MoÂże warto wrĂłciĂŚ do tematu woda, niby wiemy o niej bardzo duÂżo ale czy wystarczajÂąco? Zaczynimy od podstawowych informacji.
Kiara
O wodzie bez lania wody.21 Luty 2009
„KaÂżdy kontakt z wodÂą, to dodatkowa minuta Âżycia”
Kneipp
Przed TobÂą do przeczytania spory i bardzo waÂżny materiaÂł.
Zapraszam do uwaÂżnej lektury!
***
Woda jest najwaÂżniejszÂą substancjÂą odÂżywczÂą organizmu i „cudownym lekarstwem” na wiele problemĂłw zdrowotnych.
MoÂżesz przeÂżyĂŚ 5-7 tygodni bez jedzenia, ale bez wody nie wiĂŞcej niÂż 5 dni.
Wiele osĂłb w ogĂłle nie pije wody. NiektĂłrzy nie lubiÂą jej smaku lub nigdy nie sÂłyszeli, Âże jej potrzebujÂą.
Ludzie Ci nie wiedzÂą, Âże wszystkie sÂłodkie napoje kofeinowe wykradajÂą wodĂŞ z ich organizmu, czyniÂąc wiĂŞcej zÂłego niÂż dobrego.
Albo wiedzÂą i nic sobie z tego nie robiÂą.
Wielu ludzi ¿yje w stanie ³agodnego odwodnienia po³¹czonego z ró¿norodnymi irytuj¹cymi objawami i myœli ¿e tak byÌ musi.
W mojej praktyce zawodowej wci¹¿ spotykam osoby, których cia³a s¹ wrêcz zag³odzone z powodu niedoborów wody.
CzĂŞsto cierpiÂą oni na bĂłle gÂłowy, bĂłle krĂŞgosÂłupa, zapalenia stawĂłw, majÂą problemy skĂłrne, problemy z trawieniem i wiele innych dolegliwoÂści.
DziĂŞki piciu wody ludzie tracÂą na wadze, problemy ze stawami ustajÂą a nadciÂśnienie tĂŞtnicze normalizuje siĂŞ.
„Jaka szkoda, Âże istota rzeczy jest taka prosta!”
Seneka
ZapamiĂŞtaj!
Zamiast siĂŞgaĂŚ po butelkĂŞ sÂłodkiego napoju gazowanego lub herbaty pij wodĂŞ!
ZwiĂŞksz spoÂżycie saÂłatek, warzyw i owocĂłw, poniewaÂż zawierajÂą one wysoki procent wody (saÂłata 95% !)
***
Czy wiesz, Âże … ?
CiaÂło skÂłada siĂŞ z okoÂło 70% wody?
MiĂŞÂśnie zawierajÂą okoÂło 75% wody?
KomĂłrki mĂłzgowe zawierajÂą okoÂło 85% wody?
Krew zawiera Âśrednio 82% wody?
Nawet koÂści zawierajÂą Âśrednio 25% wody?
Organizm traci okoÂło 2 litrĂłw wody dziennie wskutek oddychania, pocenia siĂŞ i oddawania moczu.
Po co ta woda?
Stan odwodnienia okrada niektĂłre czĂŞÂści organizmu z wody po to, by mĂłzg, serce, pÂłuca, wÂątroba i nerki byÂły dobrze nawodnione. PowtĂłrzĂŞ raz jeszcze: wiele objawĂłw chorobowych to pierwszy sygnaÂł wskazujÂący na zwiĂŞkszone zapotrzebowanie ciaÂła na wodĂŞ!
Woda odgrywa istotnÂą rolĂŞ w regulowaniu temperatury ciaÂła oraz w transporcie substancji odÂżywczych i tlenu do komĂłrek; usuwa produkty uboczne przemiany materii, amortyzuje stawy, chroni tkanki i narzÂądy.
Woda jest g³ównym smarem w przestrzeni stawowej i pomaga zapobiegaÌ zapaleniom stawów i bólom pleców.
Woda podnosi skutecznoœÌ uk³adu odpornoœciowego.
