Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Marzec 29, 2024, 00:30:32


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: ŚWIĘTA GEOMETRIA  (Przeczytany 418796 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Gość
« Odpowiedz #525 : Luty 11, 2010, 17:26:28 »

Ciekawa pozycja mogąca służyć za wstęp do świętej (czytaj: świetnej;) ) geometrii - w języku polskim.




Autor: Priya Hemenway
Tutuł: Sekretny kod. Tajemnicza formuła, która rządzi sztuką, przyrodą i nauką


Oryginalny tytuł:
Divine Proportion: Phi In Art, Nature, and Science
Boska proporcja: Phi w Naturze, Sztuce i Nauce.

http://www.amazon.com/Divine-Proportion-Phi-Nature-Science/dp/1402735227


Złoty podział, który znamy także jako boską proporcję lub Ф, można odnaleźć we wzorach tworzonych przez nasiona niektórych roślin, w piramidach, gotyckich katedrach i ciele człowieka, aby wymienić tylko niektóre przykłady z niekończącej się listy. Ta książka przedstawia nie tylko różne formy złotego podziału w przyrodzie, sztuce, architekturze, muzyce i nauce, ale także takie jego odmiany, jak spirala w uchu wewnętrznym człowieka. Ponad 300 ilustracji i schematów pomaga odkryć fascynujące prawa Wszechświata i ukryty w nim „boski plan".

http://www.empik.com/sekretny-kod-ksiazka,prod25390386,p
lub
http://www.kliosklep.pl/opis.php?t=Sekretny+kod+Tajemnicza+formu%B3a%2C+kt%F3ra+rz%B1dzi+sztuk%B1%2C+przyrod%B1+i+nauk%B1+&towID=132682&katID=214

format: 204 strony, twarda oprawa w obwolucie, format 200x215
data wyd.: 2009
wydawca: Evergreen

Węcej książek:
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=6.msg3808#msg3808
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2010, 17:27:21 wysłane przez Leszek » Zapisane
Leszek
Gość
« Odpowiedz #526 : Kwiecień 05, 2010, 14:37:13 »

Fraktale są wszędzie. Ich nieregularne kształty można znaleźć w formacjach chmur i koronach drzew, w kwiatach brokuł, pofałdowanych pasmach górskich, a nawet w ludzkim sercu. Fraktale, inaczej obiekty samopodobne, to nie tylko ładne obrazki. Od stuleci były poza granicami matematycznego zrozumienia. Dziś naukowcy zaczynają dotykać tego zdumiewającego zjawiska. Ich odkrycia pozwalają głębiej zrozumieć naturę, stymulują nowe trendy w nauce, sztuce, medycynie, ekologii, a nawet w modzie...

<a href="http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

http://www.youtube.com/watch?v=skLnKkUe7_U

Źródło:
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=783.msg4706#msg4706
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2010, 14:37:40 wysłane przez Leszek » Zapisane
Betti
Gość
« Odpowiedz #527 : Kwiecień 05, 2010, 18:51:38 »

