bo leki o których mowa są nagminnie przepisywane młodym kobietom, sama je brałam i mam w domu.
Rafaelo zdawaj relacje, co dalej, czy są jakieś newsy w tej sprawie.
Tak w ogóle to są bardzo interesujące tabletki antykoncepcyjne. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z takimi. Już wyjaśniam dlaczego. Za zwyczaj tabletki antykoncepcyjne dają 100% gwarancji dopiero po miesiącu stosowania, na ulotkach jest napisane, że przez pierwszy miesiąc należy stosować również inne metody antykoncepcji.
Yasminelle (być może również Yasmin) działają od pierwszej wziętej pigułki pod warunkiem, że zostanie ona przyjęta pierwszego dnia cyklu. A nawet, jeśli nie jest ten warunek spełniony, to działają po tygodniu stosowania.
Szybko! Nawet bardzo... Nie wiem, co na to wpływa, są to jak już napisałam tabletki nowej generacji, jedne z najdroższych na rynku. Yasminelle są pierwszymi tabletkami zawierającymi dwa hormony (jednym z nich jest właśnie drospirenon).
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
kamil771
Gość
« Odpowiedz #11 : Wrzesień 28, 2009, 13:08:51 »

Wlasnie dzisiaj przeczytalam , ze w polowie pazdziernika zmarla 21-letnia szwajcarka na lungenembolie. Smierc tej mlodziutkiej dziewczyny spowodowaly tabletki antykoncepcyjne "Yaz"-produkowane przez Pharmafirma Bayern i zostaly podane do sprzedazy na poczatku wrzesnia. Niebezpiecznym skladnikiem jest " Drospirenon". Jak poinformowala prasa-
wszystkie tabletki w ktorych jest ten skladnik beda poddane badaniu.
 


Jeśli się podaje takie informacje wypadało by umieścić link do strony z której się to wzięło.



      Tak to kochani jest, kobieta nie jeden juz raz padla ofiara nieprzebadanych srodkow antykoncepcyjnych.



Przecież nie raz słyszymy w telewizji o tragicznych pomyłkach lekarzy-można by o tym pisać i pisać,z pewnością jest to wielka tragedia dla ofiar i ich rodzin.
A wy tutaj robicie wielka halo na podstawie  niesprawdzonych informacji,po drugie z tego co napisała Rafaela wynika,że ta dziewczyna brała te tabletki z własnej nieprzymuszonej woli,trudno stało i tyle ,nikt jej nie kazał tego zażywać


Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 28, 2009, 13:27:36 »

Rafaelo - tu trzeba kilka rzeczy sprostować. Nie twierdzę absolutnie, ze nie warto o tym pisać, wręcz przeciwnie. Jednak uważam, że nie można też od razu "demonizować" tabletek z tym środkiem. Zaraz napiszę, dlaczego:

1. Nie wiemy, czy środek ten sam w sobie spowodował daną chorobę - w sensie, czy dziewczyna ta nie miała wcześniej "predyspozycji" do jej powstania. To nieco tak, jak z paleniem tytoniu i zawałem - aby palenie tytoniu spowodowało zawał, musi być spelnione kilka innych kryteriów, które zwiększają ryzyko zawału (np. otyłość, wysoki poziom cholesterolu, nerwowy tryb życia). Palenie może zwiększyć ryzyko - jednak sam tytoń jako taki nie POWODUJE zawału. Nie wiemy, jak tutaj ma się sprawa.

2. Nie wiemy też, czy dziewczyna nie była szczególnie podatna na ten środek (czy raczej jego uboczne skutki). Yasminelle bierze wiele kobiet (obecnie najpopularniejsze tabletki dla młodych kobiet), i nie umierają masowo - trzeba więc zbadać, co jeszcze ma tu wpływ.