Woda zapobiega niedroÂżnoÂści tĂŞtnic w sercu i mĂłzgu, pomagajÂąc w ten sposĂłb zredukowaĂŚ ryzyko zawaÂłu serca i udaru mĂłzgu.
Woda jest potrzeba do wytwarzania m.in. serotoniny; jest potrzebna do produkowania hormonĂłw wytwarzanych przez mĂłzg takich jak melatonina. Zapobiega zaburzeniom koncentracji.
Pomaga zapobiegaĂŚ pogarszaniu siĂŞ pamiĂŞci – zmniejsza ryzyko chorĂłb tak powaÂżnych jak: choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Z wiekiem organizm przestaje sygnalizowaĂŚ potrzebĂŞ picia wody, dlatego starsi ludzie sÂą podatni na odwodnienie.
Zwykle pijÂą mniej wody, niÂż jej potrzebujÂą i jej rezerwy w ich organizmie sÂą mniejsze.
MĂłzg uwielbia wodĂŞ. Aby pozostaĂŚ aktywnym, musi mieĂŚ wodĂŞ. Bez odpowiedniego nawodnienia procesy w nim zachodzÂące mogĂŞ ulec spowolnieniu.
Atrakcyjny wyglÂąd
Woda wpÂływa na nasz wyglÂąd, wygÂładza skĂłrĂŞ, zmniejsza skutki procesu starzenia. Jestem przekonany, Âże woda stanowi najlepszy upiĂŞkszajÂący kosmetyk Âświata. Zamiast siĂŞgaĂŚ po najnowszy drogi krem lub po tabletki, sprĂłbuj piĂŚ duÂżo wody.
***
DolegliwoÂści na wpÂływ ktĂłrych ma odwodnienie:
BĂłle stawĂłw i zapalenie stawĂłw
ChrzÂąstka stawowa w 80% skÂłada siĂŞ z wody. Gdy jej brakuje staw zaczyna zgrzytaĂŚ, skrzypieĂŚ, trzaskaĂŚ.
ZwiĂŞkszone tarcie prowadzi do zwyrodnienia i z czasem do zapalenia stawĂłw.
PÂłyn zawarty w dyskach krĂŞgowych wspomaga dÂźwiganie aÂż 3/4 ciĂŞÂżaru caÂłego ciaÂła. JeÂśli zabraknie w nich wody, zaczynajÂą ulegaĂŚ zwyrodnieniu. Sprzyja to ich wypadniĂŞciu.
NadciÂśnienie tĂŞtnicze
Pij wystarczajÂąco duÂżo wody, a zwĂŞÂżone naczynia krwionoÂśne zacznÂą siĂŞ na nowo otwieraĂŚ, obniÂżajÂąc ciÂśnienie tĂŞtnicze.
Problemy z trawieniem
Woda jest doskona³ym antidotum na zgagê i nadkwasotê. Bez odpowiedniej iloœci wody ca³y uk³ad trawienny wchodzi w stan pogotowia, co mo¿e daÌ takie objawy jak zgaga, niestrawnoœÌ, zaparcia, hemoroidy, a nawet wrzody ¿o³¹dka.
Leki obniÂżajÂące poziom kwasu w Âżo³¹dku zwykle powodujÂą wiĂŞcej szkody niÂż poÂżytku, poniewaÂż likwidujÂą na jakiÂś czas objawy, dziĂŞki czemu czujesz siĂŞ lepiej. Ale z biegiem czasu… tutaj
Astma
ÂŻeby zapobiec kurczeniu siĂŞ miĂŞÂśni w oskrzelach potrzebne jest odpowiednie nawodnienie. Badania na zwierzĂŞtach wykazaÂły, Âże spada produkcja histaminy gdy zwiĂŞksza siĂŞ spoÂżycie wody.
JeÂśli cierpisz na astmĂŞ, alergiĂŞ lub ktĂłryÂś z problemĂłw zdrowotnych wymienionych powyÂżej zacznij stopniowo zwiĂŞkszaĂŚ spoÂżycie wody. Woda moÂże w znacznym stopniu poprawiĂŚ twĂłj stan zdrowia.