 Goemetria fraktalna
W roku 1985 w Londynie w Muzeum Nauk Przyrodniczych zorganizowano wystawę, której tytuł brzmiał: „Granice chaosu: obrazy zespolonych układów dynamicznych”. Ekspozycję tą odwiedziło 140000 widzów w 100 miastach. Liczba zwiedzających pokazała jak ogromne jest zainteresowanie obrazami fraktalnymi. Fraktale i mocno z nimi związana teoria chaosu udowodniły jak potrafią być użyteczne w różnych dziedzinach nauki. Od medycyny, poprzez biologię po nauki informatyczne.
W informatyce fraktalne metody kompresji obrazu są jednymi z najlepszych algorytmów zmniejszających rozmiar pliku graficznego. Z łatwością można to wyjaśnić, przypominając sobie, jakie jest stanowisko teorii fraktali w grafice. Nie jest to opis piksel po pikselu, lecz przepis na jego stworzenie. W związku z rozkwitem grafiki fraktalnej uproszczona została praca grafików komputerowych. Gdy potrzebują oni obrazu stoku górskiego lub drzewa, zamiast przeszukiwać setki zdjęć, posługują się odpowiednimi modelami do generowania takich obrazów. Dzięki nim mogą wytworzyć obiekt dokładnie taki jakiego potrzebują. Krajobrazy fraktalne wykorzystano też w filmie. Planeta Genesis w filmie „Star Trek II: The Wrath of Khan” oraz Endora i zarysy Gwiazdy Śmierci z filmu „Gwiezdne wojny: Powrót Jedi” to twory fraktalne.
Sztuka abstrakcji w wersji fraktalnej rozwinęła się dzięki Peterowi Oppenheimerowi, który przy pomocy komputera tworzył dzieła sztuki. Cały ten kierunek zapoczątkował Richard Voss, tworząc znakomite fraktalne fałszerstwa. Jhane Barnes wykorzystywała wzory fraktalne do projektowania tkanin. Możliwości nowej geometrii są nieograniczone tak jak nieograniczone są umysły twórców, którzy ją tworzą. Mimo, iż jest stosunkowo młodą dziedziną na trwale już odcisnęła swoje piętno w wielu dziedzinach sztuki. Dzięki korzeniom w naturze oraz nauce zrzesza coraz więcej zwolenników i cieszy się ogromną popularnością, co można stwierdzić po ilości stron zindeksowanych przez www.google.com. Fraktale to nie tylko zabawa dla znudzonych matematyków, mają one wymiar już nie tylko „fraktalny” ale i użytkowy. W rozdziale tym przedstawiony został tylko mały procent możliwości jakie daje nam współczesna nauka. Przykłady te rozsiane po różnych dziedzinach nauki i techniki, udowadniają jak fraktale i ich geometria są wszechstronne

 Fraktale
Patrząc na świat, nie widać prostych kształtów, widoczne są zróżnicowane struktury często mające wiele cech fraktali. Gdy patrzy się na obiekty materialne w pewnym momencie stwierdza się, że mają one strukturę fraktalną. Poprawne jest stwierdzenie B. Mandelbrota -Fraktalem jest wszystko. Człowiek jednak z natury skłonny jest do uproszczeń. Zamiast skomplikowanych wzorów, którymi przyroda obdarowuje, widzi proste bryły geometryczne. Tak, więc lina horyzontu to prosta, drzewa to walce, a szczyty górskie to stożki. Tak na przyrodę patrzył Euklides, ojciec geometrii. Klasyczna "…geometria nie potrafi opisać kształtu chmury, góry, linii brzegowej lub drzewa. Chmury nie mają kształtu kuli, góry nie mają kształtu stożka, linia brzegowa nie jest okręgiem, kora nie jest gładka, a błyskawica nie biegnie po prostej" .
Formy te, niedające się opisać klasyczną geometrią, starano się opisać za pomocą tworów, które są jakby jej zaprzeczeniem. Twory te to FRAKTALE.

Drzewa Pitagorejskie    
Bardzo ciekawe konstrukcje geometryczne były tworzone przez matematyków szukających pierwiastków kwadratowych z liczb całkowitych. Jedna z nich pozwala na skonstruowanie dla dowolnej liczby całkowitej n. Powstała konstrukcja to tzw. spirala pierwiastków kwadratowych. Przedstawiając idee powstawania tej konstrukcji, należy zacząć od trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych równych 1. Przeciwprostokątna ma długość , następnie konstruujemy kolejny trójkąt prostokątny tak, że przyprostokątne mają długość 1 i przeciwprostokątna tego trójkąta ma długość równą pierwiastek z trzech.
Kolejnym fraktalem będzie drzewo pitagorejskie. Proces powstawania ilustruje rysunek poniżej.

 
Stosując powyższe zasady możemy modyfikować sposób powstawania fraktali tego typu, używając trójkątów równoramiennych lub modyfikując w inny dowolny sposób. Poniższy rysunek przedstawia efekty takich modyfikacji.

 
Na pierwszym z nich widać coś w rodzaju liścia lub amonita, na drugim coś na wzór liśćia paproci. Mimo różnego wyglądu, powstały na tej samej zasadzie sprzężenia zwrotnego widocznego w procesie konstrukcji. Tego typu fraktale są wykorzystywane jako narzędzie badawcze w botanice. Na podobnych obserwacjach powstały L-systemy.

http://www.sp236gim61.neostrada.pl/publikacje/BBogucka6.htm

http://fraktale.stach.org.pl/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2010, 18:53:28 wysłane przez Betti » Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #528 : Kwiecień 05, 2010, 20:51:23 »