3. Jeśli chodzi o zgłoszenie się do lekarza, miałem coś innego na myśli. Ogólnie, kobieta biorąca pigułki antykoncepcyjne, jeśli czuje, że "coś jest nie tak" (a nie, gdy już czuje się fatalnie) powinna zgłosić się do lekarza, który powinien przepisać jej inne pigułki. Nie wiemy, w jakim STANIE zgłosiła się do lekarza ta dziewczyna (ani tego, czy symptomy pojawiły się nagle, czy długo czekała, zanim poszła do lekarza).

4. Co do obecności tych pigułek na rynku, to nie są one nowe. Najpierw powstały Yasmin, potem Yasminelle ( z mniejszą dawką hormonów). Yasminelle jest na rynku co najmniej od roku (tyle wiem), Yasmin sporo dłużej. A mowimy tu o Polsce, tak więc na rynku zagranicznym zapewne są sporo dłużej.

Ogólnie, nie chodzi mi o to, by "olać" temat, a o to, by nie wyciągać pochopnych wniosków (np nie odstawiać od razu pigułek, jeśli jest w nich substancja, o której mowa). I przede wszystkim - najpierw się dobrze przebadać, a potem dopiero brać pigułki.

Janneth:

Sprawa z szybkim działaniem jest dość prosta. MIanowicie chodzi o to, że pigułki antykoncepcyjne działają na trzech płaszczyznach:

1. Zagęszczają i zmieniają skład śluzu, przez co plemniki mają utrudniony dostęp do komórki jajowej, a ich czas przeżycia diametralnie maleje.

2. Hamują owulację, przez co plemnik, nawet, jeśli dotrze "na miejsce", to nie ma czego zapładniać - komórki jajowej po prostu nie ma.

3. Nie pozwalają na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy - więc jeśli nawet 2 pierwsze "ounkty" zawiodą, to i tak zarodek nie może się zagnieździć.

Jak nietrudno zauważyć, działąnia 1 i 3 możliwe są od pierwszego dnia stosowania (czy, dla bezpieczeństwa, od 1-go tygodnia). Natomiast, aby można było zahamować owulację, do owulacji nie może wcześniej dojść (czasu się nie cofnie Uśmiech ). Teoretycznie, owulacja może wystąpić już w pierwszym dniu miesiączki (w BARDZO skrajnych przypadkach). W takim wypadku pigułki i tak mają już mocne działanie - bo prawie uniemożliwiają dostanie się plemnika do komórki jajowej, jak i praktycznie uniemożliwiają zagnieżdzenia się ewentualnie zapłodnionej komórki. Jednak pełną skuteczność (choć nie 100%, a powyżej 99%) pigułka zyskuje, gdy do owulacji nie dojdzie. Aby to zapewnić, pigułka musi być wzięta w dzień pierwszego dnia miesiączki (aby wyeliminować nawet te ekstremalne przypadki bardzo wczesnej owulacji).

W praktyce, lekarze i ulotki podają różne informacje - jedni, ci bardzo, bardzo zapobiegliwi, mówią, że tak czy siak trzeba czekać miesiąc na działanie pigułek (dla pewności, dmuchając na zimne), inni z kolei mówią, że już od 1 tyg pigułka tak czy siak działa (nie licząc ekstremalnych przypadków). Tak więc nie ma tu pomyłki czy przesady - po prostu różne podejście Uśmiech

Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #13 : Wrzesień 28, 2009, 13:29:02 »

Kamil, to jest nie fer co ty teraz robisz, najpierw nie podoba ci sie temat, a potem chcesz zrodlo z kad wzielam. To prawda
ze moglam napisac z kad to wzielam, ale przeciez i tak nie podobalci sie ten temat.
Z gory wszystko ci sie nie podoba, jak cie to nie interesuje, to proste nie czytaj.