***
Oczyszczanie
Podczas pierwszych kilku dni zwiêkszonego spo¿ycia wody prawie co chwilê biega siê do WC. Mo¿e to byÌ bardzo zniechêcaj¹ce, a nawet zak³ócaÌ codzienne obowi¹zki. Zachêcam Ciê jednak do wytrwania, gdy¿ w tym czasie organizm usuwa nadmiar toksyn.
W ten sposĂłb przepÂłukujesz caÂłe ciaÂło.
Odchudzanie
Stan odwodnienia moÂże przyczyniĂŚ siĂŞ do wzrostu tkanki tÂłuszczowej oraz zaburzyĂŚ metabolizm, co moÂże mieĂŚ wpÂływ na temperaturĂŞ ciaÂła.
W stanie odwodnienia temperatura ciaÂła obniÂża siĂŞ nieznacznie, a wtedy organizm zaczyna gromadziĂŚ tÂłuszcz jako sposĂłb na podniesienie lub utrzymanie wÂłaÂściwej temperatury. Picie wody zmniejsza apetyt, dajÂąc uczucie sytoÂści.
***
KranĂłwa?
Prawdopodobnie kaÂżdemu zdarzyÂło siĂŞ w dzieciĂąstwie w gorÂące, letnie dni piĂŚ wodĂŞ z kranu. Lepiej wiĂŞcej tego nie robiĂŚ!

Woda z kranu moÂże zawieraĂŚ toksyny, metale ciĂŞÂżkie, pestycydy, pozostaÂłoÂści ÂśrodkĂłw higieny osobistej, bakterie oraz inne mikroby.
Aby sprawdziÌ stan wody w twojej miejscowoœci, wejdŸ na stronê internetow¹ G³ównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziesz raporty i komunikaty dotycz¹ce zanieczyszczenia wody w twojej okolicy.
Woda butelkowana?
Czy atrakcyjna butelka z obrazkiem ÂśnieÂżnej gĂłry i krystalicznych strumieni naprawdĂŞ oznacza, Âże woda w niej jest czysta?
Wcale nie!
NiektĂłre wody butelkowane zawierajÂą wiĂŞcej toksyn niÂż woda w kranie i nie podlegajÂą takim surowym przepisom o przydatnoÂści do spoÂżycia jak woda wodociÂągowa!
Problem z plastikiem.
Badania dowodzÂą, Âże niektĂłre rodzaje plastiku nie sÂą bezpieczne dla czÂłowieka.
Najgorszy rodzaj plastiku uÂżywany do produkcji butelek do wody i opakowaĂą do ÂżywnoÂści to polichlorek winylu PCV.
Badania wykazujÂą, Âże z PCV uwalnia siĂŞ chlorek winylu oraz inne zanieczyszczenia, powodujÂące u czÂłowieka zaburzenia hormonalne, problemy z pÂłodnoÂściÂą, zniszczenie komĂłrek, narzÂądĂłw i tkanek.
WiêkszoœÌ butelek na wodê jest wykonana z plastiku zwanego PET lub PETE (polietylen tereftalanu). Ten rodzaj plastiku uznaje siê za bezpieczniejszy od PCV, ale z danych wynika, ¿e wyp³ukuj¹ siê z niego do wody ftalany, gdy butelka jest u¿ywana zbyt czêsto b¹dŸ gdy woda stoi w butelce zbyt d³ugo.
Ftalany zak³ócaj¹ produkcjê kwasów t³uszczowych i hormonów p³ciowych w organizmie!
ZapamiĂŞtaj!
Zmieniaj butelkĂŞ! Wielokrotne uÂżycie butelki plastikowej moÂże wydawaĂŚ siĂŞ dobre z punktu widzenia Âśrodowiska, ale szkodzi Twojemu zdrowiu.
Badania wskazujÂą na niebezpieczny poziom wzrostu bakterii w butelce podczas ponownego uÂżywania. KaÂżdÂą butelkĂŞ uÂżywaj tylko raz.
Butelki wyprodukowane z tego plastiku wydajÂą siĂŞ bezpieczne, jeÂśli woda zostanie wypita w ciÂągu kilku miesiĂŞcy od wyprodukowania, a butelka nie bĂŞdzie wykorzystana ponownie.