Profesor William Jackson z Uniwersytetu Yale (uczelni, na której pracuje B. Mandelbrot) pisze w swoich rozważaniach, iż fraktalny charakter budowle te (indyjskie) zawdzięczają fraktalnej naturze hinduizmu. Na potwierdzenie swojej teorii przytacza cytat z Bhagavad Gita „Wszechświat jest jak dojrzały owoc świadomości…Jest gałąź, która niesie tysiące takich owoców. Jest drzewo, które ma tysiące takich gałęzi. Jest las z tysiącem takich drzew. Jest górzyste terytorium z tysiącem takich lasów. Jest układ słoneczny z tysiącem takich terytoriów. Jest wszechświat z tysiącem takich układów słonecznych. I jest wiele takich wszechświatów zawartych w granicach czegoś jak atom w granicach atomu”

żródło  http://fraktale.stach.org.pl/index.php/geometria-fraktalna-i-jej-zastosowanie/fraktale-w-architekturze

To niesamowite jest to zdanie z Bhagavat Gity "jest wiele takich wszechświatów zawartych w granicach czegoś jak atom w granicach atomu" ... przypominają się wykłady Nassima Harameina  Duży uśmiech ... w księdze sprzed tysięcy lat ?

Zatem nic nowego pod słońcem, ale  za to na nowo odkryte  .... niczym święta geometria .
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #529 : Kwiecień 05, 2010, 21:45:52 »

East Uśmiech
Tym zdjęciem uzmysłowiłes mi że cała sztuka i kultura hinduska pełna jest fraktali .Te wszystkie świątynie ,a nawet piękna biżuteria kobiet hinduskich !! Piękna  misternie skonstruowana .Może moje rozumowanie jest błędne ,ale od razu sobie tak to skojarzyłam.





Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Księga Koheleta 3,1
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #530 : Kwiecień 06, 2010, 11:16:52 »



tak jak mandale- wszystko jest przeskalowane od budowy atomu do zawartości wszechświata.. Cool
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
Betti
Gość
« Odpowiedz #531 : Kwiecień 06, 2010, 20:02:59 »


Ron Eglash - Afrykańskie fraktale 1/2 [PL]
http://www.youtube.com/watch?v=AUZPtXEVeiA&feature=player_embedded
Ron Eglash - Afrykańskie fraktale 2/2 [PL]
http://www.youtube.com/watch?v=bYJGEbq8GzA&NR=1
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2010, 20:03:36 wysłane przez Betti » Zapisane
Hans Olo
Gość
« Odpowiedz #532 : Kwiecień 19, 2010, 16:15:39 »

To was dopiero zagnie
http://www.youtube.com/watch?v=9ezZgAl6aN8
Zapisane
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #533 : Kwiecień 19, 2010, 17:20:56 »

hm niezle, no wlasnie choc to tylko symulacja, ale tak naprawde nie ma zadnego przeludnienia i na Ziemi zmiesciloby sie jeszcze o wiele wiecej ludzi i mogloby byc wyzywionych, gdyby byly zachowane pewne wzorce i nauki...
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #534 : Grudzień 27, 2012, 12:58:37 »

http://youtu.be/t4r-GBtrAiE
Zapisane

"Pustka to mniej niż nic, a jednak to coś więcej niż wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstają wszystkie możliwości. To jest Absolutna Świadomość; coś o wiele więcej niż nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #535 : Grudzień 30, 2012, 10:34:35 »

coz tak czy inaczej materia jest zamknieta w cube..trzeba szukac wyjscia aby byc kula Uśmiech

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://liveinchapelperilous.blogspot.com/2008/07/8.html&prev=/search%3Fq%3Ddna%2Boctagon%26hl%3Dpl%26tbo%3Dd%26biw%3D995%26bih%3D666&sa=X&ei=_QbgUJnOK4ml4gTS_oGQCw&ved=0CDoQ7gEwAQ

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://emilypothast.wordpress.com/2008/11/05/a-rose-is-a-rose-is-a-rose/&prev=/search%3Fq%3Dhttp://emilypothast.wordpress.com/2008/11/05/a-rose-is-a-rose-is-a-rose/%26hl%3Dpl%26tbo%3Dd%26biw%3D995%26bih%3D666&sa=X&ei=4gbgUJSMEcKm4ATGv4CYBA&ved=0CDAQ7gEwAA







Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.059 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

truegaming wild-reign madex magicalespackluporum managerzuzlowy