Napisalam ten temat calkiem normalnie, nie zamiezajac czegokolwiek to jest pierwsze. Polemizowanie na ten temat nie jest na miejscu, Tenae, ja nie jestem glupia i zdaje sobie sprawe co sa to sa za srodki antykoncepcyjne dyskusja czy to jest sluszne co napisalam, czy wogole moglam to napisac, czy wogole mam racje do tego. Koledzy sprawa jest nie w porzadku
wobec mnie, czuje sie naskakiwana. Calkiem prosto wycofuje ten temat . Zadowoleni.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2009, 13:37:13 wysłane przez Rafaela » Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 28, 2009, 13:38:59 »

Do moderatora: prosze o usuniecie tematu Antyconcepcja. Rafaela
Zapisane
janneth


Skryba, jakich mało


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Wrzesień 28, 2009, 13:48:45 »

Ale nie rozumiem Rafaelo, czemu niby temat miał zostać usunięty?
Ja chcę, żeby pozostał, temat o aborcji jest, w nim jest często poruszana tematyka antykoncepcji, która to mogłaby przenieść się tutaj.
Kamilowi się temat nie podoba... i co z tego? Mnie też wiele tematów tu się nie podoba, ale są w najbardziej odpowiednim dla siebie miejscu. To jest hydepark - wszystko i nic zarazem.
Jeżeli Twoja decyzja jest uwarunkowana zdaniem Kamila - to weź pod uwagę i moje zdanie, niech temat tu zostanie.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #16 : Wrzesień 28, 2009, 13:58:23 »

Dziekuje ci Janneth. To prawda ze czesto rece opadaja tu na tym forum. Uwazalam ze temat jest naprawde dobry szczegolnie dla ludzi mlodych. Jednak okazuje sie ze jestesmy obie w bledzie. Ja w kazdym razie nie zamierzam sie wiecej podstawiac sie
pod wiadro w ktorym nie wiadomo co jest. Jest mi bardzo przykro, ale bede prosila moderatora o usuniecie tego tematu, nie widze zadnej potrzeby tu walczyc. Jeszcze raz oswiadczam, ze moje checi byly pozytywne. Tene, ja wiem jak nalezy sie obchodzic z takimi medykamentami i wiem jakie zagrozenie one niosa z soba. Jesli chodzi o zrodlo tej wiadomosci, to od kilku dni mozna czytac to w prasie Szwajcarskiej i Niemieckiej.
Zapisane
Tenebrael
Gość
« Odpowiedz #17 : Wrzesień 28, 2009, 14:21:28 »

Rafaela - nie nie i jeszcze raz nie (chciałbym zakrzyknąć, ale klawiaturą się nie da). Absolutnie źle odbierasz to, co napisałem! To jest właśnie minus pisania, że nie można na bieżąco śledzić reakcji rozmówcy i wyjaśniać ewentualnych niejasności. Bardzo, ale to BARDZO dobrze, że jest tu ten temat. Choćby dlatego, że osoby go czytające zobaczą, że z lekami trzeba ostrożnie. W życiu nie posądzam CIEBIE, że nie wiesz, jak się z nimi obchodzić - natomiast wiele młodych dziewczyn nie wie, biorą, bo tak im napisał lekarz, bez zrobienia badań, i nawet się o te badania nie dopominają.

Jedyne, z czym tu polemizowałem, to z samą konkluzją, żeby od razu te leki odstawiać. Po prostu wydaje mi się, że wnioski te są nieco na wyrost, a moje wątpliwości miały na celu pokazać, że sprawa warta jest GŁĘBSZEGO ZAINTERESOWANIA, a w żadnym wypadku nie olania czy uznania, że to nie ważne.

Przepraszam Cię bardzo, jeśli tak to odebrałaś, w żadnym wypadku nie miałem tego na myśli!
Zapisane
Val Dee
Gość
« Odpowiedz #18 : Wrzesień 28, 2009, 14:41:43 »

Mi się podoba, że taki temat powstał... Pierwsze co pomyślałem to jakich tabletek używa moja dziewczyna - na szczęście nie tych wspomnianych.
Czasem taki temat może uratować komuś życie.
Zapisane
kamil771
Gość
« Odpowiedz #19 : Wrzesień 28, 2009, 14:46:03 »

Pierwsze co pomyślałem to jakich tabletek używa moja dziewczyna - na szczęście nie tych wspomnianych.