JeÂśli decydujesz siĂŞ piĂŚ wodĂŞ butelkowanÂą, sprawdÂź czy producent naleÂży do Europejskiej Federacji ProducentĂłw WĂłd Butelkowanych (EFBW) reprezentowanej w Polsce przez KrajowÂą IzbĂŞ GospodarczÂą „PrzemysÂł rozlewniczy”, ktĂłra gwarantuje, Âże poziom zanieczyszczeĂą mieÂści siĂŞ w wyznaczonej normie.
SprawdŸ zawartoœÌ minera³ów w wybranej przez Ciebie wodzie. Wody Ÿródlane i mineralne s¹ bardzo wa¿nym sk³adnikiem po¿ywienia.
Idealna woda powinna byĂŚ bogata w magnez (przynajmniej 90mg magnezu na litr), a uboga w sĂłd (mniej niÂż 10mg sodu na litr) (Colbert)
Pomocne informacje o wodach znajdziesz na stronie internetowej
www.aquamaestro.com.
Natomiast na stronie
www.mineralwaters.org w zakÂładce Poland rĂłwnieÂż o polskich wodach.
Najlepiej kupuj Âświe¿¹ wodĂŞ butelkowanÂą – zasadowÂą i w szklanej butelce.
Woda filtrowana
Woda filtrowana jest jedn¹ z najlepszych dla organizmu. Wybieraj¹c filtr, pamiêtaj, ¿e filtry wêglowe, choÌ najtaùsze, maj¹ nisk¹ skutecznoœÌ.
Woda destylowana i powstaÂła w procesie odwrĂłconej osmozy to najczĂŞstsze rodzaje wody, ale jednoczeÂśnie najbardziej kwaÂśne.
Filtry alkaliczne sÂą najlepszym rozwiÂązaniem, poniewaÂż organizm rozkwita w Âśrodowisku zasadowym. Pozwala ono wszystkim ukÂładom organizmu funkcjonowaĂŚ na optymalnym poziomie.
Test na kwasowoœÌ
JeÂśli chcesz sprawdziĂŚ stan zakwaszenia organizmu, kup w aptece paski do pomiaru pH. Zanurz papierek w porannej porcji moczu.
Kolor paska wskaÂże poziom pH, ktĂłry odczytasz ze skali.
U wiĂŞkszoÂści ludzi pH oscyluje w granicach 5,0, co wskazuje na wysokie zakwaszenie organizmu.
Bardzo dobry wynik powinien wynosiĂŚ okoÂło 7,0 – oczywiÂście bez cech infekcji drĂłg moczowych!
ChociaÂż wynik 5,0 jest tylko o 2 punkty mniejszy od 7,0 te 2 punkty ÂświadczÂą o 100-krotnie wiĂŞkszym zakwaszeniu.
Dojœcie do poziomu 7,0 mo¿e zaj¹Ì trochê czasu, ale warto siê postaraÌ.
Pij alkalicznÂą wodĂŞ i odÂżywiaj siĂŞ alkalicznym pokarmem (warzywami i owocami). BÂądÂź cierpliwy.
Ile wody naleÂży piĂŚ i kiedy?
Policz wedÂług prostego wzoru: waga ciaÂła (kg)/ 10 x 0,3l = liczba litrĂłw wody dziennie.
Np. jeÂśli waÂżysz 70kg, to 70 :10 = 7 i 7 x 0,3l =2,1l
Jeœli twoja waga wynosi 100 kg powinieneœ wypijaÌ 3 litry wody dziennie. WiêkszoœÌ ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy!
CzêœÌ wody otrzymujemy ze zjadanych owoców i warzyw. W ten sposób mo¿emy dostarczyÌ organizmowi nawet litr wody dziennie.
Banany w 70% skÂładajÂą siĂŞ z wody, jabÂłka w 80% zaÂś pomidory i arbuzy w ponad 90%.
Unikaj sÂłodyczy i nadmiaru skrobi!
PamiĂŞtaj, Âże spoÂżywanie nadmiernych iloÂści skrobi, w takich produktach jak pieczywo i ciasta, zwiĂŞksza zapotrzebowanie na wodĂŞ.
Produkty skrobiowe nie zawierajÂą duÂżo wody.
Kofeina?
Picie duÂżych iloÂści kawy, sÂłodkich napojĂłw z kofeinÂą i herbaty nie zastÂąpi wody.
NajwaÂżniejszy jest umiar. Jedna czy dwie filiÂżanki kawy dziennie nie zaszkodzÂą, a badania wykazujÂą, Âże mogÂą nawet pomĂłc.
Ale trzy lub cztery filiÂżanki to juÂż za duÂżo. JeÂśli przez caÂły dzieĂą popijasz mroÂżonÂą herbatĂŞ, znajdujesz siĂŞ w stanie odwodnienia,
poniewaÂż kofeina jest diuretykiem (substancjÂą moczopĂŞdnÂą – usuwajÂącÂą wodĂŞ z organizmu).
Osoby cierpi¹ce na arytmiê serca, torbiele w tkance w³óknistej piersi i bóle migrenowe g³owy powinny w ogóle zrezygnowaÌ z napojów kofeinowych.
Kiedy naleÂży piĂŚ wodĂŞ?
WiêkszoœÌ ludzi pije wodê dopiero wtedy, gdy poczuj¹ pragnienie lub suchoœÌ w ustach. Ale znaczy to, ¿e ju¿ s¹ w stanie ³agodnego odwodnienia.
Inni pijÂą tylko podczas jedzenia – a to kolejny b³¹d!
Gdy pijesz zbyt du¿o p³ynów w trakcie posi³ku, wyp³ukujesz kwas solny, soki trawienne i enzymy w ¿o³¹dku i jelitach, przez co opóŸniasz proces trawienia.
PosiÂłki nie sÂą odpowiednie na uzupeÂłnianie pÂłynĂłw!
Zdrowy plan spoÂżycia wody:
Rozpocznij dzieĂą od 1 – 2 szklanek wody na pó³ godziny przed Âśniadaniem.
JeÂżeli masz zwyczaj do Âśniadania piĂŚ sok, kawĂŞ lub herbatĂŞ nie rezygnuj z nich. Nie chodzi tutaj o odbieranie przyjemnoÂści Âżycia.
JeÂżeli chcesz straciĂŚ na wadze , pij wiĂŞcej wody miĂŞdzy posiÂłkami. W ten sposĂłb poczujesz w Âżo³¹dku „peÂłnoœÌ” i zmniejszy siĂŞ Âłaknienie.
JeÂśli kolacja jest Twoim najwiĂŞkszym posiÂłkiem, sprĂłbuj wypiĂŚ 2 – 3 szklanki.
Przypuszczam, ¿e nie zjesz zbyt du¿o przy tak pe³nym ¿o³¹dku.
PostÂąp podobnie (wypij 2-3 szklanki wody), jeÂśli obiad jest twoim najwiĂŞkszym posiÂłkiem.
Dwie godziny po kolacji wypij szklankĂŞ wody i jeÂśli chcesz kolejnÂą szklankĂŞ przed poÂłoÂżeniem siĂŞ spaĂŚ, chyba Âże cierpisz z powodu przepukliny rozworu przeÂłykowego, refluksu lub powiĂŞkszonej prostaty. JeÂśli tak, nie pij juÂż nic po kolacji.
ZapamiĂŞtaj!
Najlepiej jest piÌ pó³ godziny przed posi³kiem lub 2 godziny po posi³ku.
Staraj siê nie wypijaÌ byt du¿o wody po 19.00, aby unikn¹Ì w nocy czêstego chodzenia do ³azienki.
***
DuÂżo porad, duÂżo informacji. JeÂśli udaÂło Ci siĂŞ przez nie przebrn¹Ì – to gratulujĂŞ.
Na zakoĂączenie posta video z mojego ulubionego koncertu.
Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz
Bibliografia
1. Don Colbert Siedem FilarĂłw Zdrowia OÂżarĂłw Mazowiecki, 2008
2. Paul Pitchford OdÂżywianie dla zdrowia ÂŁĂłdÂź, 2008
3. MichaÂł Tombak Droga do zdrowia ÂŁĂłdÂź, 2008
4. Joseph Mercola
http://mercola.comhttp://www.meduzo.pl/woda/