A kogo to obchodzi???
Chcesz się wyspowiadać?
Bez urazy oczywiście.
Zapisane
Val Dee
Gość
« Odpowiedz #20 : Wrzesień 28, 2009, 14:49:20 »

Informacja mogła mieć znaczenie gdyż jeśli jest prawdziwa to tabletki tego rodzaju szkodzą, należałoby wtedy powiadomić o tym samych zainteresowanych. Co jest złego Twoim zdaniem w ostrzeganiu przed niebezpieczeństwem?
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #21 : Wrzesień 28, 2009, 15:23:30 »

Kamil771, jeżeli temat całkowicie Ci się nie podoba - już to przekazałeś i po prostu nie zglądaj. Jeżeli nie podobają Ci się pewne posty, spostrzeżenia forumowiczów - powiedz merytorycznie dlaczego i po sprawie. ValDee po prostu podzielił się swoimi odczuciami w związku z zamieszczonymi tutaj informacjami - ma do tego prawo.
Zapisane
zodiakus71
Gość
« Odpowiedz #22 : Wrzesień 28, 2009, 15:35:39 »

Temat ważny i potrzebny w końcu kobiety nie zażywają tego tylko dla siebie ale i również dla nas więc wypadało by mieć o tym pojęcie i ponosić wspólną odpowiedzialność.
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #23 : Wrzesień 28, 2009, 15:40:58 »

Dziekuje ze zabraliscie glos na ten temat. Od 23 lat zyje w innym kraju i tego sie nauczylam ze jesli jakis medykament nie
dziala jakie bylo oczekiwanie, to sam lekarz wypisujac lekarstwo mowi, jesli beda jakies dzialania uboczne natychmiast prosze lek odstawic i zglosic sie do lekarza. W tym artykule ktory podalam tez w tym stylu byla informacja podana, co mnie ani troche nie zdziwila, dla mnie jest to normalne i prawidlowe. W artykule byla podana nazwa tego "Nowego" leku i skladnik ktory
mogl sie przyczynic do tego problemu ktory zaistnial, tzn. zgon.
W moim zyciu nie jest to pierwsza informacja, a ze wzgledu na to ze lek jest nowy, sprawa istnieje pare dni postanowilam podac ta informacje na forum. Prawda jest taka ze Polska jest krajem ktory idzie do przodu, a nowosci  na rynku czesto sa bardzo szybko.
Sprawa jak kobiety uzywaja takich srodkow, jakie sa mozliwosci, o tym przeciez tez mozna pisac w tym temacie.
Otworzylam nowy temat HIV- pare osob widzialam ze przeczytalo, ale nikt nie ma ochoty na dyskusje. Jest to temat ktory towazyszy nam wszystkim kazdego dnia i jestem przekonana ze tak naprawde to nie mamy calkiem odpowiednich informacji na temat tego wirusa i tej choroby. Ja sama dzisiaj dowiedzialam sie bardzo duzo nowosci w momecia kiedy przygotowywalam nowe info. do tego tematu. Antykoncepcja troszke tez ma miejsce na tym nowym temacie.

         Chce wam tez powiedziec, ze jesli sie czyms zajmuje to od serca, i dla nas wszystkich. Rafaela
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #24 : Wrzesień 28, 2009, 17:35:58 »

Temat ważny i potrzebny w końcu kobiety nie zażywają tego tylko dla siebie ale i również dla nas więc wypadało by mieć o tym pojęcie i ponosić wspólną odpowiedzialność.
Głównym powodem zażywania jest po prostu strach.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.255 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gry loki patologiczni quieronovelas antyczni